Máme nárok na příspěvek? Nesezdaní, jiný trvalý pobyt

zuzamik
22. čer 2013

Ahojky,
prosím zkušenější o radu: kdo všechno se spoluposuzuje k uznání na nárok na porodné a přídavky v případě, že nejsme sezdaní a každý máme trvalý pobyt u svých rodičů? (žijeme ale spolu u jeho rodičů) Bude se posuzovat jen příjem nás dvou nebo i dalších členů domácnosti (asi teda domácnosti mých rodičů?)

blahova_andrea
22. čer 2013

domácnost se bere jako celek, takže musíš doložit všechno osoby trvale hlášené v dané domácnosti. to, že jsou to tvoji rodiče a mají vlastní život a ty taky, to nikdo neřeší.

aneta0707
22. čer 2013

http://www.mpsv.cz/cs/2 uplne dole je napsano, co se mysli rodinou. pokud jsem to dobre pochopila, tak na porodny se pocita jenom matka a otec ditete, na prispevek na bydleni jenom ti, kdo jsou trvale hlaseny. podivej se sama, ale nejlepsi bude, kdyz se zeptas primo na urade. maji to dost nejasne napsany

speedygon
23. čer 2013

chápu to stejně jako anetka...pouze matka+otec....pokud jde o porodné a příspěvek na bydlení, tam se píší Ti, co tam mají trvalý pobyt....

zuzamik
autor
23. čer 2013

Já z toho právě nejsem moc moudrá- procházela jsem si to už dřív na stránkách mpsv... Oběma nám už 26 bylo, takže vůči nám ani jedni rodiče žádné vyživovací ani jiné zákonné povinnosti už nemají a podle mě by tedy logicky mezi posuzovanými osobami být neměli, ale ty paragrafy jsou psané tak, že jsem z nich pitomá... 😖

blahova_andrea
24. čer 2013

@zuzamik víš, ono je to dneska často postavený tak, že zákonnou vymahatelnou povinnost k tomu po 26 letech už nemají, ale pokud spolu bydlíte, tak ti na úřadě v některých případech řeknou, že to jak to doma máte je váš problém a že když nemáte peníze, mají vám rodiče pomoct. vymáhat to po nich nelze, ale očekává se to. vždyť to není nic výjimečnýho v dnešní době, když rodiče živí ze svého důchodu syna lempla...např. je to opravdu u každé dávky jinak. ideální je vždy, když jste jako rodina psaní spolu a někde, kde není psaný nikdo jiný, ale to vždycky prostě nejde ☹ někdy je to spolubydlení jen komplikace, která se dá obejít. já třeba v mládí u rodičů bydlela, ale dávno jsem se musela na domácnosti podílet a když jsem přišla o práci, tak jsem nosila na sociálku každý měsíc čestné prohlášení ode mě a rodičů, jsem jim do domácnosti přispěla tolik a tolik a oni mi pak nějakou tu korunu dali. takže téměř vše se asi dá řešit, jen musí být dobrá vůle ze všech stran a nejlépe hodná a ochotná úřednice. těch je bohužel málo.

monysek722
21. srp 2013

Ahoj chtěla jsem se zeptat jen na maličkost,pokud jsem tedy svobodna matka a otec je potvrzen na matrice a nemeli bysme spolecne trv.bydlište tak se bude teda posuzovat narok na porodne z prijmu naseho (otec a matka ditete )? nebo clenu rodiny na trvalem bydlišti kde ma trv.bydlište i matka ditete?
dekuji za odpoved Monča 🙂

zuzamik
autor
6. zář 2013

@monysek722 Mě bylo ze sociálky odepsáno, že bydliště nehraje roli, posuzuje se příjem rodiny, tzn. matky a otce dítěte

mirule007
10. říj 2013

Ahoj holky, pokud jde o porodné posuzuje se matka + otec, i když mají každý jiné trvalé bydliště ( na sociálce mi bylo řečeno, že když už jednou uvedený se tak se prostě berete jako rodina), a co se týče např. příspěvku na bydlení tak se berou osoby které jsou hlášeny k trvalému pobytu na dané adrese. Takže do příspěvku na bydlení by se počítali i vaši rodiče a jejich příjem.