Spánek ve školce - alternativa pro neusínající děti

ira
8. srp 2013

Ahoj, toto téma jsme už probíraly letos na jaře v diskusi tady na Modrým koníkovi. V podstatě jsme došly k závěru, že většině rodičů asi vyhovuje tzv. režim a vyhovuje naprosté většině učitelek. Jestli vyhovuje dětem, to nejspíš nezjišťuje téměř nikdo. Napsaly jsme toho už dost, chci jen vyjádřit hlavní myšlenku, kterou nám předchozí diskuse přinesla: JDE JEN O LIDI, KONKRÉTNĚ O UČITELKY, JAK SE VCIŤUJÍ DO DĚTSKÉHO VNÍMÁNÍ A JAK JSOU OCHOTNĚ V ZÁJMU DĚTI UDĚLAT JEN MALIČKOU ZMĚNU A NEHÁZET JE VŠECHNY DO JEDNOHO PYTLE. Nikdo nebere dětem jejich odpočinek po obědě. Těch 30 min zklidnění je nutných k tzv. duševnímu odpočinku, ale pokud při nich někdo usne nebo ne, to už záleží na individuální potřebě, která rozhodně nespadá do kategorie dovedností a nemůže se považovat za něco, co se dítě 5 nebo 6leté musí naučit. Minimálně by se všechny učitelky měly řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro MŠ, který vydalo Ministerstvo školství a který je pro všechny státní MŠ závazný. Zde je mj. uvedena věta, že k dětem je třeba přistupovat individuálně, zvláště v oblasti biologických potřeb, a také věta o tom, že nutit děti ke spánku na lůžku je NEPŘÍPUSTNÉ. A pokud nemají jinou možnost, než ležet a koukat do stropu, je to evidentně NUCENÍ.
Závěr: trvám si na tomto svém přesvědčení, i když moje dítě už skončilo svou docházku do konkrétní MŠ. Možnost jak se bránit rodiče v dnešní době rozhodně mají. Napsala jsem mail na Českou školní inspekci, v něm jsem zaslala kopii Zprávy z jednání (to je podepsaný rozhovor s ředitelem MŠ, kde odmítl změnu spánkového režimu pro předškolní děti) a krátce vypsala, jak se mi přístup ředitele a dvouleté vyjednávání nevedoucí nikam nelíbí. Překvapila mě rychlá odpověď, samozřejmě můj názor Inspekce podporuje, provedli do 2 týdnů kontrolu v konkrétní školce, sepsali zprávu a poslali zřizovateli, tedy potažmo starostovi naší obce. Ve zprávě žádají starostu, aby v této věci žádal po řediteli školky změnu a dohlédl na to, aby tato změna byla trvalá a aby Inspekci informoval o konkrétních krocích, které budou provedeny. Takže: NEMUSÍTE SHÁNĚT 20 MAMINEK, ABYSTE SI STĚŽOVALI NA NEVYHOVUJÍCÍ POSTUPY VE VAŠÍ ŠKOLCE !!! BUDETE ASI ZA ČERNOU OVCI NEBO ZA POTÍŽISTU, ALE PŘI PŘEDSTAVĚ, ŽE NAŠE DĚTI BUDOU DO ŠKOLKY CHODIT RADĚJI NEŽ DOTEĎ, JE TO CELKEM SNESITELNÉ. A NEBOJTE SE, JE TO OPRÁVNĚNÝ NÁROK DLE RÁM. VZDĚL. PROGRAMU!
Napište třeba vaše zkušenosti, ráda ty z vás, které to chápou jako já, podpořím.

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca ano nemám ve zvyku psát za jiné, vy taky píšte o svojí školce a ne o školce v horní dolní co je proboha na tom divného...nemohu přece znát názor někoho jiného a psát tady za několik lidí???? Už tomu fakt nerozumím☹☹

merunkova
28. únor 2014

@pisisvori To chápu, ale pak to musíte řešit s tou konkrétní osobou a ne házet všechno do 1 pytle.Např jinde muze to, ze deti leži, vsem vyhovovat - jak detem, ucitelkam tak i rodicum, pak je celá diskuze o nějakém " problému " zbytečná.Mě zas vadila vaše ironie, že ucitelky potrebují přípravu, ze jste na to zapomnela.Kdyby se ucitelky ve vasi skolce denne nepripravovaly, tak toho vasi dcerku moc nenaucily.

terukuca
28. únor 2014

To opravdu nerozumíte, toho si nás všimlo víc.

A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte.!!!!Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar!!!

A za tento názor se opravdu nestydím, ve většině rodin, které znám je to běžná praxe.

pisisvori
28. únor 2014

@merunkova ale já jsme myslela podle názvu diskuze , že podstata je jasná, že je prostě pro ty rodiče, ketrým systém nuceného ležení, při kterém děti usnou vadí a prostě mě nadzvedla ta několikrát zmiňovaná poznámka 🙂 a chtěla jsme se rodičů nespavců zastat (protož erodiče, ketrým děti spí ve 4 letech ještě hodinu po obědě a večer jdou bez porblému v 8 spát to opravdu nepochopí...mají mnohem víc volna pro sebe i na domácnost a ti druzí jsou ještě takhle osočováni, že je to jejich chyba, že jim děti nespí☹☹), protože to osobně znám a protože se s tím často i ve svém okolí setkávám (není tak neobvyklé, že by to bylo 1 dítě v celé školce , ale spíše tak 5-10 dětí z 30 ve třídě), lae asi jsme se nechala unést a psala moc naštvaně , nepříjemně...nevím☹

merunkova
28. únor 2014

@terukuca U nás je to podobné - děti tráví víkendy u TV, sami o tom mluví, bohužel v 5 , 6 letech u PC, na facebooku.... ☹ Dětem cteme pohádku, po 20 minutách mohou odejít predskoláci, mají pracovní listy, malí ještě odpocivají a poslouchají pohádku,nekteri usnou, nekteri ne.Pak muzou vstat a jit si hrat.Jsem tam pak uz sama a zatímco ctu malým, mezitim predskoláci vyvádí jako koně, fakt.Bylo by pro mě pohodlnějsí je nechat taky ležet.Bohužel - podle nových stanov nemůžu - takže hluk probudí ty, kteří usínají, ti jsou pak unavení a plačtiví.Bohužel nemuzu byt na 2 mistech najednou.To zase někdo něco vymyslel, abychom děti netýrali půl h na luzku.Myslím, že by to predskolákum neuskodilo, prospělo, malí by mezitim usnuli a vsichni by byli spokojeni.Takže vseho moc skodi,je treba vidět i to, ze v malé skolce je pouze 1 ucitelka a nemuze tam fungovat to, co ve velké skolce.Nejde vsechno házet do 1 pytle, jako to nekteri rodice s oblibou delají a oháneji se odkazy, clánky a ministerstvem...

jajulin
28. únor 2014

Mám přesně o měsíc mladšího synka než je dcerka do @pisisvori . Už asi rok po obědě nespí, přesto leží celou dobu bez hnutí na místě. Jsem ráda, že neusne (záruka, že večer usíná hned po osmé), ale jsem ještě radši, že s klidem dokáže respektovat daný řád a přizpůsobit se. Nějak nechápu, kde je problém.
Souhlasím s @terukuca - pokud dítě není unavené a spánek nepotřebuje, tak prostě neusne, i kdyby se učitelka na hlavu stavěla.

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Vy jste se hlavně dost urážlivě a ošklivě obula do učitelek a to si já líbit nenechám, když vím, co ta práce obnáší. A pokoušelo se vám to tady vysvětlit několik učitelek, ovšem marně. To, že vaše dítě spánek nepotřebuje je vaše konkrétní situace a chápu, že ji řešíte. Řeště si ji ale se svojí mš a nepomlouvjte práci všech učitelek.
A ještě tedy jednou speciálně pro vás, když stále nechápete. Můj příspěvek se týká pohodlnosti některých rodičů, s čímž mám bohaté zkušenosti. Ne lenosti a neschopnosti vychovat vaše dítě vámi. To si už vtlučte do hlavy, ať tady neříšíme to samé pořád dokolečka. Jste vztahovačná a o tom to je. Ne, že vás tady někdo uráží. Vy urážíte a zlehčujete moji práci a to jste teda tvrdě narazila.

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca můžete citovat, kdejsme vás urazila???? a mphla byste si přečíst, že vůbec žádé problémy nemám, ale vadí mi princip a vadí mi tip lidí jako jste vy, které ještě vychovájí naše děti.

terukuca
28. únor 2014

@merunkova To já vím. U nás je to to samé. Také mi děti poslouchají pohádku, cvhíli odpočívají, ti co neusnou svačí a hrají si, ostatní spinkají. To jsem tady napsala jako svou zkušenost a reakce matky XY si můžete přečíst sama. Je to smutné

terukuca
28. únor 2014

@jajulin To já hlavně po dětech ani nechci, aby všichni bez rozdílu spali. Stejně jako nejde na povel dítěti říct, aby se vyčůralo, běhalo a co já vím. Proto máme pro děti vzdělávací nabídku a každé si vybere co chce dělat. A jak už po sté píši: Kdo nespí jde svačit a potichu s hrát s ohledem na ostatní.

merunkova
28. únor 2014

@terukuca Vy vychováváte dceru pisisvori? Uprimnou soustrast 😀

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca naopak kdybych chtěla psát jako vy a zobecňovat a urážet... tak taky vytáhnu z jiných diskuzí příspěvky o tom jak učitelky otvírají okna na děti, aby jich co nejvíc bylo nemocných, jak toho ze školek z aposledních 10-20 let umí méně a méně ...jak je v některé školce nechají dívat se na televizi a spát 3 hodiny jen , aby se nemuseli starat, jak je nechají v počůraném oblečení....přesně to vy tady píšete o rodičích a neustále opakujete....špatně se o ně starájí = nechají u televize, nechodí ven a nevychovávají =jinak by po obědě na povel všechny spaly

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori No naštěstí jak vidno já vadím vám, ale vy téměř všem tady, takže jsem v klidu a od vás mě to opravdu nesebere.
A ne, nemohu citovat, kde mě urážíte, protože jsem nenapsala, že mě urážíte. Napsala jsem, že urážíte a zlehčujete mou práci. A už dost, mám vás plné zuby. Vy jste člověk, kterého nemohu respektovat. Chytáte se každého slovíčka. Nechte si své ironické poznámky o práci jiných pro někoho koho to zajímá. A naučte se česky: tip lidí jako jste vy, které ještě vychovájí..to je perla.

terukuca
28. únor 2014

Nevím jak to dále vysvětlovat. Nikde jsem nenapsala, že se rodiče špatně starají, a že nespavost po obědě je dána špatnou výchovou. To si zde ovšem může každý přečíst. To jsou bludy co tu taháte, protože nevíte jak dál. A že děti umí stále méně ze školek? Omyl, umí stále méně z domova. Tříleté dítě, které se neumí obléknout (myslím základ triko, kalhoty - ne zapnout bundu a zavázat tkaničky), neumí se najíst lžící, používat wc. To se nemají učit ve školce, to mají umět. A opět, ať se tady nechytáte čeho jen jde - nemluvím o vás. Je mi jedno, co vaše dítě umí a co ne.
Hlavně, že rodiče znají svoje práva, ale ne povinnosti.

merunkova
28. únor 2014

@pisisvori Milá zlatá, primární ve výchově jsou vždy rodiče, tedy rodina, co , co se v rodině zamešká, to školka těžko nahradí.Rodina je základ a to těžko může skola suplovat, realita je bohuzel taková, že skola a skolka musi v dnesni dobe suplovat to, co rodina neudělá.Škola a skolka pouze prohlubuje vedomosti.Takze veta - jak toho ze školek za posledních 10-20 let umí méně a méně je přesným odrazem situace v dnešní rodině.Ale za vsechno muzou ucitelky 😀

petrajurinova
1. bře 2014

@pisisvori to že za posledních 10-20 let toho děti umí ze školek méně a méně není vinou školek - vzdělávací programy jsou dobré a učitelky se většinou maximálně snaží děti naučit to co by se ve školce učit měly - kreslit, stříhat, doplňovat, fungovat v kolektivu, soustředit se učitou dobu na určitou činnost, naslouchat, vést rozhovor (jeden mluví - druhý mlčí a opačně), ale je to dost složité, když do školek jdou tříleté nebo čtyřleté děti (a není jich málo - podle rozhovorů s našimi učitelkami to je až třetina dětí), které se neumějí dojít samy vyčurat, umýt si ruce, použít při jídle lžíci, obout si papuče...... než pak učitelka naučí děti základ toho, co by se měly naučit v rodině před nástupem do školky, tak na výborný vzdělávací plán prostě nezbyde čas. Dneska se maminky rády chlubí tím, že jejich dítě ve 4 letech čte, píše nebo mluví 3 jazyyky, ale to že se neumí samo najíst a převlíct, to je chyba někoho jiného 😖

veronikaradkova
25. říj 2016

@evulinkab Mám za to že přímý pedagogický dozor je 31 hod, a 9 hod /týdně je na přípravy...?