Jsem studentka. Budu mít příspěvek na mateřské?

zuzu_z
4. led 2007

Zdravím všechny, můžete mi někdo poradit? Jsem ve 3.ročníku na VŠ a čekáme s manželem miminko - školu si budu na rok přerušovat. Jak to je s těmi všemi příspěvky, vůbec se v tom nevyznám? Budu mít na ně nárok? Od 6.týdne před TP se přiznává nějaká dávka, kolik to je? Vypočítává se to z příjmů? Protože já jsem neměla poslední dva roky ani brigádu. Má na to vliv manželův plat?? Moc díky za pomoc

j.a.n.i
27. říj 2014

@mar098 No, rozhodnutí o přerušení je čistě tvoje věc, ale kdyby mělo dítě ohrožovat chození do školy, písemnky a zkoušení, tak už lidstvo vymřelo...
A jinak nárok na žádnou podporu nemáš, předpokládám že žiješ u rodičů a tedy se budou muset postarat oni a otec dítěte.

terenye91
2. led 2016

Ahoj,

omlouvám se, že budete špatně rozumět, co když tady napíšu něco, protože jsem neslyšící. Plánujeme s partnerem do budoucna založit rodinu. Prosím vás, jsem ještě rok a půl studentka na střední škole. Mě je 25. Mám pár otázek, co potřebuji nutně vědět.
1. Dostávala bych příspěvek na mateřské, ikdyž jsem studentka?
2. Jak na dlouho bych dostávala cca?

Mockrát děkuji za vaši odpověď a budu se těšit na váš rozhovor.

sarivojvodova
2. led 2016

@terenye91 Ahoj já jsem studentka také a příspěvek dostávat budeš i tak, akorát nevím jak to je po 26 roku to se pak liší. :(

terenye91
2. led 2016

Mohla bys mi napsat do zprávy, kolik průměr dostáváš? Já jsem právě na střední škole. Možná jseš na vejšce?

aninni
16. led 2016

Dobrý den,dne 26.1.2016 mi končí mateřská dovolená.chtěla bych se zeptat jak to všechno funguje dále? Poslední vyplacena materska mi přijde ještě v únoru nebo už v lednu je poslední.?Dale bych se chtěla zeptat jak je to potom s pracovním úřadem? malou jsem porodila v devatenácti jako studentka a nestihla jsem ještě pracovat.mam nárok od pracovního úřadu na nejake příspěvky i když jsem ještě nepracovala?ziju s dcerou sama a nemůžu si dovolit přijít do finančního mínusu, proto se ptám předem. ..moc dekuju za Vaše rady anet a terezka

kkatt
18. led 2016

Ahoj, jsem studentka a než jsem otěotněla, tak jsem přerušovala studium kvůli zdravotnímu stavu četla jsem, že studentky dostávají mateřskou před porodem, když studují a přeruší studium. Myslíte, že bych taky mohla mít nárok .?
A jak je to s porodným pro studentky? 😕
Děkuji moc ! 🙂

marketakarolinka
14. čer 2017

Dobrý den, chci se zeptat. Před rokem jsem si prerusovala studium s tím že jsem byla těhotná ale přerušení mám na rok a ráda bych si školu dodělala.. Dcerce je 8 měsíců a až nastoupit do školy bude ji 10 měsíců..ale chci se zeptat zda budu brát pořád mateřskou a další peníze 🙂

terenye91
14. čer 2017

@marketakarolinka Když jako stále jsi studentka,tak zajdi na úřad zařídit rodičovský přípěvek 🙂 Mateřský příspevěk nebudeš mít, protože nepracuješ, ale studuješ, tak rodičovský příspěvek 🙂 Mám teď také 8 měsíčního syna, beru rodičovský příspevěk a studuji individuální plán 2x týden. Jsem na střední škole.

marketakarolinka
14. čer 2017

@terenye91 já ti mockrát děkuji 🙂 jsem ráda za pomoc.. Určitě si to zařídím jen mám strach aby mi individual schválili :D

marketakarolinka
14. čer 2017

@terenye91 ještě by mě zajímalo,pokud se smím zeptat..kolik asi budu brát? Přítel také chodí na brigády a do školy tak abych se nebála že nevyjdeme s domácnosti

vendyxh
8. črc 2017

Zdravím, tesim podobny problém. Jdu do druháku vs, planuji miminko. Uz druhým rokem při škole mam dohodu o činnosti plus ještě nějaké brigády. Jak je to pak s mterskou a rodicakem? Dekuji

terenye91
9. črc 2017

@marketakarolinka neboj se vůbec... Kdyz studujes, tak mas na vybranou jestli do 2 lety nebo do 3 lety a nebo do 4lety byt s dite doma. Podle jak bude..ale ja mam měsíčně 7600kc z rodičovský příspěvek. Uz si nepamatuji jestli mam na 3 roky nebo na 4roky. 🙂

blahova_andrea
9. črc 2017

@vendyxh na mateřskou má nárok jen ten, kdo odváděl sociální/nemocenské pojištění. což nevím jestli zrovna z dohody je odváděno :-/ myslím, že spíš ne. na rodičovský příspěvek má nárok každá žena. pokud nebudeš mít mateřskou, ale splňoval by otec dítěte podmínky pro nárok na ni, tak si můžeš volit délku rodičáku dle jeho příjmů. jinak půjdeš automaticky na 4 roky. což je 9 měsíců 7600 a pak do do čtyř let dítěte 3800,-

bbubble
9. črc 2017

@vendyxh ak mas DPC, nie DPP a zarobis nad 2500 mesacne tak odvadzas poistenie, tym padom mas narok aj na matersku..

vendyxh
10. črc 2017

@bbubble mam do 10tis. Takže na mateřskou mam nárok? I když při tom studuji a platí za me stát?

blahova_andrea
10. črc 2017

@vendyxh našla jsem ti toto z nějaké poradny
Základní pravidlo zní, že z DPP do 10 000 Kč měsíčné a z DPČ do 2 499 Kč měsíčně se pojištění neplatí, ale situace není vždy tak jednoduchá.
Pro výpočet dávky můžete použít orientačně naši kalkulačku: http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
stát za tebe jako za studentku platí zdravotní pojištění, to nemá s mateřskou nic společného. ty musíš být účastna 270 dní za poslední dva roky na nemocenském pojištění 😉