Jsem studentka. Budu mít příspěvek na mateřské?

zuzu_z
4. led 2007

Zdravím všechny, můžete mi někdo poradit? Jsem ve 3.ročníku na VŠ a čekáme s manželem miminko - školu si budu na rok přerušovat. Jak to je s těmi všemi příspěvky, vůbec se v tom nevyznám? Budu mít na ně nárok? Od 6.týdne před TP se přiznává nějaká dávka, kolik to je? Vypočítává se to z příjmů? Protože já jsem neměla poslední dva roky ani brigádu. Má na to vliv manželův plat?? Moc díky za pomoc

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
28. zář 2010

@lucynka721 já si zase myslím, že tohle nastavení rodičáku - že každá mamina dostane max těch 220tisíc je spravedlivé...všechny dostanou stejně, můžeš si zvolit a v průběhu rodičáku měnit výši podle momentální finanční situace v rodině...druhá otázka je, jestli bylo nutné snižovat to na těch 220tisíc, ale proč by ubírali sobě, když můžou jinde 😠 😠 😠 Mě osobně je to jedno, jednak rodičák v červnu končím, a druhak stejně celou dobu při dětech pracuju, takže rodičák je pro moje děti takovej "bonus" ze kterýho jim platím každýmu stavebko a zbytek "utluču" v oblečení, nebo hračkách....ale je mi jasný že některý maminky fakt potřebujou každou korunu, zvlášť když jsou třeba sami...☹

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
28. zář 2010

@lucynka721 největší výdaj je asi před porodem (oblečení,kočárek,sedačka,postýlka...) ale jsou maminky, který tohle pořídí za 15tisíc a jsou jiné, kterým nestačí 50.000, to už záleží na tom, jak je člověk náročný. Je jasný, že jako maminka chceš pro svoje mimčo to nejlepší, ale to nemusí být nutně to nejdražší... Potom když miminko kojíš, tak jsou výdaje za plenky a občas nějakou tu kosmetiku, pokud by jsi musela kupovat i um.mléko, je to s těma plínkama měsíčně "pálka" a občas dokoupit nějakej ten obleček. Je fajn, pokud máš nějakou kamarádku, po které můžete něco podědit, nebo levnějc odkoupit. Třeba moje první dítko mělo postýlku ještě po mě, obrousila se, nalakovala, a bylo....hodně věciček na ty prcky se dají sehnat za fajn ceny v bazárkách nebo angl.sekáčích, máš potom i značkové oblečky za pár šupek...

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
29. zář 2010

@lucynka721 No, jestli má 4 letý rodičák, tak se bere 7600,- do 21 měsíců věku dítka a pak to klesá na 3800,-

vojtisek2007
29. zář 2010

@lucynka721 jj, už musí být na rodičáku dýl, nebere se celý rodičák 3800,-Kč 😉

berynka
29. zář 2010

ahoj, já taky začínala jako těhotná-maminka studentka 😉 . Mám tu čtyřletou variantu, za kterou jsem docela ráda, když vidim tu situaci se školkama 🙄 a pokud není hlídání v rodině, tak za soukromou školku nebo au-pair se taky dá ranec. Manžel teda vydělává dost slušně, nemáme žádné dluhy a já si pořád tak nějak snažila něco přivydělat (uchovat si aspoň trochu pocit nezvislosti 😀 ), takže i bez těch peněz od státu bysme v pohodě přežili. Ale ten skok v těch 21. měsících je docela znát. Na začátku se dá miminko zaopatřit skoro za pár korun při troše dobré vůle 😎 , ale s rostoucím věkem rostou i náklady a pak je to, jak když se šetří na Ferrari 😅 .

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
30. zář 2010

@lucynka721 ne znamená to, že měla rodičák taky na 4roky - do 21měsíců dítěte brala 7600 a pak jí to snížili na 3800,- žádnej rodičák při kterým se bere od začátku 3800 není. Ta kamarádka jak píšeš už musí mít větší dítko 🙂

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
1. říj 2010

@lucynka721 no tak to je hloupost aby brala jen 3800,- Od června skoro do dvou let dítěte (přesně do jeho 21měsíců) pobírá 7600 a pak do jeho čtyř let 3800. Tak třeba jste se špatně pochopily, ale rodičák v současné době jinak čerpat nelze, jen takhle - při té čtyřleté verzi.

lucynka721
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
1. říj 2010

@lucynka721 ne, rodičovský příspěvek já dávka, která není závislá na platu manžela, nebo na tom jestli je ti 16 a živí tě třeba rodiče....prostě od tý doby co porodíš máš nárok na 7600 do 21měsíců dítěte a potom 3800 do jeho čtyř let, tak to prostě je.

kristinandbaby
23. lis 2010

Ahoj holky, můžu se zeptat, ted v květnu budu maturovat a po škole bychom chtěli miminko, ale jsem zmatená jak je to s penězi. Kolik musím mít odpracovaných hodin dnů abych měla nárok na základní mateřskou i rodičák nebo jak to celé je,paragrafům prostě nerozumím. jinak zatím tedy nemám odpracováno nic...Díky moc 🙂

j.a.n.i
24. lis 2010

@kristinandbaby Hlavně musíš nastoupit do práce a po zkušebce se můžete začít snažit o miminko, pak budeš mít nárok jak na mateřskou, tak výběr rodičáku...

kristinandbaby
24. lis 2010

@j.a.n.i já právě nevím, jestli tam není, že musím 270 dní pracovat, abych měla nárok na mateřskou, jinak bych dostala jen rodičák a mateřskou ne 😒 zmatek zmatek...ale děkuju moc 🙂

j.a.n.i
24. lis 2010

@kristinandbaby Pokud po úspěšném ukončení školy nastoupíš do práce, tak se ti studium do těch 270 dnů započítá... ale pokud se začneš snažit po zkušebce (což je víc jak rozumné, kdybys náhodou pro komplikace musela na PN), tak ti těch 270 i tak vyjde, pokud počítáme, že zkušebka je 90 dní, těhotenství trvá 270 dnů a na PPM se chodí cca 42 dní před porodem...

niki69
11. zář 2012

Ahojky maminky a nastavijici maminky
chtela bych se jen zeptat jestly nektera z vas nevi jak je to s materskou v listopadu mi bude 17 a cekam miminko dala jsem si zadost na povoleni k splnoletneni neboli k snatku jelikoz se budu i letos v listopadu vdava ale ukoncila jsem jen zakladku a nenastoupila na ucnak nekde sem slisela ze na materskou ma narok jen ten co ma odpracovana aspon rok nebo byl na ucnaku minimalne dva roky tak tet nevim mohla by sme mi nektera poradit jestli s tim mate zkusenosti?

j.a.n.i
12. zář 2012

@niki69 Ne, na mateřskou nárok mít nebudeš, budeš mít rovnou od porodu rodičák ve 4 leté variantě, případně pokud partner bude mít odpracováno a nárok na mateřskou, tak bys mohla volit jinou délku rodičáku.

valerie123
24. srp 2013

Ahoj holky chtěla jsem se zeptat jestli kdyš jsem těhotna a jsem studentka na střední škole a chci ukončit studium jestli budu myt narok na mateřskou nebo naky ten socialni prispevek .

j.a.n.i
24. srp 2013

@valerie123 Nárok na mateřskou mít nebudeš, budeš od porodu brát rodičovský příspěvek, ty máš nárok pouze na 4 letou variantu, maximálně pokud má odpracováno otec dítka, tak bys mohla volit kratší rodičák díky němu.

lussinka21
21. říj 2013

zdravím 🙂 chtěla bych se zeptat jako svobodna matka ...bez otce dítěte, když se porodne a příspěvek počita z příjmu když sem měla brigadu jen jeden měsíc....Děkuji za odpoved 🙂

morwe
21. led 2014

Ahoj,prosim vas chtela bych se zeptat...jsem svobodna na materske kterou mam na 4roky a ikoncila jsem skolu,s pritelem by jsme se chteli v lete brat,nevite nekdo jestli RP budu dostavat porad po dobu tech 4 let nebo jestli mi to zrusi uplne? Dekuji za odpoved

gryfis
13. dub 2014

Prosím o radu, budu mít nárok na rodičovský příspěvek, když jsem student Vš ale je mi 27, poslední rok jsem neplatila sociální pojištění, jen zdravotní a studium nechci přerušovat? Díky

j.a.n.i
13. dub 2014

@gryfis Ano, budeš.

pavlise
13. dub 2014

@gryfis Pokud se vám neplatilo sociální pojištění, tak budete mít nárok na rodičovskou, ale ne na mateřskou. Rodičovský příspěvek začnete brát hned po porodu.

gryfis
14. dub 2014

uff 🙂

mar098
27. říj 2014

Ahoj,
jsem tu nová, mohu se zeptat? Nevíte někdo, jestli mohu mít nárok na nějakou finanční podporu pokud jsem studentkou střední školy a mám přerušené studium od druhého měsíce těhotenství? Minulý rok jsem měla přerušené studium ze zdravotních důvodů (zdravotní pojištění za mě platil stát), zpět do 4.ročníku denního studia jsem nastoupila letos v září. Po pár týdnech ve škole jsem zjistila, že jsem těhotná.
Upřímně, školu jsem vzdala, mám celodenní migrény a hrozné nevolnosti. Myslím, že by stejně nebylo dobře pro dítě, kdybych se dál stresovala písemkama, zkoušením, známkama a docházkou. (Možná dělám hloupost)