Syn (3,5) nechce v poledne spát, mám ho nutit?

denisa_svatba
25. říj 2012

Syn (3,5) začal naprosto bojkotovat polední ležení. Prostě nedokáže ležet v posteli, ač mu k tomu klidně pustím i pohádu na DVD. Pořád se odkopává, přerovnává polštáře, dělá blbosti. A to s ním v té postli ležím také a u toho uspávám sestřičku (1,5). Po určité době (cca 15-20 minut) prostě vstane, oznámí, že ležet nemůže a uteče hrát si do obýváku. Já nevím, mám si trvat na tom, že v poledne si musí jít lehnout? Zatím prostě musí, ale nějak si začínám říkat, zda mi to stojí za to, stále se s ním kvůli tomu dohadovat? Neusnul už několik měsíců... Teď ho ve školce vyzvedávám po obědě, ale příští rok tam bude muset spinkat (aspoň nějaké dny), protože půjdu do práce. Ale když si to odvykne, chodit si lehnout doma, nehrozí, že ho pak nikdo ani v té školce nedonutí ležet? 😒 Děkuji moc za Vaše zkušenosti a názory...

marjama
25. říj 2012

@denisa_svatba ležet ani spinkat bych ho nenutila, stejně ho k posteli nepřivážeš 😉 Dcera taky přestala celkem brzo spát po obědě a nenutila jsem jí. A to vstávala v 5 h a chodila spát klidně po 20 h! A neboj ve školce je to jiné, takové "davové" 🙂 Až uvidí, že se ostatní děti převlíkají do pyžámek a jdou spinkat, tak půjde určo taky 😉 U nás ve školce spinkat nemusí, ale musí alespoň ležet v postýlce a i náš nespavec tam začala spinkat 😉 A ve školce jsou podle mě i děti víc unavené, protože se musí postarat sami o sebe a to je vyčerpá 😉

denisa_svatba
autor
25. říj 2012

@marjama Díky. Já ho jednou jedinkrát nechala ve školce i na spinkání (asi pře 14 dny), chtěl si to zkusit, tak jsem mu nebránila. A dopadlo to naprostou katastrofou...Sice tam ležel v posteli, ale stejně jako doma zlobil i v té školce, takže učitelka z nás byla "nadšená" a říkala, že dneska kvůli Vašíkovi nespal skoro nikdo... Jinak u nás ve školce musí ležet celé 2 hodiny, to mi připadne docela dost 😒

garfie
25. říj 2012

@denisa_svatba Tak dvě hodiny je fakt šupec...naše malá nespí tak od tří let-vlastně přestala s nástupem do školky 🙂
Už cca od dvou a půl to ale byl boj-byla sama v pokojíku a buď si hrála, nebo někdy usnula-prostě tak hodinku tam musela být....ale pořád se to zkracovalo, nakonec nastoupila do školky na dopoledne, odpo jsem jí doma pustila pohádku, tak seděla na sedačce a poslouchala....teď ve školce leží v posteli, ale nespinká.......

marjama
25. říj 2012

@denisa_svatba aha, tak to jsem nevěděla, že jsi to už zkoušela se spinkáním 😅 U nás ve školce jsou také děti, které protestují a nechtějí spát, ale učitelky říkaly, že si s nima vždycky nějak poradí, že prostě pomáhá to, že jim řeknou, že všichni jdou do postýlek, prostě zabírá ten příklad ostatních. Martí usne pokaždé, ale doma by nespala vůbec. Čtou jim pohádku? Ono asi hodně záleží na učitelkách a na přístupu a celkové atmosféře u toho spaní. Ale na druhou stranu bych z toho jednoho pokusu nedělala žádné závěry, třeba to bude příště lepší 😉 Podle mě by si učitelka měla umět nějak poradit, vždyť takových nespavců už musela zažít. Být tebou, tak to spinkání ještě určitě vyzkouším. Třeba se domluvte se synem, že bude ve školce spinkat jednou týdně a když to zvládne, tak třeba někam zajdete na zmrzku, nebo tak něco. Já jsem vždycky Martinku hrozně chválila, jak je šikovná, že už ve školce spinká. I když jsme třeba potkali kamarádku, tak jsem jí taky před ní pochválila a Martí se cítila jako velká holka 🙂 Držím palce, ať spinkání zvládnete!

majatob
25. říj 2012

@denisa_svatba me syn doma nespi od dvou let, ale zavedla jsem, ze spat nemusi, nemusi byt ani v posteli, ale hodinu je v klidu a cte si nebo potichu maluje aby nerusil sourozence. Taky jsem z toho mela strach co ve skolce, ale musim teda rict, ze uplne v pohode, lehne si s ostatnima, musi si poslechnout v klidu pohadku nebo jim pousti relaxacni hudbu a pokud do 20 minut neusne (vetsinou usne jako prvni jak je po dopoledni hotovej 😀), tak jde s p. ucitelkou zpatky do tridy a tam dela nejakou klidnou cinnost, kresli, cte nebo minule myslim navlikal koralky 🙂 dve hodiny lezet by taky nevydrzel a uprimne nechapu proc je do toho nuti, zkusila bych se domluvit aby mu aspon dali do postele knizku az ostatni usnou. 🙂

denisa_svatba
autor
25. říj 2012

@majatob Tak to je naprosto super, že když neusne, že může jít dělat ve školce klidovou aktivitu... U nás fakt musí vyloženě ty 2 hodiny spát/ležet ☹ Už jsem i přemýšlela, že ho budu muset přehlásit pro příští rok do jiné školky, kde tak strikně nebudou dodržovat to ležení v posteli, ale to taky není ideální řešení. Protože jednak tuto školku máme nejblíž a pak taky tam moc rád chodí a má hodně rád svojí paní učitelku. A pak taky kamarádi ve školce...

majatob
25. říj 2012

@denisa_svatba on chodi do soukrome, tak myslim, ze tam ve spouste veci vyjdou vstric spis nez ve statni :-/ statni nas ceka pristi rok a abych byla uprimna, uz ted z toho mam docela hruzu 😀

maruja
25. říj 2012

@denisa_svatba tak naše starší nespí už od 2 let teď nastoupila do státní školky a hned od začátku jsem ji tam nechala spát ať si zvykne. Tak začátky byly krušný, že nechce ležet ani spinkat (můžou si jít na žíněnku a tam si hrát s plyšákama a potichu aby nerušili spinkající děti) p. uč. čte pohádku a naše teď už usnev pohodě. Oni se ten režim naučí 😉