Mám nárok na materskú?

marlen_ka87
15. lis 2017

Ahojte,

hlúpa otázka ale keď nastupujem na materskú dovolenku a mám platených predchádzajúcich 270 dní v poistovni tak mám nárok na materskú (70% z platu).

A vlastne to pomenovanie "materská" je "penežitá pomoc v materstvi"?

alebo je to niečo iné?
Ďakujem
marlen

nita1984
15. lis 2017

Mateřská = peněžitá pomoc v mateřství. Placených 270dni je jedna, nikoliv jediná podmínka. Musíte být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě

marlen_ka87
autor
15. lis 2017

@nita1984 ďakujem pekne, pretože "penezitou pomoc v materstvi" si sem tam pletiem s inou penaznou pomocou ktorú môže matka ziskat (a nemyslím tým rodicovský príspevok)

marlen_ka87
autor
15. lis 2017

@nita1984 aha tak to bolo tuším porodné

nita1984
15. lis 2017

@marlen_ka87 myslím, že na porodné jako Slovenka národ nemáš. Ale to ti lépe řeknou přímo na OSSZ

marlen_ka87
autor
15. lis 2017

@nita1984 to viem že nemám, (myslím)

ono ide o to že s manželom ideme dočasne na slovensko a do toho si vybavujem formulár S1 a pani sa včera vo VZP tvárila že mi ho nevidá ak požadujem a vyplácanie PPM

nita1984
15. lis 2017

@marlen_ka87 tak ono je to asi logické. Pokud chceš odjet. Ale to jsou specifické případy, to musíš řešit přímo tam

zuzineckah
15. lis 2017

@nita1984 pokud má v ČR TP a dítě taky, tak nárok může mít. Rozhodný je příjem.

barchen
15. lis 2017

@nita1984
Na porodne nema vliv obcanstvi ale vyse prijmu posuzovanych osob.

barchen
15. lis 2017

@marlen_ka87
Pokud je to jenom docasny odchod, tak PPM byste mela dostavat z CR. U rodicaku to uz bude ine.

marlen_ka87
autor
15. lis 2017

@barchen to porodne viem že narok nemam. a ano čo sa týka PPM tak odchádzame na rok a pol a vrátime sa spät

zvedavec2
15. lis 2017

@marlen_ka87
Ano, ppm = materska. Narok na nu posudzuje OSSZ. Maju velmi dobru centralnu infolinku. Zavolaj si tam.

Vzp -uz sa mi stalo, ze pani na prepazke mala zle informacie. Takze je to kus od kusu. Preto si tieto veci treba zistit a papierovo potvrdit u zdroja.

Rodicak, ktory nasleduje po ppm, (ta je len 28tyzdnov) si zistis na prislusnom urade prace (obvykle su detasovane pracoviska na mestskom urade). Zajdi si tam, zavolaj. Tvoj konkretny pripad tu na mk nevyriesis, je prilis specificky.

barchen
15. lis 2017

@marlen_ka87
Vy jste docela specificky priklad 😊 tim, ze navrat do CR planujete. Je tady skupina Slovenek nebo taky na FB, kde je par maminek v podobne situaci, bezte a poptejte se.