Spánek ve školce - alternativa pro neusínající děti

ira
8. srp 2013

Ahoj, toto téma jsme už probíraly letos na jaře v diskusi tady na Modrým koníkovi. V podstatě jsme došly k závěru, že většině rodičů asi vyhovuje tzv. režim a vyhovuje naprosté většině učitelek. Jestli vyhovuje dětem, to nejspíš nezjišťuje téměř nikdo. Napsaly jsme toho už dost, chci jen vyjádřit hlavní myšlenku, kterou nám předchozí diskuse přinesla: JDE JEN O LIDI, KONKRÉTNĚ O UČITELKY, JAK SE VCIŤUJÍ DO DĚTSKÉHO VNÍMÁNÍ A JAK JSOU OCHOTNĚ V ZÁJMU DĚTI UDĚLAT JEN MALIČKOU ZMĚNU A NEHÁZET JE VŠECHNY DO JEDNOHO PYTLE. Nikdo nebere dětem jejich odpočinek po obědě. Těch 30 min zklidnění je nutných k tzv. duševnímu odpočinku, ale pokud při nich někdo usne nebo ne, to už záleží na individuální potřebě, která rozhodně nespadá do kategorie dovedností a nemůže se považovat za něco, co se dítě 5 nebo 6leté musí naučit. Minimálně by se všechny učitelky měly řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro MŠ, který vydalo Ministerstvo školství a který je pro všechny státní MŠ závazný. Zde je mj. uvedena věta, že k dětem je třeba přistupovat individuálně, zvláště v oblasti biologických potřeb, a také věta o tom, že nutit děti ke spánku na lůžku je NEPŘÍPUSTNÉ. A pokud nemají jinou možnost, než ležet a koukat do stropu, je to evidentně NUCENÍ.
Závěr: trvám si na tomto svém přesvědčení, i když moje dítě už skončilo svou docházku do konkrétní MŠ. Možnost jak se bránit rodiče v dnešní době rozhodně mají. Napsala jsem mail na Českou školní inspekci, v něm jsem zaslala kopii Zprávy z jednání (to je podepsaný rozhovor s ředitelem MŠ, kde odmítl změnu spánkového režimu pro předškolní děti) a krátce vypsala, jak se mi přístup ředitele a dvouleté vyjednávání nevedoucí nikam nelíbí. Překvapila mě rychlá odpověď, samozřejmě můj názor Inspekce podporuje, provedli do 2 týdnů kontrolu v konkrétní školce, sepsali zprávu a poslali zřizovateli, tedy potažmo starostovi naší obce. Ve zprávě žádají starostu, aby v této věci žádal po řediteli školky změnu a dohlédl na to, aby tato změna byla trvalá a aby Inspekci informoval o konkrétních krocích, které budou provedeny. Takže: NEMUSÍTE SHÁNĚT 20 MAMINEK, ABYSTE SI STĚŽOVALI NA NEVYHOVUJÍCÍ POSTUPY VE VAŠÍ ŠKOLCE !!! BUDETE ASI ZA ČERNOU OVCI NEBO ZA POTÍŽISTU, ALE PŘI PŘEDSTAVĚ, ŽE NAŠE DĚTI BUDOU DO ŠKOLKY CHODIT RADĚJI NEŽ DOTEĎ, JE TO CELKEM SNESITELNÉ. A NEBOJTE SE, JE TO OPRÁVNĚNÝ NÁROK DLE RÁM. VZDĚL. PROGRAMU!
Napište třeba vaše zkušenosti, ráda ty z vás, které to chápou jako já, podpořím.

pisisvori
28. únor 2014

ještě bych dodala, že dát dítě večer do postele do pokojíčku v 8 (ať spalo nebo ne po O) a nechat ho přestože vím, že se mu nechce spát ať tám kouká hodinu do stropu než usne ...tak jak to má ve školce by opravdu uměl každý rodič🙂

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Tak si to, co jsem napsala o nucení dětí spát přečtěte znovu a pořádně.

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori A to, že se spojují ráno a odpoledne? To je proto, že dětí je brzy ráno a později odpoledne málo a dvě učitelky jsou zbytečné. Také mají učitelky nějakou pracovní dobu, kterou musí dodržovat a přesčas jim nikdy nikdo nezaplatí. Na to nejsou peníze.
A na rozdíl od vás, já nezlehčuji práci jiných a neberu si je do pusy, protože o práci jiných nevím nic, stejně jako vy o té mé.

lucinacka
28. únor 2014

Hlavne pokud se za statni skolku plati neco malo pres 3tis.,tak clovek nemuze cekat,ze tam bude 5 ucitelek na 30 deti a nekolik rezimu...

terukuca
28. únor 2014

A pokud ještě někdo nepochopil můj názor na nucení dětí spát, stejně jako PISISVORI....nechápu, jak to vůbec jde udělat, nutit děti spát, to opravdu nevím, protože to nejde, když spát nechce a nepotřebuje to, tak prostě neusne. A vím, že jsou učitelky, které po dětech vyžadují, aby se ani nehli a měli zavřené oči. To je ovšem chyba, ale netýká se to všech učitelek.
A jak už jsem psala - JEŠTĚ JEDNOU PRO NECHÁPAJÍCÍ PISISVORI - u mě, když děti nespí, vstávají dřív, nasvačí se, hrají si. Děti, které spí, nechám spát. Rozhodně je násilím nebudím z tvrdého spánku, budí se sami.
Opět se ozvala dokonalá matka, fakt..a ani neumí číst a pochopit napsaný text.

apacheee
AMBASADORKA
28. únor 2014

Tak jsem se v této diskuzi zase jednou poučila🙂 Jako učitelka v Mš bych je neměla číst, protože některé názory mě dovedou fakt naštvat a jiné mi zase přijdou líto. Nicméně musím konstatovat, že jsem hrozně ráda za rodiče, se kterými se letos stýkám, a jejich normální názory. Za to, že spolu o případných problémech můžeme diskutovat a snažíme se je vždy řešit, protože oběma stranám jde o to samé - o spokojené a radostné dítě.

terukuca
28. únor 2014

A ještě poslední věc pro PISISVORI - to "lítání" po zahradě, jak to popisujete, je mnohdy jediný pořádný pohyb, který dítě za den má. Ve školce se cvičí, ale na tak malém prostoru v herně se děti pořádně nevyblbnou. A stejně jako s tím spaním, kdo nechce "lítat" po zahradě, tak si prostě hraje na písku, je na houpačkách, prolézačkách, popř. v zimě staví sněhuláka, domečky a tak dále. Další věc, do které se dítě nedá nutit: "lítat" po zahradě.
A jestli si myslíte, že na zahradě jsou učitelky kvůli sobě tak další omyl. Mnohem bezpečnější je jít s dětmi na procházku, kde jsou v útvaru a lépe kontrolované, než na zahradě, kde se rozprskne každý jinam. To, že v létě jsou učitelky venku na sluníčku a vy rodiče sedíte v kanclu nebo někde jinde, to sly訚ím pořád. Ale, že v zimě (a nejen v zimě) stojíme na zahradě zmrzlé, jak rampouchy, o tom už se nikdo nezmíní.

terukuca
28. únor 2014

@apacheee Taky jsem šťastná za naše rodiče. Někteří jsou opravdu bezvadní. Vždycky se dá nějak domluvit. A máš pravdu, radši to nečíst. Zamrzí to, když vím, co všechno pro děti v práci dělám. Akorát to bere motivaci.

apacheee
AMBASADORKA
28. únor 2014

@terukuca Já mám aktuálně malé děti (od 3 do 4 let) a třeba ty moje ten spánek opravdu potřebují, je to vidět už u oběda, jak jsou unavené. Naši rodiče stojí o spánek všichni a snad každý den se mě ptají, zda děti usnuly. Pokud ne, hned se jich třeba i ptají, proč nespinkaly. Ale je to všechno jen o domluvě. Nechápu, proč má každý člověk pocit, že učitelé (ty v Mš vůbec) se jen flákají. Já jsem třeba dělala (brigádně) hodně povolání a musím říct, že práce v MŠ je strašně vyčerpávající (obzvlášť, když se snažíš dělat jí co nejlépe a připravovat pro děti projekty, legrácky a překvapení). Největší odměnou mi je nakonec stejně radost těch dětí a to jak tě mají rády a těší se na tebe do školky🙂

pisisvori
28. únor 2014

taky je mi to líto, když čtu názory paní učitelek a uvědomím si, že většině maminek, které dřou 8 hodin za kasou v Albertu, někde v továrně nebo jakékoli jiné práci za pár tisíců pro to, aby svým dětem daly to nejlepší jsou odkázané na to svěřit to své nedražší někomu, kdo je takový jak na MK ukazuje a vykládá tady jak jsou rodiče líní a jak se dětem nevěnují...a to si o nich dovolí říct jen proto, že jim na zdraví (které jasně dlohodbý nedostatek spánek poškozuje) jejich dětí záleží, protože jsou to jejich děti a ne nějaké cizí co za rok , dva odejdou...... Bohužel v dnešní době má málokdo, přestože řádně a odbře pracuje na soukromou školku, kde by na názor rodičů brali alespoň základní ohled. Ale naštestí musí napsat, že kromě spánku jsem s naší školkou nadmíru spokojená nejen co se týká péče o děti, ale také komunikace s rodičema a o to víc , když vidím jaké jiné paní učitelky existují.
Myslím, ale že to nebude dlouho trvat a pravidla pro spaní dětí ve školkách se změní a školkám a paní učitelkám nezbyde než se podřídit.

apacheee
AMBASADORKA
28. únor 2014

@pisisvori Ono je to poměrně těžké téma, prostě nikdy nevyhovíš všem. Já se třeba setkala s tím, že v soukromých školkách pracují učitelky, které by ve státní školce nemohli dělat nikdy. Při vysoké jsem pracovala např. u kasy v Kauflandu (4 měsíce) a řeknu ti, že práce ve školce je dle mého opravdu mnohem náročnější a peněz o moc víc nemám. Podle mě je spaní předškoláků přežitek, který už dlouho trvat nebude, ale některé školky mají třeba při kombinovaných třídách opravdu problém (myslím prostorový a zaměstnanecký) děti rozdělit do více místností, není to jen o tom, že se někomu nechce. Nehledě na to, že i u nás jsou předškoláci, kteří spánek v MŠ potřebují více než děti o mnoho menší.

terukuca
28. únor 2014

@apacheee Přesně tak, já jsem se třeba o své práci dozvěděla, že jenom hlídám celý den děti, hraju si s nima a ještě mám prázdniny. Vlastně v práci vůbec nic neděláme, že jo. Přes celý den nemám ani čas na jídlo, na toaletu, kolikrát se nestihnu ani napít. Naplno se věnuji dětem, vymýšlím, vyrábím, ale někteří to ocenit neumí.
Vadí mi, že nás a naši práci rodiče pomlouvají, když ji nikdy nezkusili. Taky to nedělám o práci jiných.

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Koukám, že jste vůbec nepochopila, co jsem tady napsala. To mě mrzí, ale bohužel s tím nic neudělám. U mě ve třídě jsou naštěstí milí rodiče a oceňují, že jsem spaní přizpůsobila potřebám dětí.

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca promiň, ale 150 hodin ročně přesčasů je v zákoníku práce v rámci běžného platu a dnes neexistuje firma, kde by lidé nepracovali přes čas, prostě se to bere jako samozřejmost a někdy i spousty a spousty hodin...jen příklad ne stěžování si : průměr mých hodin byl 43 týdně za půl roku( listopad 13-březen 14), přestože úvazek byl 30hodin týdně .. makala jsme ve chvíli, kdy dcera šla spát = od 9 do 12 večer několid týdnů každý den ...přestože jsme byla od 8 do 14 hod v práci, pak nakoupila, postarala se o domácnost hrála si s dcerou, maloval s ní, byla s ní venku......spoustu víkendů strávených prací....to je prostě dnešní realita .... ve sposutě profesí a sposutě oborů....a někdo bohužel i za svojí práci má ještě ani ne průměrný plat a navíc pořád nad hlavou hrozbu, že o práci přijde.......ale kdo si neustále a všude stěžuje jsou jen učitelky....Většina lidí si jich váží a dokáže si představit, že to občas musí být náročné....jen ony kamkoli se podívámjako by měly pocit, že pracují jen ony...

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Záleží na tom, jaké učitelky znáte. Teď zase házíte do jednoho pytle vy. Učitleka má předepsanou pracovní dobu a tu musí dodržovat. Pokud ředitel nařídí, zůstává v práci přesčas zadarmo. To se stává, pokud je některá kolegyně nemocná, má nemocné dítě. Vždy záleží na zaměstnavateli. A opravdu nejde srovnávat délku pracovní doby učitelky, zdravotní sestry, prodavačky nebo účetní. Každá práce je jiná a vyžaduje něco jiného. A srovnávat plat prodavačky a učitelky s vysokoškolským vzděláním...také nemožné. A i učitelky a mnoho jiných pracuje doma, nejenom vy. A abych to uvedla na pravou míru, učitelka má pracovní dobu 40 hodin týdně. 6,2 hodin práce u dětí, zbytek příprava na práci. Ani nemluvím o tom, že když mám ranní od 6 hodin a končím v jednu, odcházím většinou ve ve dvě.
Různé obory prostě srovnávat nejde..to je můj závěr. A ani učitelky nemají práci jistou až do důchodu.
Nechci se tady s vámi hádat, práci, kterou mám a dělám ráda si vámi zkazit nenechám.

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca tak proč to děláte a osočujete rodiče, které vůbec neznáte ani jejich práci z toho, že nechají sedět u televize a špatně si své děti, které nepotřebují spát po obědě vychovali???? Mluvím o učitelkách tady na MK. ty co znám já jsou soudné normální ženské a nestěžují..spíš naopak 🙂.

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Neberte si to osobně. Nepsala jsem o vás a vůbec nevím, jak jste přišla na to, že píšu o někom koho neznám. Popsala jsem pouze svou zkušenost z práce.
A opět, naučte se číst. Nikde nepíšu, že děti, které ve školce neusnou jsou nevychované nebo je rodiče špatně vychovali. Znovu pro vás. U mě ve třídě, kdo nespí, jde se dříve nasvačit a hrát si, ostatní děti nechám v klidu dospat, jak potřebují. A práci jiných neposuzuji ani neodsuzuji, když nevím o co jde. To jsem ale psala také.
Z vlastní zkušenosti vím, že když dítě v osm uložím, tak usne. Je na takový režim zvyklé a v tom to je.
Vy se evidentně hádat chcete a o to já nestojím. Pouze jsem napsala, jakou mám zkušenost se spaním dětí po obídku, a že není dobré, když musí stejně všichni lehnout a stejně všichni vstát bez rozdílu.

terukuca
28. únor 2014

@pisisvori Tak potom, co jsem si pročetla některé vaše komentáře.. Jakože jedna učitelka přijde později, protože si chce ráno něco zařídit? Že další je ráno doma a přijde po dvou hodinách nebo co? To to je názor někoho, kdo absolutně neví, jak to ve školce funguje a je mi z toho zle. Učitelka si přijde později, aby si mohla něco zařídit..no to je hnus. Tak naposled: učitelka má předepsanou pracovní dobu a směny ranní a odpolední. Doporučuji vám přečíst:
http://www.msmt.cz/dokumenty/pravni-vyklad-k-23...

terukuca
28. únor 2014

@leni78 Školka je služba hlídání dítěte? To myslíte vážně? To jste si asi spletla mateřskou školu s dětským koutkem.

terukuca
28. únor 2014

@leni78 Konáme službu pro rodiče? Rodič nám poručí? Je naší povinností, když si rodič přeje? 😀

petrajurinova
28. únor 2014

@pisisvori trošku mimo téma, ale v reakci na tvůj příspěvek - pracuji v nadnárodní společnosti, která je ve svém oboru 5. největší na světě. Přesčasy děláme dobrovolně a vždy jsou zaplacené, solidní firma si nedovolí nezaplatit svým kvalitním zaměstnancům přesčasy - to je běžné jen ve státním sektoru (do kterého patří i školství) a tam, kde vědí, že na každé místo odkud odejde někdo komu se přístup nelíbí čeká 5 stejně kvalitních nebo lepších uchazečů o práci. A stěžují si lidé téměř ve všech oborech a to kolikrát mnohem bezdůvodněji než učitelky. Učitelka s vysokoškolským vzděláním, obrovským psychickým i fyzickým vypětím při práci a pod neustálým stresem v souvislosti se zodpovědností za 20 až 30 dětí z nichž dobře třetina je mnohdy doma nevychovávaných (nebo vychovávaných fackami, které pak samozřejmě rozdávají kolem sebe), bere plat maturanta sedícího v teplém kanclu bez zodpovědnosti za kohokoliv jiného než sama za sebe.

pisisvori
28. únor 2014

@petrajurinova no tak to máte štěstí, ale to co píšete o samozřejmém proplácení přesčasů je pustá lež🙂.

terukuca
28. únor 2014

@petrajurinova Tak jste dopadla jako já. Paní prostě oči otevřít nechce.

petrajurinova
28. únor 2014

@terukuca 😎 Vy se mi moc líbíte, to že jste učitelka u malých dětí je krásně vidět ve Vašich příspěvcích - mám na mysli Váš styl "když někdo něco nepochopí, tak to zopakuji. Pokud to znovu nepochopí zopakuji to ještě jednou. A znova a znova a znova." Tímhle způsobem se snažím vychovávat své děti a moc se mi líbí, že tady v praxi vidím, že to používá i někdo jiný 😎

petrajurinova
28. únor 2014

@pisisvori Vy mi v tuhle chvíli strašně připomínáte vzteklé batole - neví proč, ale vzteká se, prská a kope na všechny strany a všichni jsou špatní, všichni lžou a nikdo nemá pravdu, protože ono si vzalo do hlavy něco co je jeho pravda a nic jiného není.

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca
jen aby nově příchozí věděli na jaký příspěvek byla moje reakce:
U nás ve školce je odpolední odpočinek asi hodinu a půl (předškoláci). Skoro půl hodiny čtu dětem pohádku, takže v klidu a tichu pak odpočívají asi tu hodinku. Také jsme s rodiči řešili, že nechtějí, aby jejich dítě šlo vůbec spát. Některé matky vážně nedokážou pochopit, že se těžko můžu rozpůlit a být na lehárně i ve třídě zároveň. Když děti spí, tak opravdu nemám nohy na stole a nepopíjím kafe, ale pracuji..dělám přípravy, vyplňuji papíry, různá hodnocení, stříhám, kreslím. Mám třídu předškoláků a až na jedno dvě děti usnou všechny. Některé spí, ikdyž už ostatní vstávají, nechám je. Až se vyspí, dají si sváču. Když vidím, že se budí dříve více dětí, vtichosti vstanou, nasvačí se a jdou si hrát (to už mám ale k dispozici paní uklízečku, která dohlídne na děti, které ještě spí).
A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte. Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar.
Také by mě zajímalo, jak se dají děti nutit spát. Pokud dítě nechce, nepotřebuje..neusne.
To jsem se zase dopálila tohle číst. Ve třídě mám 28 dětí a jsem na ně sama, s druhou učitelkou pouze na pobyt venku a oběd a rodiče se chovají, jako bych tam měla pouze jejich dítě. Některé matky nezvládají svoje jedno dvě děti a nám by chtěly radit, jak máme pracovat. Chtěla bych je vidět na našem místě. Práci učitelky s tou zodpovědností co má za děti a tím, jak je práce psychicky náročná za ty "prachy" může dělat opravdu jen ten, koho to baví. Jeden tatínek mi jednou řekl: "Tohle bych nedělal ani za 50.000" Jeden z mála rodičů, který dokázal naši práci ocenit. Smutné..

!!!!A to, že si matky stěžují, že pak děti jdou spát v deset večer, když usnou ve školce? Jak jste si je naučili, tak je máte.!!!!Kdybyste jim věnovali po příchodu z mš tolik času, jako my ve školce, zabavili je, šli s nimi ven...tak večer usnou. Dnešní rodiče ale děti vrznou do pokojíčku, v horším případě před TV nebo PC a nazdar!!!!!!

ninive211
28. únor 2014

@pisisvori Proplácení přesčasů (nařízených, tedy těch, se kterými vědomě souhlasí zaměstnavatel) je ale dané ze zákona! Případně náleží náhradní volno. Těch 150 hodin - to je pravda, to je nyní novinka tuším od roku 2012, ale pozor!!! - něco takového musí být zakotveno v pracovní smlouvě, že součástí práce jsou si občasné práce přes čas ve výši do 150 hodin ročně!!! Pokud máš starší smlouvu a toto tam tedy uvedeno nemáš, žádných "samozřejmých" 150 hodin neplacených přesčasů dělat nemusíš a pokud se takto zaměstnavatel chová, tak je to případně na inspektorát práce (jenže samozřejmě - důkazy atd., slovo proti slovu a kdo si chce v dnešní dobu rozhádat zaměstnavatele a přijít o nejistou práci, že???) Takže proplácení přesčasů je bohužel jedna z věcí, která se v praxi nejčastěji porušuje a nikdo s tím nic nedělá...protože lidi se prostě bojí ozvat, aby nepřišli o místo. Ale rozhodně to není v pořádku. Pokud to ustanovení o přesčasech nemáš ve smlouvě (taková ta větička "s přihlédnutím k občasné práci přesčas" a pod.), tak prostě tvůj zaměstnavatel jedná protiprávně (bohužel, z praxe vím, že právě nejvíce zákony porušuje státní správa - manžel je úředník na FÚ a přesčasy placené nemají, protože přece mají mít jen tolik práce, aby ji v pohodě zvládali v běžné pracovní době. To, že se to někdy zvládat nedá, protože na ně Kalousek a spol. nabalili milion zbytečného papírování ve formě tabulek, reportů apod., už bohužel nikoho nezajímá ☹ )

pisisvori
28. únor 2014

@terukuca a jak to funguje ve školce???prosím teda jasnou odpověď na následující????
Je třáda berušek : učitelka 1 a učitelka 2: a třída motýlků: učitela 3 a učitela 4.
Ano souhlasím s váma učitelka 1 a 2 se má střídat na ráno a večer , aby dodržela pracovní dobu, stejně jako se má střídat učitela 3 a 4. Ala pokud je každý den spojená třída berušek a motýlků je tam s ni ma ráno pouze učiitelka 1 a co dělá teda v tu chvíli učitela 3 z druhé třídy , která měla mít tako ráno službu????
Stejně jako při spojení tříd odpoledne je tam snima jen učitelka 4 z motýlků ...a co teda dělá ta učitelka 2 z berušek, která taky měla mít odpolední???

Znovu opakuju, že prosím jasnou odpověd????

pisisvori
28. únor 2014

@petrajurinova
@ninive211 k tomuuž se nebudu vyjadovat, kdo žije v ČR a normálně pracuje tak ví jak to funguje a nemíním tady kvůli pár učitelkám obhajovat danou skutečnost, která prostě reálně existuje🙂🙂

petrajurinova
28. únor 2014

@pisisvori máte pravdu, žiju v ČR a normálně pracuji (v průběhu posledních 15 let na 3. pracovní pozici), takže vím jak to normálně funguje a tam kde to normálně podle zákona nefunguje, tam bych prostě nepracovala 😎 Ale o tom tahle diskuze není