Matka Češka, otec Slovák. Jak je to s porodným?

schnek
15. zář 2010

Ahoj,
řešil jste někdo podobnou situaci, příp. víte, co a jak? Žijeme v ČR, jsme manželé, mm je Slovák, má trv. pobyt tady i v SR (podle CP má na oboje nárok, tak si nechal oba), děti automaticky nabývají slovenské občanství po otci. Jak je to s porodným? Slyšela jsem, že se může žádat o obě, že se dá vybrat si jedno... nevíte?
Díky 🙂

pettru
15. říj 2010

s tim pobytem - prechodnej pobyt neexistuje od doby. co jsme v EU. Dostanes povoleni k trvalemu pobytu, je to platny cca 5let a pak musis obnovit. urcite po tobe nebudou chtit dokazovat, jak dlouho ses tam pred tim zdrzovala. navic by to pak bylo omezovani volneho pobytu osob v ramci eu. navic v CR sou ohledne toho trosku jiny zakony. na slovensku je zadost o pobyt bez problemu.
@czechzuzanaba k tomu odpadu - kdyz si to clovek chce vyridit, tak to de lehce 😉

czechzuzanaba
15. říj 2010

@pettru ja vim, ale musis na to myslet...

Me prekvapilo, kdyz jsem dceri vyridila obcanstvi v Cechach, tak mi poslali slozenku na odpad jeste driv nez rodny list 🙂 A

pettru
15. říj 2010

@czechzuzanaba jj, je to tak..to oni si rychle takhle spoji, kdyz de o penize 😀

schnek
autor
17. říj 2010

@pettru SR nedává přechodný pobyty? hmm, to jsem ani nevěděla. No ale stejně, musela bych tam odjet a to fakt nebudu riskovat, že bych porodila tam, to bych asi neunesla 😅 😉 😀

eustoma
25. říj 2010

v SR prechodny pobyt neni, a aj keby bol tak by to bolo jedno porodne sa viaze na trvale bydlisko matky. takze jedine co sa da spravit, je prihlasit sa k trvalemu pobytu na slovensko a vtedy poziadat o porodne.

angienka
25. říj 2010

ahoj ja som slovenka a manzela mam cecha, porodila som v cr a porodne ziadala tu ale nejake maminky vraj dostali obe porodne aj zo sr aj z cr ak zaziadali a splnili nake podmienky. A o rodicovskom prispevku aspon pred 2rokmi to tak bolo ze si si mohla vybrat kde chces poberat ci slovenske ci ceske ktore sa ti viac oplati resp si nechat doplacat rozdiel.
Popripade ak by vam vyhovovalo viac slovenske tak sa da prepisat na otca a moze sa poberat prispevok na nho 😀Inac aj syn ma obe rodne listy

mataharyy
25. říj 2010

Ahoj,
tak s porodným je to tak že je opravdu vázané na trvalé bydliště matky. Já jsem si zařídila v SR trvalej pobyt (žijem tu) kvůli rodičáku v čechách mi ho sebrali a odmítli vrátit dokud mi na slovensku nepřiznají ten jejich... Ale teď to mám tak že část rodičáku beru ze slovenska, doplatek z čech, porodné jsem dostala v čechách neb jsem tam rodila a neměla jsem trvalej pobyt v SR (navíc mě ani nenapadlo o něj na slovensku žádat). Ale u druhého to bude tak že o porodné budu žádat na slovensku, neb se tu narodí. Jináč ani jedna strana nebude vyplácet (jakoukoliv) dávku u které si neověří že není vyplácena druhou stranou 😉 A vyřídit si trvalé bydliště na Slovensku je hrozně jednoduché, je potřeba dodat fotku, pas nebo OP z čech a potvrzení o tom že máte kde bydlet (list vlastnictví, příp. souhlas majitele nemovitosti+list vlastnictví, nájemní smlouvu atd.). Podá se žádost a mě po 14. dnech už dali i doklad. S tím odpadem je to tak že pokud doložíte že ho platíte jinde tak ho platit nemusíte 😉 Jináč pokud se dítě narodí v ČR a chcete i slovenskej rodnej list, tak na matrice v ČR si rovnou požádejte o dva a pak s originálem zajděte na matriku dle bydliště otce tam jim ho dáte (už ho nevrátí) a sepíšete žádost a pak jen čekáte (cca 3. měsíce) než vydají slovenskej rodnej list. V případě že se dítě narodí na slovensku a chcete českej rodnej list tak se o něj žádá na matrice v brně, je tam nějaká spešl, taky jim to trvá dlouho a nevím co všechno k tomu chtějí (to objasním až to budu zařizovat tzn. někdy koncem března, začátkem dubna 😉 ). S mateřskou je to tak že jí vyplácí zaměstnavatel (a nezáleží kde v dobu pobírání žijete), u rodičáku je to z české strany trochu masakr, sledují střed zájmu, tzn. kde žije rodina, dítě navštěvuje lékaře atd. atd... to znamená že si musíte zažádat v místě kde žijete (kde máte střed zájmů), po té co vám vydají rozhodnutí o přiznání dávky a její výšce to se všema žádostma a potvrzeníma o potvrzeních... pošlete do čech na SSP pod kterou spadáte a oni vám v případě že jste v čechách zaměstnané doplatí tzv. dorovnávacá dávku. Pokud zaměstnané v čr nejste a střed zájmů máte v sr, tak se musíte smířit s tím že máte jen rodičák ze slovenska. Zde další problém na slovensku rodičák přiznají (většinou jen) na základě trvalého pobytu a další věc pokud vám na slovensku nepřiznají nic, může se velmi snadno stát že se na českém úřadě zašprajcujou a taky vám nic nedají (prý podle nařízení EU, které si pouze v čechách vyložili jak se jim chtělo a už z toho mají potíže, ale skálopevně si stojej za svím... ☹ ). Tak asi tak nějak to je 😅

schnek
autor
26. říj 2010

@mataharyy díky za vyčerpávající opověď. Ten pobyt je třeba vyřídit v asi v SR, co? nějak přes zastupitelskej úřad nebo tak to asi nejde, co? a musí to být ke dni narození dítěte?

mataharyy
26. říj 2010

@schnek není zač 😉 Ten pobyt se vyřizuje na Slovensku, nezkoumala jsem jestli to jde jinak, protože v SR žiju. S tím datem ti tak úplně asi neporadím, řekla bych že to musí být v den podání žádosti, ale fakt si nejsem jistá 😅 A o příspěvek při narození dítěte můžeš požádat až s RL ze Slovenska a po dovršení 28 dní života dítěte, je potřeba přinést potvrzení od pediatra 😉

schnek
autor
26. říj 2010

@mataharyy jo, to už vím. Dík. Kde se o ten pobyt žádá? na příslušném oddělení cizinecké policie? bych tam zkusila napsat nebo zavolat 😉

schnek
autor
26. říj 2010

konečně možná by to šlo řešit i plnou mocí a vyřídit v zastoupení

mataharyy
26. říj 2010

@schnek jo na příslušné cizinecké policii je to nejlepší, ale možná by to šlo i jinde, to fakt nevím. Jináč s tou plnou mocí nevím já musela podepisovat na podpisovej vzor atd. Ale poptej se prý to jeden čas šlo řešit i přes ambasádu/zastupitelskej úřad v ČR, ale je to poměrně stará informace, tak těžko říct zda to tak ještě jde 😉

schnek
autor
26. říj 2010

@mataharyy dík. Zkusím ambasádu, co mi tam poví 😉

mataharyy
26. říj 2010

@schnek no v tvém případě by to asi bylo nejjednoduší, pač cesta na Slovensko by mohla dopadnout porodem na hraniční čáře 😀 Tak snad pochodíš, budu držet palce já když to zařizovala tak jsem myslela že se zblázním ☹

schnek
autor
26. říj 2010

@mataharyy nám bohatě stačil českej trvalej pobyt, to bylo fakt neskutečný 🙄

adina22
26. říj 2010

neviem ako to je teraz...ale pred tromi rokmi som ziadala o porodne v CZ,trvaly pobyt mam na SR otec dietata je tiez Slovak...samozrejme je /alebo bolo/ mozne ziadat iba o jedno porodne,mohla som si vybrat...kedze v tej dobe bolo vyssie v CZ ziadala som tam 🙂

mataharyy
26. říj 2010

@schnek no když žádáš na slvensku, tak je to rychlejší a jednodušší, když manžel žádal v čechách, byl to horor mama horor 🙄

pidanek101
1. led 2013

ahoj Holky chtela bych se informovat vim ze uz je to psane v roku 2010 ale snad se nekdo jeste podívá :D mám 3letého syna který se narodil v čr ale tatínek je slovák jsme manžele ale bohužel se rozvadíme a ja si našla nového prítele taky slováka a čekáme spolu miminko a chtela bych si zažádat o porodne na slovensku trvalak tu mam platný jeste na rok ale nevím či se da vybavit porodne tu na sk pokavad budu rodit v čr nebo nevím kde mne to chytne jestli na sk nebo v čr mohl by mi nekdo poradit? dekuji moc