Státní x soukromá školka, která je vhodnější?

mysicka_lb
27. kvě 2017

Milé maminky, zajímal by mě váš názor. Když nebudete uvažovat otázku financí, myslíte, že je pro tříleťáka vhodnější státní, nebo soukromá školka? Člověk by řekl, že když se za něco víc platí, bude to "lepší", ale je to opravdu tak? Obešla jsem snad všechny soukromé školky u nás ve městě a valnou většinou je to o tom, že si nějaká paní bez pedagogického vzdělání usmyslela, že se po mateřské nevrátí do práce, ale otevře si soukromou školku. Vybudovala ji v nevhodných prostorách (rodinné domy s malými místnostmi a prudkými schody, budovy v centru města bez jakékoli zahrádky či možnosti venčení....) a jako zaměstnance přijala své rodinné příslušníky či kamarádky. Doplnila samozřejmě vzdělání nějakým dálkovým studiem, jinak by to asi nešlo.... a začala přijímat všechny děti ve věku 1 - 6 let, které projevily zájem, aby naplnila kapacitu. Určitě je to skvělé pro rodiče, jejichž děti nevzali do státní školky.... Ale když je na výběr mezi státní a soukromou školkou, myslíte, že dá ta soukromá tříletému dítěti víc? V té jedné jediné soukromé školce, kam bych malého dala bez přemýšlení, mě od toho odrazují, že tam budou jen mladší děti, které nepřijali do státních školek, a bude mezi nimi zaostávat ve vývoji. Chci pro syna to nejlepší, zaplatila bych za to cokoli, ale pořád přemýšlím, jestli "to nejlepší" nakonec není ta velká školka s krásnou zahradou u nás na sídlišti, ke budou samé stejně staré děti. Řešil někdo něco podobného?
P.S.: Prosím bez hádek a psychoprofilů mé osoby🙂

blahova_andrea
5. čer 2017

@mysicka_lb jak to, že nevíš, jak se tvé dítě chová ve školce? ty s učitelkami nekomunikuješ? neptáš se? nemáte nějaká vystoupení, besídky...? já třeba i podle těchto věcí vím, že se syn ve školce chová jinak než doma. a to tak má hodně dětí.

blahova_andrea
5. čer 2017

@lucieandrlova no vracení se k miminkování bych nebrala tak tragicky. to by si totiž nikdo nesměl pořídit další dítě. toto dělají skoro všechny děti, když jsou v dosahu těch menších. pokud bychom to až tak řešili, tak máme všichni jedináčky 😉 však ono i toto období ustoupí a začnou být zas velcí a důležití pomocníci 🙂

rebe
5. čer 2017

@mysicka_lb K tvé nové otázce: vrtá mi hlavou, proč budou příští rok samé nové děti (rodiče dětí, které tam chodí letos, nechtějí pokračovat?) a proč příští rok naberou samé dvouleťáky (starší děti se jim tam nehlásí? Soukromé školy se většinou snaží o věkově pestrý kolektiv). Znovu bych to ve školce probrala, jestli jsi náhodou něco nepochopila špatně, a pak se také poradila, co pro syna jako nejlepší vidí oni.
Pokud je situace vskutku taková, že tam budou samí dvouleťáci, moje dítě by se mi tam dávat nechtělo. Dcera nikdy neměla společnost mladších dětí moc ráda (s výjimkou miminek), pak jsem četla i nějaký článek, že pro děti v tomto věku je společnost mladších dětí výrazně stresující – přesně jak jsem viděla u svého dítěte. Myslím si, že se samými mladšími by nebyla spokojená, nemohla by si s nimi povídat, nebavilo by ji to.
Do státní, kterou máme u nás, bych ji v takové situaci nedala, to je asi z toho, co jsem tu už psala, jasné, ale to může být v tvé situaci úplně jinak. Možná když do školky znovu zajdeš a probereš tam své potřeby a pocity, vše ti ukáží a tvé starosti rozptýlí.
Z mého pohledu mi tvá situace připadá nelehká a rozhodování obtížné. Držím palce, ať to dopadne co nejlépe a malý je ve školce spokojený, ať už bude chodit do kterékoliv.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz