Dostanu porodné? Brala jsem 13 tisíc, svobodná

myska59
15. pro 2011

Ahojky, chtěla bych se zeptat jak je to s porodným, když čekám miminko 22.12. pěkně pod stromeček 🙂 , nejsme s partnerem svoji, ale bude nosit jeho příjmení, jsem prvorodička a v práci jsem brala kolem 13tis.mám tedy nárok na porodné?Jelikož se píše něco o matce samoživitelce (tedy není vdaná) něco o hranici 10725,-Kč,takže to by pak nedostala skoro žádná,když měla před porodem vyšší výplatu? To stát udělal fakt pěkně.Děkuji moc za odpověď

mamkamarketa
15. pro 2011

pokud zijes s otcem ditete nezalezi jestli ste svoji nebo ne. samozivitelka znamena matka,co zije jen s ditetem-tj. bez partnera.takze pokud otec ditete praci ma a dohromady date 2,5 nasobek zivotniho minima narok na porodne nemas

deyana
15. pro 2011

ahoj, nedostaneš, ta hranice je tam 10752 Kč. Pokud ale žijete ve společné domácnosti (jen vy dva, žádní další dospělí), hranice je 16992 Kč.

lucifereeek
15. pro 2011

pochybuju, pokud si vydělávala jen ty 13tis. a strop je kolem 16tis. a předpokládám že přítel pracuje a taky něco vydělá. Takže ne, nedostaneš 🙂 není to nastavené pro normální pracující, víš. 😉

micina92
28. pro 2011

Ahoj holky rada bych se zeptala jestli mam narok na porodne kdyz ziju s pritelem ktery pobira 13 000 a ja neberu zadne penize a ani jsem nebyla jeste zamestnana takze jsem nemela zadny prijem. Bude se tedy pocitat jen jeho prijem nebo pak i muj rodicak??? vubec tomu nerozumim. Dekuji. 🙂

yesu
20. led 2012

Ahoj holky já jsem na tom asi tak jak micina92.....už jsi zjistila jak to je?podle mě bysme na to nárok mít měli ne?

zelvatko
14. led 2013

matka samoživitelka je snad matka dítěte, které nemá uvedeného otce v rodném listě, ne? .. jakmile jednou uvedete jméno otce, už musíte počítat i jeho příjem.. a je jedno jestli bydlíte spolu nebo 1000km daleko..

gustinovi
14. led 2013

Zelvatko ne, matka samoživitelka je matka, která dítě vychovává sama a otec platí alimenty, otec může být napsaný v rodném listě

uzankaa
17. dub 2013

Dobrý den, mohla bych se zeptat jestli nevíte jak je to s porodným, když jsem rok na neschopence? Mám plat jinak 15tis hrubého, což je jasný že bych na to neměla nárok, ale dozvěděla jsem se, že se porodné počítá z neschopenky což je 60% z platu...asi si mám zajít na sociálku pro papíry a zkusit to poslat a čekat jak to dopadne, bud a nebo...jenom tak to nenechám...třeba to vyjde... 😀 Děkuji za odpovědi!

evelp
17. dub 2013

@uzankaa nemocenská se do porodného nepočítá. tzn. počítá se z toho, co jste brala před tím

a jinak - pokud je otec zapsaný v RL, tka je jedno, jestli spolu žijete nebo nežijete- jestli že tam není a napíšeš jakési čestné prohlášení, že spolu nežijete, dostaneš porodné, jestli spolu žijete a máte víc jak těch 10, což má dnes každý normálně pracující, tak nedostanete nic..

5642
6. únor 2014

Vubec tomu nerozumim,jsem nebo budu matka samozivitelka,byla jsem na nemocenske a brala 6500 así 5mesicu,
ted tu ctu o castce 10700 jako ziv.minimum,Za kolik mesícu nebo jak jako 10700 jestli je to soucet za 3mesice
tak bych musela brat nake usmolene 3tisice neco a kdo bude platit najem?ja jako ze sem brala 6500 jsem to presahla kdyz
muj soucet cini 19500 za 3mesice to sem teda bohata,takze matka ktera pracovala a ted je na ppm ktery se odviji od jejiho platu nema narok na porodne?jen socialni pripady?jak poznaji nebo podle ceho posuzuji socialni pripady kdyz ty se maji kolikrat lip nez lidi co se drou,.. 😢 uz tomu vubec nerozumim,tak mam narok nebo ne?diky zeny za odpovedi,anicka

carrie_b
6. únor 2014

Kdo má nárok na porodné v roce 2014

Základní podmínka pro nárok na porodné zůstala stejná jako v předcházejícím roce. O porodné tedy mohou žádat ty rodiny, kterým se narodí dítě a současně jejich příjmy (za předcházející čtvrtletí) nepřesáhnou 2,4 násobek životního minima.

Nárok na porodné má tedy běžná dvoučlenná rodina, pokud čisté příjmy obou manželů nepřesáhly částku 18 504 Kč. Pokud se jedná o matku samoživitelku, pak její čistý příjem nesmí přesáhnout 11 712 Kč měsíčně. Více viz kalkulačka životní minimum, výpočet se provádí jako součet všech členů rodiny (tj. otec + matka + narozené dítě).

Jako příjem se počítá nejenom příjem ze zaměstnání (nebo z podnikání), ale patří sem i podpora v nezaměstnanosti, důchody (vdovským, sirotčí, invalidní, starobní) a různé sociální dávky. Dokládají se příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí (před narozením dítěte / dětí). Dokládají se příjmy obou rodičů.

Platí také, že na porodné vzniká nárok (pokud máte nízké příjmy, viz předchozí dva odstavce) jen u narození prvního dítěte.

martinajanosik
19. lis 2014

Prosím poraďte mi, holčička se mi narodila v květnu, Dokládala jsem leden, únor, březen. Já 0.- manžel leden 12923,- únor 12923,- březen 18163,- Žijeme spolu 2 dospělý a narodila se nám první holčička. Dnes přišel dopis z ÚP že: za 1 čtvrtletí 2013 dosahujeme 21569,67 kč a nárok nemám... !? Podotýkám, že je tam napsáno 2013 a nechápu jak dojdu k ty jejich částce.. Jsem úplně blbá???

verunka1990
14. pro 2014

Ahojky,mám dotaz-přítel je OSVČ,Jak se vypočítá jeho příjem k žádosti o porodné?Psala jsem přímo do Příbrami na odbor SSP,ale neobtěžovali se mi odepsat.A u nás na úřadě jsou úplně mimo.
A ještě jedna věc,až bude chtít přítel uplatnit slevu na dani na mimčo,tak stačí,když k daňovému přiznání přiloží jeho RL?
A vím,že musí s námi žít ve společné domácnosti ,ale když tam nemá trvalé bydliště,tak stačí nějaké čestné prohlášení?
Už jsem úplně vysílená zjišťováním toho,co všechno musím udělat,abych vůbec mohla přivést dítě na svět. 😖

mofouz
10. čer 2015

d.den,chci se zeptat jestli mam narok na porodne kdyz budu mit teti dite?dekuji 😒

elinka90
10. čer 2015

ne porodné je pouze na první a druhé dítě

sedmikraska000
10. čer 2015

Četla jsem, že se výpočet provádí jako součet všech členů rodiny, takže i babičky důchod? Děkuji za odpověď 🙂

alu1
20. únor 2016

Dobrý den, započítává se do společných příjmů rodiny i můj rodičovský příspěvek?. Četla jsem na internetu že ne, ale nevím jak je to ve skutečnosti. Děkuji za odpovědi 🙂

sereza
20. únor 2016

Holky sorry ale par odpovedi je tu fakt hodne mylnych. Zbytecne sem davate zavadejici info. Doporucuju skupinu Vse o materske....ze @xpila? 🙂

p_klara
23. únor 2016

Dobrý den, chci se zeptat. Máme druhé dítě. Jsem na rodicaku a otec dítěte bere 17 000,-. Máme nárok na porodne a případně do kdy o něj musím zažádat.