Synovi bude 5, je šikovný. Máme jít v lednu na zápis?

naglik
16. lis 2012

Milé maminky, ráda bych znala Váš názor ohledně nástupu do školy. Mám syna narozeného v prosinci 2007. Teprve teď mu bude 5 let, ale už od září chodí ve školce do předškoláků, kam si ho vzala pani učitelka, které se zdá, že je syn šikovný a tak já teď řeším, zda s ním jít v lednu na zápis do první třídy, když ve školce chodí do předškoláků, kde mají pracovní sešity na matematiku a psaní. Manžel je pro zkusit zápis a já stále nevím. Nerada bych ho okradla o rok ve školce, ale na druhou stranu se bojím,aby se příští rok nenudil ve školce a pak nezlobil ve škole.
Jaké máte zkušenosti? Moc děkuji za Vaše názory a rady.

kitinka76
16. lis 2012

já myslím, že u prosincového je to zbytečně brzo - teda pokud není malý génius 😉 Umí číst a psát?? A co jeho kamarádi?? jdou letost nebo až příští rok?? Moje Tete je v září a šla jakoby o rok později i když u ní jsem hodně zvažovala, že by šla dřív. Uměla plynule číst a nasat všechny písmena a počítat do 100 i jednoduché sčítání a odčítání. Rok ve školce ji vůbec neublížil a navíc šla se svýma kamarádkama. Starší je listopadová a u ní jsem o tom neuvažovala ani na chvilku, ale ona byla taková mamina prdélka 😅

naglik
autor
16. lis 2012

Všichni jeho kamarádi právě odcházejí do školy. Umí psát nějaká písmenka, umí počítat, číst jsme ho neučili. Tak nějak stále nevím ☹ Asi ho nechám raději ještě rok ve školce a budu doufat, že mi v první tříně nebude moc zlobit, je hodně živý
Ještě jsem si říkala, že se zkusím zeptat učitelky ve školce na její názor.

maruja
16. lis 2012

a co dětskej psycholog??My to budem asi taky tak řešit, ale já jsem za to nechat ve školce 😉

naomi6
16. lis 2012

@naglik Ahoj, do školy se chodí snad v šesti letech, ne? Vím, že se dají dělat různé věci jako přeskočení jednoho ročníků, pokud je dítě velmi šikovné, ale to musí schválit v pedagogicko psychologické poradně, musí o tom vědět učitelé atd. Není to tak jednoduché, že by sis řekla a bylo to.....V tomhle případě bych teda ještě počkala. Vždyť bys ho vlastně o rok okradla 😉. Můj brácha byl velmi nadané dítě, uměl číst ještě než šel do školy a žádný problém neměl. Držím palce 😉

ia.
16. lis 2012

moje kamarádka to taky teď řeší, její dcera měla pět teď někdy. Přijde mi, že školu chce hlavně kamarádka, kvůli ambicím, nevím, ale myslím že každý den ve školce navíc je pro dítě větším přínosem, než brzký nástup do školy. Ano, možná umí psát, číst, počítat, ale usedí 45min bez vyrušování? co když vaše rozhodnutí bude stěžejní v tom,že nebude ještě zralý a bude si chtít hrát místo učení a bude mít problémy s kázní a škola ho nebude bavit....dr to nedoporučují a já jsem také proti. Mí oba synové jsou oba velicí, jeden je v září, druhý v říjnu a ani na okamžik jsem neuvažovala, že bych je dala dřív...Pokud se rozhodnete, musíte navštívit psychologicko pedagogickou poradnu a musíte mít potvrzení od pediatra...

evaviki
16. lis 2012

@naglik zalezi na povahe, urcite by bolo fajn poradit sa so psychologom.. poznam dve extremne nadane deti jedna isla do skoly v 5 letech, mezi spoluzaky asi moc nezapadla, ale urcite ne kvuli veku, spis kvuli povaze.. druhy isiel do skoly v sedmi letech pre zmenu, dali ho o rok pozdeji, protoze byl moc citlivy a drobny.. skolka mu taky neublizila a isiel do skoly pro mimoradne nadane deti, zapadol vyborne, je spokojeny..

naglik
autor
16. lis 2012

Škola, kam ho chceme dát požaduje psychologické vajádření pro deti které jsou leden až červen. Ty co jsou v září až prosinec chtějí jen vyjádření od rodičů a ze školky. V prosnci půjdeme na pětiletou prohlídku a tam mám v plánu se poradit s pediatrem. Syn totiž od začátu co nastoupil do školky tak je se staršimi dětmi a ty ho samozřejmě táhnou dopředu 😉

naglik
autor
16. lis 2012

@naomi6 ano chodí se v šesti letech, ale synovi bude v září 5 let a třičtrtě, proto nad tím doma uvažujeme i vzhledem k tomu, že je již teď v předškolácích v který by měl být správně až od příštího roku

blahova_andrea
16. lis 2012

Já bych na zápis šla a uvidíte, co vám tam řeknou. Kamarádce dcerka taky bude nastupovat do školy o rok dřív, protože už teď je ve školce napřed a další rok už by se tam opravdu nudila. Každé dítko má holt jiné tempo. Ne každý potřebuje odklad, jak bylo jednu dobu moderní.

martaska78
16. lis 2012

Netuším, ale já měla zato, že se do školky chodí v 6 letech, vyjímka je pouze u dětí narozených do nějakého září (myslím do 10.) Tím pádem nejde o odklad, a měl by nastoupit až skoro v 7 letech 😕

bocinka
16. lis 2012

@naglik hele, zeptej se malýho 😉 pak učitelky a nakonec pedago-psychologická poradna Vás nemine, já tam byla taky, jsem listopadovka, uměla jsem číst i psát tiskacím, byla jsem generál, ve školce nuuuda 😅 a nakonec jsem tam ten rok, ještě musela být, protože jsem nevěděla která je levá a pravá 😕 😕 no mám s tím problémy dodnes, ale to že jsem šla o rok "později" mi moc nevadilo 🙂

hanacek
16. lis 2012

já bych počkala,škola mu nikam neuteče 😉 ...a

jahodnice
16. lis 2012

@naglik
jsem učitelka, učím 17 let a určitě bych doporučila s nástupem do školy počkat, popř.pokud ve škole mají přípravnou třídu, tak zkusit ji.

sarihy
16. lis 2012

Mám to stejně jako @ia. ...starší dcera je narozená 12.9. a absolutně neuvažuju o tom, že by šla do školy v 5 (i když jí pak hned bude 6)...natož kdyby byla narozená v prosinci....Moje neteř je narozená v červenci, v 5 letech uměla plynule číst, psala taky slušně, počítala do 100...ale stejně jí byl doporučen odklad...kvůli nevyzrálosti...a musím říct, že za ten rok udělala megaskok, je z ní jiné dítě...A moje ségra je narozená 3.11. a taky šla až normálně v těch 6...Já bych nic neurychovala - proč jim zkracovat dětství ?

vladla
17. lis 2012

Dcera je narozena 4.8. ,takže šla do školy v čerstvých 6.letech.Taky jsme se rozhodovali zda jí dát nebo ne.Někdo i tlačil,aby už šla do školy,že je chytrá a bla bla a já pořád měla takové nutkání jí dát odklad.
A měla jsem to udělat.Měla jsem se řídit podle svého pocitu.Měla jsem jí nechat ještě rok ve školce.Bohužel!Na školu to ještě nebylo ono!!
Dcera je vyzrálá,trpělivá,vydrží si dvě hodiny sama kreslit......taky nám učitelky ve školce říkaly ať jí dáme do školy,že se bude ve školce nudit.Dnes si to nemyslím!!
A ve třídě jsou s ní ve třídě děti přesně o rok starší....
Takže já bych dnes určitě nikam nechvátala!!!! 😉

monikabie
17. lis 2012

Já bych nešla🙂

margeta
17. lis 2012

@naglik Prosincového bych takhle brzo nedávala. Já mám kluka červen 2007 takže k zápisu musíme a řeším jestli dát odklad nebo jít. Mám strach jestli nebude nejmladší a zvládne tempo defacto s o rok staršíma dětma. Taky je pak ten rok znát v sociální oblasti.

petrastudent
29. pro 2012

Dobrý den, aby jste mohla umístit prosincové dítě do ZŠ, by musel projít Pedagogicko-psychologickou poradnou, jelikož ještě nebude splňovat základní podmínku pro vstup do školy (věk 6 let). Podmínku je možné "porušit" u zvlášť vyzrálého dítěte a to zpravidla narozeného do poloviny září a i tak 90 procent dětí narozených v září neprojde a jde do ZŠ normálně až dovrší 6 let.
myslím si, že mu školka neublíží, i když je šikovný. pokud má ve školce dobré učitelky- dokáží ho i ten další rok v Mš plně zaměstnat, tak aby se nenudil a neztratil rok. ( "nezakrněl")

kim
2. led 2013

Ahoj
klukovi bylo teď 28.12. taky 5, rozhodně neuvažuju, že bych ho dávala příští rok už do školy!!!!Čte všechna písmena ve slově, počítá asi do 30, čísla pozná, sice dvouciferná např.22 čte dva, dva, je taky dost napřed i dle slov dětské psycho, kam docházíme...mám taky ten názor, že škola mu nikam neuteče.Přijde mi, že jakmile nastoupí do školy, že mu skončí dětství, budou povinnosti, učení...nene, já bych ho spíš naopak nechala ve školce ještě v sedmi 😀 😀

mishah
3. led 2013

@naglik jsem učit.1.st.(teda moment na RD😀) a ze zkušeností bych moc dřívější nástup nedoporučovala, k zápisu jít můžete,ale určitě byste museli mít doproučení ped.-psych.por..Nemáte někde možnost přípr.třídy i když i ty jsou spíše pro děti s odklady/.
Dneska je to bohužel tak,že opravdu hodně dětí chodí do 1.tř. už s odkladem a ty mladší bývají v nevýhodě, navíc děti můžou být zralé po stránce rozumové, ale vlbec ne sociálně( a je to tak docela často) a špatně se to pak napravuje.Já neříkám,osobně bych klidně byla pro zač. šk. doch.klidně v 5 letech,ale musel by celý systém být nastavená jinak,
než je tomu dneska..takže bych volila "menší zlo"(i když to zní asi drsně, ale podle toho,co píšeš, tak u vás ve školce s předšk. asi dost pracujou, u nás tomu tak není, takže už ted vím,že syna musím připravovat doma-je asi stejně starý,jak tvůj🙂)

anatanka
4. led 2013

Vzhledem k tomu, ze je posledni roky proste ten trend odkladu, tak bych o tom, jestli dam dite do skoly uz v peti letech (pokud nebylo treba jeste zarijove) urcite nepremyslela. Spis mozna bylo trochu zbytecne od ucitelky davat ho k predskolakum, protoze tim padem chapu, ze premyslis o tom, jestli se dalsi rok ve skolce nebude nudit a nebude opakovat stejne veci znova...

kamila1979
5. led 2013

@naglik My teda ještě máme čas, ale taky se chystáme staršího syna do školy v 5 letech s tím, že až koncem října bude mít 6.

andulkaavetrelec
25. led 2013

můj syn je narozený 30.7., vedle stejně starého dítěte nadaný (už téměř čte), vedle o skoro rok staršího předškoláka děťátko, které nestíhá, které je menší a neprůbojné
kdo na tom bude ve škole líp?starší, nebo mladší dítě? dáváme odklad...
chcete, aby váš chlapec byl mladší než všichni ve třídě, včetně holčiček?

kammka
25. led 2013

ahoj, můj muž je učitel, nějakých deset let dělá rok co rok zápisy, letos si zapisuje už čtvrtou první třídu pro sebe 🙂. oni jsou malá škola, církevní.. on je absolutně proti tomu, aby se do první třídy zapisovaly děti, kterým nebude 1.9. 6 let.. ať jsou jakkoli nadané.. první i druhá třída je totiž obvykle ok, děti to zmáknou v poho, i proto, že leccos uměly než šly do školy.. pak příjde třetí třída a s ní násobilka, vyjmenovaná slova..najednou je toho moc najednou a dítě, které bylo zvyklé, že škola je brnkačka, najednou nestíhá a začne být unavené i fyzicky..nehledě na rozčarování nad případnými neúspěchy.. zažil to už mockrát a vždy to rodičům rozmlouvá..my máme dceru, které bude 6 let 19.9., takže k zápisu půjde za rok.. no a dneska volala tchýně a byla rozhořčená, že jsme ji nezapsali už letos.. my přitoom ještě ani nevíme, kam ji zapíšem za rok...

upřímně, já bych to ještě upravila... ať jdou do první třídy děti, kterým bylo 6 let před 1.7. , nikoli před 1.9.
syn se totiž narodil 27.7. 😅

kammka
25. led 2013

s tou předškolní třídou... já se loni v červnu ptala ředitelky, jestli mi ji nechá ještě v mrňatech, aby nebyla v předškolácích dva roky.. že prej ne, že by se nerozvíjela, mohla by se nudit atd... měla jsem ji ukecat. ona je totiž cíťa, ve školce celkem neprůbojná, stejně je nejspokojenější s těmi prcky, bavilo ji pomáhat paní učitelce, tu učitelku milovala.. teď má takovou babiznu..a bohužel ve třídě holčičku, která ji na záchodě ubližuje, když to ta učitelka nevidí, jiná ji zas deptá slovně..byla by spokojenější mezi těma prckama..

zirafka11
26. říj 2019

@naglik já šla do školy v 5 letech, jsem narozena koncem října. Vždy jsem byla velká a ve školce jsem se nudila. PP poradna to posvětila. A nikdy, za cele studium jsem neměla nejmenší problém. Naopak vždy jsem byla hvězdou třídy. A nejmladší nebylo problém, neboť jsem byla vždy nejvyšší (až na VŠ ne). Ale věřím, ze kdybych byla malá, byla bych oběti šikany jakožto sprt a benjaminek.

marcicek84
26. říj 2019

Za me blbost,v dobe kdy jsou odklady i u letnich deti se stane ze vase dite pujde do skoly i s o 1,5 roku starismi a to bude sakra poznat,nejde jen o uceni ale i o to umet navazovat soc.vazby a nedat se v kolektivu...pokud zvazujete,ze ano,urcite ne bez posveceni PPP. Mmch moje sestra sla o rok driv a jak prvni tridu musela si vzdy po skole lehnout a jit spat a pak na stredni posmivani ze nema obcanku atd.,proste ne,nedala bych dite do skoly driv...

mollyweasley
26. říj 2019

Na stránkách příslušné PPP svého města si stáhněte formulář, vyplňte a zaneste do školky, v poradně chtějí znát názor i učitelů. Pak papír vy (nebo MŠ) odešlete PPP a oni si vás pozvou na vyšetření. Jenom tak z plezíru opravdu na zápis nechoďte, můžete to "jít zkusit" až se souhlasem PPP, že je dítě vhodné k předčasnému zaškolení.

mollyweasley
26. říj 2019

Jéé, to je stará diskuze! Kruci, proč na to někdo přede mnou reaguje? 😀