Jsem studentka. Budu mít příspěvek na mateřské?

zuzu_z
4. led 2007

Zdravím všechny, můžete mi někdo poradit? Jsem ve 3.ročníku na VŠ a čekáme s manželem miminko - školu si budu na rok přerušovat. Jak to je s těmi všemi příspěvky, vůbec se v tom nevyznám? Budu mít na ně nárok? Od 6.týdne před TP se přiznává nějaká dávka, kolik to je? Vypočítává se to z příjmů? Protože já jsem neměla poslední dva roky ani brigádu. Má na to vliv manželův plat?? Moc díky za pomoc

luciferova
12. říj 2007

dakujem za odpoved emjee... a musim to byt bez prerusenia alebo som mohla byt aj nezamestnana 13 dni? a sviatky sa do toho nerataju?

emjee
15. říj 2007

moze byt aj prerusenie, len to musi byt za posledne dva roky minimalne 270 dni a niekde tu na fore som citala, ze musi byt rovnaky druh poistenia (cize bud min. 270dni platil zamestnavatel - nemusi byt ten isty zamestnavatel, alebo min. 270 dni samoplatba)
oficialne by sa do toho nemali pocitat ani vikendy myslim 😝 lebo socialne poistenie sa plati len za odpracovane dni ak sa nemylim - sviatok mas kvazi odpracovany den a za ten zamestnavatel plati za teba odvody - takze sviatky sa rataju
aj ked kolegyna mi tvrdi, ze ona si samoplatila vsetky dni co bola doma (aj vikendy) - vraj sa to prepocitava na vsetky dni v mesiaci

luciferova
16. říj 2007

super, dik...takze mozeme ist na to 😉

coriven
29. lis 2009

Prosím poraďte, jak to nyní je. Kamarádka je studentkou VŠ (v dubnu čeká přírůstek), má před tím nárok na mateřskou nebo až narozením mimča dostane rodičovskou (a může si volit varinaty?)
A má na to vliv, jestli studium přeruší?

Díky za odpovědi.

j.a.n.i
30. lis 2009

coriven: Nárok na mateřskou nemá, studenti již nejsou účastni nemocenského pojištění a od narození mimča dostane RP ve čtyřleté variantě. Jo a je jedno, jestli přeruší nebo ne. Teoretickou šanci na mateřskou by měla pouze v případě, že by končila v lednu (myslím úspěšné dostudování) a ihned nastoupila do práce, pak by nárok měla.

martassska.n
30. lis 2009

CHtěla bych se zeptat 11.prosince nastupuju na mateřskou a jsem student..kde mám začít abych dostala rodičovskej příspěvěk... ??? dděkuju za odpověd...

pampelka.pam
30. lis 2009

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, v červnu 2008 jsem skončila VŠ a hned začala podnikat. Platila v té době škola za studenty nemocenskou?. Nemocenskou si platím, ale do nástupu na PPM mi chybí 3 dny, abych splnila podmínku 270 dnů. Kdyby za mě škola platila nemocenskou, tak by to bylo ok? Na mateřskou nastupuji koncem dubna, takže kdyby škola za mě platila nemocenskou, tak bych měla cca 2 měsíce k dobru. Poraďte prosím, děkuji

j.a.n.i
30. lis 2009

martassska.n: pokud si pouze student, tak na ppm nemáš nárok a o RP budeš žádat až po narození mimča, žádá se příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři

pampelka.pam: jo, v roce 2008 nemocenskou škola platila, tak bys to měla mít v pohodě... a tys jí neplatila hned od začátku podnikání, že ti to nevychází?

pampelka.pam
30. lis 2009

ahoj,
bohužel neplatila. Když jsem se v roce 2008 přihlašovala, tak mi paní na sociálce řekla, že musíš platit nemocenskou 270 před porodem, takže jsem s tím počkala no a od roku 2009 se to změnilo, ( to jsem se dozvěděla až v půlce roku), a těch 270 dní musíš splnit 6-8 týdnů před porodem. Nemocenskou jsem si platila od 8.6. 2009,takže jsem měla rezervu cca 53 dní, ale v listopadu mi neproběhla platba a tím pádem mi nemocenskou zrušili už k 30.9.2009. Další přihlášení na nemocenskou mohlo proběhnout až 23.11.2009. Takže když mám porod podle MS 6.6.2010, tak mi nástup 6 týdnů před porodem vyjde, že budu platit nemocenskou jen 268. Takže jsem si myslela, že když za mě nemocenskou platila škola, tak se mi bude počítat i to, ale teď jsem přišla ze sociálky a paní mě vyvedla z omylu, že to už od 1.1. 2009 neplatí. Tak asi budu muset přemluvit doktorku, ať mi posune termín porodu o 3 dny. To ale nevím , jestli budu ochotná. Nemáte s tím některá zkušenost?

j.a.n.i
30. lis 2009

no, to má paní na sociálce pravdu, že to se studenty od 1.1.2009 neplatí, ale v roce 2008 se za ně platilo, takže by se to normálně počítat mělo. Jestli tě paní dobře pochopila a neměla pocit, žes končila v červnu 2009 a ne 2008... Ještě bych to zkusila, stejně tak jako doktorku, byla by škoda přijít o ppm o 3 dny. Pokud máš rozumnou doktorku, tak by to neměl být problém, stejně je to určeno plus mínus autobus.

coriven
30. lis 2009

j.a.n.i - díky za odpověď, jde vidět že jsi v tom zběhlá. Ještě prosím nevíš, kdyby v lednu přerušila školu - tak se musí přihlásit na pracák? A pak by případně měla nějaký nárok na mateřskou?

j.a.n.i
30. lis 2009

coriven: ani z pracáku nemá na ppm nárok, to je taky změna, stejně jako se studenty... před porodem nemá nárok na nic, jedině po porodu, pokud by chtěla tříletou variantu, tak by musel na ppm alespoň na chvilku nastoupit otec dítěte (pokud on pracuje) a pak zvolit tříletý, jinak bude mít ten čtyřletý. Nebo nastoupit někam do práce a i když na ppm už mít nárok nebude (nebude mít 270 dní nemocenského pojištění), ale měla by nárok na nemocenskou 6 týdnů před a po porodu, ale zas najít práci jako nedostudovaná těhule je problém v jakékoli době, natož teď

coriven
2. pro 2009

j.a.n.i díky moc 😉

eveluska
1. únor 2010

ahoj 🙂
nevite nekdo, jak je to s materskou, kdyz v cervnu radne ukoncim studium na vs a koncem
zari bych mela termin porodu? musim se na tech par mesicu rychle nechat zamestnat, nebo
plati ochranna lhuta 270 (nebo 180) dni od uspesneho ukonceni studia? (to jsem nasla nekde na strankach
o pojistovnach nebo na str. mpsv, uz nevim presne... ale porad se to meni, tak si nejsem jista a nechtela
bych neco zameskat a pak nedostat ani kacku... 😒 )
diky moc 🙂

vojtisek2007
1. únor 2010

eve - právě že se to mění, tak bohužel od 1.1.2009 se doba studia nezapočítává do doby, která se počítá na případnou mateřskou, takže bohužel na ní nebudeš mít nárok, budeš mít nárok od dne porodu na rodičovský příspvěk...už to psala j.a.n.i. v příspvěkách výš ☹

eveluska
1. únor 2010

tak tohle jsem ted nasla - materska od 1.1.2010 - tak snad to plati 🙂

...Nový zákon platný od ledna 2009 přinesl v tomto změnu - studentka se již nebere jako osoba nemocensky pojištěná ani pro nárok na PPM.

Ode dne porodu má nárok na Rodičovský příspěvek v 4leté variantě.

Výjimkou jsou studentky, které úspěšně ukončily studium a počátek 6. týdne před stanoveným termínem porodu připadne do 270 dnů od jeho ukončení. V takovém případě se doba studia na střední, vyšší odborné či vysoké škole do doby účasti na nemocenském pojištění započítává....

j.a.n.i
2. únor 2010

eveluska - započítává v případě, že ještě po ukončení školy stihneš nastoupit do práce, pokud ne, tak na PPM nárok nemáš

eveluska
2. únor 2010

fakt? to teda nechapu, to maj v tom pripade dost blbe napsany ...
no tak snad to treba stihnu, ale nevim, jestli me nekde s panderem vemou 🙂
asi se budem nakonec muset poradit s ucetni nebo pravnikem, taky jestli treba neni nejaka moznost si
ted jeste prispivat.... a nebo pujde na materskou manzel! 😀

salinka87
2. únor 2010

eveluska: ahoj, já studuji vš, sice jsem pracovala, ale jen na dohodu, ze které se mi neodvádělo soc. ani zdr. pojištění .. nyní jsem v 9tt .. na mateřskou nárok nebudu mít, ale udělala jsem si živnostenskký list a od včerejška jsem zahájila samostatnou výdělečnou činnost🙂 protože studuji, tak nebudu platit zálohy ani na zdravotní ani na sociální pojištění, ale dobrovolně si budu platit nemocenskké ve výši 1000m- Kč za měsaíc a budu mít proto nárok na nemocennské v souvislosti s těhotenstvím a porodem .. tedy do konce šestinedělí,. pak na PPM nastoupí manžel, na pár sní, vybereme 3letou variantu RD a bude to. Jinak pokud budu platit 1000 Kč měsíčně nemocneské, tak bych pak měla mít nejvyšší nemocenskou, tedy cca 23 tisíc za měsíc - plná výše je tedy až od 60.dne, do té doby jsou tam redukční hranice a jako OSVČ je prvních 14 kalendářních dnů neplacených, ale vyplatí se to .. takže nezoufej a pokud chceš, můžeš si založit živnostenský list na nějakou volnou živnost a vyřešit to třeba jako já🙂 jinak podle mě se studium už vůbec nepočítá, pokud nastoupíš do práce tak stejně musíš být nemocensky pojištěná 270 kalendářních dnů před nástupem na MD..

salinka87
2. únor 2010

ptala jsem se na to včera i doktora a ten řekl, že tedy místo na MD mě pošle na nemocenskou .. tímppádem bez peněz nezůstaneme🙂

vojtisek2007
2. únor 2010

sali - v tvém případě jsi to vyřešila přímo ukázkově - škoda že nestihneš těch 270dnů pojištění do nástupu na mateřskou, to by byla i bezva mateřská, ale takhle dostaneš alespon to nemocenské v souvislosti s porodem....taky dobrý...

salinka87
2. únor 2010

vojtísku jj, škoda, že jsem nestihla tu mateřskou .. nejdřív jsem byl v klidu, že je to vlastně 9 měsíců, ale pak mi došlo, že se to počítá dle nástupu na MD, .. ale za to nemocenské jsem ráda, jsou to naprosto supr peníze a navíc, teď se každá kačka hodí, že🙂 a musím říct, že paní na sociálce úplně skvělá, sama mi radila, že když jsem nepodnikala a při začátku podnikání jsem se přihlásila na nemocenské pojištění, tak že můžu začít marodit klidně druhý den🙂 což mě překvapilo, ale příjemně tedy🙂 plánuji odejít na nemocenskou někdy v červnu nebo tak nějak, uvidím jaké těhu bude a jak se pak s dr domluvím ohledně vycházek ... doma bych nevydržela, alee snad to s vycházkama nějak půjde..🙂

eveluska
2. únor 2010

teda, to je supr napad! diky moc 🙂 urcite o tom budem uvazovat,
taky o ty matersky manzela - konec koncu proc ne ? 🙂

salinka87
2. únor 2010

eveluska - mateřská na manžela jde snad jen na pár dní nebo tak nějak, aby šel na mateřinku naplno by se asi nevyplatilo, vždycky dostane míň korunek než pokud bude pracovat naplno .. navíc byste měli jen jeho příjem - mateřskou (pokud bys tedy nepracovala), ale když na PPM půjde jen na pár dní a pak si přes něj vezmeš rodičovský příspěvek, tak budete mít příjmy dva - jeho mzdu a RP (s tím, že si právě můžeš zvolit jinou délku než 4letou ..)

eveluska
2. únor 2010

aha aha, to je fakt... jeste nevite nekdo, jestli materskou a rd plati stat nebo zamestnavatel? diky 🙂

salinka87
2. únor 2010

mateřskou platí správa sociálního zabezpečení, ale žádost dáváš zaměstnavateli a ten to se sociálkou vyřizuje a rodičovský příspěvek vyplácí myslím úřad práce 😉

j.a.n.i
2. únor 2010

salinko, v tvém případě nemusí manžel nastupovat na MD, ty budeš mít nárok na výběr 3 leté varianty, protože budeš čerpat nemocenskou v souvislosti s porodem

salinka87
2. únor 2010

j.a.n.i: fakt ? teda, tak to je pro mě nová informace, díky🙂 to by vše podstatně zjednodušilo🙂

adelka89
10. únor 2010

Ahoj holky.
Prave jsem ukoncila prvni semestr na MUNI. Nevite nektera, jestli mam narok na materskou, kdyz nemam splnenych onech 270 dni? Před studiem na MUNI jsem studovala stredni skolu denní, da se to nejak spojit, nebo proste narok nemam?
Zitra si chci podat zadost o preruseni studia, tak se snazim posbirat co nejvice cennych infrmaci 🙂

j.a.n.i
10. únor 2010

adelka89 - nárok na PPM nemáš, těch 270 dní bys musela být účastna nemocenského pojištění, což jako studentka nejsi, takže budeš mít nárok od porodu na RP ve čtyřleté variantě