V kolika letech do školky? Na celý den/3 dny v týdnu?

dreamal
20. pro 2011

Jaké máte zkušenosti se svými dětmi, jak to zvládaly a tak? Mám tříletého kluka, a jsem zároveň na mateřské s dalšími dětmi. Od září bych ho chtěla dát do školky, ale nechce se mi ho tam nechávat celý týden, radši bych ho měla část týdne doma s holkama... Jednak ať si ho trochu ještě užijem, jednak ať to pro něj není taková strašná změna, ale postupné navykání. Celodenně by mi přišlo lepší ho tam dávat až další rok, kdy už mu bude skoro pět. (Sama nemáme na školku nejlepší vzpomínky, ale zároveň vím, že je to dnes trochu jinak, a taky ty děti potřebují vrstevníky a poznávat svět...) Umožňují takovou volbu vůbec školky? Nebo třeba mít napůl místo s jiným dítkem?

majatob
20. pro 2011

@dreamal nevim jestli ti pomuzu, nas nejstarsi chodi do skolky jednou tydne na cely den a slo to v pohode, ale je to skolka soukroma, tak je to asi o necem jinym... 🙂 ale chodi tam rad, bere to jako prijemnou zmenu a citi se dulezite, ze tata je v praci, mama ve skole a on jde do skolky 🙂 kdyz byl treba dva dny po sobe, tak uz ten druhej nechtel jit, ze by byl radsi s nama doma. Takze ja zatim urcite dny pridavat nebudu, takhle mi to prijde idealni 🙂

treperenda
21. pro 2011

@dreamal asi zalezi na konkretni skolce a zajmu o mista v ni. U nas je situace takova, ze je nedostatek mist a prednost maji maminky, ktere se vraceji do prace, pred maminkami, ktere zustavaji doma s dalsim ditkem, coz je logicke - ono sice kazde ditko potrebuje kolektiv vrstevniku, ale zase maminka na MD/RD nezustava bez fin. prostredku, ale mama, ktera se musi vratit do prace, ale nema hlidani.....bohuzel, nikdo na ni ohledy brat nebude a najdou si radeji jineho pracovnika. Jinak asi take zalezi na Tvem prckovi, urcite bych mu naslouchala a dochazku upravila podle toho, jak on sam bude chtit - treba tam postupem casu bude chtit byt vice dni sam od sebe - az si utvori kamaradske vazby atd. Preci jen mas vyhodu, ze jsi doma a kdyztak ho muzes ze skolky stahnout. A deleni mista v jedne MS u nas urco nefunguje - nemaji duvod, kdyz i tak je nedostatek mist a pro ne je to zbytecna administrativa.

jop
21. pro 2011

@dreamal ahoj, já zatím vlastní zkušenost nemám, hodlám dát syna do školky v září celodenně, budou mu necelé 3 roky. V kolektivu to zvládá dobře, není na mě upnutý, takže neváhám (zatím🙂). Moje tchýně pracuje 25 let ve školce a říkala mi, že nejhorší je dávat děti do školky jen občas, potom prý mají problém s tím, že si na školku zvyknou, pak si zase odvyknou a tak dokola a snášejí to daleko hůř než děti, které jsou ve školce celý týden,první týden brečí a pak si zvyknou a jsou v pohodě (většinou). Mluvím o státní školce, kde není možný tak moc individuální přístup k dítěti jak u soukromé.

dreamal
autor
23. pro 2011

Dík za vaše příspěvky, já se ani tak nebojím, že by to nezvládl, od mala je odrodilec, ale stejně mi to připadá brzo, aby hlavní vliv (většinu času za den) na něj měla nějaká státní instituce a ne rodina...

paolin
23. pro 2011

ahojky, moje děti se velmi špatně adaptují na změny, takže starší chodil na půl dne do školky cca 3 měsíce a mladší možná celý den zvládne až příští rok. já jsem tedy za školku velmi vděčná. mladší syn má postižení a školka mu zatím strašně moc pomohla. kolektiv dětí je prostě nenahraditelný. jinak i u nás mají přednost děti s celodenní docházkou a děti maminek, co jdou do práce.

veruska007
23. pro 2011

Starší chlapeček šel do soukromé školky na jeden den v týdnu v necelém 1,5 roce (9 - 15h). Když jsem nutně potřebovala, chodil klidně i celý týden v kuse. Teď chodí na dva dny v týdnu a tři dny mě přemlouvá, kdy už půjde do školičky. Doufám, že od září jej vezmou do státní školky (bude mít 3,5 roku), určitě tam bude celý týden až do odpoledne.

Nutno poznamenat, že malý je dost živý, společenský, extravertní a skoro do narození jsem s ním chodila na dětská cvičení, kam se velmi těšil, dobře navazoval vztahy s lidmi okolo, brzy dobře mluvil...