Jsem studentka. Budu mít příspěvek na mateřské?

zuzu_z
4. led 2007

Zdravím všechny, můžete mi někdo poradit? Jsem ve 3.ročníku na VŠ a čekáme s manželem miminko - školu si budu na rok přerušovat. Jak to je s těmi všemi příspěvky, vůbec se v tom nevyznám? Budu mít na ně nárok? Od 6.týdne před TP se přiznává nějaká dávka, kolik to je? Vypočítává se to z příjmů? Protože já jsem neměla poslední dva roky ani brigádu. Má na to vliv manželův plat?? Moc díky za pomoc

rebeka
4. led 2007

Ahoj zuz.
Manzelov plat na pridavky vplyv nema. Netusim, ako je to s materskou, to si skus zistit cez CSSZ. Pokial viem, ak by si bola na PN - tak nemas narok na ziadne peniaze (tak som teraz skoncila ja, ze napriek rizikovemu tehu som sa musela dalej chodit do prace).
Ale, po skonceni materskej, co je asi 6 mesiacov(mozno teraz trepem), budes dostavat rodicovsky prispevok vo vyske 7500 CZK. Navyse si popri nom mozes privyrabat kolko budes chciet.
Snad som ti aspon trosku pomohla 😉

iza
4. led 2007

ahoj zuzu už to tady někde holky řešily a myslím, že pokud přerušíš tak dostáváš mateřskou a pak ten rodičák normálně, ale pokud nepřerušíš tak jen rodičák...jo a myslím, že ta mateřska je stanovena snad na 200,- na den...počkat ještě se ti mrknu jo?

rebeka
4. led 2007

iza, zuz: ale tam je podmienka, ze ak neprerusi studium, a nepojde na matersku, tak rodicovsky dostane az odo dna porodu.
Btw, niekto mi tvrdil, ze materska je povinna, je to tak?

iza
4. led 2007

takpřeposílám....no právě že pokud přerušíš tak máš nárok i na ty peníze 6t před porodem a pokud nepřerušíš tak až pak na ten rodičák, který je těch 7500,-

Máte jako studentka nebo žačka nárok na peněžitou pomoc v mateřství?
Jste-li studentkou nebo žačkou, máte v případě těhotenství a mateřství nárok na PPM, pokud splňujete určité podmínky.

Kdo je pro nárok na PPM považován za studentku nebo žačku (studenta či žáka)?
Za studentku nebo žačku jste považována, pokud studujete střední, vyšší odbornou školu, odborné učeliště nebo vysokou školu či jinou formu studia, která je pro účely důchodového pojištění považována za studium na střední nebo vysoké škole. Musí jít o studium řádné a denní. Nárok se vztahuje i na studující v cizině na středních a vysokých školách, pokud jste byli ke studiu vysláni Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, vysokou školou, fakultou nebo střední školou anebo pokud se takové studium pro účely důchodového pojištění považuje za studium na vysokých nebo středních školách v České republice viz §46 a §47 zákona165/1979Sb.
Poznámka: Za studenty nebo žáky nejsou považováni studenti a žáci vojenských škol, kteří jsou účastni nemocenského péče v ozbrojených silách.

Jaké jsou podmínky nároku na PPM u studentek a žaček?
Podmínky nároku jsou obdobné jako u ostatních žen:

* účastnila jste se nemocenského pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dnů, v uplynulých dvou letech před porodem (studovala jste nebo byla zaměstnána nebo si jako OSVČ platila nemocenské pojištění),
* přerušila jste nebo ukončila studium (obdoba zanechání výdělečné činnosti pro vznik nároku),
* porodila jste dítě (nedošlo k potratu ani k umělému přerušení těhotenství).

Poznámka: Nesplňujete-li podmínky nároku na PPM budete pravděpodobně splňovat podmínky nároku na rodičovský příspěvek. PPM je v případě studentky ve stejné výši jako rodičovský příspěvek s tím rozdílem, že PPM je obvykle vyplácena od počátku 6. týdne před předpokládaným dnem porodu narozdíl od rodičovského příspěvku, na který vzniká nárok až po porodu dítěte.

Kdy se PPM poskytuje?
PPM Vám bude poskytnuta po přerušení nebo ukončení studia, nejdříve však od počátku 6.týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař.

Máte jako studentka v době těhotenství nárok na nemocenskou?
Na nemocenskou Vám nárok nevzniká.
Poznámka: Studenti nemají nárok na nemocenskou, podporu při ošetřování člena rodiny a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství u studentek?
Výše peněžité pomoci v mateřství je shodná s výší rodičovského příspěvku, vypočítává se však za kalendářní den. Výše peněžité pomoci v mateřství za jeden kalendářní den činí u studentek jednu třicetinu rodičovského příspěvku vypláceného za jeden kalendářní měsíc.
Výše rodičovského příspěvku za jeden kalendářní měsíc se rovná částce na osobní potřeby rodiče vynásobené koeficientem 1,10.

Nevyzvedla jste si dávku?
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství za jednotlivé dny se promlčuje, pokud nepožádáte o tuto dávku do tří let ode dne, za který náleží. Pokud jste si o dávku požádala a dávka Vám nebyla vyplacena, promlčuje se nárok na dávku do tří let ode dne přiznání dávky

iza
4. led 2007

možná trochu zmatkuju...mateřská je před porodem a rodičák po porodu ne? tak snad jsem to napsaladobře,kdyžtak si jenobraťte ty názvy 🙂

iza
4. led 2007

hm teď nemůžu najít kolik je to na den před tím porodem(normálně se to nějak počítá ze mzdy,ale poud si student, tak mají uvedenou nějakou sumu na den). Tak se koukni tady na všechny odlazy, někde by to mělo být a nebo potom taky na rodinu.cz.....jo anevím, jakto jepokud ti je nad 26,úplně nejlepší stejně bude pokud si zajdeš k vám na katedru(mě odkázaly ženský ze studijního na naše ekonomický oddělení, ale já zatím nepřerušuju a těhu jsem jen krátce... 😉 )

ramzesa
4. led 2007

Ahojky mamulky, mne sa narodilo dietatko v prvom rocniku na vyske. Tiez som riesila dielmu, co teraz, materska alebo co. Vtedy sa to este pekne cele skomplikovalo nejakymi zmenami. Kedze som predtym nepracovala mala by som len minimalnu matersku. Nakoniec som z toho bola uplne mimo. Rozhodla som sa pre rodicovsky prispevok, kt. sa vyplaca od porodu. A spravila som dobre. Pretoze nikto mi nepovedal, ze ked chcem poberat materske musim studium prerusit a to som ja nechcela. A rodicovsky prispevok bol mozno aj vyhodnejsi v mojom pripade. Materska je povinna ale prispevok nie (lekar ta vypise tie 4 ci 6 tyzdnov pred terminom porodu, ale sa to nezaplati ak sa bude poberat RP). Treba ist na urad prace, soc. veci a rodiny ci ako sa to teraz vola a tam to pekne vysvetlia. Aspon v mojom pripade tam o tom vedeli viac ako v socialnej poistovni.

menarini
4. led 2007

zuzu_z:Měla jsem podobný problém.Mateřskou by ti podle zákopna měla půl roku vyplácet škola na které studuješ,máš na to ze zákona nárok,protože je tam asi roční ochraná lhůta,po tom půl roce budeš dostávat rodičovský příspěvek o který budeš žádat na sociálce.Manželův plat má vliv pouze na výši přídavků na děti,sociálního dorovnání...po novu si můžeš zažádat i na příspěvek na energie.Mateřská má po celé 4 roky stejnou výši,pokud se Ti nahoře nerozhodnou nám jí za rok snížit... 😠

rebeka
4. led 2007

iza: materska zacina pred porodom a pokracuje nejaku dobu po porode. Malo by to byt asi 70% z platu zamestnanej zeny. (a teda teoreticky by to malo vyjst viac ako tych 7500)
Ale kedze studentky vacsinou nie su zamestnane, tak sa tam asi rata s rovnakou vyskou ako je rodicovsky.
🙂

zuzu_z
autor
4. led 2007

moc všem děkuji za pomoc, jste zlatíčka.Jsem ráda, že aspoň něco dostanu 🙂

iza
4. led 2007

rebeka : tak to jsem to psala dobře 🙂

tiki
5. led 2007

Zuzu, já řešim stejný problém, do dvou týdnů mám nastoupit na mateřskou, tak jsem si to zjišťovala, prostě pokud přerušíš do šesti týdnů před porodem, dostáváš mateřskou, pokud přerušíš třeba až tři týdny před porodem, tak se o ní ošidíš a ty tři týdny Ti nikdo nenahradí. Někde na webu jsem zjistila, že výše mateřské pro studentku by měla být jedna třicetina měsíčního rodičovského příspěvku na kalendářní den, takže jestli dobře počítám, nemělo by se to lišit od rodičovského příspěvku, to znamená 7500 na měsíc, což je víc, než mé dosavadní stipendium... Jen si nejsem jistá, jestli jsem to dobře pochopila. Mrkni na ten paragraf sama a dej vědět, jak to chápeš ty...

§ 51

Peněžitá pomoc v mateřství

(1) Peněžitá pomoc v mateřství náleží studentce, která přerušila (skončila) studium a splňuje přitom i ostatní podmínky nároku na tuto dávku. 9) .

(2) Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje ode dne přerušení (skončení) studia, nejdříve však od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař. Doba poskytování peněžité pomoci v mateřství se však počítá vždy od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař.

(3) Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den činí u studentek jednu třicetinu částky rodičovského příspěvku, která náleží za kalendářní měsíc.

(4) Pro přiznání, výši a poskytování peněžité pomoci studentu platí obdobně předchozí odstavce.

iza
5. led 2007

tiki : to by jako mělo být na den 225kč? tak to jsemsi to pamatovala skoro přesně haha

tiki
5. led 2007

No já to tak chápu, jenže odmala mám potíže s chápáním té pravé paragrafové češtiny ☹ , bohužel, nebo vlastně naštěstí 😉 nestuduju právě práva... Ale upřímně doufám, že to tak je, protože pak by to vypadalo, že si narozením mrňouse nikterak finančně nepohoršíme (tedy kromě toho, že budou výdaje navíc, zatím totiž takový běžný spotřební materiál jako jsou plínky s manželem nekupujem 😎 ).

lamia
5. led 2007

Zuzi - zrovna včera jsem to děsivě řešila, protože taky studuju,ale už mi chybí jen semestr a přerušovat nebudu, takže na mateřskou nárok nemám (tudíž před porodem šlus) a po porodu ten rodičovský příspěvek.Ale když přerušíš,tak mi řekli, že nárok na mateřskou máš, i těch 6 týdnů před porodem. No, jsou to jen informace, co mi řekli na úřadě a já těmhle šíleným soc.záležitostem nějak zvlášť nerozumím a ani se o to popravdě nesnažím 😀,tak doufám,že Tě nemystifikuju (a sebe taky 😀 )

tiki
5. led 2007

Lamia. Mně to řekli jednak na ouřadě a jednak u nás na studijním, tak to asi mystifikace nebude. Jen mi neřekli tu částku...

rebeka
5. led 2007

babule prosim prosim, kam vsade sa musim dostavit s tym, ze som tehu?
Som sice len v prvom rocniku, ale nastastie popri dennom studiu aj pracujem, takze som planovala uplne sa na matersku vykaslat a fungovat az do porodu. Este uvidime, co planuje mrnus 🙂

milly333
17. led 2007

ahoj maminy,
taky bych potřebovala poradit....jsem vdaná studentka dálkového vysokoškolského studia a jsem bez práce(dali mi v práci ukončení pracovního poměru dohodou pro nadbytečnost a nějak se nezajímají o nějaké placení )teď nevím kam se přihlásit zda na úřad práce nebo na sociálku pro nějaké sociální dávky?děkuji za každou radu

lucildol
19. led 2007

Holky, chtěla jsem vás poprosit, která máte zkušenost s přerušením studia a žádosti o mateřskou: Kam mám nejdřív zajít s papírem od doktorky s žádostí o metřskou. Na úřad nebo do školy? Mateřskou mi bude vyplácet škola ne? Jsem z toho taková trošku zmatená 😅

milly333: Nevtahuje se na tebe ještě nějaká ta ochranná lhůta co se týká zaměstnání?

mandy20
19. led 2007

ahojcek lucidol, asi by som ssi najskor isla pozistovat nejake infosky od vaseho studijneho oddelenia a potom uvidis 😉 a v kolkom si rocniku?

lucildol
19. led 2007

Jsem ve čtvrtém ročníku. Ale zorvna jsem to zjistila 😵 Když už jsem mylsela, že to nikde nenajdu a napsala jsem sem, tak jsem narazila na stránky, které tu někde někdo uváděl: aperio.cz a tam jsem našla, že mateřskou mi vyplácí škola. Tutíž nemusím chodit na sociálku, ale jen do školy. Byla jsem taková zmatená z toho papíru, co mi dala doktorka.

milly333
19. led 2007

ahoj........s tou školou...nevím,já jsem se na to také ptala, ale chce to se informovat přímo na studijním oddělení, protože ti všude říkají něco jiného, proto se i já ptám zde zda to spíš některá z Vás neví z vlastních zkušeností....Každopádně si myslím, že jako studentka budeš mít nárok jako já(je jedno zda prezenční či dálkové)až na rodičovský příspěvek........a mateřskou ti bude normálně vyplácet sociálka.......takže se tam co nejdřív dojde informovat

lucinecka
1. bře 2007

Ahoj holky, když "bude PPM poskytnuta po přerušení nebo ukončení studia, nejdříve však od počátku 6.týdne před očekávaným dnem porodu", to znamená, že abych na ni měla nárok, musím otěhotnět už za studia a kvůli těhu přerušit? Co když skončím dejme tomu v září školu, potom někdy do konce roku otěhotním, tak mám nárok na PPM nebo ne? A co když po skončení denního studia (v září) půjdu na dálkové a to třeba přeruším kvůli těhu, mám pak nárok na PPM? Moc se v tom nevyznám, díky 😅

nilita
5. bře 2007

Ahoj lucidol,já musela přerušit studium kvůli těhotenství,s papírem o přerušení musíš na pracák a tam ti stanový výši přídavků atd pak na sociálku s obouma papírama ze školy a pracáku,tam vyplníš papíry na mateřskou jelikož jsi studenka místo mateřský budeš mít sociální příspěvek...peněžně stejné jako mateřská ,přítel vyplní papíry kolik bral min.rok s daněma...to je všechno,takže ty budeš brát sociální příspěvěk na dítě,pak výživné ,pak výživné na sebe a tvůj přítel také bude brát výživné ,částka bude vypočtena podle toho kolik min. rok bral... 😉

kajule
5. bře 2007

Ahoj holky, no tak já jsem studium nepřerušila a chodím do školy dál. Mám individuální plán a známá, co dělá na sociálce mi poradila, že i tak nárok na sociální příspěvek mám. Zjistila mi všechno a dala mi k tomu i papíry na vyplnění.

terezkaaa
30. zář 2007

holky chtěla jsem se zeptat, možná, že už to tu někde bylo řečeno...tak se omlouvám.
momentálně jsem na mateřské a začala jsem do toho studovat.Nemám nárok na nějaké přídavky coby studentka? 🙂

luciferova
11. říj 2007

nikde som to nenasla, ale kolko musim mat odpracovane, aby som dostala matersku? mam odpracovany rok

luciferova
11. říj 2007

a piste prosim len slovenky, lebo predpokladam, ze v cechach je vela veci inak🙂 dikes

luciferova
11. říj 2007

jaaaj, a zabudla som napisat, ze uz nie som studentka

emjee
11. říj 2007

luciferka to staci (270 dni socialneho poistenia musis mat - tzn. bud odpracovanych min. 270 dni alebo min. 270 dnbi dobrovolneho poistenia v soc. poistovni)