Začátek v MŠ aneb co dělat, aby nebyly hysteráky

nanny85
11. únor 2013

Ahoj holky,maminky,letos nás čeká zápis do mš a samo od září šupem tam,v květnu bude mít beruška 3r,mám docela obavu že to bez hysteráku nepůjde,teorii zvládá na jedničku,denně chodíme kolem školky a mluvíme o tom co tam děti dělají,že tam mají spousty hraček,potkáváme je na procházkách,vidí i jejich hřiště,mluví o tom že maminka a tatínek půjdou do práce a Natálka počká s holkama a klukama ve školce,těší se.Ale je to holka ostýchavá,když přijdem do kolektivu,drží se u mě a kouká a po nějakém otrkání jde a ostýchavě si hraje,není to suverénka,je jedináček a moc do styku s dětma nedochází přes zimu,je i na ní vidět že je fixovaná víc na mě jak na tátu(moc času s ní netráví,a to není od rána do večera v práci),když jsem se pokoušela já chodit výkendy do práce tak se i protestně manželovi počůrávala nebo v noci nechtěla spát,není vůči ní moc trpělivý,tak jsem to musela utnout at z ní není nerváček.Přitom když je u babičky tak je v klidu,to mě ještě posílá pryč že tam bude spinkat.Jenže jak ji mám připravit na praxi která na ni čeká?Protože když už spustí a dlouho hysterčí s brekem tak se zasoplí a začne se nadavovat a zvracet 😨 Jaké máte zkušenosti či rady?

lv
11. únor 2013

@nanny85 úplně jsem se otřepala, když si vzpomenu na ty scény s mojí cácorkou..takže rady nemám, z vlastní zkušenosti - a co budu aplikovat u druhé cácorky - dávat na 1 - 2 dopoledne, někam do miniškoliček už když jsi doma, třeba prvně jen na 2h, později na dopoledne, neudělej tu chybu nechat to na září..dceři se tam pár prvních dní líbilo, než jí došlo, že to tak bude pořád, týden za týdnem a řvala půl roku a další školní rok zase /protože jsem doma s miminem/.

nanny85
autor
11. únor 2013

@lv no to mám radost,když jsem potkala starší mamky které už mají vnoučata,tak říkaly že pro některé je zvykačka hrozná jelikož když se jede na ostro tak chtějí aby si pro ně maminka přišla hned :( no nečekám že to bude růžové,mě bude hnát jen čas at jsem co nejrychleji v práci a nemusím naddělávat víc hodin než je třeba :( ale urve mi to srdce,jsem vůči ní cíťa

lv
11. únor 2013

@nanny85 my jsme se s mužem museli střídat, protože jsme oba odmítali /samozřejmě ne před ní/ zůčastňovat se scény v šatně každodenně, nápor na psychiku jak blázen..

nanny85
autor
11. únor 2013

@lv no to budem muset každopádně protože manžel má třísměnný provoz a já asi budu lítat na 2směný,podle toho jak nám zaměstnavatel půjde vstříc,ale bojím se toho jak čert kříže ☹

hupcza
11. únor 2013

@nanny85: moje zkušenost je taková, že obavy maminek děti v plném rozsahu naplní 🙂 ..takže primárně bych radila opečovat sebe samu, abych nemusela řešit tyhle své obavy
druhá ověřená rada - pobavit se s dítětem, jak se tam těší a co mu může při nástupu do školky pomoci ...děti, pokud jsou tedy zvyklé, že se jim naslouchá, dokáží velmi jasně formulovat v tomto věku své potřeby ...
kupříkladu syn měl kapku nejistotu stran toho, že tam nebude znát žádného dospělého - takže jsme zavolala ředitelce a domluvila se před nástupem do školky na seznamovačce - přišli jsme, potřásl si rukou s paní učitelkou a bylo ....
při nástupu pak takhle paní učitelka byla jednoznačně cca dva měsíce jeho kotva ....ale když se rozkoukal, začal preferovat druhou - je mu asi milejší a kotvit už nepotřebuje
(jo a ještě chtěl do skříňky do šatny fotku - sice jí ani jendou prý nevytáhnul, ale asi mu stačí to vědomí, že tam je)

takže shrnuto - nevytvářet stresy a strachy dopředu a naslouchat dětem a maximálně jim vyjít vstříc

kacci
11. únor 2013

Děláš to správně, mluvit o tom a mluvit a mluvit.
Dobré je, aby malá věděla, kdy přijdeš..tzn. pokud ji budeš vyzvedávat odpoledne, tak vysvětlit, že se napapá, vyspinká, dá si svačinku, pohraje a pak přijdeš..
Brečet asi bude. Tomu se nevyhneš (i když některé děti to zvládnou i bez, ale je to menšina, nebo to na ně přijde až třeba po týdnu). Takže důležité je se v šatně zdržet co nejméně. Září bude ještě teplo, takže rychle dolu botky, pusu a strčit do třídy či učitelce. Jakmile se tam člověk zdrží, chová, hladí, pusinkuje, povídá, dítko se rozlítostní a hysterák je tu. Pak ji musíš vrazit učitelce a zdrhnout🙂.
Mně se osvědčilo to ignorovat, jak začala cukat bradička, všechno max. urchlit, lípnout pusu, a "šup do třídy". Jak jsem se nechala unést a začala hladit či vysvětlovat, bylo zle. Takhle jsem stále za rohem a viděla, že se vůbec nic neděje, hned si šli hrát.
První týden byl hodně velkej záhul - pro mě. Doma jsem se klepala a stresovala a to tak, že jsem do školky psala sms, jak to vypadá - přišla mi mmska s tančícími dětmi🙂))).
I teď, po více jak roce docházky (chodí do druhé soukromé školky, začli ve 2,5 letech) se občas stane, že je ráno slzavé údolí, ale přejde cca po 1 minutě po mém /manželově/ odchodu - učitelky mě informují.
A jak píše hupcza, je dobré dítěti stanovit nějaký záchranný bod - hustit do něj ... když budeš potřebovat vyčůrat, vykakat, vysmrkat, napít...řekni paní učitelce.

spagatice
11. únor 2013

@nanny85 Nás to čeká taky a mám z toho úplně stejný strach. Tím horší to bude, že já jsem doma s mladším synem. Jenže starší už potřebuje do školky mezi děti a taky trošku jinou autoritu, než mě 😉 . Začali jsme chodit do dětského centra, aby si Míša zvykl být mezi dětmi. Nedělá mu to problémy, jenže pořád se tam někde motám i já. Neni zvyklý být beze mě nebo manžela, nikdo nám děti nehlídá. Když mluvíme o školce, tak mi říká, že nikam chodit nebude, že bude se mnou 🙄 . No bude to boj.

hupcza
11. únor 2013

souhlasím, že i jasný sled činností, co se bude dít, když tam bude "samo", může hodně pomoci
záleží na dítěti, zda je fixováno na lidi, na proces ...nebo mu je blízký neměnný rituál, pak mu ho ráno dodat atd.

nanny85
autor
11. únor 2013

I tenhle názor,jsem zaslechla od jedné známé učitelky v důchdě že hned šup a nohy na ramena,mluví o tom skoro pořád,ale ještě vůbec netuší co :D jednou se mi stalo že se mi před školkou rozplakala že i ona tam chce jít,pak přišlo vysvětlování,i proč k večeru už holky kluci nejsou ve školce se ptala.No každopádně to bude zajímavé,ale budu se snažit házet se do klidu a moc se nevzrušovat,s mamkou se domluvím na častějším hlídání aby si začla odvykat trochu na moji "sukni" ikdyž pořád je ve známém prostředí,možná to trošinku pomůže a to že budu na trní?O tom není třeba ani psát :D doufám že nenechám ruky ve stroji z nervozity :D

janka
12. únor 2013

Tak moje zkusenost s ditkem: Je hodne fixovana na mne, nikdy beze mne nebyla (jenom ted kdyz jsem byla v porodnici). Nastesti v nasi skolce delali "privykani" a je jenom do 13.00, takze bez spinkani. Rodice tam prvni 1-2 tydny mohli byt s deckem a na chvili odejit a postupne to prodluzovat. Prvni den jsem nemohla ani na zachod, drzela se mne jako kliste... nejaky 3. den jsem ji nechala na hristi a sla jsem si sednout opodal, vedela ze tam jsem a kontrolovala mne 🙂... 5 den jsem ji nechala ve skolce samotnou cca 2 hodky s tim ze kdyz ji bude smutno, tak hned prijdu. Prisla jsem zrovna ve chvili, kdyz zacinala brecet. To ji dodalo jistotu. Jinak se ji tam moc libilo, takze nejaky 8 den uz byla v uplne pohode. Kazde rano jsem tam s ni zustala cca 5-10minut, nez se rozkoukala a pak po case mne sama posilala pryc: "Mami, tak uz chod!" 😀
Po nemoci prisel zlom: najednou tam rano nechtela zustat sama. Ja nastestí vedela, ze tam chodi rada a ze je tam v pohode, takze jsem souhlasila s navrhem pani ucitelky: rychle odevzdat a zdrhnout. jinak sceny. Brecela, ale jak se za mnou zavreli dvere, okamzite prestala. Ale nebyt toho privykani predtim, nedelala bych to takhle.
Ted kdyz nemuze do skolky, je to pro ni za trest. A ja jsem moc rada ze to tak vyslo. Myslim, ze jsem mela na zacatku vetsi strach nech Miska 😀

kitinka76
12. únor 2013

@nanny85 já mám dvě holky... jedna bulila tři roky každé ráno když jsme ji já nebo babička vedly do školky, druhá bulila, že už musí jít domů a ve školce chtěla být vždycky hned o půl sedmé ráno, aby tam byla první, prý je to tam nejlepší, když má všechny hračky pro sebe.... nevím co poradit, je to o povaze dítka 😒

garfie
12. únor 2013

@nanny85 Ono je ještě dost času a malá se trošku otrká, děti vyspívají rychle. Taky mi při zápisu přišla jako skoro mimino 🙂 a v září už to byla školkačka. Schvaluju to neustálé mluvení o školce, pak bych zkusila chodit víc do kolektivu. My třeba chodili na nějaké cvičení, časem tam už byla beze mě a já vedle v kavárně popíjela kafčo. Byl to kurz, takže tam chodily ty samé děti, vlastně podobné školce-jen na hodinu. U nás si taky děti můžou nosit do školky plyšáka na spaní, to je taky fajn-pokud má nějakého oblíbeného, tak jí to pomůže. Pokud by to u vás nešlo, může si ho brát aspoň do skřínky do šatny. Na druhou stranu, moje malá chodila první rok jen dopoledne, protože byl velký převis dětí a nebyla pro ni postel, takže to měla jednodušší.....ale školu si hned zamilovala, měli bezva učitelku-to dělá strašně moc.
Jo, teď koukám že jsi z Přerova, my chodily na to cvičení do Jungle http://www.centrumjungle.cz/prerov/kurzy.html

buldok
12. únor 2013

Já bych to každopádně udělala tak, že bych si práci nedomlouvala ještě na září, pokud to zvládnete. A vodila bych ji tam tímhle způsobem: První týden bych domluvila s učitelkama, jestli bych tam mohla být s ní. Myslím si, že by ti to měli umožnit, třeba na zkrácenou dobu, ale jo. Aby se malá trošku seznámila s děckama a zároveň tě tam měla. Další týden bych ji tam dala třeba jen na dvě tři hodinky a šla pryč. Další týden třeba na tě šest hodin. A nakonec na celý den. Uvidíš, když to bude postupné, nebude to pro ni takový šok. Během toho prvního týdne, kdy tam bude tři hodiny si zvykne a zároveň už třetí den bude vědět, že to není na dlouho. A další týden už si ani nevšimne, že je tam déle, jak ten předchozí týden. Však hodiny sledovat nebude 🙂 Tak bych na to šla já...

nanny85
autor
12. únor 2013

Holky bohužel to nepůjde tak růžově jak píšete abych tam byla s ní dva týdny,jak jsem psala,bude mít 3r v květnu a to už budu muset do práce,jelikož mám RD na 3 roky,takže toho necelého půl roku se budem střídat s manželem ve dveřích a předávat si dítě a čekat na září kdy ji vemou do školky a já budu moct chodit na neupravené šichty,byly jsme i minulý rok na zápisu,ale nevzali ji pro nevyzrálost,ikdyž jsem uvedla že od září bych platila školkovné na držení místa abych jí tam mohla v květnu dát ikdyby jen na 4h třeba na tzv. zvykačku,byly jsme odmítnuti jelikož bylo strašně moc odkladů do prvních tříd a místa v tom případě omezena,to jsem prosím byla ve 3 MŠ i s razítkem že v květnu nastupuji do práce.Z Přerova přímo nejsem,nejde mi tam nastavit jiné město,jsem z Hranic a jediné centrum je tu Dráček,ale jen středy,protože v ostatní dny jsou bud miminka,cvyčení pro maminky,těhulky,poporodní atd.

krystalka
12. únor 2013

@nanny85 - ahoj, můj syn chodí do školky od září, začal sice až ve 4,5 letech, protože má vývojovou dysfázii a dřív by klasickou školku prostě nedal. Od 3,5 jsem ho dávala jednou týdně do soukromé miniškolky na dopoledne, to zvládal v pohodě, byly tam většinou jen 3-4 děti, pro něj v té době tak akorát 😉 . Pak jsme se dostali do speciální školky, ten poslední přípravný týden v létě jsme se byli podívat do které třídy bude chodit, popovídali s paní učitelkami, vybral si značku na skříňku - všechno v klidu, nikdo jiný tam nebyl...Když pak začal normálně chodit, tak měl ráno problém se ode mne odloučit a na to jsme si udělali takový malý rituálek, který skvěle zafungoval - každé ráno v šatně jsem vytáhla bloček papíru a tužku a podle jeho přání jsem mu nakreslila malý obrázek (většinou to bylo srdíčko a uvnitř kočička a písmenka J a M (Jiřík a maminka ) a ten jsme složili a dal si ho do kapsičky u tepláků, aby měl něco ode mne pořád u sebe 🙂 - mělo to ještě další efekt - jednak se ráno zabavil vymýšlením obrázku, takže se tolik nesoustředil na to, že za chvíli odejdu a druhý byl, že když jsme vešli do třídy, tak ho hned začal lovit z tepláků a ukazovat paní učitelce, ta si ho začala prohlížet a povídat si s ním a rozloučení proběhlo většinou bez slziček 🙂 . Jen ze začátku ráno, sotva se probudil, tak vždycky spustil, že "do školky ne", ale jakmile pak za mnou zapadly dveře, tak se do všeho zapojoval v pohodě a pak ani nechtěl domů 😉