Jsem studentka. Budu mít příspěvek na mateřské?

zuzu_z
4. led 2007

Zdravím všechny, můžete mi někdo poradit? Jsem ve 3.ročníku na VŠ a čekáme s manželem miminko - školu si budu na rok přerušovat. Jak to je s těmi všemi příspěvky, vůbec se v tom nevyznám? Budu mít na ně nárok? Od 6.týdne před TP se přiznává nějaká dávka, kolik to je? Vypočítává se to z příjmů? Protože já jsem neměla poslední dva roky ani brigádu. Má na to vliv manželův plat?? Moc díky za pomoc

adelka89
11. únor 2010

jani dekuju za odpoved, presne s touto variantou pocitam, ale i tak jsem se chtela zepat, abych neco nepromeskala, kazda korunka dobra 🙂

j.a.n.i
11. únor 2010

případně pokud přítel / manžel pracuje, tak může jít na nějakou dobu na mateřskou on, zvolit tříletí RP a pak ho převést zpět na tebe

vrtenka
15. únor 2010

Ahojky, prosím prosím mám 26 let, jsem v prváku na DSP a nevím jak je to s vyplácením mateřské. Chystáme se na miminko a netuším kdy přerušit studium, abych něco dostala a kolik se vlastně dostává a od kdy. Všude píšou něco jiného. Proísm poraďte, mám v tom hokej.

vojtisek2007
15. únor 2010

vrtenka - studentkám už bohužel nárok na mateřskou z titulu studia nevzniká, takže na ni nebudeš mít nárok, pouze kdyby jsi při studiu pracovala, a mohla čerpat mateřskou ze zaměstnání...takhle budeš mít rovnou ode dne porodu rodičák na čtyři roky a přerušovat kvůli tomu studium nemusíš...

vrtenka
16. únor 2010

☹ aha, takže až porodím budu pobírat danou sumu, která je dle náhlešeného počtu roků mateřské ju? To jest to, co berou všichni stejně, chápu to dobře?

j.a.n.i
16. únor 2010

vrtenka - ano, budeš rovnou brát rodičovský příspěvek a jelikož nemáš nárok na PPM, tak nemůžeš ani volit délku RP a dostaneš ho automaticky na 4 roky, do 21 měsíců dítka budeš brát 7600,- a pak do 4 let 3800,-

vrtenka
16. únor 2010

Děkuji, to jsem potřebovala vědět.

kacenkag
25. bře 2010

Ahoj holky potřebuju poradit.........v květnu mám státnice a měla bych dokončit školu, v srpnu mám termín porodu, a nevím, jak mám rozumět tomuto: "Výjimkou jsou studentky, které úspěšně ukončily studium a počátek 6. týdne před stanoveným termínem porodu připadne do 270 dnů od jeho ukončení. V takovém případě se doba studia na střední, vyšší odborné či vysoké škole do doby účasti na nemocenském pojištění započítává." to znamená co? že kdybych nastoupila od měsíce ukončení studia do zaměstnání do porodu, budu mít nárok na něco víc? Já sem asi blbá, ale nerozumím tomu, prosím poraďte mi 🙂

maly_prcek
25. bře 2010

Kacenkag: kde je ta věta v originále? Já vím, že vyjímka byla vloni (měnil se ten zákon k 1.1.2009, ve starém stát studentkám platil nemoc. poj.), pokud jsi rodila do června (270 dnů od platnosti nového zákona), tak běžela ochraná lhůta a mateřskou jsi dostala... Pak už to bylo jedno, nedostaneš nic... O jiné vyjímce nevím... 😔

Jinak u nás je to taky na manžu, abychom nemuseli na ty 4 roky...

kaczka
25. bře 2010

Nevím zda to někomu pomůže,ale já jako studentka brala normoš i mateřskou,bylo to asi o 200 vyšší než rodičák a ten papír na mateřskou jsem normoš odevzdávala ve škole a vyplácela mi ji škola

kaczka
25. bře 2010

Ale je teda fakt,že nevím jak to je teď podle toho nového zkona,já ji měla v roce 2008

kacenkag
25. bře 2010

maly_prcek: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d... je to napsané tady..........já vůbec nevím, jak tomu mám rozumět

j.a.n.i
26. bře 2010

kacenkag - ano, znamená to, že pokud hned po ukončení školy nastoupíš do práce a z téhle práce budeš nastupovat na mateřskou, tak na ni máš nárok.

kacenkag
27. bře 2010

i když školu skončím koncem května a termín mám koncem srpna? to tam budu chvíli, to nevadí?

j.a.n.i
27. bře 2010

Nemělo by, alespoň jsem nikde nenašla nic, co by vadilo, ale chce to nastoupit hned na začátku června a nesmí tě vyhodit ve zkušební době. Ale zase pokud tě v tomhle týdnu těhotenství vezmou, tak budou rozhodně vědět, že si těhule 😉

kacenkag
27. bře 2010

tak moc děkuju za informace 😉

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
26. zář 2010

@lucynka721 jako studentka budeš mít nárok ode dne porodu na rodičovský příspěvek ve výši 7600 do 21měsíců dítěte a potom 3600 do jeho čtyř let.

lucynka721
26. zář 2010

vojtisek2007: a da se s tim vyžít? Stačí to na dítě? A nebude se brát v potaz ani to,že přítel nepracuje? ☹

vojtisek2007
26. zář 2010

@lucynka721 -rodičovský příspěvěk je dávka pro matku - nezohledňuje se, zda je vdaná či nikoliv, nebo zda manžel (přítel) má zaměstnání nebo ne...od toho jsou tu jiné dávky - porodné, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo sociální příspěvek...tam už se posuzuje příjem celé domácnosti a podle toho buď nárok máte nebo ne... Takže jestli bydlíš nebo stále bydlet budeš s rodiči tak se bere v potaz i jejich příjem, tudíž by nejspíš nárok na žádné dávky nevznikl (pokud oba dva pracují) , pokud bydlíš sama s přítelem, který "nepracuje", tak by tam už možnost na nějakou tu dávku co jsem psala byla. A jestli se s tím dá vyžít ? To asi záleží na každým, jak je náročný, každopádně kdyby těch 7600 mělo být jen na jídlo+ výdaje na prcka tak možná ano, ale jestli by se do toho měl vejít ještě nájem+poplatky(plyn,voda,eletrika),pojistky,benzin,výdaje na telefon..apod tak asi těžko ☹ ale tak to snad nebude jediný příjem v domácnosti....

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
26. zář 2010

@lucynka721 ne, těch 7600,- je rodičovský příspěvek -něco jako plat, za to, že se staráš o dítě - přídavek na dítě je tuším rozdělenej do tří katergorií, u miminka by to dělalo 500,-kč/měsíčně. Jestli máte ten byt obecní (městský) ne pronajmutý od soukromého vlastníka, tak si můžete zažádat i o příspěvek na bydlení - ten se potom odvíjí od zalidnění města ve kterém bydlíte apod...nevím přesně co všechno tam hraje roli - vím jen, že musí byt být státní (městský,obecní) a jakou sumu by udělal nemám tuchy, zda je to v řádech stokorun nebo tisíců.

zkus si zadat vaše údaje tady do té kalkulačky vyjde to kolik asi tak by jste měli nárok na sociální příplatek a příplatek na bydlení (to si můžete zažádat už te´d, není to vázané na dítě) :
http://www.mesec.cz/kalkulacky/prispevek-na-byd...

a tady si spočítáš jestli budete mít nárok na přídavek na dítě :
http://www.mesec.cz/kalkulacky/pridavky-na-deti/

vojtisek2007
26. zář 2010

ikdyž teda do té kalkulačky lze zadat i byt vlastní, takže už to asi na tom nestojí, aby to byl nájemní byt...takže zkuste a uvidíte, buď vám příspěvky schválí nebo ne...nic hroznýho.

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
26. zář 2010

@lucynka721 no možná by stálo za to se poohlídnout po "legálnějším" bydlení, aby jste si případně o ten příspěvek na bydlení mohli zažádat...o ten sociální příplatek můžete požádat už teď, a přídavek na dítě a porodné až po narození dítěte samozřejmě...nebo zkusit i zažádat na úřadě v místě vašeho trvalého bydliště o městský byt....aspoň být v pořadníku, záleží na tom, kde bydlíte, jak je to tam s byty a přidělováním, měli by jste mít šanci, s dítětem....

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
jolav
27. zář 2010

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, když budu pobírat rodičovský příspěvek od narození dítěte, tak mám počítat s tím, že vlastně budu dostávat peníze jenom do 2,5 let věku dítěte? Prostě až vyčerpám maximální výši příspěvku? Nemám nárok na mateřskou.

vojtisek2007
27. zář 2010

Nová rodičovská platnost od dubna 2011
http://www.mpsv.cz/cs/9313

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
28. zář 2010

@lucynka721 já si myslím, že to ještě není schválené, ale jestli bude, bude to platit od dubna 2011, takže podle toho by jsi místo 7600 měla tu nejnižší možnou sazbu (tuším 4500) protože jsi předtím nepracovala. Ale zatím to není jisté,ale jestli to schválí bude to platit pro všechny, i pro tebe.