Spánek ve školce - alternativa pro neusínající děti

ira
8. srp 2013

Ahoj, toto téma jsme už probíraly letos na jaře v diskusi tady na Modrým koníkovi. V podstatě jsme došly k závěru, že většině rodičů asi vyhovuje tzv. režim a vyhovuje naprosté většině učitelek. Jestli vyhovuje dětem, to nejspíš nezjišťuje téměř nikdo. Napsaly jsme toho už dost, chci jen vyjádřit hlavní myšlenku, kterou nám předchozí diskuse přinesla: JDE JEN O LIDI, KONKRÉTNĚ O UČITELKY, JAK SE VCIŤUJÍ DO DĚTSKÉHO VNÍMÁNÍ A JAK JSOU OCHOTNĚ V ZÁJMU DĚTI UDĚLAT JEN MALIČKOU ZMĚNU A NEHÁZET JE VŠECHNY DO JEDNOHO PYTLE. Nikdo nebere dětem jejich odpočinek po obědě. Těch 30 min zklidnění je nutných k tzv. duševnímu odpočinku, ale pokud při nich někdo usne nebo ne, to už záleží na individuální potřebě, která rozhodně nespadá do kategorie dovedností a nemůže se považovat za něco, co se dítě 5 nebo 6leté musí naučit. Minimálně by se všechny učitelky měly řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro MŠ, který vydalo Ministerstvo školství a který je pro všechny státní MŠ závazný. Zde je mj. uvedena věta, že k dětem je třeba přistupovat individuálně, zvláště v oblasti biologických potřeb, a také věta o tom, že nutit děti ke spánku na lůžku je NEPŘÍPUSTNÉ. A pokud nemají jinou možnost, než ležet a koukat do stropu, je to evidentně NUCENÍ.
Závěr: trvám si na tomto svém přesvědčení, i když moje dítě už skončilo svou docházku do konkrétní MŠ. Možnost jak se bránit rodiče v dnešní době rozhodně mají. Napsala jsem mail na Českou školní inspekci, v něm jsem zaslala kopii Zprávy z jednání (to je podepsaný rozhovor s ředitelem MŠ, kde odmítl změnu spánkového režimu pro předškolní děti) a krátce vypsala, jak se mi přístup ředitele a dvouleté vyjednávání nevedoucí nikam nelíbí. Překvapila mě rychlá odpověď, samozřejmě můj názor Inspekce podporuje, provedli do 2 týdnů kontrolu v konkrétní školce, sepsali zprávu a poslali zřizovateli, tedy potažmo starostovi naší obce. Ve zprávě žádají starostu, aby v této věci žádal po řediteli školky změnu a dohlédl na to, aby tato změna byla trvalá a aby Inspekci informoval o konkrétních krocích, které budou provedeny. Takže: NEMUSÍTE SHÁNĚT 20 MAMINEK, ABYSTE SI STĚŽOVALI NA NEVYHOVUJÍCÍ POSTUPY VE VAŠÍ ŠKOLCE !!! BUDETE ASI ZA ČERNOU OVCI NEBO ZA POTÍŽISTU, ALE PŘI PŘEDSTAVĚ, ŽE NAŠE DĚTI BUDOU DO ŠKOLKY CHODIT RADĚJI NEŽ DOTEĎ, JE TO CELKEM SNESITELNÉ. A NEBOJTE SE, JE TO OPRÁVNĚNÝ NÁROK DLE RÁM. VZDĚL. PROGRAMU!
Napište třeba vaše zkušenosti, ráda ty z vás, které to chápou jako já, podpořím.

pisisvori
28. únor 2014

@petrajurinova vaše reakce by stálo za to dát třeba na idnes na net...abyste si mohla přečíst reakce ostatíních🙂🙂🙂....připomíná mi to slavnou větu pana Kalouska jak ti co se dobře učili teď mají vysoké platy a ti co se neučili tak se holt mají špatně tak ať jim nezávidí a nechtějí po nich progresivní daň, když chudáci tak moc pracují🙂.

pisisvori
28. únor 2014

A jinak ještě k tématu, nabídnout klidovou alternativu ke spánku = ležení na lehátku pro děti a brát ohled na individuální potřeby dětí je povinost školky a učitelek....daná nějakým předpisem ministerstva školství , který jezávazný por všechny státní školky v ČR. Nevyjadřuju se úplně přesně...nechce se mi to teď hledat, ale kdyby byly rodiče trochu tvrdší a místo slušné snahy se se školkou domluvit šli na inspektoráty, zřizovatele... tak to bude vyřízené hned...ale většina lidích je slušných a nechce nikmu dělat zbytečné problémy...ale když to tady tak sleduju...tak je to škoda a budem s emuset naučit vyžadovat to , na co máme nárok

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Motýlci: Učitelka jedna od 6:30 do 12:30 h., Učitelka 2 od 9 do 15:30 h. Berušky: Učitelka 3 od 7:30 h. (proto jsou tu hodnu ráno spojeni), Učitelka 4 od 10 do 16:30 h. (proto jsou tu hodinu odpoledne spojeni). Časy jsou samozřejmě v různých mš různé. Někde mš od 6 do 16 hod. Někde od 7 do 17 hod.

A naposledy k mému prvnímu příspěvku. Je to má pracovní zkušenost, kterou jste špatně pochopila, přečetla to je mi fuk. Přesvědčila jsem se v této diskuzi, že je to u vás obvyklé. Dětem se věnuji jak nejlépe umímn ad rámec svých povinností a svědomí mám čisté.

Tímto s vámi končím, protože s hlupákem je neradno se hádat.

A poslední věc..ČŠI u nás byla nedávno. Naše škola dopadla nadprůměrně a byli s námi velice spokojeni, když už se tím oháníte.

terukuca
28. únor 2014

@petrajurinova Ano, když někdo něco nepochopí, opakuji třeba 1000 za den. Vždy s klidem a úsměvem. Funguje to a děti jsou v pohodě, klidné, hodné. Jak k nim přistupuji já, tak se chovají oni. Odměnou mi pak je, když přijdou a řeknou: "paní učitelko já vás mám ráda", to potěší 🙂 nebo když se přijdou pomazlit, kreslí mi obrázky.

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca děkuji a vysvětlení, zapomněla jsem, že paní učitelky na rozdíl od ostatních zaměstnání potřebují přípravu...nějak mi to nikdy nedojde🙂.

ale prostě předpis existuje a nedodržuje se, protože rodiče o to nebohují na správném místě http://www.novinky.cz/domaci/314168-nutit-deti-...

A jinak, jestli je váš profil správný tak vám přeju dítě, které ve 3 letech půjde spát v 7 večer vstávat v 7 ráno a ještě 2 hodiny spát ve školce🙂...pokud bude spát asi o 4 hodiny méně ( i po celodenním lyžování na horách)...možná časem pochopíte, že to není ani tím co jste si ho naučila a jak ho vychovala🙂

vlasanah
28. únor 2014

@pisisvori jen drobná reakce na vaši stížnost na inspekci... odle posledních novinek právě inspece protěžuje, aby dítě v MŠ dodržovalo 2 hodiny hry, 2 hodiny práce a po obědě 2 hodiny odpočinku na lůžku!!! Dítě nemusí spát, ale mělo by v klidu ležet...

merunkova
28. únor 2014

@pisisvori Až si zkusíte být třeba jen jeden jediný den učitelkou v mš, tak pak prosím tuto práci hodnoťte, jinak se dají vaše názory na toto povolání nazvat pustými bláboly.Musím se smát nad vaším výrazem " normální práce".Pracovala jsem v " normální práci" 15 let a nyní jsem ucitelkou mš.Musím konstatovat, že "normální " práce je proti tomu leháro.Přirovnala bych to osvobozujícímu pocitu, kdy se vám narodí dítě, rok se o něj budete starat úplně sama, denně s ním budete a po roce vám ho někdo pohlídá a vy budete moci třeba na hodinu jít někam sama.Nebudete muset brát na nikoho ohled, nebudete se muset o nikoho bát, nikoho hlídat, nebudete mít za nikoho zodpovědnost, budete jen sama se sebou....Jaká úleva že? Tyhle pocity bohužel nemá celou pracovní dobu ucitelka ve skolce, je stále jednou nohou v kriminále.Když uděláte ve své práci chybu vy - a když ji udělá učitelka - co je horší? Nějaká chyba v dokumentu nebo dětský život?Přestaňte řešit kraviny, počítat své přesčasy a hodnotit něco, o čem nemáte ani páru, díky za všechny učitelky MŠ. 😉

pisisvori
28. únor 2014

@vlasanah 2 hodinu v klidu ležet...to nedokáže ani dospělí jen tak pro nic za nic🙂a možná bych to považovala i za způsob týrání pokud by to po mě každý den někdo chtěl...pro chytlavky slovo týrání je NADSÁZKA!!!.
Zajímavé je, že když jeden tatínek na ředitelku školky vyrukoval s tímhle předpisem a udělal bububu, tak najednou jejich syn vě školce ležet nemusí...tak nevím, kdyby se ředitelka nemusela bát inspekce, která by jí v ležení podpořila...asi by tak lehce neustoupila...ale jen jedna moje nedávná zkušenost, třeba má ředitelka špatné informace a bojí se zbytečně? Pozadí toho opravdu neznám, tak nechci dávat zavádějící info.
Ale tahle dnešní diskuze mě fakt nakopla řešit to na jíných místech a jiným způsobem, aby se rodiče, kteří už mají život "komplikovanější" tím, že mají doma nespavce museli nechat osočovat a "urážet".

vlasanah
28. únor 2014

@pisisvori a k tomu, že učitelky se neumí vžít do lidí na jiných pozicích... nemáte pravdu... většina učitelek si brigádně vyzkoušela více pracovních pozic, ale taková prodavačka v Kaufu si nikdy nevyzkoušela hlídat 25 nezkrotných dětí, které z domu ve 4 letech neumí jíst ani lžičkou!!! Kdyby si to každý zkusil, tak takhle "blbě" jako vy nemluví!!!

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Na profilu mám pouze své křestní jméno, takže ano, je správný. O přípravách jsem ve vysvětlení, o které jste mě žádala nic nepsala. Ale když už jste to tak ironicky nakousla. Ano, děláme přípravy a nemít připravený materiál pro vzdělávací činnost dětí (šablony, písničky, básničky, pomůcky pro TV, tematické plány a spostu dalšího) znamená neplnění pracovních povinností stejně tak, jako když sestra nedá pacientovi léky. Kdybyste si pomůcky připravovala za běhu u dětí, udělá s vámi ředitelka krátký proces. To si učitel nemůže dovolit, ani ten s 30 letou praxí. To vy ale pochopit nemůžete.
Svědomí mám čisté, pracovní výsledky vynikající a hodnocení ČŠI = nadprůměrné. A to je pro mě důležité, ne váš názor.

Sbohem a šáteček.

berenika39
28. únor 2014

@pisisvori upřímně - nejsi na světě sama, ani tvoje dítě není jediné na planetě a kromě vás dvou ještě existují jiní lidé. všimla sis? další děti ve školce, paní učtelky...rodiče těch dětí...
Já, já, já. A když takhle vychováme naše děti, bude to časem peklo. Nevidím, neslyším, kopu kolem sebe a je jedno, jestli mám pravdu nebo ne.
Toho se bojím - a učím prcka, aby v situacích,kdy se mu něco nelíbí to řekl a současně věděl, že ne jen jeho názor musí být ten pravý.

vlasanah
28. únor 2014

@pisisvori tady vás ale nikdo neuráží, ba naopak holky s Vámi, na to jak vy se do nich pouštíte mluví velice slušně... vy si s vaší školkou řeště co chcete, každá ředitelka ví co může a co nemůže... pro nás není důležitý názor ombudsmana, ale názor inspekce... a jak už tu holky psaly... tou jsme všechny prošly, tak nás tu vy, jako matka neškolte, co máme a nemáme dělat!!! My Vám do Vaší práce také nekecáme!!!

pisisvori
28. únor 2014

@merunkova já jsme se nikde nebavila o práci učitelky...stejně jako jí neznám já...nezná nikdo z vás mojí práci nebo práci mého manžela...diskuze je o tom, že děti jsou nuceny ležet. Diskuze o přesčasech se spustila tím, že paní učitelka psala, že si musí každý přesčas vybrat a dodržovat pracovní dobu...proto jsme reagovala na to tím, že většina lidí někdy přes čas v práci pracuje...a je to čím dál běžnější a čm dál větší nutnost. Každá práce má své pro a proti...dělat učitelku, doktorku, pokladní...i v kanceláři...všude jsou lidé, kteří to dělají dobře amjí rádi a snaží se a všude jsou flinkové co prostě jen chodí do práce...všude je někaká zodpovědnost nebo jiné problémy....o tom to není..
je to o tom, že kdyby školky a učitelky chtěly tak i ve fungujícím systému by to šlo...ale podle mne s ejim to prostě moc nehodí, protože by to byla komplikace, stálo by to přemýšení, zavádnění něčeho nového a paní učitelky tady začnou útočit na rodiče, že jim jde jen a jen o jejich klid, ale žádná z nich nechce vidět, že rodičům jde také o kvalitu spánku jejich dětí, které opravdu jsou bohužel nespavci a spí o několik jhodin méněnež je průměr a to, že ve školce usnouna 10-15-20 minut jim ubírá hodinu a víc spánku za den a to je ta podstata o kterou rodičům jde aproč to tak řeší.

A pochopí to až maminka ditěte, které jako moje dcera prostě i na horách = celý den na čerstvém vzduch, po lyžoování prostě vstává v 7 ausíná v 9-10 ve svých necelých 3 letech a prostě tuhle maminu, která od narození nespavce má o několik hodin za den méně času ještě nějaká paní XY uráží (i když obecně), že je to její chyb a že si dítě nenaučila nebo nevychoval a osočuje tím, že si s ní nehraje nestará se...a podoně...

pisisvori
28. únor 2014

@berenika39 ne nejsem sama...jak je vidět z těchto diskuzí a jak je vidět z článku na internetu a kždodení diskuze ve školce , ketrou slyším🙂

pisisvori
28. únor 2014

@vlasanah
@vlasanah

reaguji na tenhle příspěvek:

"U nás ve školce je odpolední odpočinek asi hodinu a půl (předškoláci). Skoro půl hodiny čtu dětem pohádku, takže v klidu a tichu pak odpočívají asi tu hodinku. Také jsme s rodiči řešili, že nechtějí, aby jejich dítě šlo vůbec spát. Některé matky vážně nedokážou pochopit, že se těžko můžu rozpůlit a být na lehárně i ve třídě zároveň. Když děti spí, tak opravdu nemám nohy na stole a nepopíjím kafe, ale pracuji..dělám přípravy, vyplňuji papíry, různá hodnocení, stříhám, kreslím. Mám třídu předškoláků a až na jedno dvě děti usnou všechny. Některé spí, ikdyž už ostatní vstávají, nechám je. Až se vyspí, dají si sváču. Když vidím, že se budí dříve více dětí, vtichosti vstanou, nasvačí se a jdou si hrát (to už mám ale k dispozici paní uklízečku, která dohlídne na děti, které ještě spí).
A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte. Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar.
Také by mě zajímalo, jak se dají děti nutit spát. Pokud dítě nechce, nepotřebuje..neusne.
To jsem se zase dopálila tohle číst. Ve třídě mám 28 dětí a jsem na ně sama, s druhou učitelkou pouze na pobyt venku a oběd a rodiče se chovají, jako bych tam měla pouze jejich dítě. Některé matky nezvládají svoje jedno dvě děti a nám by chtěly radit, jak máme pracovat. Chtěla bych je vidět na našem místě. Práci učitelky s tou zodpovědností co má za děti a tím, jak je práce psychicky náročná za ty "prachy" může dělat opravdu jen ten, koho to baví. Jeden tatínek mi jednou řekl: "Tohle bych nedělal ani za 50.000" Jeden z mála rodičů, který dokázal naši práci ocenit. Smutné..

" ZDŮRAZŇUJI:!!!!A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte.!!!!Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar!!!
Nepřipadá mi to jako slušné a neosočující anezobec%nující....

vlasanah
28. únor 2014

@pisisvori jak vás tak čtu, tak si založte svoji diskuzi a zvesela si tam můžete psát sama se sebou, protože vy názory ostatních lidí prostě netolerujete 😀 😀 😀 přijde mi to hrozně vtipné 😀 😀 😀

pisisvori
28. únor 2014

@berenika39 ☹☹☹ přesně takové lidi nesnáším...nevidím neslyším neberu ohled ....jsem učitelka kdo je víc🙂.
Ale už končím ...nemá to smysl...asi se špatně v písemném projevu vyjadřuju, že to vyznívá takhle, protože hodně ironizuju, nadsazuju a zjednodušuju, ale rozhodně jsem člověk, který bere na lidi okolo ohled až moc...často i ve svůj neprospěch ....jen mě někeré situace a reakce dokáží vytočit do běla.

pisisvori
28. únor 2014

Jen jeden dotaz...vám všem tohle opravdu přijde normální????
:!!!!A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte.!!!!Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar!!!

Tak jsme asi opravdu divná☹, když mě teda ne☹

prapodivna
28. únor 2014

Já třeba jako děcko povinné spaní nemusela, protože jsem nedokázala usnout, respektive min v tom posledním ročníku před školou. Ale že by mi to připadalo jako nějaké týrání, to určitě ne. Prostě jsem si ležela, koukala kolem, popřípadně ležela se zavřenýma očima a přemýšlela si nad světem. Jestli to teď zpětně můžu zhodnotit, tak mě to trochu připravilo na to, že člověk se někdy musí přizpůsobit a mít určitý řád. A taky být schopný být i v klidu a vystačit si s vlastními myšlenkami. Chápu, že pro liberálně smýšlející rodiče je to třeba nepřijatelné, aby se dítě přizpůsobovalo a tzv. plulo s davem... no, podle mě to taková tragedie není.

Možná bych mohla mít z nucení ke spánku frustraci, kdyby mi to někdo tehdy nějak podsunul, že to není v pořádku, ale tehdy mi to bylo podáno tak, že je to pro mé dobro, že je dobré si odpočinout a tak jsem k tomu taky přistupovala.

terukuca
28. únor 2014

Já se musím smát. Přebírat názor a v podstatě můj komentář k práci jiných, to je gól 😀 Zvlášť, když bylo matce XY vysvětleno, jak to u nás se spaním chodí a to (pro nepochopení) hned několikrát.
A diskuze o přesčasech a pracovní době? Ta vznikla proto, že matka XY nedokázala pochopit denní režim mateřské školy (opět vysvětleno několikrát).

Holky bavte se, matka XY dokáže pobavit svými nízkými názory. Já jdu obkreslit a stříhat 30 zobáků a 30 křídel na pondělek. Chci si s manželem udělat klidný víkend, tak to musím stihnout dnes 🙂 Protože stejně jako matka XY jsem také dělala večeři, žehlila dvě pračky, a pucovala koupelnu (abych se nedostala do řečí opět..domací práce jsem vypsala konkrétně svoje, ne obecně, jak matka XY) a tak jsem dřív na ty hloupé přípravy, kterými učitelky pořád prudí, neměla čas 🙂

vlasanah
28. únor 2014

@pisisvori učitelka nemůže být zahleděná sama do sebe... má na starost několik dětí

ale vy tu celou diskuzi zatím kopete kolem sebe a nevidíte, neslyšíte... přesně jak jste si to napsala...

u nás se říká... potrefená husa nejvíc kejhá... nic proti Vám, také to hodně nadsazuji 😀

pisisvori
28. únor 2014

@vlasanah ano jsme potrefená..má bohužel dítě, ketré od svého narození spí tak 10-11 hodin za den maximálně🙂..ne 16 ve 3 měsícich a 13 ve 3 letech

terukuca
28. únor 2014

Matka XY se chytá stébla.

A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte.!!!!Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar!!!

Samozřejmě s tím, že každé dítě je jiné. Co vyžaduje jedno, nesnese druhé. Můj názor a za tím si stojím. Neplatí to samozřejmě na všechny rodiče. Ale děti se vždy pochlubí tím, jak trávili zbytek dne nebo víkend. Většina odpovědí: "Koukal jsem na televizi", "Hrál jsem hry na počítači popř. tabletu." Zeptám se: "A kdo byl děti venku, nebo na výletě" Tak 5 dětí z těch 28. A o tom mluvím. Dítě může mít v podstatě každá ženská. Ne každá je dobrou matkou. Teď nemluvím o matce XY, abych zas nebyla ta co uráží. Toto je prostě smutná realita.

merunkova
28. únor 2014

@pisisvori Ježíš, proč tu furt řešíte, jak to chodí jinde, to máte tolik volného času?Zbytečně se ve svém stavu rozčilujete. Řešte situaci ve své školce, když jste nespokojená.Jestli vám s dcerou nechce vaše ředitelka vyhovět, tak máte 4 možnosti - buď máte smůlu a podřídíte se, nebo si půjdete někam stěžovat, nebo dáte dceru jinam a nebo si ji berte po O.Tady to za vás nikdo nevyřeší, vaše přesčasy nikoho nezajímají a to, že učitelky v mš potřebují denně přípravu už jste se dozvěděla 😉

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca Nebude to třeba tím, že venku a na výletě jsou každý den a víkend, ale na tabletu je nechájí rodiče hrát jen vyjímečně a proto o tom mluví????
Dcera například učitelce neřakla, že byla v aquaparku a že byla na představení z Michalem a když s eptám proč...tak prý se stydí....ale možná žiju mimo ralitu jak v práci tak mezi lidma , s kterýma se setkávám a kterých děti znám...omlouvám se, že jsem se účastnila a zastala se jich.

petrajurinova
28. únor 2014

@pisisvori syn má od malička diagnostikované "znaky hyperaktivity" v půl roce spával cca 8 až 10 hodin denně, v 1 roce bylo období kdy za celý den a noc nenaspal více než 6 hodin v součtu. Dneska v 7 letech spí přibližně 9 hodin (cca od 21:00 do 6:00), přesto je režimem a přístupem naučený, že po obědě se odpočívá v klidu (třeba s knížkou, nebo při poslechu pohádky) a dodržoval to bez problémů i ve školce a večer je bez protestů a scén před 20:00 v posteli a opět se uklidňuje připravuje v klidu na spánek sám s knížkou nebo poslechem pohádky, kterou dětem čtu já nebo tatínek. Je to o naučeném stereotypu a řádu, na který si děti zvykají prakticky od narození. Děti ve své podstatě milují řád a stereotypy a při jejich dodržování jsou klidnější a spokojenější.

merunkova
28. únor 2014

@pisisvori Znovu opakuji - řešte své problémy, ve své rodině, ve své školce, neplýtvejte svým časem a tím pádem ani naším, děkujeme 🙂

pisisvori
28. únor 2014

@merunkova mrzí mě,že nejde pochopit, že vůbec nemluvím o sobě, ale obecně o problému jako takovém🙂...já ve svojí školce problém nemám....aby nemusela ležet jsem nežádala...jen aby si mohla na lehátku prohlížet knížku nebo mít u sebe plyšáka...na což mi vyhověli bez jakéhokoli problému, ale jde mi o princip a hlavně o tu reakci jedné paní paní učitelky, která mě nadzvedla🙂

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori To je pořád do kolečka. Já, já, já..moje dcera, moje dcera. Mě nezajímáte ani vy ani vaše dcera. Zajímají mne moji školkáčci a jejich rodiče. Soudíte jen podle svého případu a to je dosti krátkozraké.
A ne, není to tím. Konkrétní otázka: "Byl děti někdo venku?" konkrétní odpověď: "Já ne".

terukuca
28. únor 2014

@petrajurinova A přesně o pravidelném režimu a klidových činnostech to je. Jsem ráda, že to vidíte stejně.