Spánek ve školce - alternativa pro neusínající děti

ira
8. srp 2013

Ahoj, toto téma jsme už probíraly letos na jaře v diskusi tady na Modrým koníkovi. V podstatě jsme došly k závěru, že většině rodičů asi vyhovuje tzv. režim a vyhovuje naprosté většině učitelek. Jestli vyhovuje dětem, to nejspíš nezjišťuje téměř nikdo. Napsaly jsme toho už dost, chci jen vyjádřit hlavní myšlenku, kterou nám předchozí diskuse přinesla: JDE JEN O LIDI, KONKRÉTNĚ O UČITELKY, JAK SE VCIŤUJÍ DO DĚTSKÉHO VNÍMÁNÍ A JAK JSOU OCHOTNĚ V ZÁJMU DĚTI UDĚLAT JEN MALIČKOU ZMĚNU A NEHÁZET JE VŠECHNY DO JEDNOHO PYTLE. Nikdo nebere dětem jejich odpočinek po obědě. Těch 30 min zklidnění je nutných k tzv. duševnímu odpočinku, ale pokud při nich někdo usne nebo ne, to už záleží na individuální potřebě, která rozhodně nespadá do kategorie dovedností a nemůže se považovat za něco, co se dítě 5 nebo 6leté musí naučit. Minimálně by se všechny učitelky měly řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro MŠ, který vydalo Ministerstvo školství a který je pro všechny státní MŠ závazný. Zde je mj. uvedena věta, že k dětem je třeba přistupovat individuálně, zvláště v oblasti biologických potřeb, a také věta o tom, že nutit děti ke spánku na lůžku je NEPŘÍPUSTNÉ. A pokud nemají jinou možnost, než ležet a koukat do stropu, je to evidentně NUCENÍ.
Závěr: trvám si na tomto svém přesvědčení, i když moje dítě už skončilo svou docházku do konkrétní MŠ. Možnost jak se bránit rodiče v dnešní době rozhodně mají. Napsala jsem mail na Českou školní inspekci, v něm jsem zaslala kopii Zprávy z jednání (to je podepsaný rozhovor s ředitelem MŠ, kde odmítl změnu spánkového režimu pro předškolní děti) a krátce vypsala, jak se mi přístup ředitele a dvouleté vyjednávání nevedoucí nikam nelíbí. Překvapila mě rychlá odpověď, samozřejmě můj názor Inspekce podporuje, provedli do 2 týdnů kontrolu v konkrétní školce, sepsali zprávu a poslali zřizovateli, tedy potažmo starostovi naší obce. Ve zprávě žádají starostu, aby v této věci žádal po řediteli školky změnu a dohlédl na to, aby tato změna byla trvalá a aby Inspekci informoval o konkrétních krocích, které budou provedeny. Takže: NEMUSÍTE SHÁNĚT 20 MAMINEK, ABYSTE SI STĚŽOVALI NA NEVYHOVUJÍCÍ POSTUPY VE VAŠÍ ŠKOLCE !!! BUDETE ASI ZA ČERNOU OVCI NEBO ZA POTÍŽISTU, ALE PŘI PŘEDSTAVĚ, ŽE NAŠE DĚTI BUDOU DO ŠKOLKY CHODIT RADĚJI NEŽ DOTEĎ, JE TO CELKEM SNESITELNÉ. A NEBOJTE SE, JE TO OPRÁVNĚNÝ NÁROK DLE RÁM. VZDĚL. PROGRAMU!
Napište třeba vaše zkušenosti, ráda ty z vás, které to chápou jako já, podpořím.

ira
autor
28. srp 2013

A mrknu na net a pošlu vám odkaz na znění toho Rámcového vzdělávacího programu pro MŠ, který je závazný pro státem zřizované školky a taky Školní řád.

pisisvori
29. srp 2013

@ira To mě taky v příspěvku @evulinkab nadzvedlo, jak rozděluje na hodné a zlobivé....zajímalo by mě co by na to řekl dětský psycholog, jestli je to normální a jestli je toho 3 leté dítě vůbec schopno vydržet v klidu 1-2 hodiny ležet, když se udává, že soustředit se může 10-15 minut???? Ono je prostě jen třeba temperamentnější ...a už má nálepku zlobivé.

baris
29. srp 2013

Myslím si, že tady bude stále skupina rodičů, co nechtějí, aby jejich děti spaly po obědě a druhá skupina, co se spánkem souhlasí.

Logicky, když budím holky před 6 ráno do školky, tak po obědě usnou ještě dříve, než paní učitelka dořekně pohádku 😀 . Taky se mi párkrát stalo, že neusly a prostě si to odležely. Ale žádné trvalé následky to na nich nezanechává.

Jde mi spíše o princip - Teď povolíme rodičům, aby jejich děti nemusely po obědě spát (a opravdu neznám žádné dítě, které by si vydrželo 2hodiny v tichosti hrát, aby nerušilo zbytek). A co bude dál? Za chvíli tady bude disuze - nechci, aby moje dítě svačilo, protože my doma nesvačíme? Nechci aby obědvalo v 11:30, protože by obědváme až ve 13hod??? Každá školka má svůj řád a ve školce se mají děti naučit žít v kolektivu, že má určitá pravidla, hranice ....

Jak to pak budete řešit ve škole? Nechci, aby moje dítě mělo písemku první hodinu - to ještě není rozkoukané, po obědě taky ne - to mu to už tolik nemyslí ... 😝

No a pak jde zde varianta - pokud se vám ta školka nevyhovuje - běžte do jíné. Protože v současné školce už máte na čele nálepku "prudič" a vaše dítě "dítě prudiče".

schnek
29. srp 2013

@evulinkab proč srovnáváš spaní s jídlem? ano, oboje je určitá potřeba, ale narozdíl od spánku, kterého má každý různou potřebu v různém režimu (koneckonců je to vidět už u miminek), jídlo by měl mít 3leťák nastavené +- na 5x denně v přiměřeném čase, který cca odpovídá školkovému režimu. A ano, může se ti stát, že ti dítě odmítne něco sníst a pak přijde, že má hlad. Ale myslím, že narozdíl od likvidace spánkového režimu se tohle dá řešit, případně se to postupně vyřeší samo - dítě po pár takových zkušenostech tu sváču (oběd) sní, protože pochopí, že jinak bude o hladu. Podle mě jsou tohle dvě neporovnatelná témata.

editah222
29. srp 2013

U nás ve školce děti po obědě taky leží, ten kdo nespí tak si v lůžku čte nebo potichu hraje s plyšákem. Přiznám se, že to považuji za výhodu. Děti si odpočinou a navíc se naučí dodržovat určitá pravidla a respekovat i své okolí.

A co se jídla na etapu týče - tam bych byla zásadně proti. Co pak budou děti dělat ve škole? Budou hladové?

evaviki
29. srp 2013

@baris vadi mi to..pretoze musi lezet cca 2,5 hodiny... To bych nudou usla i ja... Nemyslim si, ze je vhodne 2,5 hodky jen tak lezet..k cemu? Kdyby mohl po pul hofinu vstat, nebo si alespon sednou v postylcea koukat knizku, taj nereknu pul slova..nevim, kdy zaspava dite vecer tobe..ale moje je hodne velky nespavec, takze kdyz nespi pres den, zaspava uz dokonce kolem 21.30. A to kdyz nespi.. Kdyz spi ve skolce, tak je este v 23.00 vzhuru.. Si to zkus vyzkouset, aspon par dnu..pak bys mozna pochopila, proc mi tak vadi ten spanek..

lenka5731
29. srp 2013

@evaviki pokud to paní učitelka nechce pochopit, tak jí to dítě večer voďte domů, ať si taky užije 😀 😀 myslím, že budeme řešit něco podobného.... 😒 Dcera občas po obědě usnula, večer kvůli tomu pak nemohla zabrat a byla vzhůru klidně do 22:30, ráno pochopitelně nevyspalá, takže další scéna ještě ráno a po obědě ve školce unavená pochopitelně opět usnula ... a roztáčí se tím spirála unaveného dítěte a naštvaných rodičů. Jako kdo by chtěl mít denně dítě takhle dlouho vzhůru, že? 😝 I rodiče si musí odpočinout.

Já to naprosto chápu, sama jsem taky po "o" kolikrát unavená, ale vím, že to musím překonat a eventuelně jít spát večer dřív, protože když během dne usnu, nemůžu usnout večer a celkově je můj spánek v noci mnohem míň kvalitní. Dcera to má určitě po mě. Předškoláci ve školce musí ležet půl hodiny, ty nespící pak vstávají, tak se dceru budu snažit motivovat, aby se snažila neusnout 🙂

pisisvori
29. srp 2013

V soukromé školce jsou vstřícní a proto jsou vstřícní i rodiče a nikdy si nevymýšlí nijaké hlouposti...to co píšeš
@baris je kravina a dobře to víš.
@baris promiň to co píšeš je hrozné. Hlavně ta psolední věta, že když se chce rodič na něčem domluvi...dítě má nálepku prudič a učitelka mu to vrátí na dítěti (z toho vyznívá)☹☹. A takhle funguje celý náš stát a státní úřady, tak ať všechno tohle šmahem zruší a sníží daně, když je to k ničemu. Protože z daní každého pracujícího rodiče se školka i platy učitelek platí.!!! Bohužel dnes jsou rodiče rukojmí školky, protože je jich málo. Takže nemohou dítě dát do školky o kousek dál, tam už se nedostane, protože tam jsou vstřícné učitelky a taj tam chtějí tam všichni a jejich dítě má tu smůlu, že se narodilo třeba v srpnu a před ním je spousta dětí v lednu ...březnu...
@schnek @lenka5731 100% souhlas

pisisvori
29. srp 2013

@baris navíc , jestli ti 5 leté dítě po obědě spí a 3 leté usíná už u oběda , když vstává v 6 tak vůbec nevíš o čem se tady mluví🙂, promiň. Dcera vstane v 6 a když jedeme hodinu ve 12 autem ani tam neusne a večer jde spát v 9-10. Jak napsala
@schnek potřeba spánku je různá u různých dětí a nedostatek spánku dlouhodobý jim způsobuje zdravotní a psychické problémy což je prokázané!!!

pisisvori
29. srp 2013

ale musím ještě napsat, že naštěstí v naší školce mají přístup dobrý a děti jenom mohou ležet a hrát si a číst si a u 4 letých už dobu ležení zkracují...ale ten systém obecně a zkopstnatělost mě dost rozčiluje.

lenka5731
29. srp 2013

@pisisvori jen bych doplnila, že (předškolní) dcera přes den klidně občas chodí spát s mladší, pokud vidím, že je nedospalá, ale dávám ji do postele v 9 ráno !!! Někdy na hodinu usne, někdy ne, chvíli si prohlíží knížky a pak přijde. A pokud usne, tak se postarám, aby po zbytek dne měla hodně pohybu, potom to na večerní usínání vliv nemá. Ale pokud usne po obědě, a to třeba až po půlhodině či hodině ležení, tzn. ve 13 hodin nebo i později a spí hodinu nebo i dvě (ve školce přece nebudí, že ...), tak je to večer fakt průser 😢 Ale chápu, že školka tyhle možnosti nemá 🙂, takže bych se klonila k tomu, nedávat dítě do postele vůbec.

pisisvori
29. srp 2013

@lenka5731 no moje dcera , když jsme byli na horách (bylo jí 2,5) vstávala okolo 7 celý den "lyžovala" a večer chodila spát v 10 místo obvyklých 8 hodin jako doma, protože tam byly hry pro děti a ona nemohla přece o nic přijít. Synovec, kterému bylo 3,5 skoro nelyžoval a usínal už v 6 při večeři🙂

evulinkab
29. srp 2013

@pisisvori To nemyslíš vážně, já jsem psala neco o tom, že 3 leté díte se má vydržet soustředit dve hodiny??Najdi mi tu vetu...!!!Já jsem psala, že za 1)my ve školce máme čistý čas na odpočinek po zkončení pohádky 1 hodinu(což nejsou 2 hodiny!!!)
a za 2)celou dobu se bavím(e) o předškolákách a jejich spaní a nespaní....O tříletých detech tu nebyla ani zmínka.Tak si to laskave znou přečti.Podle tveho názoru by tedy neměly spát ani 3 leté deti?..To jsou mi věci-takže v podstatě podle tebe by se mel zrušit odpočinek ve školkách uplně, protože fakt si nedokážu predstavit, jak by to bylo v realu proveditelné, aby nekteré deti spaly, nekteré nespaly..a kdo a jak by posuzoval, kdy a komu nachystat lehátko(protože hooodně třiletých deti ten spánek jeste proste potrebuje..)Zaleží na všem, na tom, jak je díte unavené zrovna ten den, kdy vstávalo ten den atd..A kdo by to tedy rozhodoval?Rodiče ráno????Panebože, už to pochopte-to je kolektiv spousty dětí a nedá se plnit vše, na co si vzpomenete.A víš co, běž si to nekdy zkusit-běž po obede do školky a pulku deti nech spát a pulku posad ke stolečku, at si 1,5 h hrají...Myslíš, že budou v tichosti a nebudou rušit ty spící??Ha ha ha..směšné

petkula
29. srp 2013

@evulinkab jen se chci zeptat, proč to tedy v některých školkách jde a v některých ne? Je to podle velikosti školky a počtu učitelek nebo z jakého důvodu? Přece skupinka dětí může spát v jedné místnosti a ti, kteří jsou nespavci, si můžou hrát v jiné - tam by se přece nerušili.

evulinkab
29. srp 2013

@schnek Proč to srovnávám?Přesně jak píšeš..je to potřeba a každý odborník ti řekne, že po obědě nastává utlum a človek má potrebu si odpočinout.Stejně tak s jidlem..človek má po určité dobe hlad, je to přirozené a je to tak.A srovnávám to práve proto, že to má mnoho společného...jsou to dve potreby, které se ve školce "musí" plnit a detem nabídnout.A O TOM TO PRÁVE JE-My jim to nabízíme v určitou chvili a čas, protože jsme kolektiv a jinak se to delat nedá.Nedá se jednomu nabídnout jídlo v deset, protože práve TEĎ chce a druhému o tři hodky pozdej.Já nevím, co je na tom nepochopitelného.A v tom spočívá i ten princip, jak psala
@baris - ted se povolí nespaní předškolákum a pak přijde maminka jako treba @pisisvori a řekne, že vlastne nechce, aby i 3leté díte nespalo.Takže pak se dopracujeme k tomu, že se zruší spaní uplne.Jenomže co deti, které spánek potrebují?Zase se budou bouřit rodiče na druhé strane.A pak prijdou rodiče, že mají zase požadavek ohledne toho a toho a tak to pujde dál a dál a ze školky se stane zoologická zahrada.Učitelky budou naprosto bez pravomocí a budou poslouchat 4leté děti.Pěkné vyhlidky.

sisstin
29. srp 2013

u nás to jde v pohodě (smíšená třída), ale jde to i v těch nesmíšených předškoláků. Rozhoduje rodič. Kdo nespí, dělá si práci u stolečku. Samozřejmě 100% ticho nejsou, ale nedělají bugr. Syn taky spát nebude, nespí od dvou let a nevidim důvod, proč by měl hodinu jen tak bezcílně ležet (vydržel by, ale nic by mu to nedalo). Každé ráno jemu a ještě jedné holčičce dám práci (grafomotoriku, zrakové rozlišování atd, prostě pracovní listy), které si po obědě budou dělat.

Záleží na ochotě učitelek, počtu dětí, velikosti školky atd. U nás v práci musí ležet všechny děti, prostor k debatě tam není.

evulinkab
29. srp 2013

@petkula Ano, já myslím, že je to především o možnostech te školky.Pokud je školka a oddělení v ní rozdělené podle věku, pak si to jeste dokážu predstavit..že proste celá třída předškoláku nepujde spát a buodu si hrát třeba.
Ale ve smíšených odděleních je to uplne o něčem jiném.Jeden rok máš v jednom oddělení 4 předškoláky a zbytek jsou 3, 4leté "mimina", v druhém odd. máš předškoláků 15, ve třetím třeba taky tak.Následující rok se to zase uplně změní.A pak ten počet předškoláků by se i z hyg. duvodu proste do jedné třídy nevešel třeba, stejně tak jsou na to i hyg. předpisy...Nemužeš spojit a namačkat spící děti do jednoho oddělení, měli by mít podle nejakých předpisu prostor(asi 50cm od sebe)
V nekterých školkách jsou herna a třída oddělené šoupačkami, tam by se to dalo taky řešit, ale spoustu školek to tak nemá a herna je spojená se třídou..tam by to "rušení" spících bylo dosti velké.

sisstin
29. srp 2013

Jinak pokud by nespaní nešlo, tak bych ho nevyžadovala, syn by to vydržel. Ale protože je možnost nespaní, tak ji rádi využijeme 🙂 u nás celkově není s ničím problém ve školce, na všem se dá v pohodě domluvit atd, (ale je jich ve třídě kolem 20), je to MNT školka, kde se hodně respektuje individualita dítěte a opravdu to funguje. Třeba v zaměstnání je to úplně o něčem jiném, záleží prostě na školce, všude je to jinak.

lenka5731
29. srp 2013

@evulinkab u nás ve školce byly věkově smíšené třídy, děti od 3 do 7 let, třída bez odděleného prostoru na spaní a přesto učitelky nespící děti po nějaké době vytáhly z postelí a poslaly je malovat nebo dělat něco podobného ... takže to asi jde 🙂 😉 Ale mě na problematice "spaní ve školce" vadí něco jiného, jak jsem napsala výš. A taky musím napsat, že když jsem přišla s nějakým požadavkem, setkala jsem se rozhodně s pochopením a snahou věc vyřešit. Věřím, že kdybychom v té školce zůstali, nedávali by ji spát - ležet vůbec, kdybych na tom trvala ... Uvidím, jak pochodíme v nové školce, ale nehodlám odpoledním usnutím ve školce narušit chod celé rodiny, to fakt ne 🙂

sisstin
29. srp 2013

@lenka5731 no jinak, jak píšeš, stačí, aby syn třeba přes den na hodinu usnul ve vlaku a pak jde spát div ne o půlnoci 😝 on je prostě typ, co spí málo, brzy přestal spát po obědě a fakt tu potřebu nemá. Výhoda je, že je prostě "hodnej", takže za cenu velkého nudění by v té posteli ležel (nedovolí si odporovat), ale prostě fakt je to naprosto zbytečné no. Jsem ráda, že u nás to nespaní jde. 🙂

evulinkab
29. srp 2013

@lenka5731 Ale my to taky tak děláme, jak jsem psala výše!!Každý den taky vytáhneme některé nespící děti a jsou u stolečku.Ale jde o to, že by to neměla být povinnost učitelky-a v podstatě celorepublikový režim dne nespících dětí.

memollka
29. srp 2013

@ira líbí se mi jak ty, neučitelka víš, jak se chovají děti ve školce 🙂 a jinak k tématu...chápu, že je problém, že prcek pak nemůže usnout večer a ráno vstát, speciálně u těch předškoláků.... ale na druhou stranu snad není těžké pochopit, že ne všechny školky jsou na to uzpůsobeny, nemají prostory atd...nehledě na to, že když pak ostatní děti vidí, že někteří spát nemusí, tak taky nechtějí..a ne proto, že by to nepotřebovaly...neříkam, co je správně a co ne, jen mi vadí, jak tu někteří nejsou schopni mít dvojí pohled na věc a melou si jen svou..
A taky si nejsem jistá, jestli tyhle "výhody" jsou pro ty děti plus v pohledu ostatních dětí...

lenka5731
29. srp 2013

@evulinkab máš pravdu, nějak jsem se ztratila v diskusi 😀 reagovala jsem na tvůj poslední příspěvek a přebrala jsem si ho tak, že to prostě "nejde". 🙂

lenka5731
29. srp 2013

@memollka no já myslím, že dvojí pohled na věc snad chápou všichni, ale logicky je pro mě důležitější co moje dítě než celková situace ve školce ... jak bys ty KONKRÉTNĚ řešila, kdyby tvoje dítě po obědě usnulo, učitelky by ho nechaly dvě hodinky pospat, večer by proto po 21 hodině přicházelo v dvouminutových intervalech z pokojíčku, až by konečně v 22.30 usnulo (po předchozím řevu několika členů rodiny 😀 ) a ráno zase dítě za řevu taháš z postele, protože ho musíš vypravit a ono není schopné vstát a fungovat? A tak den po dni dokola? 😝

schnek
29. srp 2013

@evulinkab píšeš nabídnout, to je ok, ale to, co se bežně ve školkách praktikuje, má s nabídkou pramálo společného. A o to jde. A odborníci? Vždy se bere průměr. Když ti jedno díte bude spát půl hodiny a druhý dvě a půl hodiny, v průměru spalo jedno dítě hodinu a půl... Vykládej o tom mamině, jejíž dítě spí tu půlhodinu a nebo nespí vůbec.

memollka
29. srp 2013

@lenka5731 chápu, že je pro tebe tvoje dítě důležitější..ale když celková situace ve školce neumožňuje, aby ti vyšli vstříc, tak co??
A nechápu, co je k líbení na mé KZ v profilu..

lenka5731
29. srp 2013

@memollka no, každý nechápeme něco, já třeba tvou odpověď, o které jsem očekávala, že přijde... 😉
A jak jsi přišla na to, že to situace ve školce neumožňuje? Proč by situace neumožňovala nedávat spát dítě, kterýmu to totálně zkazí jakýkoliv spaní a režim? To si děláš legraci, ne? 😀 MMCH situaci jsme vyřešili, ale jinak.

petrajurinova
29. srp 2013

@evulinkab Jak už jsem několikrát napsala - máme skvělou školku, ve které pracují lidi s aktivním zájmem o děti a děti a jejich potřeby jsou pro ně na prvním místě - neberou svou práci jako místo, kde si přetrpí 8 hodin rámusu, aby dostaly výplatu. A že po spaní už ve školce nejsou kuchařky? 😲 A kdo by nachystal a vydal dětem svačinu. Co se týká prac. doby - ano kuchařky mají tak jako většina lidí 8 hodinovou pracovní dobu, ale co vím od sousedky (která je shodou okolností právě kuchařka v naší školce) pracují tak jako učitelky "na směny" - některé chodí ráno, kdy chystají pro děti přesnídávky a pitný režim a další chodí na 8 hodin a prac. dobu mají do 16. hod. Po tom, jak to mají ošetřené s úřady(hygienou a pod.) opravdu nepátrám, je to jejich věc. Tebe taky nezajímá co a jak řešíme v práci s ERÚ, hlavně že ti jde elektrika do sítě a ty můžeš sedět u počítače a datlovat na koníkovi.
A pokud ti přijde argument, že když něco dítěti platím tak předpokládám že to taky dostane k smíchu, tak asi k peňezům přicházíš natolik snadno, že neznáš jejich hodnotu.

A tvoje poznámka, že nevím co to je školka a péče o děti je taky částečně mimo, jako bývalá speciální pedagožka z dětského stacionáře mám docela ponětí o co jde. A taky mám zkušenosti s tím, že ten kdo chce k dětem individuálně přistupovat tak si najde způsob jak to zvládnout a ten kdo svou práci bere jenom jako rutinu, tak ten si jede podle stereotypu a k jakémukoli individuálnímu požadavku najde sto argumentů proč to nejde.

evulinkab
29. srp 2013

@petrajurinova Je videt, že absolutně nechápeš podstatu věci...O tom, že me moje práce baví jsem se už zminovala a mužu ti říct asi tohle- ke mne do meho oddělení chodí deti velmi rády.Hodnotu peněz také znám a tím končím, vic se obhajovat nebudu, 😝

Dnes jsem se o tom, že si ve vaší školce mužou děti jist kdy chtějí, zminila kolegyním a věř, že to jsou skvelé učitelky at už s letitou praxí a i mladé kolegyne a všechny nevěřícně kroutily hlavou Co že si to ty matky ješte nevymyslí.Jak jsem psala- to spaní se jeste dá pochopit, ale rozbourat režim školky tím, že jedno díte jí tehdy a druhé tehdy....Tady vubec nejde o něčí pohodlnost, tady jde o ty deti a jejich výchovu a prupravu do života, že všechno v živote nejde tak, jak chce zrovna ONO konkretni díte a že se podřizuje vetšine, alespon tady v civilizovaných zemích.Copak ty si mužeš odskočit z práce kdy chceš na jidlo a jeste na dvakrát?Jednou na polevku a podruhé na hlavní chod?Pochybuju.....Proste nechápeš podstatu veci, o čem se bavím a až ti jednou tve díte řekne, že te ZROVNA ted neposlechne, protože se mu zrovna ted nechce..pak se nediv.Timto koncim, protože diskutovat s nekym, kdo tohle nechápe, nemá cenu.

memollka
29. srp 2013

@lenka5731 třeba proto, že ne každá školka má prostory na to, aby některé děti nemusely spát a nerušily tim ostatní. Brácha třeba chodil do školky, kde jim rozkládali lehátka ve třídě a kdyby z celkévého počtu dětí mělo pět neležet a hrát si, tak by prostě rušily, ty které spát potřebují. A ikdyby seděly u stolečků a kreslily si, tak nevydrží být potichu..
Samozřejmě jiná věc je, kdy učitelka nevyhový z vlastní pohodlnosti nebo umanutosti..
A na tvojí otázku těžko mohu odpovědět, když jsem to řešit nemusela..byla by to jen zbytečná spekulace