Ve 4 letech se neumí správně obout, je to běžné?

myskyva
14. čer 2013

Dcerce budou v srpnu 4 roky.Celkově mi vývojově přijde standartně svému věku,obléká se sama,nají se sama......ale problém je s botami,bačkůrkami.
Řešíme to už skoro rok kdy si začla obouvat boty obráceně.Zpočátku jsme to nechávali a opravovali ale když to trvá až do teď,už nás to začíná znepokojovat.Vysvětlovali jsme jí věc na obrázcích které má na stranách bačkorek,že patří na vnější stranu a nic ☹ když jí řekneme že má obráceně boty tak je sundá z nohou a postaví si je opět obráceně,obuje znovu kozí a s naprosto vážným výrazem řekne že teď už je má správně.Posledně se skoro rozplakala že neví jak teda patřej když si je dala 3x špatně 😒 když jsme byli nedávno na dovolené se skupinkou stejně starých dětí tak s tím už žádné z nich problém nemělo .....
Už mi nepřijde že by se takto obouvala že je flink,ale ani se mi nechce věřit že prostě nevidí že ven vypočující špičky bot jsou špatně,vždyť to bije do očí.
Rovnou říkám že jí nenadáváme,nekřičíme,nechceme v ní vznudit třeba nějakej blok,vysvětlujeme na všech možných příkladech,kreslíme značky ale stejně je to jeden z 50 případů kdy si boty obuje správně

Máte někdo stejně staré dítko které s obouváním bojuje?Je to v tomto věku ještě běžné nebo máte nějakou radu co ještě vyzkoušet?

blondynka400
14. čer 2013

Ahoj, já mám tedy o něco mladší, je jí necelých 3,5, chová se a vypadá ale jak minimálně o rok starší, proto mě to docela zaráželo. že si to plete... Ještě nedávno měla botičky taky věčně obráceně, teď už fakt vyjímečně. Každopádně mně to hodně přijde, že je to typem botiček. U některých si to nesplete ani náhodou, u nětkerých bohužel ano. Ale když si to spletla, klidně takhle běhala. Tedy hlavně ve školce, doma jsem si všimla ještě při obouvání a to si to bez problémů vyměnila. Bavila jsem se o tom s učitelkou ve školce, a prý některým to trvá dlouho a nemá to nic splečného s inteligencí, spíš naopak.... Že znala i předškoláka, který si to občas spletl...
Mně přišlo, že se to nejlépe naučila v sandálkách, které měli kytičky ven, prostě se naučila poučku kytičky ven a pohoda. To že má špičky od sabe podle mne ona taky vůbec "nevidí". A je fakt, že ono třeba u bačkůrek, kdy je levá pravá dost podobná, to problém být může, teď jsem jí třeba koupila na písek sanádlky od befada a tam se na to musím někdy podívat i já 2x, která je která 😝 😀

tvarohacek
14. čer 2013

takových dětí je, tohle bych vůbec neřešila.

myskyva
autor
14. čer 2013

my právě až na jedny boty na kolo máme všechny s obrázkama nebo s nakreslenýma značkama,dokonce v botaskácj má ortopedické vložky takže jsme věřili že to i ucítí že jsou špatně(alespoň já mít na noze obráceně ortopedické vložky tak po pár krocích brečím bolestí) ale když si toho nevšimneme tak by s tím běhala celé odpoledne 😒
Nejvíc jsem nad tím začla přemýšlet po reportáži ve Víkendu(myslím že to byl víkend) kdy nejsou děti vyhranění praváci nebo leváci ale u některých orgánů převládá opačná strana než u jiných a může to dělat neplechu,myslím že to konkrétně s tím asi souviset nemusí ale jestli není ještě něco jiného co by mohlo třeba dělat takové problémy a my to třeba neřešili špatně a nenadělali víc škody než užitku?

myskyva
autor
14. čer 2013

@tvarohacek já právě v okolí neznám žádné proto nad tím pořád tak přemýšlím :-/

boban
14. čer 2013

@myskyva A co takhle zkusit obkreslit její botičky a dát ten papír na rohožku a aby si tam ukládala botičky sama...tak bude vědět jestli to má správně nebo ne a uvidí na tom ten rozdíl 😉

brisalek
14. čer 2013

když chodím pro dceru do školky.... jsou tam i děti z další třídy o rok starších dětí, kterým je tedy 4-5 let a dost často si obouvají boty obráceně. Zbyečně bych dceru nestresovala

marcelka287
14. čer 2013

@myskyva zkoušeli jste dát botičky vedle sebe špičkama od sebe (špatně) a říci něco ve smyslu, že botičky chodí za špičkou a názorně to ukázat, že pravá botička pujde doprava a leva doleva. kdežto když se dají správně tak špičky jdou dopředu, takže botičky muzou jit dopredu? A tohle je jediné co jí nejde? nevsimli jste si, že by třeba i jiné věci špatně viděla? Já jsem učitelka ve školce a ještě jsem se s tímhle nesetkala, že by 4 leté dítě si pokaždé obulo boty špatně.. Jak psala blondynka u nekterych bot to jde opravdu hdne spatne poznat.. Ale pokud je to u každých bot.. Tak nevím teda.. Asi bych se na to zeptala dr, ale myslím, pokud nemá špatný zrak, takže to prostě časem pochopí🙂 a s tou zkříženou lateralitou si nedělej starosti, teď je teprve věku kdy to vše pomalu dozrává, takže ať si dělá co chce pravou nebo levou a uvidíte až časem, jak to bude🙂

marcelka287
14. čer 2013

@myskyva Jo a ještě jsem zapomněla napsat, že to tam na té nově podali jako že je spoustu lidí se zkříženou lateralitou, ale to není pravda. Už si přesně nepamatuji kolik procent, ale opravdu jsou to spíše vyjimky.. Takze bych se toho nebala🙂 a hlavně si stačí jen všímat, když si myslíš, že by jí mohla mít a sama uvidíš🙂 Spis si myslim, ze tu reportaz meli podat tak, ze vetsina lidi co tu zkrizenou latralitu ma o tom ani nevi a ze je potreba s tim pracovat, aby deti pak nemely zbytecne problemy treba ve skole.. Ale ucitelka by to mela odhalit🙂

myskyva
autor
14. čer 2013

@marcelka287 ukazovali jsme jí že když má botičky špatně že jí bude utíkat každá nožička jinam a nepomohlo,mě připadá že jí přijdou obrácené botky v pořádku a naopak když jsou správně tak nepřirozeně 😒 zrak má dobrý a jinak jí nic jiného problém nedělá

marcelka287
14. čer 2013

@myskyva Tak to bych to asi nechala být.. možná bych se zeptala té dr, a klidne bych i rekla ze mas i obavu jestli to nesouvisi s tou zkrizenou lateralitou🙂 ale věřím, že to opravdu nic neznamena🙂

kalo
14. čer 2013

To jsou krásné starosti 🙂 🙂 🙂

maximka33
15. čer 2013

syn si je občas taky obuje špatně a nepozná to, taky v nich mívá vložky. pokaždé se ptá, jestli si je nandává správně. asi je to pro děti celkem těžké. jinak je velmi samostatný a sebeobsluhu zvládá moc dobře. u málokterých bot to pozná napoprvé. pravou a levou rozlišuje u ruky, je to pravák, takže lžíci si dá napravo. ale u nožiček to tak ještě nerozlišuje.. takže i když je opravdu pravák, s botkami problém má. tak bych dcerce ještě dala čas. hlavně pokud má zájem si botičky obout správně a ptá se. myslím, že děti ještě moc neřeší pocit nepohodlí, když mají boty nazuté špatně, nějak jim to nevadí. jak to má dcerka s pastelkami a lžící, preferuje jednu ručičku?

myskyva
autor
15. čer 2013

@maximka33 ano,vše dělá pravou ručkou,děkuji ráda slyším že to není jen u nás,bohužel v okolí s tím žádné dítě problém nemá tak mne to znepokojilo 🙂 ale s tím nepohodlím si už taky všímám že je to nezaráží,kolikrát si oblékne kalhotky,má je srulované do sukně že to musí být tak nepohodlné a ona nic , jde jak když se nechumelí 😀