Ve školce hrozně zlobí, co mám dělat?

helcas
18. říj 2011

Náš 3letý syn začal chodit v září do školky na dva dny v týdnu, je to soukr. školka - 8 dětí, 2 tety. Chodí moc rád, i ze spaní volá, že už chce jít do školky, ale ostatní děti to mají naopak, kvůli našemu rošťákovi se do školky bojí chodit :( Učitelky si s ním neví rady, ani se jim moc nedivím. Je hrozně divoký, dříve býval nezvladatelný - já už se s ním naučila jakštakš manipulovat, ale jakmile se dostane mezi děti, je jako vyšinutý a z lásky by je umačkal, pořád je pošťuchuje, provokuje, pusinkuje, jednou i kousnul! (ne ze zlosti, ale z radosti), objímá, ale i na ně řve, když mu nechtějí dát hračku, strká je..prostě hrůza děs..nic takového jsme ho doma neučili ani to u nás nevidí, s malou sestřičkou vychází dobře, pošťuchují se decentně jako ostatní sourozenci, když jde o hračku, ale nic neobvyklého. Domlouváme mu a domlouváme, on pláče, je mu to líto, říká, že už se bude chovat hezky, aby se ho děti nebály a že chce chodit do školky.. no a další den se to celé opakuje :/ máte/měli jste podobnou zkušenost?

verbalinka
18. říj 2011

Takový problém nemáme, my to máme spíš opačně. Ale napadá mě - učitelky by ho měly více zaměstnat, aby neměl čas "zlobit". Je jich tam málo a určitě by se dalo něco vymyslet. Ráno pořádnou rozcvičku... 😀 Pokud to nedělá schválně a je to z lásky, tak by se to mělo ostatním dětem vysvětlit a jemu stále opakovat, že by se měl v projevech mírnit. A opravdu ho fyzicky unavit a pořádně zabavit.

mamkamarketa
18. říj 2011

@helcas v jake vekove kategorii je mezi detmi ve skolkce? mozna,to je trochu drsne,ale pokud mas moznost a ucitelky nejsou proti,ja bych ho dala ke starsim detem. preci jen si asi nedovoli kricet a strkat vetsi a starsi deti. vis,ze mezi starsima by se asi ''zkrotil''
ale jinak jak pise @verbalinka domlouvat,domlouvat. ono se 3letym uz domluva jakz-takz je.
vis aby se deti bali chodit do skolky mi neprijde jako idealni ☹

helcas
autor
18. říj 2011

@mamkamarketa domlouváme domlouváme, ale je to jako bychom mluvili do dubu..mám pocit, že mi i rozumí, všecko slíbí, pláče, jak je mu to opravdu líto a druhý den jede nanovo :/ Ve školce jsou děti od 2,5 do 5 let, všichni spolu, dát ho jinam nemůžu..ale máš pravdu, že nejvíc projevuje svoji lásku tomu nejmenšímu - o půl roku mladšímu..pořád vymýšlíme, jak ještě mu to vysvětlit, k čemu to přirovnat, aby se do toho uměl vcítit, někdy si zas říkám, že by pomohlo, kdyby mu tety pořádně nařezaly (což neudělají ony ani my 🙂)
¨ráda bych slyšela, že to u někoho taky tak probíhalo a pak se to "samo" uklidnilo

@verbalinka čas zlobit si najde vždycky, i když mají nabitý program, celý den lítá a čím víc právě lítá a vybíjí se, tím je s ním horší komunikace a hůř se ovládá i on sám

mamkamarketa
18. říj 2011

@helcas narezat to ne,jen si myslim,ze mezi starsime by se ''otrkal'' preci jen predskolaci by si to libit nenechali

verbalinka
19. říj 2011

@helcas je to težký, já mám doma právě opak a kdyby mému synovi takhle někdo ubližoval, tak bych udělala pěkný cirkus a bylo by mi jedno nějaký domlouvání 😅 Jestlv nemá v sobě nějaké napětí a vybíjí si ho na mladších. A co ho, když něco udělá, prostě vyloučit z kolektivu, někam do kouta, nebo do jiné místnosti, bez hraček a tam ho nechat, dokud nepřijde a neomluví se...? Aby si uvědomil, že to, co dělá, není správné a je nutné se omluvit.

helcas
autor
19. říj 2011

@verbalinka Myslím, že každá máma by byla naštvaná, kdyby někdo ubližoval jejímu dítěti 🙂 ale nejhorší je, že člověk neví, jak to změnit, doma se tak nechováme, neděláme to, na plavču ani na návštěvách nebo na dovolených, kde bylo hodně dětí, jsme tohle neřešili, byl úplně v pohodě, hraje si s dětmi, děti má odjakživa moc rád. Ještě je možné, že prostě není zralý na školku a i když mu nedělá absolutně žádný problém být tam bez nás, naopak, tak nikdo nevíme, co se odehrává uvnitř a může se to ventilovat takhle. Poslední dobou se i víc snaží upoutat mojí pozornost - kopíruje sestřičku a hraje si na miminko, chce dudllíka (nemá ho od 8mi měsíců) a čeká, že ho hned pomazlím a bude se jen chovat. Přitom spolu pořád něco vyrábíme, hrajeme si, mazlíme se, pusinkujeme, povídáme, čteme a nemá reálný důvod žárlit nebo se cítit opomíjený :/
Nechat ho odejít do kouta nebo do jiné místnosti - to už je vyzkoušeno, ale bez efektu. On i pláče lítostí, omluví se, na chvilku se sklidní a za chvíli je to ve starých kolejích. Vždycky je jak omámený, když si přijdu pro něj do školky, úplně excitovaný, nevidí, neslyší, jakoby přepnul na nějaký jiný zlobivý režim 🙂 (tedy ne že by byl Radeček doma andílek, ale je to takové to běžné neposlouchání)..

llllucka
19. říj 2011

@helcas:Já bych doporučila psychologa,aby se na malýho podíval.Asi tam bude nějakej problém.Takhle starý dítě by už mělo umět pochopit,že se něco nedělá a určitě by vám poradil,jak na něj,když jste už všechno vyzkoušeli a efekt to nemá žádnej.

verbalinka
19. říj 2011

@helcas Will ze začátku po školce dost vyváděl. Tam ne, ale doma si to vynahrazoval. Byl šílený, plný afektu, ale časem se to srovnalo. Na školku si zvykl a doma pochopil, že tohle si nemůže dovolit. Ale byly to krušný dny 🙄 Já myslím, že to u Radka přejde. Ale radu fakt nemám. Ale přijde mi divné,že jich je tam tak málo a učitelky si neví rady. Co by dělaly mít na starosti těch dětí 28?? 😅

verbalinka
19. říj 2011

@helcas souhlas s @llllucka . On si evidentně sám se sebou neví rady, a pokud ví a uvědomuje si, že je to špatně a přesto ublíží, tak jedině psycholog 😉

helcas
autor
19. říj 2011

on je prý většinu dne v normě, jen hooodně divokej, náročnej na uhlídání, ale šikovnej, spolupracující, soustředivej, ale pak když už je unavenější, tak se nedá ovládat a dělá takovýhole blbosti :/ a neumí se navíc smířit s tím, že nemůže mít každou hračku, s kterou si právě hrají jiné děti.. počkáme ještě pár měsíců, jestli se to nesrovná, je to přeci jen velká změna a kdyžtak vyhledáme psychologa :/

mamkamarketa
19. říj 2011

@helcas ja se celkem divim,ze tveho syna jeste nevyloucili. nic proti,ale takovyhle opakovani agresori dle meho ve skolce nemaji co delat. vim,ze to je drsne,ale zase pochop rodice deti,kterym tvuj syn ublizuje a on diky nemu nechteji chodit do skolky. s psychologem bych necekala nekolik mesicu...preci jen podle me,to ublizovani je celkem zavazny problem.
synovi ublizil jednou starsi kluk,celkem jsem z toho ztropila scenu. kdyby se to opakovalo,tak bych trvala na vyrazeni ze skolky,preci si nenecham sikanovat dite? 🙄

maminka001
19. říj 2011

@mamkamarketa Já nevim ale trvat na vyřazení z mš?To je trochu moc ne?

mamkamarketa
19. říj 2011

@maminka001 no nevim.zkus si predstavit,ze tvoje dite nechce chodit do skoly,protoze mu jine ublizuje...co bys delala????

maminka001
19. říj 2011

@mamkamarketa V takové situaci jsem byla a řešila to s rodiči dítěte.Určite ale ne scénama a nenapadlo by mě chtít aby dotyčneho vyřadili s mš.🙂

mamkamarketa
19. říj 2011

@maminka001 no to jo,ale zase pokud je to opakovane ublizovani? preci si nenacham sikanovat vlastni dite?
ona se to autorka diskuze snazi resit,ale v tehle sitauci nevi ani ona jak dal postupovat.
mozna jsem to napsala moc hrrr jen jsem si predstavila vlastni dite,co mi place,ze nechce do skolky,protoze mu nikdo ublizuje,asi tak 😉
mozna jsem hysterka,ale ten kluk byl o 3 roky starsi a syna zamerne zezadu napadl. musim, rict,ze jsem byla fakt vytocena 😠

maminka001
19. říj 2011

@mamkamarketa Zakladatelka diskuze taky píše že ale není zlej že to dělá s radosti.Myslím že neumí dát lásku a radost jinak najevo tak se takto chová.Ten psycholog by určitě pomohl. A k té šikaně u o 3r.staršího dítěte je to blbí ale ptala ses rodičů jak se chová doma atd.?Víš meho syna kousl do tváře o rok starší kluk a zjistilo se že má trauma s domova

bertica.h
19. říj 2011

Mám 6r.dcéru,je "nadaná,a strašne submisívna.
Kte kto si na nu dovolí,neubráni sa.Nevie na nikoho zakričat,ruku zdvihnut..

je to hrozné..každý den sa jej musím pýtat,či jej niekto neubližuje . 😒 je dobrým terčom pre chalaniskov,čo si musia svoje ego zvyšovat tým,že kade idu tamde buchnu,kopnu,podrazia stoličku,alebo podobne.

rtiešila som už v škole jedného chlapca,proste ked mu prišla do rany schytala!no som "nabehla do školy"..robí zle všetkým detom!popravde sa mi ulavilo trochu,že zas to nieje len naša) a mama nech sa snaží ako chce,nevie si s ním pomoct.tak som si s ním pohovorila ja,už jej zle nerobí-asi 2týždne.Ale malá sa ho bojí,straní sa ho,je vždy na opačnom konci třídy ako on..
jeho mama je zufalá.skúšali poradnu pedagogicko psy\chologicku,zdá sa,že je lepšie-alebo možno prestal robit len našej malej zle-ked som mu dohovárala.

Velmi by mi vadilo,keby niekto mojejd céere robil to,čo robí tvoje dieta na druhej strane chápem,že aj také deturence su a že nie všetci sme rovnakí.Ale mala by som nervy,hnevala sa,nadávala doma aj v škole,pretože to jičí psychiku iných detí.

inak nápad,že umiestnit ho do triedy k vlekým detom je podla mna fajn,možu ho hnat dopredu a nedovolí si tolko.

ale u nás by to bol problém,kedže máme triedy v školke zmeišané od 3 do 7rokov.

bertica.h
19. říj 2011

a aáno,určite chdte k psychologovi.ako sa hovorí,za to nič nedáte.pomože to dietatu,vám a určite aj iným detom.

je jedno,či to robí z lásky,alebo hnevbu,už som zažila ked chclapec moju dcéru neustále pusnikoval a ona ho nevedela odohnat(tiež je to hrozné..čo s nou) a hnusilo sa jej to,nenávidela to..nečudujem sa.fuj.

bertica.h
19. říj 2011

@maminka001 a to,že ten kluk má traumu z domova ti nejako pomohlo?chápeš..to nieje omluva,proste mojmu dietatu niekto ublížil a hoci možem byt empatická a chápat to..ale pre mna bude prvoradé,že niekto UBLÍŽIL MOJMU DIETATU.Sposobil mu bolest,strach a podla toho sa zariadujem.

helcas
autor
19. říj 2011

@mamkamarketa
@maminka001
Co na to říct.. jen doufám, že nemá z domova nějaké trauma, o kterém nevíme. Paradoxně je Radeček přecitlivělý a člověk nikdy neví, co se mu honí v hlavě a z čeho by si mohl případné trauma odnést .. třeba právě i z toho, že jsem ho "za trest" posílala do vedlejšího pokoje, aby se uklidnil a nemusela na něj zvyšovat hlas..v chytrých knihách píšou, že konflikty se nemají řešit odesláním pryč, že se tím dítěti vštěpuje špatný vzor chování - řešení konfliktů a situací.. a takových chyb člověk dělá ve výchově určitě plno a nikdy není dopředu jasné, co právě ten daný problém způsobilo :/ Ta výchova je tak složitá u některých dětí a u jiných jde sama jako po másle.
Než by přišlo na řadu vyloučení ze školky, myslím, že by měly ty tety opravdu zkusit nějak$ou jinou taktiku, opravdu trvat na tom, aby si třeba hrál sám v koutě, kde nejsou ostatní děti a čekat, až mu to bude tak vadit, že se bude ovládat a nedávat svoje city - ať už vztek kvůli hračkám nebo naopak radost, tolik najevo, nebo aspoň běžným způsobem. Myslím, že kdybych byla ve školce přítomná, tyhle věci by se neděly, protože přede mnou to nedělá, jsem hodně přísná a dokážu ho zpracovat. Ale i já jsem s ním měla hoodně práce, než jsem se ho naučila krotit. Jen mi přijde, že je to na úkor lásky ke mě a jsem z toho dost otrávená a zdeptaná, že mám zrovna dítě s tak komplikovanou povahou :( Dcerka se odmala chová jinak, je vidět už teď v roce, že s ní tohle řešit nebudu.

maminka001
19. říj 2011

@bertica.h nepomohlo ale maminka chlapce to začala řešit a dnes je chlapec v pohodě.Jen tim chci říct že nekdy dělat sceny neni vhodné a žádat vyloučení dítete taky ne.

maminka001
19. říj 2011

@helcas Já to s tim traumatem nemyslela na tebe,byl to jen určitý případ🙂zajdi s ním k psycholožce a uvidíš že to zvládnete.🙂

teerka
19. říj 2011

Ahoj, já vůbec nemám pocit z toho co píšeš, že by byl na děti zlej. Spíš mi to připadá, že je tak moc má rád a tak moc se do školky těší, že je samou láskou mačká, šťouchá a zlobí. Já mám doma taky takovýho, i když o dost mladšího mazla. Nejvíc provokuje samozřejmě mě a v tu chvíli protřebuje prostě vybít přebytečnou energii. Tak ho pořádně zlechtám nebo proženu po obýváku a za 10 minut je zas zlaťoučkej a hodňoučkej. Tím jsem chtěla říct, že nějaký tresty a zavírání do jiné místnosti nebo přeřazování ke starším mi nepřipadá ideální. Aby se z něho nakonec nestal nějakej morous, který nemůže dát najevo city. A když bude chtít děti mazlit a pusinkovat, tak bych mu řekla. Udělej jen malá po vláskách a víc NE. Ale myslím, že by to chtělo poradnu a individuální přístup paní učitelky, která by ho byla schopná v danou ,,zlobivou" chvilku zaměstnat, ale ne trestat. To je můj názor. A hlavně ho pořád mazlit doma 🙂 oni to ty děti potřebují.

bertica.h
19. říj 2011

@teerka ako ustriehne učitelka ktroá ma na starosti dalších 25deti aby udelal"malá"?toto si može dovolit mamina stále striehnut,či sa po niekom neliepa,ale učitelka bohužial nie.

helcas
autor
19. říj 2011

@bertica.h
My právě máme taky třídu smíšenou, děti od 2,5 do 5, ale jinak věřím, že tohle by pomoct mohlo.
Jen opravdu nevím, jestli vyřazení ze školky je to pravé řešení už kvůli tomu, že jednou ho do ní stejně budu muset dát, nebo do školy, tam prostě musí chodit a situace by mohla být o dost horší a je tedy nejlepší to řešit, ne se řešení vyhýbat... podle mě.
On se jako kdyby pořád neumí naučit, kde je ta míra, neumí se vžít do toho, že to dítě to bolí, když ho moc pevně objímá, i když z lásky a je vlastně hrozný, že mu člověk vyčítá jeho projevy náklonnosti k někomu..ach jo. Je to přesně ten případ, který chce všechny děti upusinkovat a uobjímat, až to všem leze na nervy. Když se "hádá" o hračku, tak spíš jen na děti řve uááááá, což taky nevím, kde pochytil.

helcas
autor
19. říj 2011

@teerka přesně to ho učíme, udělej malá, pohlaď po vláskách, něžně pohlaď ručičku, tak jako to učí ostatní rodiče..doma si to zkoušíme, pořád dokola, umí to krásně..ale pak je v afektu a šup - dítě si přimáčkne k sobě a nepustí..
mám chuť dát do školky skrytou kameru, neumím si to představit, jak to celý den probíhá..

ivicek1
19. říj 2011

Ahojky,musím souhlasit s Teerkou,také bych neřekla,že je nějak zlý nebo zlobivý,prostě svou lásku dává dětem najevo tímto způsobem. Nemyslím si,že zavíráním do jiné místnosti ,trestáním,popř.bitím se něco změní k lepšímu ☹ ,to ne,spíše naopak,může se do sebe uzavřít nebo to bude mít jiný dopad na jeho duši a další chování. Spíše by to chtělo mu to nenásilným způsobem podat tak,aby dával najevo lásku k dětem méně divokým způsobem 😉
Zkus kouknout na knížku Respektovat a být respektován,možná,že najdeš inspiraci 🙂
Přeji,ať vše společně vyřešíte 🙂

emis
19. říj 2011

@helcas
já myslím, že je ve školce příliš krátce, aby jsi zvykl na kolektiv dětí, vím přesně o čem mluvíš, já
z tohodle chování mám strach u dcery, té budou v únoru tři a jde taky do školky a přesně jak píšeš,
když je v kolektivu dětí, tak by je láskou snědla, lepí se na ně, bere je za ruce, hladí je, pořád za nima šmejdí a
chtěla by je organizovat 😲, dcera není agresivní, akorát je nadmíru společenská. Tak doufám, že když pro
ní bude kolektiv denní chleba tak se trošku zklidní a taky, že ostatní děti jí dají najevo, kde jsou hranice.
A jak píšeš mám tady dojem, že dcera je úplně mimo sebe, když je mezi dětma.

mamkamarketa
19. říj 2011

@maminka001 ne,s rodici jsem to neresila. kdyby se to opakovalo resila bych to razentneji,nez s rodici. (kdyby to bylo opakovane zadala bych vylouceni) a to,ze mel chlapecek trauma,jak se to potom vyresilo?

souhlas s @bertica.h deti jsou v tomto veku desne zranitelne a uz takove ''skolkove trauma'' se na nich muze psychicky podepsat....

ja bych opravdu volila psychologa. ony takoveto vykyvy chovani (od mazleni,pres krik, agresi,pusinky...) by opravdu chtelo posoudit odbornikem.

@teerka ono se to dobre cte,ale pokud ma ucitelka x deti a snazi se vsem venovat a rozvijet je,neni mozny aby porad hlidala,jestli dela ''mala mala'' nebo je bije

🙄

veruska007
19. říj 2011

Malý tohle dělal taky, ale tak v 1,5 roce, možná i dřív... odnaučil se to časem, chodili jsme na dětská cvičení, do heren... chování se naštěstí dá přeučit 😉, takže neboj. Chce to jen mít někoho za zadkem, kdo mu bude říkat: ne, nesmíš... nebo mně se mnohem více osvědčilo přerušení kontaktu, vystrčení za dveře. Ale musí být ochotný perzonál, případně se zkuste domluvit, že tam budete chvíli s učitelkami a budete dítko korigovat, příp. naučíte učitelky, jak s dítětem zacházet. Já taky vychovatelkám zpočátku dávala "manuál", co pomáhá, co ne, co říct, když pláče, když zlobí... byly mi za to dost vděčné, ušetřily si dost práce. Malý chodil v necelém 1,5 roce na jeden den v týdnu.