Zadrhávání v řeči u pětiletého, máte zkušenost?

hulda
6. čer 2014

Chci se zeptat, zda tady někdo nemáte podobnou zkušenost, nejlépe s dobrým koncem 🙂 . Muj syn začal cca ve 4,5 letech zadrhávat v řeči. Bylo to na dovolené, ze dne na den. Trvalo to měsíc, pak to zase ze dne na den přešlo. Bohužel po třech měsících plynulé řeči se problém vrátil, loni koncem října, a přetrvává dodnes. Chodíme na logopedii, kde mi paní doktorky vždy zdůrazňuje, že to muselo něco spustit, že jde o neurózu řeči. Ale já ani manžel nejsme schopni přijít na to, co. Asi před dvěma měsíci jsem ho vzala k psychologovi, ten nic zvláštního neshledal. Podle něj je to normální spokojené dítě, které má navíc širokou slovní zásobu. Při té návštěvě zrovna nezadrhnul ani jednou... Děláme doporučená logopedická cvičení, dodržujeme všechny rady, ale žádné zlepšení. Chvíli trochu lepší, pak zas o dost horší. Trvá to už dlouho, když nepočítám ten měsíc loni v létě, je to teď už osmý měsíc. Máte někdo nějaké zkušenosti? Budu moc ráda za každou zkušenost...

kamilaz78
6. čer 2014

@hulda A není to třeba tím, že syn se snaží rychle něco říct? U nás se to občas stává menšímu synovi, když se chce prosadit a něco říct.

hulda
autor
6. čer 2014

Myslim, že je to tim. Máme ještě mladšího a pro toho staršího je občas problém "urvat" si slovo 🙂 . Proto se asi snaží říct všechno rychle. Jenže zadrhává, i když má na mluvení dost času, ten mladší spí a já ho trpělivě posloucham. Dneska jsem si všimla i určitého napětí v obličeji...

kamilaz78
6. čer 2014

No u nás je to podobný, i když má mladší klid, tak prostě jak je zvyklý, že se musí prosadit, tak i tak se občas zadrhává. A i když má klid, tak se rozhlíží, jestli se neblíží ten starší a zase bude muset se "rvát o slovo".

tomulinka
6. čer 2014

@hulda a byli jste neurologii? Radím zajít, nechci tě strašit, ale zadrhávání řeči je prvotní projev neurologických problémů.

hulda
autor
6. čer 2014

@kamilaz78 díky moc za odpovědi, dnes jsem potřebovala uklidnit přesně takto 🙂. Dělá mi to starost a nechci, aby to synovi zůstalo, to je jasný... Díky! 🙂

hulda
autor
6. čer 2014

@tomulinka neurologii mam v plánu, chci se tam v pondělí objednat. Kdysi jsme tam chodili kvůli omdlívání z leknutí, to po třetím roce věku naštěstí ustalo... Jaký neurologický problémy myslíš?

kamilaz78
6. čer 2014

@hulda Trpělivě těm našim chlapcům musíme opakovat, že mají čas ať jsou v klidu a ono se to spraví. Váš mladší je ve věku, kdy se už asi dost rozmluvil a ten starší si musí na toto zvyknout a přestat se bát, že se nedostane ke slovu. Já věřím, že to tvůj Tomášek i náš Matyášek brzo poznají a přejde je to. 🙂

tomulinka
6. čer 2014

@hulda nebudu ti to psát, ale opravdu tam zajděte.

helcenka
6. čer 2014

@hulda - určitě se to časem spraví, ale nenechala bych to jen tak být a pídila se po příčině, zvlášť jestli už malej měl dřív problém (myslím to omdlévání z leknutí). Mohlo by to spolu souviset, i když se to může zdát zdánlivě odlišné a později by mohl nastat větší problém. Rozhodně tě nechci strašit, to neee, samozřejmě by bylo fajn, kdyby to nic nebylo.... Určitě tam musel být nějaký "spouštěč" ať už psychického rázu nebo fyzického (mohlo by to opravdu souviset s neurologickým problémem).
Držím palce.

hulda
autor
7. čer 2014

@helcenka díky za odpověď! Je fajn, že mě nechcete strašit, ale tím naznačováním nějakého většího problému už jste mě vyděsily dost 🙂 . Na neurologii ho určitě vezmu, ale než nás objednají, chvíli to potrvá...

mon_88017
7. čer 2014

@hulda zkušenost mám, akorát nevim, s jak moc dobrým koncem. Mně se zadrhávání řeči spustilo cca v deseti letech (nějaký problémy v rodině) a trvá dodnes. Ale žiju s tim, co mi jinýho zbejvá, věšet sa nepudu 😎 😀

hulda
autor
7. čer 2014

@mon_88017 🙂 Věšet se fakt nechoď 🙂 . Ale věřim, že příjemné to v životě není...

hulda
autor
7. čer 2014

@tomulinka Musim přiznat, že mi celý den leží v hlavě to, co jsi napsala... Dosud jsem si dělala starosti jen s možným psychickým handicapem pro dítě, teď se bojím něčeho závažnějšího... 😒

tomulinka
8. čer 2014

@hulda ach jo, nechtěla jsem tě vystrašit, ale zároveň ti chtěla říct, aby jsi to nepodceňovala a opravdu s malým zašla na neurologii. Něco to koktání spustit muselo a přeju vám, ať je to jen nějaká banalita psychického rázu. V mém okolí to bohužel tak nebylo ☹

hulda
autor
16. čer 2014

Našel by se ještě někdo s podobnou zkušeností?

marci65
2. lis 2014

Ahoj, slyšela jsem, že koktání vyléčí inhalace. Mám syna, který koktá od 3 let, je mu 9 a pořád stejné, někdy horší. ☹ Budeme dnes kontaktovat prof. Pešáka, který nám dá všechny informace, samotnou koktavost má léčit alergolog. Dám vědět, jak jsme dopadli. ( Může to být dlouhodobá záležitost, ale výsledky prý výborné, pan prof. Pešák byl v Sama doma) Kdo má podobný problém, nejen dítě, ale i dospělák, může pana prof. kontaktovat josef.pesak@upol.cz

merunkova
2. lis 2014

@hulda
@marci65 Doporučuji vám kineziologii, mám s ní jen ty nejlepší zkušenosti, mému synovi taky pomohla, mrkněte na net, informací najdete dost, spíš než Dr bych zkusila tohle 🙂

marci65
2. lis 2014

@merunkova děkuji za info. 🙂 Už jsem psala prof., hned odpověďěl. Tak zatím vyzkoušíme jeho rady.

hulda
autor
4. lis 2014

@merunkova Ahoj, taky děkuju za info a za příspěvek. Kineziologii jsme zkoušeli, ale mému synovi nepomohla. Můžu se zeptat, jak pomohla tvému synovi? Měl také problém s koktavostí, nebo šlo o něco jiného? Díky.

merunkova
4. lis 2014

@hulda U nás šlo o něco jiného, ne o koktavost.Ale co se týče kineziologie, slyšela jsem jen samé pozitivní zprávy, jak u dětí, tak u dospělých, všichni si to moc chválí.Já za nás taky.I mě osobně pomohla.Možná záleží i na kineziologovi, těžko říct, proč vám nepomohla.Jaký jsi z toho měla pocit, když jsi tam se synem byla?Kam až jste se dostali?

hulda
autor
5. lis 2014

@merunkova Já jsem byla u té kinezioložky nejprve sama, protože se to prý u malých dětí řeší přes matku. A když se dlouhou dobu poté žádné zlepšení u malého neprojevilo, jela jsem tam i s ním. Když jsem tam byla sama, našla a odstranila blok z doby, kdy byly malému dva roky. Když pracovala přímo s ním, našla blok ve třech letech. Vše se prý spravilo, ale výsledek nula ☹ .