Syn začal nadávat. Mám to ignorovat nebo mu domlouvat?

radka_h
14. bře 2012

Ahoj maminky snad nemám, jen já takovej menší problém ? Syn začal chodit od září do školky a taky se tam pěkně rozkoukal. Začal mi říkat ty blbečku.... Když se mu něco nelíbí nebo něco nejde. Ale když mu říkám, že seto neříká a je to ošklivý, že to říkaj jen zlý a ošklivý děti tak se na mě líbezně podívá a říká ,, mami to se neřiká blbej, že ne.... Ví že se toneřiká,ale i přesto to použije. Mám to ignorovat, že to přestane říkat? nebo nadále mu domlouvat že se to neříká? jsem výbušné povahy a kolikrát mě to už tak vytočí 😠 🙂 . Jaké vy s tim máte zkušenosti??

germaine
14. bře 2012

@radka_h Zkušenosti nemám, ale pokud by nepomohly prosby, že to říkat prostě nemá, zabavila bych na čas třeba oblíbenou hračku nebo sladkosti, případně zakázala nějakou jeho činnost s tím, že až bude hodný kluk, tak se vše vrátí ke starému... 😉

germaine
14. bře 2012

@radka_h Představa, že to přehlížím a on mi někde v obchodě řeknu blbečku nebo ještě něco horšího, co přijde pak by mě dost štvala 😉

timbouctou
14. bře 2012

@radka_h mladej taky něco zkoušel, ale jen chvíli, ví dobře, že jak to přežene, jednu slízne. Nejsem pro zbytečný bití, nedávám velké rány, jen upozorňovací a ono to stačí. U nás totiž vzít hračku nebo zakázat pohádku či cokoli podobného se naprosto míjí účinkem 😠

berenika39
15. bře 2012

třeba tady, docela fajn napsané:
6 pravidel nakládání s vulgarizmy:

1. KLID
Když vaše dítě použije vulgarizmus, zůstaňte klidní. Čím více se budete rozčilovat, tím více váhy působení vulgarizmu propůjčíte.

2. TADY NE!
Objasněte dítěti ve zkratce váš postoj k vulgarizmu: "V tomto domě se neslušná slova nepoužívají. Když se ti něco nelíbí, musíš to vyjádřit jiným, přijatelnějším způsobem."

3. JINÉ MOŽNOSTI
Ukažte dítěti alternativy. "Když budeš přátelský, dosáhneš více." Nebo mu povolte přijatelnější varianty toho, jak si ulevit, např. "K čertu!".

4. VÝMĚNA ROLÍ
Když uslyšíte vaše dítě, jak někoho častuje hrubou nadávkou, zeptejte se ho, jak by se cítilo, kdyby jemu někdo tak škaredě nadával.

5. EMPATIE
Učte své dítě empatii. Pokud např. vulgarizmy zaměřuje na vás osobně, citlivě mu sdělte, že vás jeho slova zraňují. Často si děti nejsou vědomé skutečného působení vulgarizmů.

6. OMLUVA
Když je vaše dítě například u sousedů na návštěvě a vyletí mu z úst hrubé slovo, omluvte se jeho jménem za neslušné chování. Tak si dítě snadno povšimne, že něco není v pořádku.

radka_h
autor
15. bře 2012

@germaine Po domlouvání a vyhrožování že nebudou večer pohádky , tak přestal,ale pak se mu něco nelíbí a zase začne. Ale ne pokaždý, jen občas a proto to chci zastavit takhle z kraje. Je ale fakt, že kdekoliv jsme tak se chová slušně. 🙂 Je šikovnej a chytrej, jen prostě zkouší co může.....

radka_h
autor
15. bře 2012

@timbouctou Ale to já taky nejsem z těch matek , který by nedali jednu výchovnou 🙂 na zadek dostane fakt, když už jsem vytočená, chtěla bych na něj po dobrym 😉

ined77
15. bře 2012

@radka_h ..ahoj 🙂 , náš malý to na mě taky zkoušel...auto bylo blbé, knížka byla blbá, sestřička blbá! 😠 a nakonec mamka blbá 😝 ...tak jsem mu na radu několikrát klidně, ale důrazně z očí do očí řekla, že tohle ne, že mě to uráží.žádné jiné emoce a pořád dokola...přestalo ho to bavit...na jak dlouho netuším, ale zabralo to 😉 .
taky mu říkám např.když je pro něj auto "blbé"...zlobí tě to auto? vadí ti na něm něco?...je to opice to auto že? 😀 ...takže si nahradil blbé opicí...pomoct tomu dítěti nahradit to slovo jiným, přijatelným 😉 ...nevím jestli to vysvětluju dost srozumitelně, dnes mám nějak divné vyjadřování 😀 .po mně bohužel odchytil ...šmarjáá 😅 , ale s tím už asi nic neudělám 😀 .sama si musím dávat pozor, protože se přiznám mi občas něco ulítne 😵 ...ale hodně u nás říkáme když něco nejde krupica halena, to máme od babičky 😅 , tak to dost používá 😀 .
jinak jasně, že ze školky budou tahat různé moudra 😝 .

radka_h
autor
15. bře 2012

@ined77 JJ pochopila srozumitelně 😀 Neříkám taky se stane, že mi občas něco ulítne,ale hodně jsem se v tomhle zmírnila. Jiřik říká Ježišmarjá taky. Třeba já nadávám, že auto jede jako blázen a on nic a pak ,když stojíme na přechodu a prosviští tam auto tak za nim řve auto musíš pomalu jede , jako blázen, že jo mami 🙂 To mi nevadí tomu se zasměju 🙂 Ale ten blbeček mě štve.... Někdy se zarazí, když mě chce otytulovat a vyleze z něj ty maminko bábovko....
Mamka mi taky říkala co já domu nosila za objevy v našem jazyce,ale já to párkrát zopakovala a byl klid. 🙂

ined77
15. bře 2012

@radka_h ... 😀 ....to přejde, líbit si to nesmíme nechat, to ne, ale chce to řešit v klidu...ty děti pak dobře ví, že nás to štve a budou to říkat už jen z principu 😝 😉 .
no právě...auto je můj největší problém 😔 ...tam mi prostě vyjede z papuly samo a je pozdě 😝 .
já kdysi řekla...ježiš já jsem blbá....no a co malý?..mami, ty jsi blbá?ale to by jsi neměla říkat 😀 .tož to je pak těžko že jo 😀 .jde asi o to, aby ty děti prostě věděly, že něco se říká a něco ne... aby ty slova znaly, tomu těžko zabráníme, ale jejich používání můžeme docela dost ovlivnit 😉 .

radka_h
autor
15. bře 2012

@ined77 Snažím se být v klidu,ale někdy to prostě nejde ( nemusím ti to vysvětlovat mamince od dvou dětiček 🙂 . Oni sou chytrý,ale prostě zkoušej. Když to u někoho slyší tak si řiká proč on může a já ne ? Nechci z něj mít hajzlíka,aby v 7 letech se oháněl slovi ty p.. ty č... atd 😖 Vím že pak až bude starší tak to určitě někdy použije,ale ne v dětsví to fakt ne ! Bydlíme na náměstí menšího městečka a pod našima okny choděj denně děti do jídelny a když mám otevřený okno, tak se fakt dozvídám věci za , který by se styděl i dospělej...

ined77
18. bře 2012

@radka_h ...jj, také kolikrát žasnu co slyším od cca 7 a více letých dětí 😕 ...a při představě, že v takové skupince kluků jde s nima i můj syn...mě berou čerti 😲 .ale taky vím, že s tím moc neudělám 😒 ,ale jedno je jasné...doma a přede mnou takhle mluvit nebude....úplně nej by bylo, kdyby ty slova nepoužíval tak nějak vůbec 😅 😉 .

radka_h
autor
18. bře 2012

@ined77 My jako malý cca 9 a více říkali blbečku a jiný,ale nebylo to za každym slovem 🙂 Nejsem ani tak stará,ale za našich dětskej let bylo všechno jiný a mrzí mě, že to nebude takový i u mejch děti. Třeba jsem už ve dvou letech chodila sama ven ( bez maminky) mám o 6 let staršího bráchu a ten mě ohlídal. ven nás chodila vždycky celá ulice ty starší se starali o ty menší. V ulici nebyl žádnej provoz a my si hráli s míčem stavěli jsme si bungry jezdili na kolech válčili a jiný hry , které děti dneska ani už hrát neumí. O kouření nebo mít v pet lahvích víno s colou se nám ani nesnilo nebo bezmyšlenkovitě sedět na zastávce flusat okolo sebe a čumět do blba 😖 jo hold doba se mění a my s tim nic nenaděláme....

ined77
19. bře 2012

@radka_h ...jj, tohle bylo i mé dětství 🙂 ...a je velká škoda, že tohle naše děti opravdu nezažijou ☹
bohužel a bojím se, že bude hůř 😔 .a to zdaleka nebydlíme v nějakém velkoměstě....asi aspoň že tak 😅 .

garfie
19. bře 2012

U nás to je taky, tak vysvětluju....naštěstí holčička, co byla u nás ve školce největší sígr přešla jinam-tak to teď máme jako strašáka "polepšovnu" 🙂 Vtipný ale bylo, když malá začala pořád oslovovat "hej ty-obloho" neboj "hej ty ....něco" ani to nebylo neslušný, ale točilo mě to-tak jsem se jí snažila vysvětlit, že tak si můžou říkat mezi sebou s dětma, ale ne s dospělýma-a ona mě odzbrojila-"to nemůžeme maminko, paní učitelka nám to zakázala..." 😀

radka_h
autor
19. bře 2012

Nechci to zakřiknout,ale věta ty blbečku pomalu odpadá 😉 Ted začal, když mu něco nedovolim říkat ACH JOOOO... 🙂 Sígr jeden malej

blandik
19. bře 2012

@radka_h - normálně bych řekla jen - že tohle se ti neposlouchá dobře, je to nadávka a když se tak nekomu řekne, že mu to ublíží..pokud to bude dál opakovat, tak bych mu řekla při prvním zopakování - řekla jsem ti, jak se při tom cítím...a pak bych to už ignorovala...má z toho srandu, ve školce asi prožívají takové to vzrušení, že říkají něco, co jim učitelky zakazují, něco tajného...Mylsím, že čím více bude nucen to neříkat, tím více to říkat bude...takže říct - o jaké slovo se jendá, že se přitom necítí člověk dobře a pak už to ignorovat, nenechat se vytočit..JInak pokud malý přijde s něčím - jako blbý, fuj, šílený atd..co se mi až tak nelíbí, tak to parafrázuji - když mi řekne - to bylo ale šílené, že? Tak mu řeknu - ano, ty věci málem spadly..prostě popíšu přesněji tu situaci..To je fuj - tak rovnou řeknu - nechutná ti to...apod..ale neřeším, že to nemá říkat...

kamila297
21. bře 2012

Náš synek zatím občas použije něco, co slyší od tatínka (při řízení auta) 😉 Takže jsme mu normálně a v klidu vysvětlili, že dokud nebude velkej a fousatej jako táta, tak to říkat nesmí. Občas v autobuse pronese: "až budu mít fousy jako táta, můžu říkat hovada?" Tak mu na to odpovím, že ano, ale že teď je ještě malej, že ne. Další variantu jsme zkusili, že když řekl něco ostřejšího, naučili jsme ho říkat "lehčí variantu" např. "sakra mejdlo". Když vidím, že to řekne schválně, aby zjistil, co se bude dít, znovu mu vysvětlím, že se to neříká, že ještě nemá ty fousy a pak to ignoruju. Myslím, že vysvětlovat tříleťákovi, že někomu nadávkou ublíží, je zbytečné, že to ještě nechápe.

skurinka
21. bře 2012

Zeny skoka je neskodna pockej te az pujdou do skoly..to vam bude blbecek k smichu..vim o cem mluvim..

radka_h
autor
22. bře 2012

@garfie To mě rozesmálo. Ty malý hadi dobře vědí, kde se maj a nemaj projevovat 🙂 Náš Jiřik doma krká, jak starej chlap kolikrát předčí i tatínka... Tak jsem se ptala ve školce, jestli tam taky svolává jeleny. A odpověd byla, že tam jen malinko a potichu 🙂

garfie
23. bře 2012

@radka_h jojo, to si vždycky vzpomenu na Betty McDonaldovou, jak popisuje dospívání svých dcer-nechápe, jaktože ony jsou tak nevychované, když všechny jejich kamarádky jsou tak milé, něžné a úslužné-až se setká s rodiči od některé z nich-a zjistí, že u nich je to přesně naopak.....🙂

radka_h
autor
23. bře 2012

@garfie Nemůžu říct, že by byl Jirka nějak hodně neposlušnej,ale prostě zlobí jako ,,každý´´ dítě 🙂 Ale ze školky jen samý pozitivní ohlasy, jak je šikovnej a sladkej. 😀 Těší mě to,ale zároven si říkám, že je vyčůranej jak mraky 😀

adrastie
11. čer 2014

@berenika39
Rady to jsou dobré už jsem snad ale vyzkoušela vše a na náš problém nezabírá nic. Dcera najednou začala říkat...nevím jestli Tě mám ráda, jsi hnusná nechutná blbá, přeju si, aby jsi umřela no a hůř, špatně se o tom mluví. Když jsem se jí ptala proč to říká, neví, prý si to nechce říkat, ale prostě si v hlaviččce říká ošklivé věci.
Setkali jste se s tím někdo? zítra jdu k psycholožce nejprv já a pak s dcerkou, už jsem z toho opravdu zoufalá 🙄

zaludova
11. čer 2014

Jo tak tohle přesně dělají kluci známé. Tátovi řeknou čůráčku a slova jako blbej, pxčo, dopxxdele apod. jsou na denním pořádku. Vždycky jen úplně valím oči a rodiče jim maximálně řeknou, že to nemaj říkat a ještě jim to přijde vtipný. My jsme doma měli celkem tvrdou výchovu a nikdy bysme si to nedovolili, protože poprvé přišlo napomenutí a podruhé už jsme dostali přes pusu. No a hned jsme si pěkně zapamatovali, že takhle teda né...A já bych to praktikovala uplně stějně...ono totiž to sáhodlohý vysvětlování moc nepomáhá 🙂

adrastie
11. čer 2014

Přes pusu už také dostala, ani to nezabralo, pořád opakuje...já si to říkám v hlavičce, ale nechci si to říkat 😨 Mám pocit, že jí to samotnou trápí, v hlavičce maglajs, ale jak ho napravit, Už jsem vyzkoušela snad vše. Podobrém pozlém nic. Upřímě už moc nemůžu, když Vám dítě řekne, že by Vás nejradší vidělo mrtvou...

lu777
11. čer 2014

@radka_h u nás byla taková vlna teď po 1, respektive 3 letech ve školce.... ne nadávky teda, ale stačilo říct jdi se vyčůrat prosím a bylo to na půlhodiny 😝 prostě cokoli o čůrání, kakání, prádle...
pak to dosáhlo takové míry, že jsme se fakt nemohli ani najíst, oni záchvaty smíchu nebo si vymýšleli i příjmení z toho a všechno možné... všichni radili nechat, že je to přejde, že je baví jak mi to vadí - a nebo nechat je vymýšlet si co nejvíc toho a dát jim třeba půlhodinu kdy můžou vše apod aby to dostali ven... no ale to se nedalo, jelo to pořád 🤐 absolutně tyhle rady nepomáhaly...

nakonec jsem zavedla nulovou toleranci, prostě dostali na zadek jakmile jsem slyšela jakékoli neslušné slovo... maximálně jedno varování a dost.... jako bylo to děsné ale po zhruba týdnu to šlo o hodně dolů, teď je to spíš výjimka nebo lépe řečeno nevymykají se průměru.... byla to hrozná úleva! ono pak člověk pozoruje, že se od něho i někteří lidi odtahují a já to chápu, taky bych nechtěla, aby moje děti kamarádily s někým kdo mluví jak sígr (i když se tak třeba nechová, tak bych se obávala prostě jaký bude mít na moje děti vliv).... takže oni pak přitahujou problematický děti o to víc, o co víc tak mluví.... a od nich pochytí mnohem horší věci než pár nadávek 😖

ale je to opravdu otravné, navíc člověk pak někde sedí třeba ve vlaku a najednou z dítěte vypadne nějaká hrůza a teď všichni jen zírají a je jedno že to dítě ani neví přesně třeba co řeklo a jen tak zkouší, prostě v některých situacích je fakt trapas...
těžko radit, ale u nás dokud nešli do školky tak fakt neznali snad jediné takové slovo...

nechápu dnešní výchovu nechat děti aby říkali rodičům kdejakými výrazy.... jedna věc je, že mi to vadí a druhá je, že domů si chodím taky odpočinout a chci se tam cítit dobře a ne aby mě někdo verbálně atakoval.... výchova není jednoduchá věc, ale nějaké limity by tam měly být, v práci taky člověk nemůže nadávat kolegům třeba....
já teda doma netoleruju nadávky nebo fekální slova nebo jak to nazvat.... a ostatní (jako provokace, ubližování slovní apod.), tak tam vysvětluju pořád dokola, jak by asi bylo jim atd.... sem tam je taková vlna, že to je horší a pak to zase opadne...

adrastie
11. čer 2014

My doma taky nějak nenadáváme. Když nastupovala do školy tak bylo vše ok, tohle trvá tak dva měs. Přijde mi to jak psych.šikana a upřímě to tedy dost bolí. Bohužel když se to snažím ignorovat, tak je to ještě horší, mám pocit, že se pak snaží zajít ještě dál co vydržím 😒