Waldorfská školka/škola. Máte zkušenost?

blandik
7. led 2011

ahojte, máte někdo zkušenosti s Waldorfskou školkou? Ráda bych tam umistila syna, něco jsem si načetla, ale zajímaly by mě přímé zkušenosti rodičků, jejichž děti již do školky nebo školy tohoto typu docházejí.

blandik
autor
24. říj 2011

@mamkamarketa - dětská kola,tak to je fakt něco...Ty normy fungují tak - že tam máš kolik jednotem masa, mlíka, brambor, luštěnin, vnitřností, ovoce a zeleniny...musí dítě mít za určitou dobu...ale už podle mě neurčuje, že se nesmí používat masox, že tavené sýry se nemají používat kvůli tavícím solím...že ovoce má být přírodní, čerstvé a ne ve formě dužniny v džusu nebo koncentrátu. Že instatní potraviny se nemají používat...V tom je ten problém..a tak kuchta vezme jednotku masa, zapraží to, dá k tomu knedlík a omáčku a je to. Má splněno, v tabulce ji to štimuje...Čaje mi vadí ty instantní, slazené umělým sladidlem. Jako porci mléka si můžou započítat př. jogurtový nápoj vyrobený z instatního prášku...o tom to je, to mi vadí hlavně - mělo by se tam vařit ze surovin, ne z polotovarů...

mamkamarketa
24. říj 2011

@blandik aha, a ja si pod pojmem'''normy'' predstavovala neco jineho. takze to uz spis zalezi na kucharce a na tom jak je nebo neni lina 😠 pokud se ji bude chtit delat tvarochova pomazanka nebo to vyresi tavenakem 😖

blandik
autor
24. říj 2011

@mamkamarketa - tak nějak, nebo taky na tom, jestli má trošku představu o současných trendech ve vyvařování - že může zamíchat pohanku do brambor, nebo přidat čočku do brambor - místo čočky na husto...

2veverka
17. únor 2012

@blandik Holky, muzu se připojit? V blízkosti máme jednu dobrou školku klasickou a jednu waldorfskou, ale bohužel je u dálnice. Já jsem vždycky waldorfské postupy milovala - sladění s rytmem roku, důraz na rukodělnou práci, menší počet hraček, soustředěný zájem o pohádky apod. Ale při osobní návštěvě mi tam přece jen něco malinko vadilo, nevím jak to popsat. Jakoby ta atmosféra byla až esoterická, jako kdyby jim neškodilo dodat něco málo z klasické školky, aby ten propad do alternativy nebyl úplně stoprocentní ... Rozumíte mi někdo?

Já sama chci být člověkem spíše vnitřním než vnějším, doma chcu mít málo hraček a co "nejryzejší", ale když jsem viděla tu klasickou školku, měla jsem ohromnou chuť si tam sama se vším pohrát....

blandik
autor
17. únor 2012

@2veverka - rozumím ti. Osobně bych brala školku zaměřenou stylem něco mezi montessori a waldorfem nejlépe se zeleninovou zahrádkou a kytičkami a taky nějakými zvířatym, s kusy materiálů, ze kterých by si děti mohly stavět domky, hrady a bunkry...na waldorfu se mi taky libí onen rytmus, důraz na umělecké prožívání - což je v souladu s primárním smyslovým prožíváním děti cca do sedmi let - tedy hodně malují - třeba bouřku nebo nebe s hvězdičkami..ale chybí mi tam pak něco z klasického světa (osobně nejsme zastáncem pohádek v tom smyslu - že maminka řekla, děti neposlechly a už je někdo unášel do lesa - pro mě je to kladení důrazu na poslušnost pomocí autority rodiče a neklade to důraz na vlastní zodpovědné uvažování té postavy...takže vlastně všechny pohádky doma vykládám jinak...)..ten důraz na náš svět myslím tím, že mi chybí nějaké to vlastní poznávání světa, jeho zákonitostí, které nabízí montessori (jenže to je zase silně sterilní, intelektuální, málo je tam prostoru pro kolektivní práci, dovádění, praní dětí...)...

blandik
autor
17. únor 2012

ale kdybychom měli kolem obě alternativy, dám dítě do montessori...Na podzím (tedy už na jaře) možná budu muset vybírat nějakou z klasických školek tady u nás ve městě, protože už nebudu moci vozit dítě do jiného města do waldorf. školky...tak uvidím tu změnu...

2veverka
17. únor 2012

A u vás byla ta zkušenost s waldorfskou školkou přece jen z velké většiny pozitivní? Nemělas dojem, že soubor jejich činností je tak trochu ustrnulý? Vím, že děti vyrážejí i do divadel, na výlety apod., ale přece jen mám pocit, že jsou tak nějak uzavřeni do svého vlastního světa.
Pokud jde o pohádky, já sama je nechápu nějak moc mravoučně, ani děsivě, i když třeba Grimmové můžou být až brutální. Mně přijde, že všechny ty postavy podněcují dětskou fantazii a opakování zase smysl pro řád, trest vnímám spíš jako zákonitost, že zlo je potrestáno a řád se obnoví apod.

sisstin
17. únor 2012

@2veverka já byla v ponděí zrovna na přednášce o MNT..a tam paní učitelky říkaly, že dítě do cca 5-6let není schopné rozpoznat dobro a zlo v pravém slova smyslu..tudíž jim tam čtou příběhy ze života...ne klasické pohádky např.

jinak já upřednostnuju MNT, není to žádná metoda, ale je to stavěné na vývojové psychologii a přirozeném vývoji děti, ale dávají se dětem dost hranice.....ideální pro děti s ADHD např. 😉

sisstin
17. únor 2012

jinak syn chodí do logo třídy s prvky Montessori, další dvě třídy jsou plně MNT (státní školka), dost mě to zajímá, protože ty pomůcky jsou fakt geniální a celkově všechno je fakt o psychologii a je mi to tak nějak prostě přirozený...ten Waldorf mi nějak extra nesedí.....

2veverka
17. únor 2012

@blandik Promiň, zapomněla jsem předtím ťuknout na odpověz.

A jak myslíš, že tvůj syn bude vnímat přechod z waldorfské školky do tradiční? Já stále váhám mezi klasickou a waldorfem, a to i kvůli životnímu prostředí. U nás je waldorf hned za dálniční zdí, a přece je vidím i v okruhu známých, že některé dětské nádory jsou častější a častější, prý je polétavý prach jednou z hlavních příčin...

2veverka
17. únor 2012

@sisstin Co to je MNT?

sisstin
17. únor 2012

@2veverka zkratka pro Montessori 😉

lena29
17. únor 2012

Ahoj, nevíte, kde zjistit, ve kterých městech jsou Montessori školky, Děkuji 🙂

sisstin
17. únor 2012

ono i strašně záleží, jak jsou ty školky vedené...o Waldorfu toho teda moc nevím, jen tak obecně...ale třeba konkretně ty MNT často bývají vedené špatně..a pak si lidi myslí, že to je pro horních 10 tis., že to je nějaká hrozně nová alter metoda a děti jsou izolovaný od "normálního" života..

přitom Marie Montessori byla v podstatě první klinická psycholožka, která pozorováním dětí přesně věděla, jak nastávají vývojové fáze a co se v nich děti učí a tomu to bylo celý přizpůsobený. Není to žádná alternativa, naopak je to spíš návrat k normálu....

např. v té naší třídě mají děti jak MNT pomůcky, tak logo pomůcky, tak běžné hračky (nedodržují tam úplně MNT přístup, jelikož jsou tam děti s logopedickými vadami)...a když mají děti na výběr, tak si téměř vždy vyberou MNT pomůcku....

2veverka
17. únor 2012

Holky, můžu ještě jeden dotaz? Myslíte si, že podle kvalitní stravy se dá usuzovat na kvalitu školky? Já myslím, že v podstatě ano. V jedné nedaleké školce je jídelníček typu dop. masová pomazánka - oběd krupičná kaše - odp. rybí pomazánka atd., dělané jistě z velmi kvalitního masa a ryb. Já bych se z toho pozvracela... Takže myslím, že kdyby ředitelka byla dobrá, musela by se nad tím více zamyslet.

sisstin
17. únor 2012

@blandik já si třeba nemyslim, že v MNT jsou "držené děti od sebe", pracují i kolektivně..a to jako dost..ale prostě každý má právo na to, aby část dne byl nerušený 😉 I dospělý člověk je rád chvíli sám, kdy si může dělat svoji činnost, do které mu nebude nikdo zasahovat.. 😉

a vyřádit se děti můžou na školní zahradě, popř. pak doma...třeba syn vůbec není tento typ, kterej by musel někde lítat, ječet atd., pro něj je ta MNT úplně ideální....kdyby neměl tu logo vadu, tak určitě půjde do plně MNT školky...

blandik
autor
18. únor 2012

@2veverka - k těm pohádkám - aspoň já hodně narazila na - máma koza říká - neotvírejte, příjde vlk a sežere vás..nebo kocourek říká kouhoutkovi - nesmíš chodit sám ven, ale kohoutek byl zvědavý a neposlechl kocourka a liška ho unesla...jakoby tam vnímám silný důraz na "silnější" autoritu, kterou ten slabší neposlechne, protože má tu špatnou vlastnost a to zvědavost a pak se mu něco stane, ještě že ta silnější autorita zasáhne...vnímám pohádky jako trest za to, že nebylo poslechnuto příkazu..to je proti mému výchovnému přístupu...takže je hodně převyprávím doma....K tomu jídleníčku a kvalitě školky - třeba ředitelka a učitelky v naší WŠ naprosto nesouhlasí s tím, co vaří jídelna, byly tam kvůli tomu velké spory...takže těžko říct (ale u nás to je tak, že ta jídlena vaří pro dvě školky, přičemž ta naše alternativní je vnímána tak nějak nepřátelky...)..takže u nás tato analogie neplatí. A k tomu, jestli bude vnímat přechod do klasické školky - těžko říct, osobně ani moc nevím, co tam přes den dělají ...syn má tři a čtvrt, takže není ve věku, kdy mi je schopen pořádně každý den říct, co dělali a já nechci upadnout do systému výslechu, ale raději se ptám - jestli mi chce popovídat něco o tom, co dneska ve školce prožil....ale vím, že ten program tam mají každý den dopoledne, mají to rozdělené na každý den v týdnu něco jiného...ale já ho tam dala hlavně kvůli tomu, že jsem hledala nějakou školku s jiným přístupem k dětem - ve smyslu "slovního" respektu a v tom mě ta školka trošku sklamala, protože sice nevím, jak to jinde probíhá, ale i tam slyším věci typu - to si neumíte pěkně hrát, takhle si hodné děti nehrají...ale na druhou stranu jsem slyšela o klasické školce, kde dávají červené a černé puntíky za různé věci apod...takže to tam nehrozí...
@sisstin - osobně jsem taky více zastánce montessori školky, jenže u nás není, možná příští rok se bude otevírat .Byla jsem na několika přednáškách paní Štarkové, náš syn sice na to až tak nereflektuje (že by se nechal vést ode mě), ale jinak je klidné soustředěné dítě, více individualista, takže ten přístup by mu taky vyhovoval..ale musím napsta jednu zkušenost - ve wš jsou třídy smíšené a pozoruji, že ty tříleté děti jsou skutečně nehlučné, neběhající a nedivoké..kdežto ty čtyří, pět a šet let staré dětí jsou hlučné, lítající, ignorující..takže si mylsím, že tohle dost souvisí s věkem, nedávno tady někdo psal, že třeba klukům se kolem čtvrtého roku začne vylučovat více testosteronu, pak jsou více divocí...a náš tady více zdivočel poslední dobou - běhá, skáče doma, zpívá z plného hrdla, kříčí..přisuzovala jsem to imitaci dětí ve školce, ale...

sisstin
18. únor 2012

@blandik u nás ve školce jsou taky MNT smíšené a je jich tam 25, páč to je státní školka...učitelka říkala, že občas se stane, že tam děcka lítaj..ale prý stačí jedno dvě sražení a rychle toho nechají 😅 😅 😅 ale třeba v té logo třídě děti taky neběhají nijak extra (teda samo, nejsem tam celou dobu, jen chvíli ráno a odpoledne)..ale celkově přístup všech tříd (teda i neMNT ) je takový, že nejsou podporovány hlučné aktivity ve třídě a fakt to funguje a ty učitelky si to umí ohlídat...jak to dělají nevim 😅 😅 😅

řádit můžou děti venku na zahradě, maj teda pravidlo, že třeba klackama smějí mířit jen dolů, nesmí se mečovat apod. 😝

blandik
autor
18. únor 2012

@sisstin - chodila jsem s malým do montessori klubu, dovedu si představit, že to funguje, děti jsou ponořené ve svých aktivitách...osobně by se mi líbila školka, kdy by byla místnost k soustřednění a místnost k hrám, protože vidím na našem, že ty hry potřebuje...ale ve waldorfu je k těm hrám toršku moc prostoru...přála bych si mít možnost dát dítě do Montessori školky...

sisstin
18. únor 2012

@blandik já právě přesně nevím, na kolik je v té MNT třídě "volná" hra 😉 v té logo třídě ji moc nemají, mají hodně ty řízené činnosti a právě MNT aktivity, plus logopedická cvičení. Právě syn má problém s tím, že si neuměl "volně" hrát, on byl i z domova vedený na pomůcky, vždycky vyhledával jenom ty edukační různé aktivity právě na úkor té fantazijní hry. Proto jsem ráda, že právě v té školce se to učí (i když ten prostor mají určitě menší, než v "normální" třídě), pro něj je to důležitý, jelikož ty dětí s logo problémy mají právě v té fantazijní hře problémy. Ale kdyby ty problémy neměl, tak si myslim, že by mu ta volná hra asi nechyběla...ale to záleží hodně na povaze těch prcků.

U nás jsou právě dvě plně MNT třídy , jedna třída s MNT prvky a ta logo třída s MNT prvky. Tak třeba pro rodiče, kteří se nedrží striktně toho přístupu, tak je vhodnější právě ta třída s prvky...děti tam mají jak pomůcky, tak i normální hračky...

blandik
autor
18. únor 2012

@sisstin - hm, to zní zajímavě - u našeho mám právě "problém", že má neskutečnou fantazii, nedokážu ho dostat na edukativní hry...i když mu přečtu pohádku - chce to třeba tři krát za sebou, tak to pak začne téměř vždy hrát a předávět a mě zapojuje..takže jsou to často hry na něco a jako...a já mám pořád pocit, že bych ho chtěla více rozvíjet...přitom v tom montessori prostředí ho to bavilo...

sisstin
18. únor 2012

@blandik no v tom MNT kolektivu je to prostě asi jiný...jak jsem byla na tý přednášce, tak se tam právě jedna maminka ptala, jestli dětem ta volná hra a normální hračky nechybí. A paní učitelka říkala, že fakt ne...že tam nedávno holčičky někde našly domeček pro panenky (pozůstatek toho, když to ještě byla "normální" třída), tak ho s velkou slávou umyly a uklidily. Pak si to každá holčička jednou vytáhla a od té doby tam leží ladem. Fakt ty děti, když mají na výběr, tak si vyberou tu MNT věc téměř vždy 😉

Takže myslím, že chlapeček si může volně hrát doma, a "vzdělávat" se bude ve školce...u dětí bez problémů to je podle mě takhle ideální, u nás je to přece jenom trošku jiný, musíme se denně připravovat doma a trošku ten řád mít musí v tomhle....

dagina
22. dub 2012

Ahojky maminy, ráda bych obnovila diskusi. Učitelka v Mš by od září chtěla do programu zapojit i wald. výuku. Trochu jsem to tady přelouskla..., nevím přesně co si pod tím mám představit. Nějakou představu mám, nevím zda správnou. Co to dítěti dá, popřípadě veme o proti klasické školce?????? Moc díky za zkušenosti a názory případně další zajímavé info na toto téma.

drobilka
8. bře 2013

Zdravím. Prosím,sháním rodiče, kteří mají zkušenost s waldorfskou školkou a byli by ochotní mi vyplnit krátký dotazník k mé diplomové práci. Předem všem moc děkuji.
http://www.survio.com/survey/d/I4O6N9M7X0J6C6K5X

lu777
28. říj 2013

@blandik
@romcovaklarka tak náš syn chodí do waldorfské školky 3. rokem a výletů mají teda dost, nebo určitě ne míň než jinde 😉 akorát jsou koncipované víc přírodně (třeba otevírání studánek, výlet do místa kde se něco vyrábí ručně apod.)

jinak mně tam plavání chybí, to je za mě asi jediné mínus.... jinak samé klady 🙂 hlavně ten normální, lidský přístup a žádný stres....

zvažuju teď waldorfskou školu, máme dvě normální ZŠ přímo u nosu, ale ta waldorfská není tak daleko, je to tak na 30 - 40 minut ode dveří ke dveřím, takže zvladatelné.... teď tam půjdeme na den otevřených dveří, tak jsem na to zvědavá.... určitě tam budeme muset být dost zapojení, no ale zatím dělám na půl úvazku, tak to bych zvládala 🙂
z praktických věcí vím, že děti většinou začnou číst až ve 2. třídě ale zase v 1. třídě násobí, dělí a tak....

lu777
28. říj 2013

@dagina tak te´d už asi spíš můžeš napsat Ty co to dalo Tvého dítěti, odpovídám po dlouhé době...
vzít? to fakt nevím co by to mohlo vzít 😅
dát - větší kontakt s přírodou, větší návaznost na to co v ní probíhá, cykly.... více ručních prací (tkaní, šití, vaření, modelování z vosku apod.)..... hodně zpívání a hraní.... větší blízkost s rodiči, komunita, příjemná, slušná, klidná, kde se dobře komunikuje..... pro práci zapálené učitelky a rodiče, kteří se opravdu zajímají o vzdělání svých dětí..... uvědomění si, že máme i duši, a že je něco vyššího (ať už tomu říkáme jakkoli).... citlivost k dětskému vývoji, žádný nátlak.....

blandik
autor
30. říj 2013

@lu777 - budu ráda za zkušenosti. Taky pořád zvažujeme, že půjdou děti do Wškoly, máme ji ale v sousedním městě, 25 km od bytu..taky se chystáme na den otevřených dveří..máme zatím dva roky na rozmyšlenou, protože Miška půjde až v sedmi letech do školy..po pravdě si nedovedu představit, že by šel do normální školy..

lu777
30. říj 2013

@blandik tak já si to u staršího taky neumím představit.... on je takový dost zasněný, hodně přemýšlivý typ... přijde mi, že je inteligentní určitě minimálně průměrně, ale potřebuje čas... když nemá stres, tak vyřeší kdeco, ale jak je chaos nebo stres, tak to nedává... není moc soutěživý typ... waldorfská školka mu dost vyhovuje....
my jdeme 15. na den otevř. dveří, tak jsem zvědavá, je to zatím jen jedna třída, kterou si skupina rodičů pronajala v ZŠ....ale jinak je to pro nás opravdu hodně daleko, protože nemáme auto... tady by to bylo dojíždění navíc, ale ještě zvladatelné... jen ten začátek by byl blbý, protože mladší do školky a starší do školy a do toho práce, tak prostě ty dva roky, než by šla i mladší by byly náročnější, ale stálo by to za to....

blandik
autor
30. říj 2013

@lu777 - rozumím. A klasická škola je samý stres a orientace na výkon za co možná nejkratší čas..a spousta dalšího negativního. Náš je dost individualista, zatím nechodí do školky vůbec a je se mnou..Nedovedu si ho představit, jak funguje v normální škole..ale pro nás to znamená vyřešit dost věcí, včetně mé jakési práci na částečný úvazek, možná se přestěhovat, máme upravený byt..mno, spousta nejasností..vidíš, musím se podívat, kdy mají den otevřených dveří, myslela jsem, že je na jaře u nás..jdu kouknout.

lu777
9. pro 2014

@blandik jak jste to nakonec vyřešili?

náš Matýsek chodí nakonec do waldorfské školy 🙂 po počátečních potížích s adaptací (dost to tam na ně asi zkoušel) si to snad začíná sedat.... je to nová škola, takže je to takové méně stabilní než ta školka, ale jinak muž byl mnohokrát ve vyučování (tam lze kdykoli přijít a zůstat třeba celé vyučování) a moc se mu to líbilo... já byla zatím jednou...
jinak jak mě všichni strašili že nebude číst a kdeco, tak to tak není prostě jen na ně netlačí, aby všichni četli teď hned apod. i když jim to nejde... on ale moc najednou chce, zrovna dneska doběhl domů a hned ve dveřích (ležela jsem v posteli se zánětem dutin) "neboj, hned Ti přečtu pohádku" 😀
čte po písmenkách nebo celá slova, oni neslabikují, vyhovuje mu to evidentně....
píšou tiskací zatím, psací se dělá až později...
počítají do 20, i násobí někdy, dělali římská čísla...
dělají hodně pohybových věcí, zpívání, rytmus....

jen teda ten waldorf se nám nějak zažírá pod kůži, já to doma nijak moc nepodporuju, ale děti to teď začínají najednou vyžadovat a projevovat doma... "mami, chtěla bych, abysme si u každého jídla zapálili svíčku".... čím dál tím častěji si zpívají různé písničky (hodně jede svatý Martin a Vánoce a skřítci 😀 ), chtějí šít, vyřezávat z brambor, ptají se mě proč nepletu a poslední věc včera, napsali si Ježíškovi o voskové bločky 😀

taky mě nutí chodit ven i v dešti, chtěly několikrát na koncert, když hrajou hru tak gratulují tomu kdo vyhrál apod... trošku mi padá čelist 😅 😅 jsou to samé pozitivní věci, ale přišlo to najednou a tak se učím za pochodu.... taky už mi bylo vysvětleno, že každý jsme jiný, ale to je v pořádku (ve škole jsem pochopila, že řešili to, že jedna holčička je adoptovaná a jeden chlapeček má tatínka černocha)....
je to tak zajímavé období, začínají se z nich stávat úžasní lidi, fakt mě inspirují.... 🙂 🙂