Čo budem dostávať pri nástupe na materskú dovolenku?

kqkkatka
27. říj 2010

aholte tehulky, som tehotna od 13.4.2010 a zacala som si platit dobrovolne nemocenske poistenie od 18.5.2010. mala som problem so spontannym potratom minuleho roku a tak som od 1.6.2010 na rizikovej marodke. moj gynekolog mi povedal že mozem nastupit na matersku už 8 tyzdnov pred planovanym porodom, poprípade ukoncit marodku a vybrat si nejake dni dovolenky co mi ostali a potom nastupit na matersku. termin porodu je až okolo 20.1.2010 mam si platit dalej to dobrovolne zdravotné poistenie? ako sa to vlastne ráta? teraz vlastne poberám marodku ale nie je to nič moc z minimalnej mzdy a čo budem dostavat ked ukoncim marodku? vopred vdaka za vasu pomoc 🙂

elienka
28. říj 2010

Podľa mojich výpočtov budeš dostávať materskú len zo mzdy. Totiž aby si poberala materské z dobrovoľného nem. poistenia, tak by si musela byť dobrovoľne poistená aspoň 270 dní v deň pôrodu a mne to vychádza že aj keby si porodila v termíne, tak stále je to len 247 dní DNP. Takže asi to platíš úplne zbytočne. radšej si to poriadne prever, ale mne vychádza že DNP si treba začať platiť už pred otehotnením, aby si stihla tých 270 dní do pôrodu.

aha1
28. říj 2010

Nakoľko tebe vychádza 270 dní až v januári tak z dobrovoľného poistenia si materskú uplatniš až neskôr v januári zisti presný dátum na SP. Maródku by som ťahala čo najdlhšie teda určite nenastupuj 8 týždňou pre plánovaným pôrodom ale máš možnosť nastúpiť na MD 6 týždňou pre plánovaným pôrodom tak sa neunáhli ak by ste mohli s lekárom natiahnuť termín plánovaného pôrodu (akože ) tak by to bolo tiež pre teba len výhodné.

tereza79
28. říj 2010

presne tak,musí to byť platené najmenej 270 dní pred pôrodom.

bellugia
28. říj 2010

Aj ja dúfam, že mi to vyjde tých 270 aj keď nie som dodatočne pripoistená, alebo som s tým dopredu nerátala 😀 Takže, ak vyjde, dostanem viac a keď nie, tak menej ?

pink_lady
28. říj 2010

nie 270 dni pred porodom ale pred nastupom na matersku...a ja som tiez vela cerpala dovolenku, ukoncila som PN ale ja som mala vela dovolenky...

feb13
28. říj 2010

Pokial som spravne pochopila tak si zamestnana a popritom si priplacas dobrovolne poistenie. Ak zo zamestnania vyjde tych 270 dni tak neviem ci aj dobrovolne poistenie musi zvlast splnit tuto poziadavku alebo to staci. Najistejsie je obratit sa rovno na socialnu poistovnu, mozes im napisat do poradne cez webovu stranku, ja som raz tiez napisala otazku a za niekolko dni aj odpovedali mailom a potom to tusim bolo aj na stranke. Len si davaj pozor aby si v otazke poskytla co najviac informacii a co najpresnejsie.