Syn nemá rád učitelku ve školce

daisynka
23. led 2010

prosím o radu, můj 3letý syn nastupuje od pondělí 25.1. do školky, neumožňují nám zvykání na půl dne nebo třeba na 3hodiny, ale vyzuzala jsem si u paní ředitelky týden zvykání v podobě, že jsem ho tam přivedla na 7.hodinu a v půl 9 pro něj. První 3dny úplná pohoda, prý si vzal telefon a volal mi, zvládl to bravurně, ale až do té chvíle, než se tam objevila jiná paní učitelka. První tři dny tam na ranní hodinu byla paní ředitelka a pak zbytek jeho paní učitelka "třídní" no a ta zřejmě zapříčinila to, nebo třeba ne, že syn ve středu v půl 9 když jsem tam šla, tak břečel spíš teda řval jako tur a ona mi jen ve dveřích řekla, že s nima nechtěl cvičit a zavřela nám dveře, venku jsme potkali jeho ředitelku a to úplně rozkvetl povídali se spolu a on hned hodná paní učitelka, ta první ne! ve čtvrtek ráno měl na krajíčku, když jí tam viděl a v pátek už jsem ho tam nedostala, normálně jsme se svlíkli, ale sotva jí uviděl začala scéna, v šatně jsem mu 20.minut vysvětlovala co a jak a čekala jsem, že mi pomůže, že vyleze a naláká ho do třídy, ale jen otevřela dveře ať jí podepíšu papíry a já na ní, že nevím jestli jí ho tam mám nechat, a ona no vyvádí dost a bylo dalších pět minut syn si sundaval bačkůrky a že jde domů, pak se rozhodl, že si tam odnese hrneček a ona na něj, kde máš bačkory a v tu chvíli přiběhl ke mě do šatny a scéna se opět opakovala, bylo už skoro po půl osmý a věděla jsem, že když ho tam nechám tak tu celou hodinu probrečí, asi jsem udělala nějvětší hloupost co jsem mohla a oblíkla ho a šli jsme domu, ale jak to budu dělat až budu chodit do práce? přišli jsme domu a manžel se synem se tam vydali znovu aspoň na tu hodinku, ale opět neúspěšně, nevím jak dál, teď je víkend syn si od školky na 2dny oddychne, ale co pondělí? já nastupuje do práce, budu dojíždět a je víc než pravděpodobné, že tam syn bude od 7 do půl 4 dost často. Poradíte někdo, v pondělí máme v plánu se s tím poradit s učitelkou i s ředitelkou, ale nevím. Jak to probíhalo u vás, včerejšek jsem celý probrečela.

majenka
23. led 2010

Vlastní zkušenost ještě nemám, ale kamarádka dávala takhle dceru vloni v květnu....dokud byla jedna paní učitelka, bylo vše v pohodě...jakmile tam ale přišla ta druhá, tak to začalo. Malá pak začala v šatničce brečet a nechtěla tam jít a ta kr-va ne že by se jí snažila nějak uklidnit, nalákat do třídy...ale chytla ji za loket a rvala ji do třídy...takže školku jí naprosto zhnusila, i když před tím tam malá už chodila bez problémů. Kamarádka si byla promluvit s ředitelkou, ale moc to nepomohlo-řekla, že ví, že na ní jsou stížnosti, ale že ji tam potřebuje...nakonec to skončilo tím, že malou ze školky vzala na pár měsíců opět domů (naštěstí nemusela hned do práce) a od záři nastoupila do nové školky. Samozřejmě jiný přístup učitelek a malá tam od prvního dne chodí s radostí a nikdy tam snad nebrečela. A v tom květnu a červnu už měla úplnou paniku z toho, když se začaly doma oblékat (přitom šly jen ven)-začala brečet a schovávat se, že do školky nejde... Tak zkusit změnit školku, pokud je to možné, nebo alespoň třídu ve školce, kde jsou jiné učitelky....Nevím, ale myslím, že když si dítě vypěstuje strach nebo odpor k nějaké učitelce, těžko se toho pak zbavuje.

cermonca
24. led 2010

Ahoj,malá si taky právě zvyká ve školce.
Chodí zatím 5 dní v měsíci a byla tam teprve 8krát.nejhorší byl u nás drzhý den kdy jsem jí musela do šatny vnést protože jít nechtěla a řvala.Nemohla jsem jí ani svlíct jak protestovala ☹Mi kopala,nadávala že mi nemá ráda,fakt hrůza jsem měla slzy na krajíčku.Když jsme byli svlečený přišla učitelka vzala malou do náruče a šly do třídy.Já jsem se odpotácela domů kde jsem to ořvala ☹ Ty dvě hodiny co tam byla byli fakt nejdelší a já jsem se nemohla dočkat až pro ní půjdu.Další dny taky plakala ale už to nebylo takhle strašný,te´d už dvakrát byla naprosto v pohodě.Jen doma ráno si chvíli pobrečí že prý má strach že se jí bude stýskat.Mám pocit že teda ještě není vyhráno protože se jí tam chodit nechce ale tak nějak to přijala že prostě musí.

Daisinka u tebe asi bylo fakt špatný ho vzít domů,jako že jsi mu dala najevo že když bude protestovat že vyhraje.Tak bych něco podobného očekávala i v pondělí,chce to fakt vydržet rychle svlíknout,rozloučit se,odevzdat učitelce a utéct ☹ je to krutý já vím ale musíme to vydržet.
Za další strach z učitelky taky může být fakt problém,oni některé učitelky nejsu moc chápavé k dětem.U nás je jedna taky docela odměřená.Malá mi i doma řekla že tu paní učitelku s culíčkem nemá ráda že křičí 😔

Jinak malá se ze školky vrací veselá a většinou řekne že se jí líbilo.Jen máme problém s papáním,Nika je takovej nimral nic moc nejí.Většinou mi učitelka oznámí že malá nejedla celý den nic ☹ Havně jí pořád opakuju a´t jí nenutí protože to u nás má spíš opačný výsledek.Jenže už minule mi malá řekla že plakala při obědě.V pátek jsem se učitelky ptala jak se malá chová při jídle když nic nejí,jako jestli sedí a nejí a nebo jestli alespoń ochutná.No a ona mi řekla že jakmile si sedla ke stolečku tak jí začali téct slzy ☹ pak celou dobu nejedla a když jí chtěla krmit tak si taky nedala.Takže já mám pocit že tam na ní při jídle zhoukli a nebo pohrozili a ona z toho má strach.Ona tam totiž neochutná ani to co doma má ráda.Zatím pořád doufám že se to nějak zlomí než nastoupím do práce a malá tam bude i spát.

daisinka,na tvém místě bych se obrnila na pondělí a pokusila bych se vydržet ono to bude trvat pár dní a snad si zvykne i na třídní učitelku.pokud by si nezvykl a brečel by celé dny tak teda nevím co poradit.Jedině změna školky což není nic lehkého když je tolik dětí.

Přeji ti pevné nervy a a´t si malý rychle zvykne.
když tak napiš jak to zvládá
😉

lucisa
25. led 2010

bohužel to tak má většina dětí, některé je v pohodě první dny, pak mu dojde, že už je to napořád, že tam není jako na návštěvě a začne vyvádět. některé řvou od začátku, ale zase se zklidní rychleji, než ty, co byly na začátku free.
obě moje dcery první měsíc vyváděly, některý den víc, některý míň. ale měla jsem potvrzené od obou učitelek, že jakmile jsem zmizela z očí, holky utichly, protože jim došlo, že už je neslyším.
letos začali chodit synovci do stejné školky, tak jsem u dcery sondovala, jak to zvládají, a ona, že ráno chvilku kňourají, hlavně když přijde další nováček, tak svým pláčem spustí lavinu u dalším malých, ale za chvilku je klid.
teď už vlastně chodí půl roku a ty děti, které dávají maminky nepravidelně, nebo jim prodlužují víkendy, jsou na tom hůř.
takže pokud nenastanou nějaké psychické nebo neurotické poruchy (ranní zvracení, častější pomočování, noční úzkosti - divoké sny apod.), které je asi dobré probrat s pediatrem nebo jiným odborníkem, jediná rada je asi vytrvat a být důsledný. pro děti je to změna po 3 letech s maminkou, ale zvyknou si na nový režim a novou skutečnost ve svém životě.

držím palečky a přeju pevné nervy 😉

majenka
26. led 2010

Já tedy obdivuju ty maminky, které zvládnou, tam to dítě držící se jich kolem krku nechat. Já jsem přesvědčená o tom, že bych dítě sbalila a odvedla domů a zkusila bych to za pár měsíců znovu. Opravdu mám ověřeno od několika kamarádek, jejichž dětičky šly do školky ve 3,5-4 letech, že to bylo bez pláče (ne vždy s radostí, ale bez pláče a srdceryvných scén). Teda ty děti, co nastupovaly až ve 4, tak prý úplná pohoda...no ale ne každý má tu možnost zůstat doma s dítětem bez rodičáku a živit se prací z domova či brigádami o víkendech. Já to ale prostě nějak zvládnout musím 😅 , protože malou zkusím dát nejdříve ve 3,5 a půjde tam jen v případě, že to bude bez pláče. Opravdu přeju těm maminkám, které tohle udělat nemůžou nebo si na to netroufnou, ať to psychicky zvládnete, protože to musí být fakt hrozné 😔

daisynka
autor
27. led 2010

ahoj děkuji všem za příspěvky, dopadlo to tak, že manžel tam syna v pondělí odvedl naštěstí tam byla ředitelka tak jí řekl o pátečním kolapsu synovi se tam zalíbila ještě paní kuchařka, která ho namotivovala na úterý, spapal rybičku, kterou mu uvařila vzal si tam sebou svou oblíbenou hračku, kuchařku dokonce i pusinkoval, v úterý tam opět byla paní ředitelka, to už ho tam dávala ráno i vyzvedávala babička, která se kupodivu všech zná s paní učitelkou no a výsledek dneska ráno se paní učitelka vrhla k synovi s velkým zájmem co si to nese za hračku a jestli jí to půjčí a zavedla ho do třídy, prý nepláče jen natahuje když mají jít ven, tak nevím co se mu honí hlavičkou jestli si myslí že ho někam odvlečou či co, dnes za chvilku si pro něj jdu já, mám propustku z práce jdeme na očkování, paní ředitelka navrhuje spaní ve školce od příštího týdne, tak snad už budeme mít vyhráno, navíc od 8.2. mu tam nastupuje kamarádka tak jsem se blýská na lepší časy, děkuji za podporu

rioko
29. led 2010

ahoj holky, jsem učitelka ve školce a z vlastní zkušenosti vím, že některé děti si zvykají hůř a někteří jsou hned v pohodě, chce to jen čas, každé dítě si většinou zvykne a do školky pak chodí rádo, musí si najít kamaráda, blízkou osobu - učitelku nebo někoho, u koho bude cítit jistotu, je potřeba cítit taky u rodičů, že je to v pořádku, že se nemusí bát, hlavně opravdu když rodiče jednou ustoupí, děti to zkouší dál a dál...neměla jsem za ty roky co učím ve školce dítě, které by si nezvyklo, opravdu - jinak pokud si nesedne s učitelkou, určitě to jde řešit změnou třídy...držím vašim dětem pěsti, aby měli hodnou paní učitelku a ve školce byly rádi, to je i pro učitelku odměna, když tam chodí děti rádi 🙂

majenka
29. led 2010

Rioko, a dá se říci, že si starší dětičky opravdu zvykají lépe než ty 3-leté? Nebo je to náhoda, že mám zrovna takové kamarádky...?

rioko
29. led 2010

no to je fakt podle povahy dítěte, někdy spíš mám pocit, že mladší jsou víc v pohodě, řekla bych že ty 4 leté nejvíc, měla jsem děti které nastoupili hned po 3 narozeninách a byly hned nadšení, mamince ani nezamávali 😀 a pak předškoláky kteří byli do té doby doma a zvykaly si dost těžko....myslím že důležité je, aby si našli kamaráda a měli se na koho těšit, my jsme měli třídy věkově smíšené a já jsem vedla starší děti aby se ujali mladších a fungovalo to 🙂

makelka
29. led 2010

Ahoj,

nedočítala jsem diskuzi. Jen přispěju svou troškou do mlýna.

Náš malej měl 3 roky první týden v lednu. Na zvykání chodil do školky už 5dní v listopadu a 5dní v prosinci. Zcela bez breku, bez problému, hrozně se do školky těšil. Teď v lednu už to bylo horší, jednou jedinkrát ráno brečel, snad hned ten první nebo druhý den, ale od té doby ok. Ve školce je jak doma 😀 😀 😀

Přeju všem, aby jejich dítka taky byla tak pohodová 😉

majenka
29. led 2010

A ještě jeden dotaz: měla jsem takový nápad, že bych před zápisem poprosila ve školce, aby při zápisu dali maminkám na mne kontakt s tím, že se mi v případě přijetí jejich dítěte můžou ozvat, a že pak zorganizuju nějaké setkání těchto rodičů+maminek (venku na písku, na hřišti), aby se děti mohly ještě před nástupem do školky seznámit a skamarádit. Pokud by pak měli maminky zájem, občas bychom se pak setkali...to už by pak záleželo na všech, jak by se na to tvářili. To mě totiž napadlo, když nastupoval v září do školky synoveček a dost dlouho mu trvalo, než si našel kamarády....To by dětem mohlo pomoci, ne?

rioko
29. led 2010

tak to nevím jestli Ti vyjdou vstříc, zkusit to můžeš záleží na ředitelce, jinak můžeš třeba oslovit pár maminek na zápise, nesejde se vás tolik, ale je to taky možnost, jinak nápad se mi líbí, určitě by to dětem pomohlo aby se pak mohli těšit na kamarády a někoho tam znali

majenka
29. led 2010

No jo, mě nedošlo, že u zápisu se vlastně sejde více maminek najednou, takže je mohu oslovit sama...děkuji za názor!

simus
29. led 2010

holky a nemate nekdo zkušenost s menšími detičkami, muj syn bude mit ted 2,5roku a od pondeli začne chodit na 5x v tydnu diopolko a od dubna na cely den, protože bohužel musím do prace☹ už sme tam byli 2dopledne spolu a velice se mu to libilo🙂 je to nova školka zamestnanecka a je tam 3-9 dětí podle toho jak maji maminky služby a 3 učitelky🙂 takže se klidne venuje jednomu co je tam nove a plaka .... je to školka od 2 let...ale i tak mam obavy jak to zvladne vikisek i já🙂

rioko
30. led 2010

určitě to zvládne, možná budepár dní plakat než zjistí, že si pro něho určitě maminka přijde a získá jistotu, ale třeba ani k tomu nedojde a to že je jich tam tak málo a hodně učitelek na děto je super, budou mít čas se jim věnovat a uplakánky utěšit 😉

simus
1. únor 2010

tak hlasim že to zvladl na jedničku jen jednou pry plakal.... je spokojeny a říka že pujde zas , že ve kolce pakal a hral a papal a mel pastelinu a libí se ikymu🙂 papal pijivku nudlinky a ohlik....takže jsem už klidnejší🙂 snad to tak pujde dál

lucie5779
3. únor 2010

ahoj holky, taky se přidávám, Aleška jsem dala poprvé v pondělí moc se těšil ani mi neřekl ahoj a fičel celý den nadšený i odpo jak jsem pro něj přišla. Včera musel zůstat asi o hodniku déle a to pro něj dorazil tatínek a plakal že už mu bylo smutno, pořád se ale těší do školky. Dneska ráno všecko v pohodě, ale jakmile se ve školce převlíknul a řekla jsem mu tak utíkej a ahoj odpoledne tak se najednou šprajcnul 😀 a nechěl jít, naštěstí tam byla jeho paní učitelka jak on jí říka slaďoučka paní učitelka 😀 ta ho nalákala na auta a tak šel, no mám obavu že jak jsem si myslela že to bude ok, tak zítra bude bulet ☹

lucie5779
3. únor 2010

jo a má za pár dnů 3 roky 🙂

majenka
3. únor 2010

Holky, tak to držím palce, ať to vašim drobečkům vydrží!!! 🙂

lucie5779
4. únor 2010

my bulíme, vemou ho a pak přetane, jsme tam dneska 4 den, ještě že vodí tatínek já bych to nedala 😢
odpo vyzvedávám a stačí mi jak běží a pláče ale musím se držet 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

lucie5779
11. únor 2010

ahoj holky jak pokračujete? tak my po týdnu už nebrečíme a ve školce se nám líbí, teď nás čeká týden práznin a maškarní, mějte se všechny ať si drobečci taky zvyknou rychle jako můj Alešek 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

morgan
13. lis 2012

Ahoj, chtěla bych oživit tuhle diskuzu...syn chodí do školky 2 měsíce, adaptaci zvládl v pohodě, ve školce se mu moc líbilo, má tam i nějaké kamarády, prostě dobrý, ale v poslední době jsem si všimla, že tu jednu paní učitelku nemá moc rád nebo se jí bojí. Tenhle týden to ale vygradovalo a už od ráda řeší jestli tam bude paní učitelka J nebo paní učitelka M, když zjistí, že je tam ta co jí nemá rád, tak brečí a nic nepomáhá, i když ví, že ta oblíbená přijde po svačině taky. Ta učitelka sama řikala, že od minulého týdne si všimla, že je syn nějakej jinej...Já z něj pořádně nedokážu dostat, proč jí nemá rád nebo jestli se mezi nima něco stalo...A moje otázka zní: mám to té učitelce říct, že jí syn nemá rád? A jak? Zatím jsem se rozhodla, že to naznačím té druhé učitelce, kterou syn miluje, aby alespon ona věděla v čem je problém, ale nechci tu druhou nějak urazit...:(
Změna třídy určitě není možná, protože to tam mají odstupnované podle věku, navíc syn si v téhle třídě našel už kamarády, které má rád...

evulinkab
13. lis 2012

@morgan Ahojky, já bych určite te neoblibené p.učitelce neřikala, že ji syn nemá rád.Sama učím ve školce a přestože jsem nastesti jeste nikdy nic podobného řešit nemusela, tak vím, že by me to mrzelo od rodicu, kdyby za mnou s timhle přišli.On pravdepodobne mezi nim a p.učitelkou nastal nejaký menší konflikt-že ho treba jen napomenula za neco, přikázala mu neco...P.učitelka si to už treba ani pamatovat nebude, ale nekteré deti jsou vnimavejší a zvyklé na citlivejsí pristup, takže to pravdepodobne v synovi zustalo a ted k ni má takový postoj(který se ale určite zase zmeni, jakmile zjisti, že p.učitelka je fajn-také záleží, jak ji vnímáte vy jako rodiče tu p.učitelku a taky jak se se synem o ni doma bavite).Asi bych to opravdu rekla jen te druhé p.učitelce, že jestli nevi co se stalo mezi malým a tou "neoblibenou"p.uč., že se chová syn tak a tak...A vyckala bych jeste tak týden, dva..pokud by jeho postoj k ni pretrvával, pak bych to resila i s ni-proste bych se zeptala, jestli mezi sebou meli nejaký konflikt..?

klaja
13. lis 2012

@morgan Ahoj, co mě od školek obecně odrazuje, je fakt, že jsou tam pořád učitelky, které jsou nepříjemné. Školka může mít různé kroužky, různá zaměření, ale vlastně je to o lidech (dětech a taky hlavně učitelkách), aby tam ty děti chodily rády. Pravidelně čtu diskuze či dotazy maminek a odpovědi psychologů na toto téma a mrzí mě, že ty vztahy tam mnohdy nejsou dobré - učitelky na děti křičí, škatulkují je, je jich málo na x dětí, práci evidentně nepovažují za své poslání. Nesouhlasím s tím, že by se tam dítě mělo nechat, i když pláče, nepovažuju za slabost ani za antivýchovu vzít ho domů, když se mu tam nelíbí. Děti se pořád mění a vyvíjejí, za pár měsíců už to vše může být jinak. A že si každé dítě zvykne - jasně že si zvykne, je to jako ve světě vůbec, časem si zvykneme na ledacos... Na druhé straně žiju v reálném světě - do práce se chodit musí a někdo dítě musí hlídat, mělo by si zvykat na kolektiv atd... Být tebou, asi bych druhé učitelce nic nenaznačovala, předpokládám, že s tou první si stejně vše řeknou, to už bych si spíš promluvila s tou neoblíbenou, pokud je s ní řeč. Pokud se to tímto nevyřeší, asi bych se snažila najít jinou školku... Ale vím, že je to těžké, škoda že naše mateřské školky neprošly nějakou výraznější reformou k lepšímu.

morgan
13. lis 2012

@evulinkab děkuji za odpověd, jsem stejnýho názoru, že mu třeba něco řekla, už mi jednou řikala, že po něm chtěla aby snědl švestku a on se rozbrečel (nemá švestky rád)..on je hodně citlivej....Doma jsme se o učitelkách dřív moc nebavili, ted naopak klademe důraz na to, že paní učitelky jsou hodné a zkrátka mluvíme tak aby si uvědomil, že je máme rády a ani on se nemusí žádné učitelky bát...Já to teda té druhé nazačím, zeptám se a uvidíme..snad se to zlepší!

@klaja Když ono to ani nemusí být, že by byla nepříjemná, ona je celkem příjemná, ale je určitě víc ráznější než ta druhá a syn je citlivej, tak to prostě vnímá negativně (zřejmně)....Že si to mezi sebou řeknou s tím i počítám a nevadí mi to...jen bych nechtěla tu neoblíbenou přivést do trapné situace, já si o ní nemyslím, že je špatná a takhle mi to přijde taktnější...uvidíme. Každopádně děkuju za odpověd!

klaja
13. lis 2012

@morgan Osobně bych šla za tou, se kterou má syn problém, přijde mi to přímější cesta. A nemyslím, že by se měla cítit trapně, když to řekneš taktně, přece jí musí být jasné, že ti jde o dítě a mohly byste to normálně probrat. Ale určitě je řešením i ta druhá cesta, jen já bych ji nezvolila, tak přeju dobré pořízení 🙂

morgan
15. lis 2012

Ahoj, tak jen doplním, jak se to u nás vyvíjí, kdyby měl někdo podobný problém....řekla jsem to té oblíbené učitelce a ta to teda řekla té "neoblíbené" (sama jsem nechala na ní jak to vyhodnotí, jestli to ta druhá přijme) no a dneska mi ta "neoblíbená" řekla, že už o tom ví, že si všechny problémy řikají. Přemýšlela čím by to mohlo být, ale žádný konfikt prý neměli a bylo vidět, že jí to opravdu mrzí, ale né kvůli sobě, ale kvůli synovi, takže není ješitná a probrala to i trochu se synem, tak uvidíme....Zítra tam ráno bude ta "neoblíbená" a syn už mě oznámil, že ho ráno nemám budit a bude prý spát až do svačiny dokud tam nepřijde paní učitelka J. 😀

martaska78
16. lis 2012

My naštěstí tento problém nemáme, máme skvělé učitelky a malá je má moc ráda. Ale nejspíš bych zkoušela malého přesvědčit, že paní učitelka není zlá a zkusit z něho vypáčit, co se mu na ní nelíbí. A potom to probrat nejdřív s malým, že to třeba není nic hrozného a že to paní učitelka myslela tak a tak. Někdy děti nepochopí, co po nich dospělý chce a myslí si, že to je špatně.