Matka Češka, otec Slovák. Jak je to s porodným?

schnek
15. zář 2010

Ahoj,
řešil jste někdo podobnou situaci, příp. víte, co a jak? Žijeme v ČR, jsme manželé, mm je Slovák, má trv. pobyt tady i v SR (podle CP má na oboje nárok, tak si nechal oba), děti automaticky nabývají slovenské občanství po otci. Jak je to s porodným? Slyšela jsem, že se může žádat o obě, že se dá vybrat si jedno... nevíte?
Díky 🙂

beruska2x
15. zář 2010

urcite jen jedno a to tady, je to podle trvaleho pobytu matky, ktere automaticky ziskava i dite... 😉

schnek
autor
15. zář 2010

beruško, ono to v SR prý není jako u nás, proto se ptám.

beruska2x
15. zář 2010

ale porodne pobiras ty i o nej zadas ty a ty mas ceske obcanstvi tak se ridis zakony CR, aspon co vim tak to tak kazdy mel i kdyz holky treba ziji jinde a maji m cizince...

schnek
autor
15. zář 2010

to ano, ale v SR se to třeba řídí jinýma podmínkama. No to je jedno, mě jde o to, jestli má někdo s tímhle osobní zkušenost, jestli se o to zajímal, případně žádal. To ty asi nemáš, ne? 😉

beruska2x
15. zář 2010

pochybuju ze Sr ma az tak jinou legislativu nez jine evropske zeme...

schnek
autor
15. zář 2010

no a víš o tomhle něco konkrétního, máš s tím zkušenost? já bych ráda info od někoho, kdo o tom ví nebo žádal. Takhle si tu můžeme dopisovat celej den. A myslím že jako student práv mám o legislativě jistou představu.

kyri
15. zář 2010

schneku, radši se zeptej někoho, kdo se v problematice opravdu vyzná, ne? 😉
(však v oboru vzdělaných mamin znáš dost...)

beruska2x
15. zář 2010

sestrenka zije v E , ma odtamtud m a vyrizovala jsem ji prelozeni dokladu a dokumentu tady, na matriku v Brne kde maji
tohle v pacu..

schnek
autor
15. zář 2010

beruško, vztah ČR a SR je celkem specifickej i po rozdělení republik, narozdíl od jiných zemí. Navíc mám info, že je možné žádat, proto se ptám na konkrétní zkušenosti se Slovenskem. Info pracovníce český sociálky je pro mě sice zajímavý, ale vzhledem k mým zkušenostem se sociálkou ho neberu nijak závazně.

kyri, jo, asi to vidím na telefonát na sociálku, pod kterou spadá mm v SR 😉 ještě počkám, jestli až to přehodí i do SR děvčata nebudou vědět, jsem to zapomněla zaškrtnout 😅

pettru
15. zář 2010

ahoj, na slovensku muze zadat jenom matka...teda pokud neni mrtva, pak az otec nebo soudem urcenej porucnik 😉

schnek
autor
15. zář 2010

@pettru dík, a čím podmiňujou nárok? matkou a TB (trv.bydl.), místem porodu, občanství dítěte, něčím jiným?

pettru
15. zář 2010

bud musi mit trvalej pobyt (nebo povoleni k pobytu kdyz je obcan eu), pak matka cizinka musela mit placeny nemocensky poj. 270 dni a samo, ze dite musi mit slovensky obcantsvi..to je tusim vse

schnek
autor
15. zář 2010

@pettru dík

pettru
15. zář 2010

jo a jeste nejdriv se zada o prispevok pri narodeni dietata (151,37e) a kdyz se dozije 28dni-musi byt potvrzenej formular od dr., pak zadas o ten priplatek k prispevku n.d.(678,49e)

schnek
autor
15. zář 2010

@pettru aha, to ani nevím, že něco takovýho mají. Já tam zavolám a uvidím, co mi poví.

pettru
15. zář 2010

jj, radsi si zavolej...od 1.5. se menili nejaky eu vyhlasky-tak je mozny, ze ti reknou, ze na porodny narok budete mit 😉

schnek
autor
15. zář 2010

@pettru dík za obsáhlý info 🙂

mataharyy
27. zář 2010

Ahoj,
tak mé informace a zkušenosti jsou takové. První dítko se narodilo v ČR a žádala jsem tam. Druhé se narodí na Slovensku a prý není nejmenší důvod aby mi porodné nedali na Slovensku děti budou mít české i slovenské občanství a RL. I v případě že se ti mimčo narodí v ČR, tak můžeš zažádat o porodné v SR, budeš potřebovat potvrzení že v ČR jsi nežádala, slovenskej RL a potvrzení od Dr. jak psala pettru, že se dítě dožilo 28 dní 😉 Pak už záleží na lidech na MPSVaR někde chtějí i potvrzení o tvém pobytu, někde ne... Tak hodně zdaru 😉

schnek
autor
14. říj 2010

tak jsem se mailem dotázala na příslušném uřadě a zde odpověď:

na Vašu otázku odpovedáme nasledovne. Hoci je Váš manžel Slovák a stále má trvalý pobyt v Slovenskej republike,
nevznikne Vám nárok na príspevok pri narodení dieťaťa ani príplatok k príspevku pri narodení v Slovenskej republike. Oprávnenou osobou na uvedené jednorazové dávky sa stanete po narodení dieťaťa Vy a Vy máte trvalé
bydlisko v ČR. Nárok by Vám vznikol vtedy, keby ste mali trvalé bydlisko v Slovenskej republike. Na základe uvedených skutočností Vám vznikne nárok len na „ porodné „ v ČR.

pettru
14. říj 2010

no, tak to by se dalo obejit tim, ze si na slovensku zazadat o povoleni k trvalymu pobytu 😉 ...ale zas pozor, aby pak nedelali problem s rodicakem kvuli novym narizenim EU, ale pokud manzel pracuje v CR, tak by nemel byt problem.

czechzuzanaba
14. říj 2010

schnek - trvaly pobyt na slovensku ti daji uplne v pohode (teda musis si najit nekoho, komu nebude vadit ze ho tam mas a pak musis jit na cizineckou policii a tam ti to udelaji) , a budes mit tim padem dva trvale pobyty - jeden cesky a jeden slovensky. To sebou prinasi ovsem i nevyhody - jako napr. musis platit dvakrat odpad (nebo si zajit na urad a resit to formularem, ze uz platis jinde - no musis na to myslet).

Ja jsem obcan CR, vdana v SR, porodila jsem v SR, trvale pobyty mam oba, dcera je obcankou SR i CR. Porodne jsem dostala v SR, v CR sem nezadala nic. Musis tam donest potvrzeni od detskeho lekare, ze se miminko dozilo 28 dni, a take jsem tam musela donest razitko z gyndy, ze jsem radne chodilla na tehotenske poradny (aspon tak si pamatuju). Zda se mi, ze na porodne nema pojisteni ani odpracovana doba vliv, ale jista si tim nejsem.

Kazdopadne mam info, ze nemuzes pozadat v CR i SR o porodne - ale nezkousela jsem to, tak nevim.

schnek
autor
14. říj 2010

jako pobyt bych si tam samozřejmě zařídit mohla, mám tam tchýni, ale dělat to už teď nebudu 😉 Určitě to nebude až tak úplně snadný, konečně ani mm nedostal pobyt jen tak mávnutím ruky - žádali jsme předčasně, protože jsme čekali dítě. Jinak musí mít cizinec nějakou dobu přechodný pobyt. Já budu těžko prokazovat, že ho tam potřebuju z nějakýho důvodu, když tady máme majetek, studuju, mm tu pracuje...

@czechzuzanaba požádat u obou se nedá, alespoň česká strana si kontroluje, jestli nemáš v SR požádáno.

ollako
14. říj 2010

@schnek ahoj ja som zamestnana v CR a na slovensku mam trvaly pobyt , rodila som tu, zijem tu a prispevok mi vyplatili, az ked som si zaziadala v CR a predlozila na SR zamietave stanovisko z CR...tzn, na SR si kontroluju, aby porodne nebolo vyplatene 2x teda aj v CR aj v SR...ak by mi to vyplatili v CR, tak na SR nedostanem, tak isto to je s rodicovskym prispevkom,co sa tyka materskej tu mi vyplacal zamestnavatel z CR a teraz som nastupila znova na matersku a znova by som ju mala dostat z CR 😉 to je zatial v stadiu vybavovania

marecek4
14. říj 2010

schnek tak předně kde jsi byla na tom,že děti mají automaticky slovenské občanství-my ho budeme muset vyřídit a kamarádka ho taky musela řešit a žádat o něj-my máme tátu slováka a kamarádka je sama slověna,malý má automaticky občanství z tama kde se narodí-takže leda bys rodila na slovensku

porodné pokud vím žádáš tam,odkud máš dávky a ze dvou států to bohužel nejde pokud tak nejsi pojištěná-tzn.že i platíš sociálku tady i tam

schnek
autor
15. říj 2010

@marecek4 informovala mě tak slovenská strana, že děti automaticky po otci nabývají slovenské občanství, pokud doneseme k nim na matriku oddací list, v případě prvního syna, který se narodil ješetě před manželstvím, doklad o otcivství, vydají dětem slovenské rodné listy. Ale stejně budou potvrzovat pouze to, že děti již narozením nabyly slovenské občanství.

marecek4
15. říj 2010

tak to jsou novinky,právě že kamarádka popisovala strastiplné běhání z úřadu na úřad,tak jsem to zatím neřešila-a náhodou nevíš na které matrice-jestli je na to nějaká ústřední,nebo podle bydliště otce

schnek
autor
15. říj 2010

@marecek4 my jsme byli na matrice podle trvalého bydliště mm na Slovensku. Tohle nám řekli před 2 lety, když jsme po svatbě chtěli vydat prvorozenýmu ten slovenskej rodnej list, ale protože se narodil ještě před manželstvím, ačkoli má mm jako otce v RL, musíme dodat i to uznání otcovství, který jsme sepisovali na matrice tady u nás. Dětem narozeným za manželství stačí oddací list.

magnolia
15. říj 2010

O porodné žádej v ČR

marecek4
15. říj 2010

A nevíš jestli je to uznání otcovství nutný,když se jmenuje po tátovi-to jsme vlastně sepisovali než se narodil,aby to tak bylo a nemuseli to řešit přepisováním RL,ale někde si ho nechali

schnek
autor
15. říj 2010

@marecek4 to je ten papír, ten, co jste podepsali, aby mělo dítě příjmení po otci = uznal ho za svoje