Syn 3,5 nechce půjčovat hračky

anazuzzuzana
23. črc 2018

Ahoj maminky, mám syna 3,5r. Je takový samorost, v mnoha ohledech úžasňák, občas (s nadsázkou řečeno) na pěst. Dřív děti moc nemusel, co se trochu rozmluvil, už je to lepší. Trochu mě ale trápí, že za žádnou cenu nechce půjčovat hračky. Má z toho úplnou paniku, že by si někdo měl hrát s jeho hračkami. I když se mu třeba líbí cizí hračka, tak ani nechce přistoupit na výměnu (můžeš si jí půjčit, ale musíš zase něco půjčit ty), nebo max. na pár minut, kdy na něm úplně vidím, jak trpí a i když by si chtěl s půjčenou hračkou hrát, tak mu pohled na jeho hračky v cizích rukách působí úplně bolest. Dochází až ke "komickým" situacím, kdy k nám třeba přijde návštěva a on si všechny hračky naháže do pokojíku a vlastním tělem brání dveře...jako, je mi jasné, že v kontextu vesmíru, je to malichernost, ale mám trochu obavy ze školky, kam teď v září nastoupí. Utěšte mě prosím některá, že to vaše děti měly stejně a ve školce se to změnilo. Syn je totiž taky trochu nervák a bojím se, aby třeba nebyl na děti zlý nebo nebyl mimo kolektiv. Samozřejmě vysvětluji, jdu příkladem, ale nějak se to míjí účinkem. Minulý školní rok chodil 2x týdně do takové sranda lesní školky a žádné "stížnosti" v tomto ohledu na něj nebyly. Ale tam jich bylo pět a půl, byly celý den venku. Teď nastoupí do klasické školky, kde jich bude k třiceti a plná hernička hraček.

hermelinah
23. črc 2018

Ve školce je výhoda, že hračky nejsou jeho - jsou pro všechny děti, takže možná to ani nebude tak prožívat 🙂

vecerinka
23. črc 2018

To je jen takové období. Ono ho to přejde. Děti se ve školce pak chovají jinak než doma. Vím to podle dcery 🙂

cherris
23. črc 2018

vysvětlovat, nenutit, nedělat si z něj legraci, je to pro něj těžké. A věřím, že ve školce to opravdu bude jiné, vzhledem k tomu, že hračky nebudou jeho

anazuzzuzana
autor
23. črc 2018

Já doufám no, ale úplně ho vidím, jak si tam vezme nějakej traktor, bude si s ním hrát (takže už bude jeho), někdo si ho bude chtít vzít a on mu jednu ubalí :( ale tak nezbývá než doufat, že tam bude v pohodě... je teď u prarodičů, přišla návštěva a zase úplně hysterák, když se ten chlapeček chtěl kouknout do pokoje, kde měl rozdělanou vláčkodráhu.... takže mi matka hned volala, jak se mi vymkla z rukou ta moje kontaktní výchova a já se musela vypsat sem 🙂

cherris
23. črc 2018

@anazuzzuzana já například spíš nemám ráda, když rodiče třeba na hřištích nutí svoje děti hračky půjčovat, radši vysvětlím tomu svému, že má vlastní, pokud mu hračka není vyloženě nabídnutá, tak už se po nich ani nesápe. A rodičům, pokud mají blbé kecy říkám, ať mi půjčí auto, že si ho taky vezmu jenom na chvilku, pro to dítě je to možná i horší, ještě to prostě nepobírá...

lioness34
23. črc 2018

@cherris já třeba svým dětem vysvětluji ze proste půjčit musí. Mezi sebou jako sourozenci proste nekompromisně. Vždy vysvětlím a důležité je ze i vrátí.... když jim někdo nechce půjčit řeknu vidíš takhle se pak muže cítit někdo jiný když jim nepopujcujes. Je ale fakt ze to je hlavně doma mezi svými.... u cizích jak komu - snažím se ať půjčí.... jsou ale věci a věci - proste když by měla mobil tak ten nebude půjčovat ale babovky na písku a kýbl jo - můžou si pohrát společně.... jsou situace a situace - zase aby k nám přišla návštěva a bránili svým tělem všechny hračky a nic nechtěl půjčit - já bych vysvětlovala a ukázala ze si půjčí a vrátí.... hezky .... neboj nikdo ti nic nevezme on takove nemá a je mu to líto..... a kdyby mu je někdo ničil tak půjčovat nemusí.....
@anazuzzuzana ono to časem polevi - vysvětlovat a ve školce si učitelky poradi...není jediny na světě neboj nic 😉 on to časem pochopi

normalnimatka
23. črc 2018

nemám praktickou radu k tý školce. ale myslim, že to tam bude jiný. hodně tam táhne příklad ostatních, hračky nebudou fakticky jeho a vůbec...se děti prostě chovaj jinak tam. ale jinak bych tě spíš chtěla utěšit, že si myslim, že je to úplně normální. dítě tak nějak poznává pojem vlastnictví a hračkama se často hodně ztotožňuje. když mu někdo hračku chce brát, nebo vidí, že to hrozí, tak nějak se mu svým způsobem hroutí vesmír nějakejch zajetejch jistot a řádu.
navíc už není nejmladší. myslim, že to brzo pochopí. a netlačila bych na něj. jakože musíš pučit atd...ono to věčně trvat nebude, a sobec z něj nebude;)

anazuzzuzana
autor
23. črc 2018

@lioness34 syn je jedináček, takže bohužel nemůže mít "trénink" z domova. Já vysvětluju výhody půjčování atd. ale je to marný...na mého syna neplatí direktiva, to se jen zasekne a nikam to nevede. V drtivé většině případů mu stačí všechno logicky vysvětlit, nejsou nutné zákazy a příkazy, ale s těma hračkama to je marný. On si prostě zavřel pokojík, stoupl si před dveře a úplně se začal klepat, když jsem mu říkala, že se to druhé dítě jen podívá a že si můžou hrát spolu, že mu to nevezme, že já si chci s tetou popovídat a hrát si s autama neumím a já nevím co...hlídkoval před tím pokojíkem celou dobu, co tam byli. Jako bylo to až komické...
No, teď jsem toho zase plná, protože moje máma zrovna empatií nepřekypuje a ten její telefonát mě docela vykolejil 🙂

anazuzzuzana
autor
23. črc 2018

@normalnimatka díky, to jsem potřebovala slyšet 🙂

lioness34
23. črc 2018

@anazuzzuzana je v citlivým veku - podle mě děláš dobre ze to vysvětlujes a holt ti chce čas a zkušenosti ze mu ji nikdo nebere...až bude chtít on půjčit zase vysvětlit vidíš teď chceš půjčit a co kdyby ti Lukášek nepůjčím stejne jako ty nechceš půjčit jemu.... a trpělivost ....
já si nemyslím ze by direktivy pomohly - u nás ani na jedno dítě neplatí - proste jasné vysvětlení a otočit na situaci - dobre nepůjčís ale pak se nediv až ti Pepa taky nepujci to letadlo nebudes tady bulet...
A z mámy si nic nedělej - on je každý chytrý a nejlíp ví co mas ty se svým deckem dělat... kašli na to.

lioness34
23. črc 2018

@anazuzzuzana a ještě mě napadlo zapojit otce - ať vysvětluje i on...

anazuzzuzana
autor
23. črc 2018

@lioness34 díky 🙂 s jeho tátou nežijeme. Ale můj přítel, který s námi nebydlí, samozřejmě vysvětluje taky a je to stejně marný 🙂
No a když mu někdo nechce něco půjčit a já mu připomenu jeho chování, tak to uzná. Že to má vlastně logiku, že hračky se prostě nepůjčují :D

lioness34
23. črc 2018

@anazuzzuzana to pochopi neboj. Vůbec když to uzná tak je to krůček k tomu ze mu to dojde - par zkušenosti ze uvidi ze si z jeho pokojiku domu nikdo nic neodnasi a bude to ok 😉 drz se a vydrz 😉😁

anazuzzuzana
autor
23. črc 2018

a nejlepší jsou pak ty situace, kdy jsme třeba někde jako parta, je tam víc dětí, on jim nic nechce půjčit a ty děti pak za mnou chodí žalovat, že jim nechce půjčit hračky a že to se nedělá a že mu mám domluvit: "tetóóó, on nám nechce půjčit hračky", "no, nechce", "ale to se nedělá", "ne, nedělá", "tak mu to přikažte", "no, nebudu mu to přikazovat, to by stejně nepomohlo", "tak my mu je taky nepůjčíme", "no, jemu to nevadí 😂 " no nic, už jsem se z toho vypsala, tak můžu jít v klidu spát. Díky

hanih
23. črc 2018

@anazuzzuzana Před časem jsem četla článek, kde se vysvětlovalo, že dítě do určitého věku (bohužel si teď nevzpomenu, do jakého) prostě nechápe pojem "půjčit", a že to tedy bere tak, že o tu hračku přišlo natrvalo. Jinak zkušenost se školkou zatím nemám, ale když jsme s dcerou v mateřském centru, tak to má tak, že svou hračku, kterou si přinesla z domova, nepůjčí nikdy, ale hračku z centra, se kterou si zrovna hraje, někdy půjčí a někdy ne. Zajímavé je, že záleží na tom, zda k ní dítě přijde a beze slova jí tu hračku začne brát, nebo zda něco řekne (je jedno, jestli "prosím" nebo jen "dej" nebo cokoliv) - v prvním případě se o tu hračku i pere, v druhém ji klidně dá 🙂 A tedy neučím ji, že půjčit musí, ale nechávám to rozhodnutí na ní. Spíš ji učím, že když ona něco chce a druhý jí to půjčit nechce, tak se holt nedá nic dělat. Beru to tak, že v životě to tak funguje spíš - já se taky můžu rozhodnout, jestli někomu něco půjčit chci nebo nechci, a ostatní mi taky nemusí půjčit všechno, co já chci, a nemůžu to po nich vymáhat.

babanci
25. črc 2018

Mám tři dcery a dvě vnučky a všechny tohle dělaly. Byly šíleně lakomé, všechno bylo jejich. Nejmladší dcera měl takový ten stan, mysleli jsme si, že z něho bude nadšená. Nikdy do něj nevstoupila, jen pokud přišel kamarád Fanda na návštěvu. To byl její a Fanda do něj nesměl. Vždycky se hrozně těšila, až její kámoš přijde a za půl hodiny řev, nechtěla mi nic půjčit a ještě mu sebrala i jeho auta. Neboj, to přejde. Včera jsem si od ní půjčila sandále a korálky a ani nebrečela. 😀 Jen pochybovala, jestli to ještě někdy uvidí. 😀

atisa
26. črc 2018

A jaký máte přístup doma? Půjčujete mu své věci? Dcerce jsem půjčovala téměř vše (kromě nožů apod.), mobil, peněženku, notes na poznámky, klidně ať si tam také čmárne, klidně jí půjčím nůžky aby si stříhala papír, vše pod dohledem... Teď má 2,5 roku a celkem půjčuje. Také se někdy sekne, zvlášť u oblíbené panenky třeba. Ale jinak nemáme moc problém. (A doufám, že mít nebudeme) 😀

anazuzzuzana
autor
26. črc 2018

@atisa podle mě je důležité jít dítěti příkladem, v každém momentu dne. Takže ano, věci mu půjčují, když mi půjčí něco on, tak podekuji atd.

lenkas1982
26. črc 2018

@atisa Jo, taky jsem takhle šla příkladem. Asi to zafungovalo, je to fajn, jsem privilegovaná, mně půjčí a dá ochutnat téměř vše. Všichni ostatní mají útrum. 😂

anazuzzuzana
autor
26. črc 2018

@lenkas1982 mně taky půjčí všechno, o všechno se rozdělí ...asi jsem důvěryhodná 😂 nechce půjčovat ostatním detem

drzticka81
26. črc 2018

syn byl v urcitem veku taky lakomy-na hristi jsem pak uz vubec nevytahovala hracky,on mu nekdo pujcil 🙂)) kdyz chtel jinou-nabizel vymenu-to jo.......domu jsem v te dobe nikoho nezvala-kamaradkam jsem to vysvetlila-ony to chapaly-chodili jsme k nim-jejich deti takovy problem s pujcovanim nemely.......no ted ma syn 6 a dve mladsi segry,je v ramci moznosti normalni-hracky pujcuje,a ma rad ostatni......takze je to jen obdobi a prejde........ve skolce urcite 🙂)))

verinikki
10. srp 2018

No myslím, že je rozdíl v půjčování svých hraček a školkou.
Tam bych nekompromisně razila přístup ve vysvětlování takový, že hračky jsou pro všechny a všechny děti si je půjčují - rozhodně bych ho na to předem připravovala-na to jsou výborné herničky.

Jinak podobnou věc jsme řešili s naší malou - ale už asi od roku a půl, kdy se takto začala projevovat a někdo byl u nás, protože to byl problém a řev, lítala a tahala všem věci z rukou. Prostě jsme omezovaly návštěvy a vysvětlovali dokola s tím, že když přijde návštěva, děti si jdou pohrát k nám a bez hraček to není ono a že k nám jinak nikdo chodit nebude, aby se koukal na to jak si s hračkama hraje sama. Jí by se také nelíbilo, kdyby šla někam na návštěvu a bylo to tak.
Děti měla moc ráda, akorát ty hračky byl problém,
Chodili jsme prostě hodně my jinam a do herniček. Jinak doma nám pomohlo vybrat pár hraček, které nepůjčuju a ty si schovám, a zbytek se prostě půjčuje.
Bojovali jsme s tímto asi rok a půl, stálo to za to. Malé jsou teď necelé čtyři a nemá problém s ničím ve školce a naštěstí ani ve vztahu k mladší dceři.
Ve třech a půl je starý dost, co se týče chápání a empatie k ostatním, tak bych to zkusila a hlavně bych si s ním pronluvila o tom, jaké to musí být pro jeho kamarády, nesmět na nic šáhnout.
Určitě bych to ale nenechala jen tak, že z toho vyroste.
Máme totiž i zkušenosti opačné, kdy jsme chodili na návštevy, kde byl problém s půjčováním a nyní je to tedy pro nás odstrašující příklad, když se to neřeší. Z dítetě je už kluk, který když si usmyslí, tak ostatním v půlce hry zakáže si s hračkama hrát, jak se mu zachce, mladší brácha mu také nemůže na nic sáhnout, atd. ale funguje na principu dvojího metru, kdy u ostatních na návštěvě se ani nezeptá, automaticky bere všechno za své a vše si může půjčovat-prostě egoista v šesti letech☹

zelenaesmolda
10. srp 2018

@anazuzzuzana vsak dobre udela jestli mu nejake ditko bude chtit vyrvat z ruky hracku se kterou on si prave hraje,musi se naucit branit se uz od mala.

zelenaesmolda
10. srp 2018

@hanih souhlasim s tim,ze to nechavas na ni,nakonec jsou to jeji hracky tak ma pravo rozhodnout jestli je pujci nebo ne.nam dospelym by se taky nelibilo neco takoveho.nutime deti pujcovat hracky aby nebyly za lakomce ale proc vlastne?predstav si situaci kdy prijde kamaradka a mermomoci chce tvuj mobil a ty ji ho pujcit nechces a do toho prijde tvuj manzel a rekne ti Honem,pujc Janicce mobil,nebud prece lakoma! Ve spouste veci uplatnujeme dvoji metr na sebe a na deti,chceme po nich to,co by se nam samotnym nelibilo.
Ono je treba naucit se rikat ne,ja to vidim na mamce,ta byla vychovana presne timhle stylem a sice nema problem se rozdelit o veci ale rict ne proste neumi,prodali by ji i suchou vodu...

hanih
10. srp 2018

@zelenaesmolda Přesně tak to myslím. Snažím se ji naučit, že rozhodnout se musí ona sama, zda svou věc půjčí nebo ne, ale taky musí respektovat rozhodnutí ostatních - když jí někdo nechce půjčit svou hračku, tak ji na něm nelze vymáhat. Prostě tak, jak to máme my, dospělí. Pro dítě musí být frustrující, když něco, co je jeho, najednou musí dát jinému, jen proto, že on si o to řekl.

victress
10. srp 2018

@hanih líp bych to nenapsala, dospělí jsou zvyklí, že děti musí automaticky půjčovat svoje hračky druhým a dítě si ani vlastně nemůže utvořit svůj názor na to půjčování, takže to nechávám na dětech, jestli ano nebo ne a blbé kecy ze hřiště pouštím z hlavy....

zelenaesmolda
10. srp 2018

@hanih
@victress
presne tak devcata.nasi rodice zili ve stylu "aby nas proboha nepomluvili" a podle toho taky vypada styl v jakem byli vychovani oni a v jakem pak vychovavali nas.honem pujc hracku at nejsi proboha za lakomce,honem musim uklidit aby me kamaradka nepomluvila az prijde na navstevu apod.

anazuzzuzana
autor
10. srp 2018

@zelenaesmolda jako naštěstí respektuje, když někoho něco je. Cizím dětem hračky nebere nebo se zeptá, zda si může půjčit a pak bez keců vrátí, když už doba výpůjčky uplynula...jinak včera jsme byli u jedné kamarádky a to její dceři už něco svého půjčí, ale tu zná hodně...a myslím, že to mezi nimi jiskří 😍😂 ale jinak myslím, že možná projde to, že pár super oblíbených hraček si při návštěvě schová a ostatní budou k půjčení...no a školka - snad se to nějak zvládne, nalejvarnu ode mě má, ale samozřejmě to nechci přehnat, aby se nezasekl, že do školky nepůjde...mně obecně zas až tak nevadí, že svoje věci nepůjčuje, hlavně když nebere cizí, ale je fakt že tady se tohle nenosí ..většina vede děti k půjčování a očekává to i od ostatních dětí 😔

zelenaesmolda
10. srp 2018

@anazuzzuzana nenosi no,ono se spis hledi na to co si proboha pomysli sousedi,kamaradka,deti na hristi apod.,nastesti se to pomalu ale meni a bere se na deti vetsi ohled.bohuzel si ale spousta rodicu plete respektujici vychovu s volnou vychovou bez hranic a maji pocit,ze kdyz dite nemlati tak je nebude respektovat.sami vuci sobe by ale stejne chovani netolerovali

linee
10. srp 2018

@anazuzzuzana zajima mne,jak jste pak dopadli ve skolce.Mam holku,je sice mladsi (2,5),ale jsem na tom stejne.Odmala ji ucim pujcovat,kdyz jdeme na navstevu,vzdy se zepta,zda si muze pujcit,hraje si,ale jakmile nekdo sahne na jeji a nebo je nekdo u nas a chce se s necim hrat,tak brani vlastnim telem i hracku,o kterou rok nezakopla:( osobne ji ale pujcovat nenutim a nerikam musim.Snazim se zaujmout necim jinym,ale funguje to malokdy. Vzdy to konci "moje" a fyzickou obranou:(