Waldorfská školka/škola. Máte zkušenost?

blandik
7. led 2011

ahojte, máte někdo zkušenosti s Waldorfskou školkou? Ráda bych tam umistila syna, něco jsem si načetla, ale zajímaly by mě přímé zkušenosti rodičků, jejichž děti již do školky nebo školy tohoto typu docházejí.

kubaka
13. led 2011

@blandik zrovna diskuse o WŠ padla v Kojencích v tématu Létání miminek - jedna maminka v této škole i učila, takže má bohaté osobní zkušenosti - koukni tam, určitě ti ráda poreferuje.

blandik
autor
14. led 2011

@kubaka - ahojky, díky za tip, jdu se přidat:o)

lu777
11. únor 2011

ahoj holky mám úplně přesně stejný dotaz jako Blandik....

máte tu někdo zkušenost s waldorfskou školkou????
prosím písněte kdyžtak, já o tom směru něco vím, studovala jsem pedagogiku ale v praxi s tím zkušenost nemám a teď se budeme stěhovat a waldorf. školka je tam velice blízko, tak mě to moc zajímá...

díky!!

romcovaklarka
15. říj 2011

Vytahuju na světlo. Máte někdo dítě ve waldorfské školce či škole? Jak jste spokojeni a jak dítě?

blandik
autor
20. říj 2011

@romcovaklarka - ahoj, malý tam nakonec je. Dala jsem ho tam hlavně pro ten lidský přístup, který jsem z učitelek cítila a který byl pro mě hodně důležitý...a musím říct, že sami navrhli, aby si dítě pomalu zvyklo na školku, zůstavalo tam jen třeba dvacet minut na začátku, nebyl a není problém ho dovést po osmé hodině nebo ho vyzvednout po půl hodině - takže žádné takové jak často slyším - dítě musí být ve školce do osmi a pak ho nevydáme....a učitelky kyselé..a hlavně ty ženské co to tam u nás dělají jsou fakt pro tu práci nadšené, děti jsou tam klidné, jsou tam smíšené třídy (dvě) a jsou tam slavnosti, kdy jsou ve školce i rodiče...

romcovaklarka
20. říj 2011

@blandik Tak to zní dobře 🙂 Díky za informaci. Já vím, že to řeším trochu brzo 😅 ale chci vybrat školku, kde se mu bude líbit, já měla strašně blbou školku (právě jsme se přestěhovali a v jiné už nebylo místo) a strašně jsem to nesnášela, furt jsem brečela ☹

blandik
autor
20. říj 2011

@romcovaklarka - já jsem taky nebyla zrovna šťastná ve školce a nechtěla jsem tam chodit, tak jsem to taky řešila. Navíc jsem se nastavila docela na jinou komunikaci s dětmi, a klasická školka se tam nemůžu prostě vejít...Docela se mi líbí, že tam jsou pouze dřevěné hračky, není to takové afektované prostředí, výzdova jemná, barvy se mění v průběhu roku (nejsou tam žádní krtečci na zdech...), a současně se tam nechodí na žádné výlety víceméně..takže to není taková klasická dnešní školka se saunou, plaváním atd...Ale tak nějak si myslím, že tohle děti ve školce nemusí dělat..

romcovaklarka
20. říj 2011

@blandik Tak ty hračky a tak, to se mi celkem líbí... ale co je dobrého na tom, že se nechodí na výlety? Nebo to možná nějak blbě chápu 😕 Jojo, já vím, ty chodíš do diskuse RaBR, žejo? 🙂 Já na to taky občas koukám... ale furt nevím nevím... Ach jo, to je nejhorší, že člověk neví s jistotou, co je pro toho alého šmudlíka to nejlepší 😒

blandik
autor
20. říj 2011

@romcovaklarka - já to taky nevím, jestli to je dobré...ale zase mi příjde, že školka je jednou z nejdůležitějších etap života...tak nakonec jsem zvolila waldort (tedy alternativní, protože u nás není čistě waldorfská...)...u mě bylo tedy dost podstatné, aby tam byl takový ten lidský přístup, není to tam podle rabr, ale ty učitelky to dělají ze srdce...Ty výlety - možná až bude malý starší, tak bych i brala, aby jezdili se školkou na výlety na koně nebo do sauny, ale nějak to nemusím mít..pořád to beru, že tohle patří do aktivit rodiny...a taky jsem nějak proti tomu, že dnešní společnost je nastavená hodně zážitkově - jakoby ten náš pocit, že nemůžeme jen tak klidně se věnovat nějaké aktivitiě, ale musíme honit zážitky -a to mi někdy ty školky připomínají - spousta barevných hraček, ozdob na stěnách, výletů a aktivit..jakoby to na mě působí hodně nesoustředěně..asi to nedokážu vysvětlit...

romcovaklarka
21. říj 2011

@blandik Jo, já asi vám, jak to myslíš. Je to takový přeplácaný. Něco na tom bude. Je fakt, že ty malý děti z toho kolikrát ani nic nemají, tak je to skoro zbytečný...

petruskaz
21. říj 2011

ahoj... tak s těmi hračkami souhlasím... nám už se podařilo vysvětlit rodičům, že nechceme, aby měl matěj pokojíček zavalenej po strop nesmyslnejma hrkajícíma a blikajícíma hračkama... dítěti to nic nedá (názor - aby se na mne zase nesesypala vlna kritika těch, kteří si myslí něco jiného 😉 )... na chvíli možná zabaví, ale pak to stejně letí do kouta... nejraději má stejně naše "hračky"... a tak spolu vaříme, uklízíme... prostě všude, kde většina asi řekne: ne, nepleť se mi tu - tak to vždy aspoň zkusím pojmout i jako hru pro něj...
a k těm školkám... taky jsem uvažovala o alternativě... nemáme tady sice waldorf, ale montessori, což je mi osobně ještě bližší... ale trochu mám strach z toho, jak dítě, které je vychovávané v tomto alternativním prostředí, kde se klade důraz na spolupráci a podporu víc jak na soutěživost, sílu a prvenství apod., obstojí v dnešní době, která prostě těm, kteří mají ostré lokty, přeje... tak nevím... nechci zase, aby si od začátku myslel, že v životě narazí jen na lidi, kteří se chovají slušně... v žádném případě netvrdím, že v "normální" školce nejsou slušné a prima děti.... prostě si jen myslím, že tamní prostředí je podobnější realitě života, která je jednou čeká...

blandik
autor
21. říj 2011

@romcovaklarka - tak, tak..Já myslím, že je to ruší v koncentraci a dělá je to takové nesoustředěné, rozlítané...chodila jsem s malým na montessori a to byla paráda. Taky klidné prostředí.. žádné cingrlátka..
@petruskaz - u nás zase není montessori školka...já bych dala raději taky do montessori, zažila jsem si to rok v mc, kam jsme chodili..vidím v tom i nějaká úskalí...takže mě osobně by se líbil nějaký hybrid mezi wš a montessori - a přiznám, že bych měla taky v hlavě trošku problém, jak pak bude dítě připravené na kolektiv..přeci jen montessori je dost individualistické a ty děti z toho prostředí si myslím jsou více "dospělé", protože nejsou vystavované klasickým tlakům - jsi hodný, zlý - kde pak děti ani nemají jinou možnost než se chovat jako "děti"...aspoň tak to na mě působilo na přednáškách Štarkové, když mluvila o tom, jak to funguje u nich ve školce..pro mě ideální prostředí, tam bych dala dítě hned...protože o něco podobného - ten přístup se doma snažím - ale ta představa střetu v první třídě běžné ZŠ...je trošku škoda, že montessori nenabízí celé vzdělání -tedy včetně střední školy...U nás je waldorf včetně střední, ale zase mám já osobně problém s háčkováním a šitím hraček...taky v tom tápu...

romcovaklarka
21. říj 2011

@petruskaz @blandik Holky a jaké hračky na hraní byste daly 4m miminku? Jemu se právě ty blikající nebo hrající líbí asi nejvíc (i když máme teda jen jednu a ta hraje decentně, a pak ještě hrací podložku od Lamaze, ale tu mu nezapínám už, jen se na ní válí)...?

blandik
autor
21. říj 2011

@romcovaklarka - já myslím, že to je o množství hraček. My jsme měli takové ty šustící na dotyk, různě strukturové nebo nějaké chrastítko, které chytil a chrastil..je fakt, že přímo hrací hračku jsme neměli, tak ani nemám zkušenost, mě se to moc nelíbilo..a pak byl moc rád právě naq nějaké té hrací podložce plus hrazdička, kde se natahoval...tak jak píšeš, jen tu hrací hračku (krom natahovací do postýlky jsme neměli...já myslím, že hrací ok, když to není moc nahlas, je to jemné...ale takové ty silně blikající..ale nejsem odborník..tak nevím. Já spíše řeším to, že nechci, aby byl zavalený hračkama, aby pořád dostával stohy dárků. Myslím, že dětem stačí pár hraček a mají k nim pak vztah (samozřejmě má minimálně třicet autíček, plné puzzlí, lego, kostky, kuličkodráhu a spoustu dalšího), ale kdybych to trošku nekorigovala, tak máme doma fakt skladiště...dokonce někdy musím nevhodné hračky prostě stopit, když k ním nestihne přilnout...

mamkamarketa
21. říj 2011

@blandik ahoj,muzes mi prosimte trosku lepe popsat tu vasi skolku?
souhlasim s tebou,ze volba materske skoly je velmi dulezita. my mame v okoli 2 statni skolky,jedna je celkem dobra,ale tem mi diky kriterim vezmou kluka az v predskolnim veku.
ta druha je des, tam bych nedela s prominutim ani psa natoz dite.

skolky montessori me vubec neoslovily. nelibi se mi,ze deti nejsou v kolektivu,ale pokud se to nikomu libi jeho vec.

ja jsem dost dlouho hledala skolku ktera nas oslovila,tak by me zajimalo jak to chodi jinde 😉

blandik
autor
21. říj 2011

@mamkamarketa - asi ti moc nedokážu napsat. Taky o tom až tak moc nevím, ale příslo mi to, že tam mají hodně lidský přístup k dětem, už i proto, že jsou ty ženské tam přesvědčené, že dělají správnou věc, že to je přesně to, co chtějí dělat a je to na nich moc vidět. Pro mě bylo tohle důležité...Například tam mají systém postupného zvykání - doporučují dítě nechat první den jen deset minut ve školce o samotě a pak postupně prodlužovat dle tempa dítěte, takže první zkušenost dítěte je radostná a pak na ní staví...Takže tam není problém dítě přivést v devět a odvést v deset. Žádné zvonění na učitelku, učitelka dupající ve dveřích, že jakto že vedeš dítě pozdě...Třídy jsou smíšené, nemělo by to být takové klasické soutěživé prostředí zatížené učitelkami (jejichž metody zamrzly v komunismu, jimž dnešní doba vzala výchovné pohlavky a tak místo toho ječí na děti..).
Jinak ve waldorfu, co vím, se vychází z toho, že děti do sedmi let cca jsou připraveni poznávat svět smysly a proto ty smysly rozvíjí, ale právě opačně než montessori - je to zaměřené na umělecké prožívání - tedy kreslení, divadlo, tanec, zpívání, pohádky...(právě já bych brala mix waldorfu a montessori - v každém je něčeho moc a něco tam není), s tím, že když si dtíě může v této životní fázi prožít svět takto fantazijně, obklopeno materiálem ze dřeva, tak to nějak naplní jeho potřebu do budoucna a bude moci na tom dál stavět...Rok je rozdělený na cykly a ty pak na podcykly, kde podcyklus trvá týden a je zaměřený tématicky a to se prolíná do dětské tvorby, práce s dětmi...Je to hodně propojené s přírodou, vděčností za to, co ze země dostáváme...Nevím, jestli to je moje představa, ale podle mě pro tříleté dítě (ve smíšené třídě) to vhodné je....Jak jsem psala, já jsem tam šla hodně proto, že mě oslovil přístup učitelek, jejich nadšení a lidskost, familiernost...cítím se tam dobře a vítána, když příjdu nebo když příjde MIška. Co bude dál ,se uvidí.

blandik
autor
21. říj 2011

@mamkamarketa a právě že jsem kolem neznala jinou školku s dobrou pověstí, jen samé story o puntících za rychlé čúrání nebo třeba s pranýřováním za počůrání...a neměla žádnou vazbu osobní..kdežto tam ano...

mamkamarketa
21. říj 2011

@blandik to zni pekne. ja o skolkach u nas (obzlaste o te ''horsi'') slysela story,ze detem nedaji napit,aby mely o starost mene s detmi co musi curat 😠
chodi k nam na hriste (ta skolka hriste ani nema) deti tam litaji,perou se,ucitelky si jich absolutne nevsimaji. kdyz prisla holcicka za ucitelkou,ze potrebuje na wc,poslala ji SAMOTNOU parkem (sice to neni daleko,ale i tak!!!!!!!!!!!!!!!) na wc. proste tam bych malyho fakt nedala. ja chapu,ze jsou rodice co nemaji moznost vyberu a musi do prace,ale ta skolka je desna ☹

blandik
autor
21. říj 2011

@mamkamarketa - tak to zní desně...Mě už právě odstrašují i ty školky se systémem - učitelka rve dtíě matce z ruky s tím, že si musí zvyknout, natož aby nedali dítěti napít nebo nenastavily pravidla a děti si skákaly po hlavy...Nevím tam u nás je klid, když tam příjdu a co se mi moc líbilo, tak i když jsem tam první měsíc chodila vážně mimo klasické hodiny vyzvedávání, žádné dítě nevypadalo smutné, že pro něj máma nepřišla..ty děti tam jsou nějak klidné..

mamkamarketa
21. říj 2011

@blandik jo jo souhlas. ja zecatku tam byla s nim,aby se zabavil a pak jsem zmizela (mel 2r3m)
nakonec sme zvolili soukromou skolku. jak pises, syna muzu privest a odvest mimo ''dane'' hodiny v ramci celeho dne. ale na prvni zvykani tam byl 4h,me se to zdalo moc,ale ucitelky me ujistovaly,ze to bude dobre. porad jsem je bombarovala telefonaty a malej byl uuuplne v klidu 😵

to je statni kam chodi tvuj malej?

jo jeste me se u nas libi,ze maji 3 ucitele chlapy 😵

blandik
autor
21. říj 2011

@mamkamarketa - jo je to státní, takže školkovné jsou tři stovky, plus dvacetsedm plná strava na den. ONo to asi záleží na dítěti, to zvykání -některé děti vplují a je to v klidu, jen si to třeba poránu opláčou při předávání...náš více méně při předávání nebrečel vůbec (až na pár dní při změně učitelky ), ale pak se ukázalo, že zatím moc nechce s dětma, že pokud se mu učitelky věnují, tak je v klidu, a pokud nemůžou, tak je mu hned smutno...to se projevilo, jak tam začal spát a byl tam déle..a pak se to po týdnu srovnalo...ale v tom ho znám, potřebuje nějak více času na změny, na přivyknutí, než se otevře a zapojí...to má od mala...takže u něj si právě nedovedu představit přístup - že by tam byl rovnou na několik hodin...
A ta vaše soukromá je nějak zaměřená, nebo proč je soukromá?

mamkamarketa
21. říj 2011

@blandik to je super cena 😵
no ja hledala skolku s osobnim pristupem,kde je dite brano jako individualita. ucitele jsou spise kamaradi a kdyz se dite pocura,neni jak si vystizne napsala ''pranyrovano'' chtela jsem ceskou skolku (coz ceska soukroma neni 😒 )
ale ja si hodne zakladam u syna na zdrave strave,celkem se mi prici parky,uzeniny, jatra,pastiky a pod v jidelnicku 3leteho ditete ☹ takze mame skolku zamerenou na zdravi zivotni styl (ji alternativni potraviny vetsinou v bio kvalite,cvici jogu,tridi odpad,pestuji si vlastni ovoce a zeleninu,hodne vyrabi z prirodnich veci (listecky,kastany,tiskaji bramborama) ve skolce maji saunu,keramickou dilnu a chovaji kozy 😅

k tem hrackam maji hernu,kde najdes vlacky,kuchynku,panenky,auticka...(tam jsou vetsinou odpoledne)
a pak maji ''ucebnu'' coz je druha herna,ale s naucnyma hrackama-puzzle,kostky,doplnovacky, bludiste...proste hry kdy se pouziva hlavicka 🙂 tam jsou po ranu,nez si je ucitele rozdeli na ranni aktivity

musim rict,ze sme nadceni vsichni
jedine negativum je financi stranka,ale jak manzel rika,ze je to vzdelani. a za vzdelani se plati.

takyja
21. říj 2011

@mamkamarketa Ahoj, a můžeš napsat, co je to za školku - nebo aspoň na které Praze? Díky 🙂

mamkamarketa
21. říj 2011

@takyja je v dejvicich. maternity center

blandik
autor
22. říj 2011

@mamkamarketa - to zní úplně úžasně, to by se mi taky líbilo...je to takové normální, nevytržené z dnešní reality a přitom předávající "správné" hodnoty a přístupy...U nás moc soukromých školek není, je tada jedna za jedenáct tisíc na měsíc - pseudo montessori, s rabr přístupem, mluví se v ní částečně i anglicky....

mamkamarketa
22. říj 2011

@blandik kdyz ne se ten montessori prisltup nelibi 😒
koukala jsem na ted na netu na waldorfskou skolku v praze,predpokladam,ze vsechny jsou zalozene na stejnem princicpu.
moc se mi libilo,jak maji rozdeleny rok na etapy. dnesni mestsky dite nezna ani masopust ..
jedine co me trosku zaradilo,ze si nevystavuji sve vytvory,to je podle meho skoda. me se to libi jako dekorace u nas na chodbe 😵
u nas maji 2ucitele a 1 ucitelku z anglie,coz ja jsem nechtela syna vystavovat anglictine ve skolce (mm je american a syn mluvi paradoxne lepe anglicky nez cesky) takze ja jsem chtela aby se mu zlepsila cestina...

blandik
autor
22. říj 2011

@mamkamarketa - tak u nás ve školce výtvory dětí vystavují, pravidelně je mění - mají to v šatně. Měni se výzdoba často během roku, ale je jemná - látky, závěsy, výzdoba z kaštanů, šípků..Ta naše školka je taková jen pseudo waldorfská, nemá podle mě vše potřebné, co by měla mít /př. pec/ - a proto se ani přímo waldorfská nejmenuje, ale pouze alternativní mateřská školka. Taky se mi líbí, že je to rozdělené na etapy - wpedagogika vidí velký význam rytmu a pravidelném opakování na pocit stability do budoucna...Já jsem měla trošku problém s těmi slavnosti, že je to vlastně slavnost katolických svatých - sv. Michal, sv. Martin...ale v tom jejich podání to více souvisí s tím rytmem než že by to bylo nábožensky pojaté...je to příležitost, kdy jdou odpoledne rodiče do školky za dětmi, je tam vystoupení, děti mají napečené buchty od maminek...
Co je ale škoda v té naší a s čím ani naše školka není spokojená, je strava - a to mi hodně vadí - jídelna není školky, a paní vedoucí má své představy o zdravé stravě - takže vaří játra, knedlíky, paštiky, škvarkovou pomazánku s porkem, langoše...mě to děsí, protože po přečtení jídelníčku první týden jsem si řekla, že z toho 80% nikdy ani neochutnal a s větší polovinou mám zásadní problém...zatím to nechávám plynout, protože stejně nejí, co nezná...U nás je jediná školka - tzv. zdravá školka, a zase mi tam nevyhovuje přístup - na netu přímo mají uveden nějaký výňatek o trestech pro děti a že je to správné...takže pro mě nepřijatelné, protože si mylsím, že se s dětmi dá i jinak pracovat než je trestat...

mamkamarketa
22. říj 2011

@blanik to zni moc pekne 🙂 fakt se mi zamlouva,jak to maji rozdelene 😵
hmm to jidlo..nechapu,ze nejsou povinni se drzet nejakych norem? porad se rika,jak jsou ceske obezni uz v ranem veku,ale skvarkova pomazanka a knedliky tomu nepomuzou 😠 nehlede na nutricni hodnoty tehle jidel 😖

no k tem trestum,to je naprosto sileny 😠

blandik
autor
23. říj 2011

@mamkamarketa - paní vedoucí z jídelny se právě normama ohání, co vím, tak u nás ty normy nejsou až tak přísné...mě třeba vadí i různé džusíky, ochucené čaje, margaríny, knedlíky, tavený sýr...náš je zvyklý na zeleninu ke každému obědu, miluje to...tak to tam vůbec není - prostě řízek a brambor, hovězí, rajská, knedlík...No však obě mluvíme o tom samém, právě u těch nejmladších dětí by ty normy měly být jasné, snad i s recepty, co se může vařit - kopírující zásady zdravé výživy...protože jinak si s tím dělají ty vydoucí, co chtějí - ony mají určitý počet jednotek masa na týden a jak to udělají, jen na nich...

mamkamarketa
23. říj 2011

@blandik no normy snad uz ani nejsou. jinak by do vseho nemohli cpat masox, dochucovadla a pod 🙄 no taveny syr to je taky kapitola sama pro sebe 🙄 caje mi tolik nevadi (nas neumi pit obyc vodu,ale chapu,ze voda je nejlepsi) ale me vylozene depta,jak se porad prohlasuje,jak jsou ceske deti obezni,jak je nutna prevence obezity=zdrava strava. pak das dite do skolky a ma skvarkovou pomazanku,rizek, ke svacine brumika a zapije to detskou colou (coz pry v nekych skolkach obcas davaji) 😠