Spánek ve školce - alternativa pro neusínající děti

ira
8. srp 2013

Ahoj, toto téma jsme už probíraly letos na jaře v diskusi tady na Modrým koníkovi. V podstatě jsme došly k závěru, že většině rodičů asi vyhovuje tzv. režim a vyhovuje naprosté většině učitelek. Jestli vyhovuje dětem, to nejspíš nezjišťuje téměř nikdo. Napsaly jsme toho už dost, chci jen vyjádřit hlavní myšlenku, kterou nám předchozí diskuse přinesla: JDE JEN O LIDI, KONKRÉTNĚ O UČITELKY, JAK SE VCIŤUJÍ DO DĚTSKÉHO VNÍMÁNÍ A JAK JSOU OCHOTNĚ V ZÁJMU DĚTI UDĚLAT JEN MALIČKOU ZMĚNU A NEHÁZET JE VŠECHNY DO JEDNOHO PYTLE. Nikdo nebere dětem jejich odpočinek po obědě. Těch 30 min zklidnění je nutných k tzv. duševnímu odpočinku, ale pokud při nich někdo usne nebo ne, to už záleží na individuální potřebě, která rozhodně nespadá do kategorie dovedností a nemůže se považovat za něco, co se dítě 5 nebo 6leté musí naučit. Minimálně by se všechny učitelky měly řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro MŠ, který vydalo Ministerstvo školství a který je pro všechny státní MŠ závazný. Zde je mj. uvedena věta, že k dětem je třeba přistupovat individuálně, zvláště v oblasti biologických potřeb, a také věta o tom, že nutit děti ke spánku na lůžku je NEPŘÍPUSTNÉ. A pokud nemají jinou možnost, než ležet a koukat do stropu, je to evidentně NUCENÍ.
Závěr: trvám si na tomto svém přesvědčení, i když moje dítě už skončilo svou docházku do konkrétní MŠ. Možnost jak se bránit rodiče v dnešní době rozhodně mají. Napsala jsem mail na Českou školní inspekci, v něm jsem zaslala kopii Zprávy z jednání (to je podepsaný rozhovor s ředitelem MŠ, kde odmítl změnu spánkového režimu pro předškolní děti) a krátce vypsala, jak se mi přístup ředitele a dvouleté vyjednávání nevedoucí nikam nelíbí. Překvapila mě rychlá odpověď, samozřejmě můj názor Inspekce podporuje, provedli do 2 týdnů kontrolu v konkrétní školce, sepsali zprávu a poslali zřizovateli, tedy potažmo starostovi naší obce. Ve zprávě žádají starostu, aby v této věci žádal po řediteli školky změnu a dohlédl na to, aby tato změna byla trvalá a aby Inspekci informoval o konkrétních krocích, které budou provedeny. Takže: NEMUSÍTE SHÁNĚT 20 MAMINEK, ABYSTE SI STĚŽOVALI NA NEVYHOVUJÍCÍ POSTUPY VE VAŠÍ ŠKOLCE !!! BUDETE ASI ZA ČERNOU OVCI NEBO ZA POTÍŽISTU, ALE PŘI PŘEDSTAVĚ, ŽE NAŠE DĚTI BUDOU DO ŠKOLKY CHODIT RADĚJI NEŽ DOTEĎ, JE TO CELKEM SNESITELNÉ. A NEBOJTE SE, JE TO OPRÁVNĚNÝ NÁROK DLE RÁM. VZDĚL. PROGRAMU!
Napište třeba vaše zkušenosti, ráda ty z vás, které to chápou jako já, podpořím.

baris
29. srp 2013

@pisisvori přes prázdniny, o víkendu mi holky doma po obědě nespí (pokud nejsou nemocné). I kdyby vstávaly před 6 ráno. Ve školce většinou usnou a pak mi jdou spát po 21hod. Když mi doma po obědě nespí, tak taky chodí spát (zvlášť, když byly ty vedra) i po 22hod.

To, že se budou na dítěti mstít jsem nenapsala ani slovo. A věřím, že tomu ani tak ve většině případů není.

Chtěla jsem jenom říct, že ve většině případů školky nemají prostory pro to, aby oddělily spíce děti od těch co nespí. A pokud učitelky dovolí nespat (respektive si vůbec neodpočinout po obědě), tak pak je to jak lavina. Paní učitelko, když Vaneska Nováková nemusí spát, tak já bych chtěla, aby náš Vojtíšek ..... A za chvíli učitelky budou mít kilometrový seznam vyjímek a veškerý režim dne fuč.

Já jsem si vždycky myslela, že děti chodí do šiolky hlavně proto, aby se naučily žít v kolektivu a přizpůsobit se jeho potřebám (samozřejmě má školka více funkcí). Ano, měly by se respektovat potřeby jednotlivce, ale ty nesmí ohrozit potřeby jiného jednotlivce. Hold nejde v průměrné třídě, kde je 28 dětí vyhovět všem. Vždy bude někdo nespokojen.

pisisvori
30. srp 2013

@baris napsalas tohle "No a pak jde zde varianta - pokud se vám ta školka nevyhovuje - běžte do jíné. Protože v současné školce už máte na čele nálepku "prudič" a vaše dítě "dítě prudiče". ....to nemá více vysvětlení, promiň☹. jen to, že je s ním zacházeno jako s dítem prudiče a ne jako s ostatníma, ať se teď tváříš jak chceš, napsalas to !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Není to o tom, že si bude dítě něco vymýšlet nebo ne. Prostě rodiče si řeknou, jestli chtějí, aby dítě šlo spát nebo nešlo., tečka, žádná diskuze.... Psalo se tady o tom, že každá školka má jiné podmínky (prostorové) . Nevím, třeba se pletu, ale většina státních školek , které dnes fungují byla postavena v letech 1971-78 a tak většina z nich je hodně podobná. Někde to jde a někde to nejde. Prošla jsem si celou diskuzi a jak psala brisalek tak i u nás jsou děti spojovány NEUSTÁLE (prakticky každý den) do jedné dřídy ze dvou tříd ...ráno, když je jich tam málo, odpoledne, když je jich tam málo....dokonce i někdy na to spaní, když jedna paní učitelka potřebuje jít domů....můžeš mi teda vysvětli, proč nemohou být takto spojeny i na spaní????, kdy by ti co spí byli v jedné třídě a ti co nespí v druhé??????. Mojí dceři třeba to spojování ze začátku dělalo problémy, protože na paní učitelku z druhé třídy nebyla zvyklá a tak plakala. ato už nikoho nezajímá, že???
Ano chápu, že prostě když to jde chce ráno jedna přijít později a třeba něco vyřidít na tom přece nic špatného není, ale pak už vysvětlení, že to prostorově, "logisticky"....nejde jsou výmysly a s prominutím kecy...důbvodem je jen to, že nikdo nechce. Přitom by takhle i ta druhá paní učitelka měla čas na oblíbenou přípravu (omlouvám se za tón, ale to slově mě nadzvedává ze židle) místo toho, že si jdem domů nebo že ráno doma o 2 hodiny déle může zůstat..

baris
30. srp 2013

@pisisvori ano napsala jsem to. Tím jsem ale chtěla říct, že všichni ve školce (personál) budou vědět o koho jde (dítě prudiče) a budou znát rodiče a už z dálky budou hlásit říkat věty typu - "Á jde problém". Ale na druhou stranu věřím, že jim jejich profesionální čest nedovolí se na dítěti jakkoliv msít, protože dítě za své rodiče nemůže. To by bylo velmi podlé.

To že si máte najít jinou školku není z důvodu msty ze strany učitelek, ale aby jste našla školku, kde mají prostory - ochotu - možnosti - nespat po obědě.

petrajurinova
30. srp 2013

@evulinkab Podstatu věci nechápeš ty. Nebo možná prostě jenom nečteš celé příspěvky, ale chytáš se útržků a jednotlivých slov jak beran červeného hadru. To že si děti můžou jíst kdy chtějí jsi tady začala motat ty. Já jsem napsala, že dceři dávají oběd na 2x, protože není schopná pozřít 2 chody najednou - polévku tedy dostává a jí společně s ostatními dětmi v době oběda a hlavní jídlo dostává až po spaní v době, kdy ostatní děti mají svačinu a svačinu dostává zabalenou domů a sní ji až dojdeme ze školky - takže to rozhodně žádný režim nebourá, jen je přísun stravy přizpůsoben individuální potřebě. Je to v podstatě stejné jako dítě s bezlepkovou dietou, cukrovkou nebo nemocnou játrou - to že mají individuální stravovací nároky, kterým je potřeba se přizpůsobit je možné řešit dvěma způsoby - buď individuálním přístupem, nebo je prostě (pokud rozhoduje někdo s tvým způsobem přístupu) nepřijmou do školky, protože by to učitelkám rozhodilo jejich "muklovský režim".

A co se týká mého stravování, tak já si v práci opravdu můžu jíst kdy chci a co chci podle své okamžité chuti - vzhledem k mé stávající práci v kanceláři si jídlo jen vytáhnu z ledničky a ohřeju v mikrovlnce s i tu polívku si můžu sníst třeba na 4x když na to tak mám chuť.

pisisvori
30. srp 2013

@baris na štestí mi takovéhle "pipinky" ve školce nemáme. , koukám, že jsem měla nadměrné štestí 😀 😀 😀

evulinkab
30. srp 2013

@petrajurinova Přečti si po sobě první příspěvek, tam jsi nemluvila o sve dceři která jí na dve fáze, ale o některých dětech, což znamená, že je jich více...
A i kdyby šlo jen o tvou dceru- tak máš pravdu, ta skutečne režim nenabourá, jedno jidlo strčit do mikrovlnky a ohřát, problém není.Ale kdyby byly všechny matky jako ty a dychtily po tom, aby dostaly celou porci jidla, kterou si platí a chtěly tedy taky, aby dite jedlo na dve fáze, tak pak by to už režim nabouralo...Stále nechápeš???....
A nesrovnávej děti s nemocemi, to s tím nemá nic společného, to uvaří kuchařky v kuchyni, popř. to jidlo donese matka z domu a režim tim neni nijak narušený, jen jí neco jiného...
Polovina dětí v MŠ nesní každý den svou porci, jsou deti, které jí uplné minimum, ale to je věc rodiču a dítěte(sníst trochu polevky a druheho jidla, to snad pro 3leté díte by nemel být už problém)- kdyby mela školka tedy temto všem dětem ohřívat na dve fáze jidlo, tak pak by režim nabouraný byl.Ješteže máme normální rodiče v MŠ.

ira
autor
30. srp 2013

Evulinkab, tyhle snad typicky české věty:"my jim povolíme tohle a oni nám pak budou skákat po hlavě a chtít, abychom chodily po strobě", promiň, ale to je prostě jen nekvalifikovaný a ničím nepodložený odhad někoho, kdo hledá důvody proč NE! Copak tady píšící učitelky či maminky, u kterých nespící předškoláci spát nemusí, nejsou potvrzením, že to vede ke spokojenosti dětí a že ráno vážně do tý školky jdou mnohem radši? Nikomu jeho názor nezměním, stejně tak, jako já jsem přesvědčená, že tahle zkostnatělost a pohodlnost není v pořádku a když se skupinky rodičů nezačnou "vzpírat", dalších sto let se nic nezmění. Máme oporu právě v tom Rámcovém vzdělávacím programu, který, ať si kdo chce, co chce říká, je psán a dán pro všechny státní MŠ. Když to jako u nás ve školce možné je, jsou zatahovací dveře a navíc třída je plná jen předškoláků, je to pro mě důkaz lenosti, nezájmu a pohodlnosti, s kterým jsem se rozhodla bojovat, jak to jde. A Školská inspekce mi dala za pravdu, což je jen část vítězství.

ira
autor
30. srp 2013

Takt tady je dokument, o který jsem dosud opírala svá tvrzení, když někomu nestačil zdavý rozum a empatie. Celý dokument by si měly přečíst určitě učitelky, ale vy ostatní, které spravedlivě žádáte alternativu pro své nespící děti, si přečtěte hlavně stranu 33.
http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploads/2009/...
A taky si ji vytiskněte a zkuste s ní přijít na schůzku k ředitelce a ptát se, jak tento bod jejich školka splňuje. To se pobavíte, až na vás začnou vybalovat důvody, proč to nejde. Jenže oni mají zajistit to, aby to fungovalo a ne jak to udělali u nás, že se mě ptali: a jak to máme udělat a my máme asi málo učitelek a zatahovací dveře nám nefungují a oni by nám pak asi nespali všichni předškoláci a to NEJDE!!!

petrajurinova
30. srp 2013

@ira @evulinkab jak už jsem uvedla několikrát a můžu to opakovat do zblbnutí - kdo chce, hledá způsob jak vyhovět a zajistit spokojenost, kdo nechce hledá důvody proč to nejde.

Když se budu teorie o nabourávání systému a režimu vyhověním individuálním požadavkům držet při své práci, bude do půl roku deset procent moravských důchodců bez energií - ale ostatní budou v pohodě a spokojení, tak je to přece v pořádku 😖

petrajurinova
30. srp 2013

@evulinkab a to že se problém týká mého dítěte je docela logické - jinak bych o tom asi nepsala, to ovšem nevylučuje fakt, že těch dětí je více. Některý rok je jedno, jindy jich je třeba pět a pořád v tom učitelky ani kuchařky problém nehledají. A spojitost s obecně známými lékařskými diagnózami je na místě. Když se nedodrží předepsaná dieta u jaterního onemocnění skončí dítě na pár dní doma nebo v nemocnici s léčbou. Když bude někdo nutit konkrétně moji dceru sníst polévku (třeba jen pár lžic) a bezprostředně poté další odlišné jídlo (i kdyby jen pár soust) skončí to pozvraceným stolem, a zažívacími problémy na několik dní, nemluvě o následných neurózových bolestech břicha - vše už je ověřeno několika " chápavými" a "drillprosazujícími" vychovatelkami ve školce, která o prázdninách funguje pro děti z více okolních školek.

pisisvori
30. srp 2013

@ira dokonalé 100% souhlas!!!

hest
30. srp 2013

@brisalek s těmi otevíranými okny to dělali u neteře ve školce...mazec

brisalek
30. srp 2013

@ira tisíceré díky. Plně souhlasím s tím co píšeš. A dostali jsme se k tomu, že prostě školky a milé paní učitelky, které uráží maminky a davájí dětem náĺepky ko"zlobivé, prudiči"... prostě jen VŮBEC neznají a neplní své povinnosti!!!! Vynechám to, že lidi ja oni bez empatie, ochoty pomoc a pracovat jak nejlépe umí atd. atd by vůbec neměli u malých dětí co dělat.

schnek
30. srp 2013

tak jsme dnes byli na seznamovacím dopoledni v nové školce s mladším synem - ačkoli je to jen jedna třída = nábytkem předělený prostor na jídlo, hraní a spaní, s nespaním, pokud by to pro dítě byl problém = bylo nespavec, nebo mu to narušovalo spací režim, nemají problém, pokud bude schopné nerušit ostatní 🙂

andy21
30. srp 2013

No holky já bych to asi shrnula, zkrátka pro nás náročnější ať nepotkáme ve školkách učitelku typu @evulinkab a maminku typu @baris, které by nás za to, že naše dítě má nedejbože nějakou vyjímku, ukamenovaly a nálepku prudič a chudák prudičovo dítě bychom si hrdě nesly až na základní školu 😀

@evulinkab ty jsi klasická překrucovačka, na co nechceš, na to nereaguuješ a neodpovídáš a něco vytrhneš z kontextu a použiješ, jak se Ti hodí...

elvira
30. srp 2013

Ira - díky za odkaz.
Sama se řadím mezi neprudiče, ale narazila jsem na učitelku, která ze všeho dělá obrovský problém.
Ono nejde říct, že všichni rodiče jsou prudiči a všechny učitelky jsou neochotné.
Pořád je to v lidech, kde se najde kapka dobré vůle, všechno jde.
Nebýt různých prudičů, tak dodnes děti sedí v lavicích s rukama za zády a dostávají rákoskou.

petkula
30. srp 2013

Ještě jsem chtěla podotknout, že když vaše děti doma nespí a ve školce najednou ano - tak to může mít různé důvody. Jeden je ten, že když vidí ostatní spát, tak se přidá. Ale v některých školkách jdou na to trochu mazaněji - děti, které spí - najdou po probuzení pod polštářem bonbón 😝

andy21
30. srp 2013

Já nechápu, že jakákoliv připomínka vůči školce znamená prudění, život je přece o debatě, kompromisech, přizpůsobování....

@petkula no to je výborný, dávat za odměnu bonbon fakt....to bych teda nechtěla 😝

petkula
30. srp 2013

@andy21 No jo, kamarádka se to od své dcery dozvěděla tak za půl roku. Doma nespala ale ve školce vždycky. Jenže jak se tomu bránit? Řekneš učitelce, že si to nepřeješ, tak ti určitě vyhoví. Ale co na to ta dcera, když ví, že ostatní dostali a ona ne??

elvira
30. srp 2013

@petkula - tak to si teda vymyslely chytře... 😠
Mě fascinovala ta naše učitelka. Malý se ve školce každou chvíli počural /jedno období/, tak jsem se ho snažila pozitivně motivovat - když bude týden bez nehody, pojedeme na bazén.
Malý vydržel a učitelka mi říká:" no, vidíte, že to jde, já nevím jestli by mu taťka neměl /ukázala rukou, jakože nasekat..."
Tak já nevím - kluk dodrží co slíbil, a já ho za to budu bít? To je aspoň pedagog. 😀

petkula
30. srp 2013

@elvira ano, některé učitelky jsou bohužel takové. Myslela jsem, že je to spíš starší generace ale bohužel jsou takové i některé mladé.

deyana
30. srp 2013

Ahoj, v "naší" školce je to tak, že si jdou všechny děti (s výjimkou předškoláků, kteří opravdu nechtějí spát a nejsou zvyklí už spát) lehnout, paní učitelka přečte pohádku a děti leží, nebo spí, trvá to cca hodinku. Na nástěnku pak paní učitelka zaznamená každý den děti, které spaly, aby rodiče věděli. Ale nikdo je do ničeho nenutí, a vše se řeší individuálně. Obecně tak nějak platí, že cca od těch 5let ty děti nemusí ani chodit ležet, ale mají jinou činnost, většinou jde o malování nebo plnění úkolů v předškoláckých sešitech. Jakmile paní učitelka dočte prckům pohádku, jde za těmi staršími a věnuje se jim. Mně osobně je tento přístup sympatický 😉

martina_z
30. srp 2013

Zajimave tema. Mam jeste chlapecka maleho, ale vzpominam na sva skolkova leta. Byla jsem odjakziva nespavec a po obede jsem spala jen kdyz jsem byla nemocna. Poledni klid byl pro me za trest. Podobne "postizenych" nas bylo vic a ucitelky to moc neresily. Sly na cigarko a na kaficko a my se zabavili treba tim, ze jsme po sobe hazeli takove ty keramicke "bobky" z kvetinacu. Vzdycky nas pro forma servaly, ale kdyby jim to tolik vadilo, nenechaly by nas bez dozoru. Doufam, ze dneska uz je doba jina a nespici deti nikdo takhle vlcit a vyvadet nenecha.

katchula
30. srp 2013

Opravdu zajímavé téma, zakladatelce @ira díky za diskuzi 🙂 O tom Rámcovém programu pro MŠ vydaném Ministerstvem školství jsem nevěděla – už jsem si to vyhledala. My se spánkem taky bojujeme, syn doma po obědě nespí už od 2 let. Navíc je narozený v listopadu, takže do školky bude chodit o rok dýl, vlastně celkem 4 roky a nechápu proč by teď, jako téměř pětiletý, měl tak dlouho nuceně odpočívat. Před prázdninami to byl každodenní boj, že do školky nechce, protože tam dlouho musí spinkat. U nás je to nějaký extrém, protože když si pro něj jdu výjimečně po obědě, tak ve 12,15 už jsou děti v postýlkách a polední klid mají až do 14,30. Od září mají novou ředitelku, tak pokud se nic nezmění, budu za toho "rodiče prudiče" jak to tu někdo nazval. Jinak osobně si já z dětství vybavuju to ležení a čučení do stropu ve školce, trauma sice nemám, ale příjemný mi to teda nebylo...

rudolflenka
15. pro 2013

Milé mamiky, prvně bych ráda podotkla, že ve většině případů se nejedná o pohodlnost učitelek! většina maminek si ani nemumí představit, co je to starat se o 26 dětí celý den - (vynecháme-li, že jsem si toto zaměstnání zvolila dobrovolně ). My máme ve většině případů plné stavy, tzn. opravdu 26 dětí. Máme hodně malou třídu, ale dle metrů to prý vychází na 26 dětí :( jinak by nám snížili úvazky a peníze . Takže představte si celý den poslouchat 26 rámusísích dětí (nebojte, umím je zaujmout činností a zvládám je, ale když je jich 26 tak to prostě dává dohromady docela dost decibelů i když jsou děti hodné) , do toho se semtam někdo počůrá, něco vyleje (paní uklízečku máme jen jednu, takže většinou to umývám sama) občas se někdo popere, někdo brečí, pak dojde odpo ke slučování tříd...věřte mi, někdy je to na špagát a tak jsme rády, když spí odpo méně dětí - jdou po "O"... Maminky si asi myslí, že odpoledne, když většina dětí spí luštíme křížovky a popíjíme kafíčko ...pak si ještě stěžují, že jejich děti musí po obědě spát. Přesto, že bych velice ráda některým nespícím dětem ulevila a dělala s nimi nějakou práci, nemůžu - ostatní by to rušilo, protože spíme ve stejné místnosti (jak se vzbudí více jak 3 děti, tak to potichu prostě nejde) a navíc já sama mám tolik "papírování" - diagnostiky - ke každému dítěti 30 stran, třídnice každý den zápis, prezence, pracovní listy s předškoláky apod.) je toho fakt moc a to si ještě beru práci domů a přípravy na týden si dělám doma ve svém volnu. A to nemluvím o tom, že na lehárně je docela málo místa (prostě nikdo nedal vyšší dotace, tak je bohužel mš malá) a je na patře, takže se všemi nespícími dětmi bych musela dolů do třídy a kdo by asi tak hlídal nahoře? ... já to mám v mš tak, že děti, které vydrží být celý den hodné (v rámci možností) dostanou po hodině odpočinku nějakou práci- pracovní list u stolečku, nebo mi s něčím pomáhají a nebo si na koberci čtou knížku. Ale beru si jen ty šikovné předškoláky (tak do 5 dětí, co se vlezou na lehárnu), to přiznávám, protože potřebuji,aby už jakžtakž samostatně fungovali a nezlobili, abych stihla to, co potřebuji. Dopoledne se naplno věnuji dětem, takže odpoledne doháním papírování. Bohužel jinak to nejde. I ti předškoláčci se vás milionkrát ptají a mluví i když ví, že mají být potichu, že ostatní spinkají...ono je to složité. Chápu vás maminky, že vám děti pak doma nespí, chápu i děti, že je to nebaví...jenže hlavní problém je ve školství (také samozřejmě záleží na učitelkách a konkrétní MŠ) hlavně inspektorky a ti co vymýšlí podobné předpisy snad v životě ve školce neučili :( bohužel to tak je...vyčtou nám milion věcí, ale když se jich zeptáme, jak to dělat jinak a lépe, tak nám nikdo nic neřekne. Já mám ráda alternativy a individuální přístup, ale ne vždy k tomu mám podmínky. Je to složité a vše kvuli dotacím a penězům. Nejlepší by bylo, kdyby totiž učitelky dělali více hodin děnně, byly v provozu vždy dvě, jenže to nám nikdo nezaplatí :( a za sebe mohu říct, že se dětem věnuji nadrámec svých povinností a pracuju doma i po nocích, protože mě to prostě baví. Já díkybohu ještě nemám děti, takže to papírování zvládám i doma po nocích...pak si ale tady přečtu nějakou diskuzi a je mi do breku...strašná nenávist a neúcta k naší práci. Já se s rodiči vždy snažím domluvit, ale když někdo porušuje školní řád a pak mi řekne, že si školku platí a nemusí mi nic vysvětlovat...tak kde to sme? ..a ještě něco - studovala jsem specku a dítě které "zlobí" je kolikrát PŘETAŽENÉ dítě s nedostatkem spánku. A ve většině případů mi ti největší zlobivci usnou a jak se jim pak nechce vstávat! A pak se někteří rodiče domáhají toho, abych jeho dítě budila, že jim doma nespí - ale proč? Aby se mohli večer rodiče nerušeně koukat na TV? :( (neříkám, že jste to zrovna vy, ale co vím z vyprávění dětí, tak po večerech jejich rodiče vysedávájí u TV a děti pak ještě s nima sledujou Vyvolený :( ) Já jako malá taky byla nespavec, ale rodiče mě nahnali do postýlky, kde jsem si třeba četla až jsem z toho usnula 🙂 ve školce jsem taky tenkrát musela ležet a spát i když se mi nechtělo a žádné negativní následky to na mě nezanechalo....kolikrát je mi do smíchu, že řešíte takovéto věci, ale třeba to, že dítě nemluví správně, kouká na nevhodné filmy (Vyvolení, Ordinace...) a jiné a jiné případy, které na něm opravdu mohou nechat negativní následky, o to se prostě nestaráte a řešíte takovéhle blbiny. Já nikoho striktně nenutím spát,nechci aby děti nerady chodili do školky, ale prostě musí ležet a vydržet. a pak posuzuji podle konkrétní situace. V životě nebudou vždy dělat jen to co se jim líbí a měli by se naučit jistého sebezapření, jenže teď je modelem co nejvolnější výchova bohužel...zachvilku nám děti začnou diktovat co máme dělat....je mi jasné, že se teď na mě sesypete, protože jsem se vrhla do vosího hnízda, ale já nic jiného od rodičů nežádám, než trochu vděčnosti, pochopení a úcty 😔 howgh!

leni78
15. pro 2013

@rudolflenka Já si myslím, že úkolem školky je postarat se dobře o děti, dát jim prostor pro odpočinek ve dvou zónách ( lůžka a sezení ), a to kolik mají dětí a jak či zvládají, to je interní problém, do kterého nechť nezatahuji rodinu. Interní problém je třeba řešit na pracovních poradách, nikoliv směřovat směrem k rodině. U me by tedy nějaké povídání o pretizenosti vůbec neměly šanci. Zajímal by me výstup směrem k dítěti, tzn dobře vykonana služba hlídání dítěte. Také by mi vadilo, že učitelka hodnotí styl naší výchovy, na co se dítě doma dívá na televizi a pod. Vůbec by me nezajímalo, jak by rada učitelka vychovávala me děti, protože ona by měla respektovat přání rodiny. Tzn pokud si nepreji, aby dítě bylo nuceno ležet, když nechce, tak jej nikdo nutit nebude.

leni78
15. pro 2013

@rudolflenka Jak pises o tom, ze zlobivé děti usnou a nechce se jim vstávat. Tam se s největší pravděpodobností děje to, že ty děti nechtějí spát, trápí se na lůžku celou dobu, co deti zvyklé spát spí, a nakonec usnou těsně před koncem spaní a nechce se jim vstávat. To je prostě pravidlo tohle a to se dělat nesmí. Takže pokud si rodiče nepřejí, aby dítě chodilo spát, je vaší povinností ho dát do relax zóny a neresit o co rodičům jde. Ano, pokud vam dítě v relax zóně po minutě usne a rodiče přesto budou trvat na svém, tak je na místě jim sdělit, ze dítě usíná v sede, ale jinak nemáte co řešit, rodič rozhoduje a vy pro něj konate službu.

anetka1701
15. pro 2013

Zajímavá diskuse...

Jsem matka, co je až bych řekla agresivní, co se týká pohody a komfortu mých dětí. Šárka chodí do školky (podotýkám že soukromé, cca. 10 dětí na dvě učitelky), ale spaní považuji za standart - a to i u nás, když doma už prostě po obědě nespí. Mám k tomu několik důvodů - dohodu s učitelkou, že ležet musí, ale spát ne - stačí odpočívat (po obědě je dle mně vždycky dobré si chvíli odpočinout, dělám to taky když můžu). Pak si taky uvědomuju, že učitelky jsou taky lidi a že pro ně i dojít si na záchod nebo sníst jídlo je přes den skoro nemožné (mám dvě děti a když jsem s nima celý den sama, kolikrát se mi stane, že se ani nestihnu za celý den najíst) a můžou být rády za těch pár minut "odfuku", když se u spících dětí vystřídají. Třetí důvod je ten, že pokud půlka dětí spí, tak je nefér, aby, pokud druhá půlka nespí, byli šizeny a omezovány ty spící děti... Co pak mají říkat matky spících dětí? A pro mně pořád to, že dcera odpočívá u pohádky a pak chvíli leží nepředstavuje nic, co by jí nějak příšerně omezovalo v osobním životě...

Tady všichni říkají, jak si školku platí, jak je učitelky musí poslouchat a vyjít vstříc jejich dětem... PCHE!! Mám celkem jasnou představu, kolik učitelky berou... Je to almužna, pokud si vezmete, kolik času, energie a zodpovědnosti do svojí práce investují... Kolik z vás pracuje v kanclech, má pravidelné pauzy na oběd, může si v klídku u počítače vypít kafíčko a zkontrolovat facebook (nebo koníka)... učitelky ve školkách toto NEMAJI - musí být neustále ve střehu, kontrolovat, řešit, věnovat se a hlavně hlídat, aby se nic nestalo... Já před nimi smekám a upřímně je obdivuji... A jestli si "vynutí" spaní dětí, aby měli slabou půlhodinku čas si vypít kafe nebo na chvíli sednout a odpočinout si, tak za mně mají upřímný souhlas - protože si myslím, že zrovna oni to potřebují, aby nabrali síly na dalších x hodin práce s bandou malejch čertíků...

gittynka
15. pro 2013

@anetka1701 moc pekne napsane... 🙂