ZŠ v Ostravě-Porubě, máte zkušenost?

denaxm
6. led 2014

dobrý den, máte nějaké zkušenosti se základními školami v Ostravě - Porubě?
- zš Bulharská
- zš Porubská (nyní přejmenovaná - na vozorně v porubě)
- zš Ukrajinská
- Zš Komenského

máte nějaký názor či postřehy?

janeyzelvicka
6. led 2014

My budem zkoušet Porubskou (gen. škarvady) a pak ještě karla pokorného (nemáme tu trvalé bydliště, tak doufám, že ji někde vezmou). Na Porubskou je prý nahlášeno 47 spádových dětí, plánujou brát 54. Jinak co jsem slyšela, Porubská prý spíš těžší, někteří tam děti nedávají právě proto, na druhou stranu ti, co je tam mají, prý spokojeni.

denaxm
autor
6. led 2014

já právě dneska slyšela od jedné paní, že se její sestra děsila, že to bylo těžké a nebylo, další, že by tam už nešla a jedna zase že jo. takže asi jako jinde. na porubské mi řekli, že letos nebude záležet kolikátý člověk příjde, ale jak dítě projde zápisem, je těžší než jinde - náznakem(to vím i od známé - pracuje tam) - měsíce za sebou, roční období, dny v týdnu , co je za den, co to a ono , paní zástupkyně mi říkala, že nezáleží kdo kdy příjde, ale jaké bude to dítě u zápisu, budou tam nejen učitelé prvního stupně,ale i jazykáři a psycholog

janeyzelvicka
6. led 2014

Uff, měsíce taky? To ta moje cácora asi nedá dokupy. No uvidíme. A vy máte v plánu jít kam?

denaxm
autor
6. led 2014

paní zástupkyně nám říkala, at to zkusíme - tak na 90% půjdeme, zkuíme a pak se uvidí. rozhodnu se asi až po zápisu- můžeš jít (prý) na více škol, jen pak musíš říct kam nakonec půjdeš, at nedržíš místo

janeyzelvicka
6. led 2014

Jj, my jdem určitě na víc, taky pak vyberem. Ta Porubská by pro nás byla fajn i vzhledem k vzdálenosti, máme ji asi nejblíž.

denaxm
autor
6. led 2014

my máme nejblíže bulharksou, ale porubská je jednu zastávku tramvají a na komenského to taky není nic extra dalekého

zuzkkkaaa
16. črc 2015

@denaxm
@janeyzelvicka čau holky, můžu se zeptat kam jste nakonec své holčičky daly? My to taky budeme muset řešit, a nějak nevím kde získat informace, samozřejmě kromě zajít do škol osobně, ale na to se mi zdá ještě brzy. 😝

Holky a můžu se zeptat co po vás chtěli u zápisu na té Porubské? Uvažujeme o ní, ale zase už jsem slyšela, že je o něco náročnější. Tak nevím, moje holčička je zatím spíš do větru 😀 😀

janeyzelvicka
19. črc 2015

@zuzkkkaaa
Dcera je na Generála Škarvady (bývalá Porubská 831), v bilingvní třídě. Jsme moc spokojení - teda hlavně ona 🙂. Plusem je kvalita výuky, na angličtinu je opravdu kladen důraz (pokud je to pro tebe důležité), mají asistenta na pár předmětů (rodilý mluvčí) a odpolední kroužky v angličtině. Největším plusem je naprosto úžasná paní učitelka. Za bilingvní výuku se připlácí. V třídách, co jsou jen jazykové, nemají ty odpolední kroužky ani asistenta, mají angličtinu dvě hoďky týdně. Klidně se ptej na cokoli, co tě zajímá.
U zápisu chtěli myslím jméno, adresu, barvy, tvary, zapínání knoflíků, zavazování tkaniček, kreslení postavy, pak zkoušeli, jestli umí cosi přečíst (napsáno LES, PES - nebo aspoň poznat písmenka a u toho byly obrázky lesa atd.), doplnit číselnou řadu, mohli si šáhnout na morče a vymyslet mu jméno, a pokud byste chtěli do bilingvní třídy, zkoušeli i, jestli pozná rozdíl ve výslovnosti mezi podobnými anglickými slovy (ship vs sheep a tak), případně jestli umí, tak zazpívat anglickou písničku nebo říct básničku.

zuzkkkaaa
22. črc 2015

@janeyzelvicka Jee ty jsi hodná, moc díky za reakci, ještě to musím promyslet, ale jsem ráda, že jste spokojení 🙂 A prosimtě vy bydlíte kde? jste ze spádové oblasti, že vás přijali? My bydlíme na ulici Gustava Klimenta, máme to docela blízko, ale nidke jsem se nedočetla, která ta oblast je pro tuto školu spádová 🙂

janeyzelvicka
22. črc 2015

@zuzkkkaaa Nene, my spádoví nejsme. V podstatě bydlíme blízko, v okolí krytého bazénu, ale trvalé bydliště máme v jiném městě a i kdybychom ho měli tady, jsme spádoví jinde. Taky jsem se vlastně nikde pořádně nedočetla, kdo je pro tu školu spádový, tuším, že jsem po spoustě googlení kdysi něco našla.
Každopádně, dcera má spolužáky z celé Poruby i z okolních vesnic, spádových jich bude tak polovina, možná ještě míň. Takže toho se netřeba bát.
Ale pro jistotu jsme vloni šli na ještě jeden zápis do jiné školy, nebyla jsem si jistá, jestli nás přijmou a dětí bylo hodně.

janeyzelvicka
22. črc 2015

@zuzkkkaaa
Něco o té spádovosti jsem našla tady:
http://www.ostrava.cz/cs/urad/pravni-predpisy/v...

zuzkkkaaa
22. črc 2015

@janeyzelvicka Jee moc děkuji, jsi šikovná, takže spádoví nejsme, ale udělám to jako ty, zkusíme a radši ještě i do druhé školy ať máme jistotu 🙂

Tak teď se jen připravit na ten zápis 😀 Ty podobný anglický slova, na těch teda budeme muset zapracovat 😅 i na těch písmenkách co má poznávat 🙂

janeyzelvicka
22. črc 2015

@zuzkkkaaa Ještě mě napadlo... do jazykových tříd byl určitě větší nátřesk než do bilingvní, tipla bych si, že rodiče, co angličtinou až tak nevládnou, se té bilingvní trochu bojí...
A na tu bilingvní se dá přihlásit dřív přes web, na zápis měli samostatný den a bylo už to trochu klidnější.

zuzkkkaaa
22. črc 2015

@janeyzelvicka Jee tak to je super postřeh, zkusím tu bilingvní a jaký je mezi nimi rozdíl, prosímtě?
Mě angličitina nevadí, naopak, oba s mužem umíme dobře a navíc dcera chodí do mateřské, kde angličtinu taky denně jedou 😝

janeyzelvicka
22. črc 2015

@zuzkkkaaa
Jazyková: normální třída, akorát v rozvrhu 2 hodiny angliny týdně
bilingvní: taky v rozvrhu 2 hodiny angliny týdně, + výtvarka, pracovky, hudebka a jedna hodina matiky vedené v angličtině (jejich učitelka mluví anglicky + mají rodilého mluvčího jako asistenta). 3x týdně odpoledne (cca do 14 hodin) anglické kroužky: storytelling, science, jolly music, sing and learn. Fakt do nich hustí anglicky horem spodem, a není to jak za nás, že byl český povel, pak překlad, ale v příslušných hodinách mluví učitelky pouze anglicky a předvádějí vše tak, aby je děti pochopily (Hello... open your books... find page 37 etc etc). Ale připlácí se za to + musíš platit i družinu, protože mezi normální výukou a těmi kroužky jsou děti v družině. A taky... je to docela náročné pro děti, chodí vlastně ze školy odpoledne jako mnohem starší děti, já jsem radši dceři nedávala moc dalších kroužků, aby to zvládala. Tvrdí se, že tato třída má druhou nejnáročnější výuku v Ostravě.

zuzkkkaaa
22. črc 2015

@janeyzelvicka Ty jo tak to musí být zápřah pro ty děti. Nejsem si jistá, jeslti by to naše Evička zvládla. Ve školce prý je lehce pasivní 😅
A na kolik to vychází finančně na rok, jeslti se můžu zeptat?
JInak si myslím, že to pro ty děti je super, že je vedou přímo v angličtině, uričtě se tvoje holčička musela hodně naučit za ten rok, že?

janeyzelvicka
22. črc 2015

@zuzkkkaaa A tak to naše je taky lehce pasivní... ale jo, vidím na ní, jaký udělala pokrok, v matice (tu mají mmch podle Hejného, taky super volba), naučila se číst, psát psacím, hodně toho z angličtiny zvládá... Ale ona byla hlavně na tu angličtinu hodně motivovaná, s kamarádkou, se kterou se navštěvujem velmi často, mluvím anglicky, takže i dcera angličtinu hodně slýchávala a slýchává.
Vychází to na 15000 ročně.

zuzkkkaaa
22. črc 2015

@janeyzelvicka Fakt tak v tom případě taky zkusíme. Evička taky tu angličitinu docela slýchává, myslím, že jí docela jde. Kolikrát se bavím s manželem anglicky aby nám prckové nerozuměli a překvapila mě, když začala sice česky ale reagovat k věci. 😀

15 tis. ročně je ok. a ta matika mě těší. 🙂 to je stejně neuvěřitelný co se dokážou za ten první rok naučit, že?
a to je fajn, že máš anglickou kamarádku 🙂 to je největší motivací pro všechny. 😝

janeyzelvicka
22. črc 2015

@zuzkkkaaa Zkuste, pokud pro vás ty peníze nejsou problém, bydlíte blízko, tak by byla škoda nezkusit 🙂
Jojo, je to velký pokrok, co udělají. Loni naškrábala pár písmenek, letos taky naškrábe, ale už věty 😀, plynule čte, počítá. Jsou skvělí.
Hehe, to je nejlepší, cca 10 hodin anglické konverzace týdně zdarma s člověkem, s kterým si navíc perfektně rozumíš 🙂 😅

zuzkkkaaa
22. črc 2015

@janeyzelvicka moc děkuji za rady, jste zlata 😵

janeyzelvicka
22. črc 2015

@zuzkkkaaa Není vůbec zač 🙂

smardik
16. únor 2019

obnovuju téma, kdo máte dítě ted v 1 třídě kde jste spokojeni? zvažuju syna přeřadit do jiné školy-je ted pro sluchově postižené a sešli se těžké vady ve třídě a spíš to jede pomalu podle nich, syn by potřeboval jet rychleji, tak zvažuju přestup na běžnou ZŠ ale vůbec nevím kam