Slovenské dítě v české školce/škole. Zkušenosti?

lotta1234
13. čer 2021

Dobrý deň,
rada by som Vás poprosila o skúsenosti s nástupom dieťaťa slovenských rodičov (tzn. bolo naň hovorené len po slovensky) do českej škôlky a potom školy. Mali Vaše deti problém porozumieť ostatným deťom/učiteľkám? Ako rýchlo si zvykli na češtinu? Potom na Vás hovorili po slovensky alebo po česky?
Vďaka 🙂

mimi1004
13. čer 2021

@lotta1234 Nevím teda, jak dnes, ale můj otec a jeho bratři, byli tento případ. Byla to teda 60. léta, ale babi s dědou se přestěhovali do Havířova ze Slovenska a všichni 3 kluci nastoupili do školky jako děti slovensky mluvících rodičů. A žádné problémy neměli. Rodiče na ně slovensky, oni postupně víc a víc česky, až mluvili jen česky. A my vnoučata taky nikdy neměli se slovenštinou problémy. Prostě bilingivní rodina 😉

lovemusicsun
13. čer 2021

Můj manžel je ze Slovenska. My tedy na děti mluvíme česky, ale jeho bratranec s manželkou žijí v Praze a mluvili na kluky pouze slovensky. Ve školce se v pohodě naučili česky a když se na ně teď česky mluví, tak v češtině odpovídají. Ale občas jsem zaslechla, že se jim některé děti ze začátku smály za to jak mluvili “jinak”. Do školy šli už jak rodilí Češi. Doma ale v pohodě přepínají na slovenštinu.

snehurka845
13. čer 2021

Vnučka kým nastúpila do škôlky hovorila slovenský.V škôlke postupne prešla na češtinu.Dnes už je druhacka v škole a hovorí len cesky.Aj keď na ňu hovoríme slovenský 'odpovedá cesky.'Zapadla úplne v pohode

kassandra1
13. čer 2021

Tak se naučte všichni česky, když tu přece žijete 🙂

janedv
13. čer 2021

@kassandra1 tvl... Kdyz se s muzem prestehujete do Londyna, budete doma u vecere mluvit jenom anglicky? Protoze tam zijete?! Co to je za xenofobni debilitu....

@lotta1234 uplne v pohode. Deti se nauci. My jsme vicejazycna domacnost, mluvi se u nas mnoha jazyky a syn nema ve skolce problem. Ale - zalezi od povahy. Ve velke statni temer nemluvil (rozumel ale),protoze je introvert. V male soukrome mluvi uplne v pohose, plynule, bez problemu, protoze se tqm citi dobre. Ale deti se nauci.

mimi1004
13. čer 2021

@kassandra1 To snad nemyslíš vážně...

kassandra1
13. čer 2021

@janedv O večeři jsem nic nepsala 🙂 Ale prostě nechápu, když tu Slováci žijí, proč nepíší a nemluví s Čechy normálně česky. Proti Slovákům vůbec nic nemám, jen tuhle jejich lenost fakt nechápu...

hortenziaa
Autor odpověď smazal
Zobraz
hortenziaa
13. čer 2021

@kassandra1 vy tu trošku pletiete hrušky s jablkami. Dvaja Slováci žijúci v ČR sa rozprávajú doma s deťmi po slovensky (to je prirodzené a lepšie ako ich naučiť zle po česky). Otázka znie ako rýchlo sa tieto deti naučia po česky v kolektíve (rodičia evidentne chcú, aby sa deti češtinu naučili). Len sa tu snažíte rozpútať nejakú divnú polemiku, ktorá sa absolútne netýka témy. Skúste prípadne otvoriť novú diskusiu, kde sa budete venovať lenivosti Slovákov, možno tam nájdete nejakých podobne zmýšľajúcich...

zelenaesmolda
13. čer 2021

@janedv
znam takovy pripad kdy dite Cechu zijicich v UK neumi ani slovo cesky protoze oni se doma bavili anglicky...

vikinkav
13. čer 2021

Ja jsem se ve 4 letech stehovala ze Slovenska, nastupovala jsem rovnou do ceske skolky a mluvim jen cesky 👍 to same segra. nasi presli taky na cestinu.

konidana
14. čer 2021

Mám jen zprostředkovanou zkušenost a to s holčičkou z čistě ukrajinské rodiny, která nastoupila do školky ve 4 letech zároveň s mojí dcerou. Rodiče česky uměli, ale doma mluvili pouze ukrajinsky. Holčička se během půl roku naučila česky, s porozuměním v prvních měsících to bylo asi trochu horší, ale myslím, že slovenština je češtině mnohem blíž😉
S dcerou byly ve školce i na 1.stupni školy nejlepší kamarádky, holka ve škole premiantka, velká čtenářka i českých knih, a šla na 8 letý gympl.

pexi
14. čer 2021

Čeština a slovenština jsou si blízko. Vůbec bych se nebála. Naučí se raz dva. Mám zkušenost opačnou - česká sestřenice trávila 2 měsíce na Slovensku (včetně školky tenkrát), do té doby slovensky nemluvila. Za chvíli s dětmi mluvila v pohodě slovensky 😉

jelenice_zavodnice
14. čer 2021

Dite si zvykne rychle, neres to. Hlavne se nesnaz na nej mluvit cesky ty, pokud tu cestinu neovladas. Mozna bude jenom vhodne ucit pak dite ty rozdilne slova jako ruzne druhy ovoce, zelenina, rostlinky nebo zvirata at dite zna ceske i slovenske ekvivalenty.
Mozna se setkas s debilnimi nazory, ze po mesici v CR musis sypat cestinu, obvykle je to od tech, co stejne neumi zadny jiny jazyk, a ani tu cestinu moc neovladaji, to pak ignoruj a priprav na to trochu i to dite. Je mozne, ze pokud to jine deti zaslechnou doma, budou se tvemu diteti posmivat, nemusi se to stat ale muze. Deti prebiraji to, co vidi a slysi doma od rodicu.

ankaa25
11. led 2022

@lotta1234 já jsem ze Slovenska 😊😊 ,ale já začala chodit do školy od 6 třídí . Moc problém byl neklasifikovali mě česky tak 2roky učení hrozní .Ale našla jsem si kamarády a oni mluvili česky tak sem se naučila pravopis a český mě furt dělá problém 🤣🤣🤣🤣

zelenaesmolda
11. led 2022

@ankaa25
to jde videt,ze ti cestina dela problem.

lutu11
11. led 2022

@kassandra1 Když nudou žít 2 česi ve společné domácnosti v anglii a budou mít dítě, taky na něj budou mluvit anglicky?

lutu11
11. led 2022

@lotta1234 syn chodí do 2 triedy. Čeština a pravopis mu nerobia problém. Teda po tu 2hu triedu. Vôbec to neriešte. My sme 2 ja Slováci a s deťmi hovoríme len po slovensky.

mourovatakocka
11. led 2022

Trošku z jiného pohledu. Dcera mluvila krásně, než šla do školky. Chodí s dětmi od různých rodičů a ejhle, najednou musím opravovat různé "čo" apod. Moc prima.

jelenice_zavodnice
11. led 2022

@mourovatakocka Pokud mluvi krasne, tak snad to neni tak hrozny problem vysvetlit diteti, co je spisovne cesky?

janedv
11. led 2022

@mourovatakocka kdyz budes dusledne volit SPD, tak vsechny tyhle neprizpusobive vyzenete kam patri a pak uz se ti to nikdy nestane... tvl, lide bez spetky tolerance by nemeli mit deti. Ja si o sobe myslim, ze jsem liberal a pak ctu takovouto s*acku od Tebe nebo vys jak psala
@kassandra1 a uvedomim si, ze vuci takovymto nemam respekt a toleranci a je mi z Vas blivno

mourovatakocka
11. led 2022

@jelenice_zavodnice
@janedv
Dámy, startujte si třeba doma na chlapy. To je jen moje momentální bolístka. A ne, čtyřletá dcera ještě nechápe, co je na tom "špatně. Že bych zrovna tohle brala jako impuls k změně volebních preferencí 😁 Je to prostě jen smutný poznatek napsaný myslím dostatečně slušně.

krisstina93
11. led 2022

Nemám teda zkušenost se školkou, ale synovi byli dva a půl roku, když sem se dala dohromady s mužem, je Slovák a neměl absolutně žádný problém rozumět, ani pak na Slovensku neměl s ničím problém, to ja měla kolikrát větší problém ze začátku pochytat všechny výrazy :D teď chodí do školy a ve škole mluví teda jen česky a doma půl napůl.

jelenice_zavodnice
11. led 2022

@mourovatakocka Startovani vypada jinak, klidek ano. 😀 Jestli tvoje dcera mluvi ve ctyrech letech perfektne a bez logopedickych zadrhelu, tak nejake slovenske dite ti to tvoje ve skolce fakt nepokazi, o to strach mit nemusis.
Dcera je predskolacka, jeste letni dite a mluvi perfektne. A mne vic vytoci to, kdyz zacne sislat jako jeji starsi spoluzaci co maji jit taky do skoly a nezvladaji poradne mluvit. To bych radeji uvitala spisovnou klingolstinu nez sislavou nebo rackujici cestinu u takhle velkych deti.

zelenaesmolda
11. led 2022

@lutu11
jak kdo,znam takovy pripad.

mourovatakocka
11. led 2022

@jelenice_zavodnice Máš pravdu, startování vypadá jako příspěvek od druhé maminky. Klingonština pobavila.

maminaodrachel
11. led 2022

@lotta1234 Manžel je Slovák a máme dceru 3 roky, manžel mluví slovensky jak doma tak venku. Malá mluví česky a nějaký slovíčka používá slovenské, jak se ji hodí. Chceme aby uměla oba dva jazyky ale víme, ze čeština bude hlavní jazyk. Vůbec bych se toho nebála děti se naučí rychle ☺️

felixfelicis
11. led 2022

Hm. U nás ve školce se míchá docela dost národnosti (Vietnam, Rumunsko, Španělsko, hodně ruský mluvicich) a moje dítě mluví pořád stejně. A normálně doma opravuju třeba špatne skloňování, tak nemyslím, že by byl problém v predskolnim věku pochopit,co je správné a co spatne🙂

janedv
11. led 2022

@mourovatakocka ono totiz kdyz se to napise slusne, tak to nevadi, ze? vis, z lidi jako ty mam opravdu strach, do budoucna, kvuli detem. Protoze ty a tobe podobni si myslite, jak jste na urovni a jednate slusne, jen ti druzi jsou spatni. Slovaci, co se sem tahnou, nedejboze ukrajinci a jiny povl a tak. Teda pardon, to bys ty nikdy nenapsala, ty pises slusne. Tobe vlastne nic a nikdo nevadi, jen Ti vadi, kdyz se to dotkne TVE posvatne bubliny.
O me a mem stylu si muzes myslet co chces, ale nic to nemeni na faktu, ze s*acku jsi napsala ty, ne ja.

ankaa25
11. led 2022

@zelenaesmolda nápodobně 🤣🤣🤣