V 5 letech se stále stydí, máte zkušenost?

jajik25
7. únor 2013

Už si nevím rady.Máte někdo zkušenosti a dá se stud nějak odbourat?Díky za každou radu

ined77
7. únor 2013

@jajik25 ...já teda nevím, ale já se stydím celý život😅 😀.
u dětí je to přirozené, dané povahou, bych řekla.
a rada....povzbuzovat, chválit, motivovat, nenutit ho projevit se, když dítko nechce, nechat projev na něm, nesnažit se za každou cenu stud potlačit, spíš ho respektovat.

sisstin
7. únor 2013

@jajik25 no hlavne u dysfatiku je to mega umocnene tim,ze oni vedi,ze spatne mluvi. Az se mu zlepsi mluva,tak to trosku opadne 😉

lv
7. únor 2013

@jajik25 moje malá se taky stydí..já ji nenutím, když nechce zpívat s dětmi na besídce, ať nezpívá, u prarodičů nebo známých poprosím všechny, ať jsou trpěliví, že si s nimi přijde za chvíli povídat...dřív přála všem k narozeninám "všechno nejlepší a hodně zdravíčka" teď vrazí do rukou přání a mizí 🙂 ...to se poddá 😕 😵

majatob
7. únor 2013

já myslím, že je to normální 🙂 náš se taky stydí, nepozdraví, schovává se za mě, popř. je tak nervózní, že ze sebe začne dělat šaška, to je ještě horší 😀 oni se pak ve škole otrkají 🙂

jajik25
autor
8. únor 2013

povzbuzujeme,chválíme.....docházíme pravidelně na logopedii a nějakou dobu trvalo než se tam přestal stydět,včera jsme byly u zápisu do školy a mrzí mě že tam vůbec nic neřekl ikdyž doma povídá hodně,mám strach že se to příští rok bude opakovat ☹
@sisstin jak vy budete řešit školu?

sisstin
8. únor 2013

@jajik25 myslíš zápis nebo školu? Tygr má zápis až příští rok (je říjnovej), jestli bude mít odklad nevim, on má ty kognitivní schopnosti velmi dobré, ale právě ten blok z mluvení s cizími lidmi je blbej. Ale co bude za rok, dva, těžko říct. On už mluví k věku, ale ta výslovnost je teda děs. Jinak v plánu mám zatím církevní základku s malým počtem dětí, nebo Montessori základku...ale to se fakt uvidí, čas ještě máme 😉

sisstin
8. únor 2013

@jajik25 jinak u něj to není o stydění se jako takovém, ale o uvědomování si svého handicapu a myslím, že u Stánika to bude spíš tohle, než že by se přímo styděl tak hrozně 😉

jajik25
autor
9. únor 2013

@sisstin myslím zápis do školy,styděl se a něřekl nic okdyž doma by něco z toho určitě zvládnul a mám strach co bude příští rok když by ještě nebyl na školu zralý ☹

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 dva odklady uz nejsou,budes pripadne muset vybirat skolu,kde integruji a chce si to uz dost predem od skoly zaridit asistenta,pokud by ho potreboval 😉

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 jinak s tim by vam melo pomoct SPC, mel by mit zapis treba ve forme,ze nebude muset mluvit a proate udela ty neverbalni ukoly jenom atd. A mel by mit IVP,pokud bude potreba,to by vam mela poradit i Krejcirova 😉

jajik25
autor
9. únor 2013

@sisstin u Krejčířové už sme byly
a co je to SPC a IVP
vůbec nevím kam bych se měla obrátit v případě toho asistenta a logopedka mluvila o logopedické škole v Týně nad Vltavou ale tam si to vůbec nedokážu představit,co se týče dojíždění apod. ☹ ☹

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 no to nestačí jednou, určitě bych tam jela ještě před tím zápisem, co bude "doopravdy", tak se tak v listopadu objednej. SPC je speciální pedagogické centrum, tam by měl být syn vedený (pokud nechodí do logo třídy), měli by ho tam vždycky za určitou dobu zhodnotit, měli by vám dávat úkoly domů, radit, jak s ním pracovat atd. Nejlepší je SPC pro vady řeči v Praze (já s nima spolupracuju, co se týče setkávání rodičů dysfatických dětí), ti opravdu vědí "vo co gou" 😉 IVP je Individuální vzdělávací plán, např. bude zřejmě muset mít ulevy na češtinu, na jazyky atd. To by vám měl právě poradit a pomoci sestavit psycholog nebo to SPC 😉

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 jinak co se týče asistenta, musíš se obrátit na tu školu, kam budeš chtít syna dát. Škola vznese požadavek na kraj, a ten by měl udělit určitou finanční částku, pokud neudělí, může ho platit přímo škola. Chce to zjištovat dost dopředu, zda ta vámi vybraná škola integruje a vůbec je schopná toho asistenta zařídit 😉

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 ještě je dobrý před tím nástupem absolvovat grafomotorický kurz a hlavně kurz fonematického rozlišování, s tím mají dysfatici celkem obr problém, nebo aspon ve školce tu Metodu dobrého startu apod. 😉 máš ještě víc jak rok to vypilovat, aby do první třídy šel co nejvíc připravenej (v rámci možností) 🙂

jajik25
autor
9. únor 2013

@sisstin chodí do normální školky a každý dva týdny docházíme k logopedce která my radí jak s ním pracovat,doma mluví hodně,ta slovní zásoba se hodně zlepšila ale výslovnost zatím vázne,jen prostě v cizím prostředí s cizími lidmi se stydí mluvit a už nevím co s tím
naše škola kam bych chtěla aby šel nejspíš nebude schopná asistenta zařídit ☹

jajik25
autor
9. únor 2013

sisstin teď by jsme měly jít do pedagogický poradny ohledně toho odkladu,myslíš že by my tam mohly poradit co dál?

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 no právě to SPC zařizuje takovou tu "komunikaci" mezi tebou a školou 😉 je schopný i poradit, kam dítě do školy dát, "nutit" ty učitele, aby brali ohled na IVP atd. 😉 jinak to mluvení s cizími, to je prostě to, že on ví, že blbě mluví, dokud nebude zažívat úspěchy, že mu budou cizí lidi normálně rozumět, tak to tak bude...to je problém většiny dětí s nějakou vadou řeči.

V tom IVP by např. mělo být, že nebude zkoušený ústně před celou třídou, nebude muset číst nahlas, v dikátut bude psát třeba jen xy vět atd, ale to si prostě musí člověk vyběhat sám, škola se na tebe bohužel většinou vyprdne.

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 jj, tam taky 😉

jajik25
autor
9. únor 2013

@sisstin jenže jak mu můžou cizí lidi rozumět když před nimi nepromluví,to je prostě kolotoč
ten individuální plán nám dokážou sepsat nebo prostě zařídit kde?v tom SPC nebo v tý pedagogický poradně?

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 já tohle řešim taky, Tygr nemluví hlavně s dětma ve školce, on se do všeho zapojí atd, ale prostě nemluví s nima....s učitelkama jakž takž 😉 s cizíma lidma, to záleží, zda začne konverzaci on..to takovej problém nemá, ale jak se ho někdo ptá jako první, tak to je max. "ano, ne" 😝

ten IVP můžou zařídit i v PPP, ale já bych to fakt radši zkonzultovala s Krejčířovou, nebo si prostě jednorázově zajela do toho SPC v Práglu, prostě někam, kde tomu fakt rozumí....všechny víme, jak to tady s diagnostikou těchto problémů vypadá 😉 😒

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 ale jako to má čas zatím, to chce fakt až před nástupem do školy, spíš toho asistenta to chce řešit dřív. Jinak Stanik nemá problém s mluvením s dětma?

jajik25
autor
9. únor 2013

co vím tak když si ve školce hrajou tak jakš takš ale když mají společně něco dělat jako kolektiv tak nic moc

sisstin
9. únor 2013

@jajik25 on jako dělá vše, i si s dětma hraje, ale prostě nemluví s nima...třeba když říkaj básničku nebo tak, tak to on říká...ale třeba nepřijde za někým a neřekne "Pepíku, pojd si se mnou hrát"." Ke všemu si tam našel holčičku, která tam taky nemluví, takže oni dva jsou furt spolu, hrajou si a mlčej no 😝 Já ted budu vést kroužek pro děti, tak ho tam budu brát sebou a třeba, když tam budu, tak se víc otrká a bude s nima mluvit.

jajik25
autor
9. únor 2013

@sisstin on neříká ani básničku,třeba na vánoční besídku domu jednu dostal naučil se jí,doma jí říkal úplně v pohodě ale na besídce neřekl nic

jajik25
autor
11. únor 2013

@sisstin myslíš že bych o tom SPC měla říct logopedce nebo tam radši zajít sama?

sisstin
11. únor 2013

@jajik25 jako může to být i PPP, kam jdete..nemusí to být nutně SPC...jinak, ty chceš znát její názor, nebo proč to chceš s ní konzultovat? Jako ideálně by měli všichni spolu spolupracovat, ale tak realita bývá trošku jiná 😉 pokud máš pocit, že jste vedení u ní dobře, tak bych to fakt nechala až na ten rok, kdy budete zařizovat školu 😉

evka590
18. čer 2013

uz nevim jak dal!mam 5 rocnu dceru ktera se strasne stydi!jenze ona se stydi i starych rodicu ktery se moc nenavstevujeme ony bydlej na SLOVENSKU!a kdyz pridu tak se strasne stydi i meho svagra!pokud tady ma brachu 2rocniho!tak je to vpohode!to neni tak hrozni ale tedka sel na prazdniny na slovensko a dcera 5 rocna je to s nou strasne:(( a to za rok ma jit do skoly!prosim jak nekdo vi budu vdacna za kadou radu🙂)

neliskovi
12. srp 2020

Dcera se začala stydět