Nemám právo na príspevok za pôrodné, pretože žijem v ČR?

vivien114
1. zář 2014

Dobrý deň mamičky,
potrebovala by som Vašu pomoc pri riešení môjho problému a určite aj iných mamičiek...
Jedná sa o to, že ja s priateľom sme sa rozhodli ísť za prácou do Čiech, kde žijeme do teraz ,obidvaja máme slovenské štátne občianstvo.
V apríli tohoto roku sa nám narodila dcérka, takže som na materskej dovolenke. Materskú poberám od svojho zamestnávateľa v ČR, na pôrodné ani iné príspevky po narodení dietata nemám v ČR nárok pretože mám trvalý pobyt a občianstvo v Slovenskej Republike.
Na základe tohto som sa rozhodla vybaviť dietatu rodný list v SVK, ktorý som obdržala aj s formulárom na vyplatenie pôrodného a príspevku na prvorodene dieťa.

Keďže žijeme na Kladne(za Prahou cca 35km),všetky papiere na príspevok za pôrodné som posielala mojej mame na SVK, nebol žiadny problém všetko odniesla a povybavovala s tým že čakat máme až kým z Bratislavy nepríde malej rodný list.
Priateľ mal celozávodnú dovolenku od 14.07 do 28.07. ,tak sme sa rozhodli odcestovat na Slovensko ,kedy v tom čase prišiel rodný list ,ja a aj dcérka máme trvalý pobyt na Slovensku ,na úrade nám dali formulár, ktorý som mala zaniest na sociálku do Martina,kde mi povedala jedna ,,príjemná pani'' ,,peniaze za pôrodné neuvidím pretože pracujem a žijem v Čechách ,prečo okrádame chudobný štát, nie som prvá, ktorá takto prišla a je to zrušené od 31.12.2013, ženy ktoré porodia mimo SVK nemajú nato právo aj keď trvalý pobyt majú na SVK'' a ja nato: ,,prosím?'' Tak toto počujem prvý krát :( ako je možné že nato nemám právo? Tak človek ide trochu za lepším, aby sa postavil na nohy a na úradoch to začnú vykrikovat, tak nakoniec som nič nevybavila, hádat sa nemalo pre mňa zmysel, lebo sedeli tam dve a obidve začali ,,hulákat'' ale nikde som sa nedočítala, žeby som nato nemala právo a nejde o mňa, ale o malú, lebo peniaze patria jej!!!!
Prosím vie mi nejaka mamička poradit alebo kde sa to da zistit,skúšala som na stránkach,neuspešne,nič som nenašla,nikde sa o tom nepíše...
Vopred Vám ďakujem a prajem krásny zvyšok dňa... 😉

macinka0007
1. zář 2014

tak já zkušenost nemám ael co vím tak známá teda přítelkyně manželova bratrance je slovenka trvalý pobyt má taky na slovensku a porodný dostala myslím že na obě děti... zkusím zjistit ,...

mesiacik2924
1. zář 2014

Ahoj ja to mam podobré, byvame v brne a mam 2dieta...po novom dostanes porodné zo SVK ak ma dieta VZP na SVK a aj detského doktora, uz nestaci len to ci mas trvaly pobyt na SVK.....tym padom musis byt aj ty prihlasena na slovensku v hociakéj ZP

kessinka
1. zář 2014

Od 1.1.2014 boli naozaj zmenené podmienky na získanie príspevku pri narodení dieťaťa a v súčasnosti podmienkou jeho získania už nie je trvalý pobyt na Slovensku, ale bydlisko, t.j. miesto kde sa zdržiavaš. Musíš na Slovensku aj žiť, mať lekára, v prípade starších detí aj škôlku či školu...

bambulal1
1. zář 2014

Ahoj pre tvoju smolu je to pravda naozaj sa zmenili zakoni.Od januara nemame v zahranici na to pravo ☹
Teraz som sa snazila si vybavit pridavky na syna a boli sme zamietnuti z dovodu,ze nezijeme na SK.Je to nespravodlive protoze takto iba SK dokazuje jak im na slovakoch v zahranici nezalezi ☹ ☹ teraz uz lutujem,ze som dala urobit synovi i slovens.rodny list.Je nam uplne zbytocne protoze se vracet nebudu.

luciana82
26. zář 2014

Já jsem měla štěstí,že jsem porodné dostala na Slovensku ještě v řijnu 2013.Vybavovala mi to na úřadech mamka a říkali o této změně že se chystá.Na přídavky pokud se na Slovensku neplatí ZP není nárok a ani předtím nebyl.Manžel je Čech,takže děti mají občanství ČR i SR

rozarka1980
26. zář 2014

Holky js jsem ze slovenska, ziju a pracuji tady 16let. Minuly mesic jsem se vdala za cecha, trvaly bydliste ale mam na slovensku. Ted jsem v 15tt. Rodit budu tady v CR. Tak jak je to semnou? Budu mit na neco narok? Nebo si mam radeji vyridit trvaly pobyt tady v CR? Jsem nejaka zmetena z toho!!! 😲

lucia24592
27. zář 2016

@vivien114
dobry den, ja som takisto v cr a rodil som tiez tu ... dostali sme cesky rodny list, na zaklade tohto sme si boli na slovensku vybavit slovensky rod. list a ked nam dosiel tak pas pre dieta aby sme mohli cestovat bez problemov ... matersku poberam z ciech .. bola som sa pytat ze ako to je z porodnym, tak na slovensku vrajze nemam narok lebo zdravotne a vsetko si platim v cecach a nie na SVK ... som v Mladej Boleslave a tu som bola na urad podat papiere o porodne, tak mi ich vzali. po case mi prisiel papier az z Přibramu z uradu ze nan nemam narok lebo nas prijem presahuje 2,7 nasobok zivotneho minima, ak by sme to nepresiahli tak narok mame .. teraz som uz skoncila matersku a poberam len matersky prispevok ... tak skusta podat papiere o porodne ak sa s prijmom vojdete do 2,7 nasobku toho minima tak ho dostanete. Drzim palce a prajem pekný den 🙂

lucia24592
27. zář 2016

@vivien114
dobry den, ja som takisto v cr a rodil som tiez tu ... dostali sme cesky rodny list, na zaklade tohto sme si boli na slovensku vybavit slovensky rod. list a ked nam dosiel tak pas pre dieta aby sme mohli cestovat bez problemov ... matersku poberam z ciech .. bola som sa pytat ze ako to je z porodnym, tak na slovensku vrajze nemam narok lebo zdravotne a vsetko si platim v cecach a nie na SVK ... som v Mladej Boleslave a tu som bola na urad podat papiere o porodne, tak mi ich vzali. po case mi prisiel papier az z Přibramu z uradu ze nan nemam narok lebo nas prijem presahuje 2,7 nasobok zivotneho minima, ak by sme to nepresiahli tak narok mame .. teraz som uz skoncila matersku a poberam len matersky prispevok ... tak skusta podat papiere o porodne ak sa s prijmom vojdete do 2,7 nasobku toho minima tak ho dostanete. Drzim palce a prajem pekný den 🙂
@vivien114
pozrite si to
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

minnie95
17. srp 2017

Dobry den, a kde sa vybavuje to porodne v ČR? Na urade prace alebo na socialke? A co treba k tomu doniest? Dakujem.

blahova_andrea
17. srp 2017

@minnie95 v čr se to řeší na úřadu práce, odbor ssp. je potřeba občanka občanka obou rodičů, rodný list dítě a jejich formulář. v čr je ale porodné jen pro nízkopříjmové, takže pokud oba pracujete a máte trošku normální platy, tak budete mít smůlu

minnie95
19. srp 2017

@blahova_andrea no to uz som zistila ako to je takze narok nemame :/ kazdopadne dekuju 🙂

blahova_andrea
20. srp 2017

@minnie95 nemáš zač. je to škoda, že porodné nedostane každá žena co porodila. i když to nutně nepotřebuje na kočárek nebo postýlku. pokud na to nemám, neměla bych si pořizovat dítě. na sk je to dávka pro všechny maminky?

minnie95
21. srp 2017

Tak jako jasne ze nejsem odkazana na porodne ale bylo by fajn ho dostat... Ano tam maju vsetky maminky porodne a je vyssi nez v CR... Ono bylo mozne jeste nedavno dostat ze SR ale zmenili podminky ze musim i bydlet na uzemi SR a platit zdravotku.. No a tym padem ze uz dlhodobe ziju tu tak to je v haji..

blahova_andrea
21. srp 2017

Me to prijde fer.promin.sama sis vybrala, kde budes zit.sk holt podporuje rodice, kteri ziji na jejich uzemi, pracuji tam a odvadi tam dane a pojisteni.

aktakd
21. srp 2017

@blahova_andrea souhlasim.

dareen
21. srp 2017
minnie95
21. srp 2017

No tak by som to ani nepojala koho podporuju. Keby ste tam zila tak by ste mala rovnaky nazor ako ja 🙂

zuzineckah
21. srp 2017

@blahova_andrea na SVK je to plošná davka, bez ohledu na příjem rodiny, stejně jako přídavky na děti. Akorát je podmínkou nejen TP žadatele na SVK, ale také tzv.centrum zájmů dítěte musí být na SVK (bydliště, lékař atd). To dřív nebylo. Já jsem na syna v roce 2013 porodne ještě dostala ačkoliv se narodil tady, má tady TP,lékaře, všechno...ja bydlela taky tady,ale TP jsem měla na SVK,tady jsem měla jen přechodný.
Od r.2014 platí nový zákon a podmínky se výrazně změnily. Už to nejde.

blahova_andrea
22. srp 2017

@minnie95 ale ty tam taky nežiješ. z nějakého důvodu sis zvolila čr, tak ale se vším všudy, ne? mě přijde logické, že když ze své země odejdu žít jinam, tak budu žít komplet jinde, podle tamních pravidel a možností. pokud ti čr přijde lepší a chceš žít tady, tady pracuješ, vychováváš děti, tak se nediv, že sk už se o tebe starat nechce. tím neříkám, že kdyby jsi tam žila, že by se starali. proto jsi třeba odešla. ale tak nelze čerpat z každé země jen co se mi hodí 😉

blahova_andrea
22. srp 2017

@zuzineckah chápu, že když jste byly zvyklé na jiný systém, výhodnější, že se vám to teď nezamlouvá, ale ruku na srdce...logiku to prostě má

dareen
22. srp 2017

@blahova_andrea opět absolutní souhlas....

zuzineckah
22. srp 2017

@blahova_andrea já si nestěžuji, jen jsem ti upresnovala jak to je a jak to bylo😉 já to naprosto chápu a popravdě se divím, že bylo vyplácení porodneho tak benevolentní před tím rokem 2014😀
Nicméně zrovna tahle dávka by podle mě mela byt vyplacena plošně i v Česku. Naklady spojene s příchodem dítka má každá rodina. Sice v jiné výši, ale má.

blahova_andrea
22. srp 2017

@zuzineckah souhlasím s tebou. divím se, že na to sk přišlo až později, že před tím byli opravdu benevolentní a také bych porodné dávala plošně i v čr. rodíme všechny, tak proč porodné dostávají jen některé? u jiných dávek rozhodně nerozporuji návaznost na příjmy, ale u toho porodného...tam bych to změnila

luciana82
22. srp 2017

@blahova_andrea Je spis nespravedlive že tady v ČR nemáme nárok na porodné protože řádně pracujeme a odvádime daně.platíme na sociálně slabé (nemakačenka, příživníky atd.)

zuzineckah
22. srp 2017

@blahova_andrea ano, já zrovna tuhle dávku (snad jako jedinou) vidím stejně jako @luciana82, že pracující rodiče odejdou s dlouhým nosem. A opravdu nejde o to, že to "nepotřebují", ale o princip.

Jinak tam zas fungují špatně jiné věci oproti CZ. Nevím tedy jestli je to ještě aktuální, ale já když před 15 lety zůstala s dcerou sama, tak jsem si udělala živnost a začala pracovat, protože jsem sebe i dceru potřebovala finančně zajistit a má tehdejší práce mi to umožňovala, ale musela jsem začít "podnikat". No a bez ohledu na cokoliv (že jsem byla samoživitelka, bez alíků atd...) mi rodičovský příspěvek skrouhli na 1500 Sk a nazdar 😀 Nebylo to jako dnes tady, že výdělek je neomezený a státní podpora ti zůstane... Všude je, resp. bylo něco.

blahova_andrea
22. srp 2017

@luciana82 s tím souhlasím

blahova_andrea
22. srp 2017

@zuzineckah však jsem napsala to samé. porodné by mělo být pro všechny ženy, co porodily. bohužel v čr není.
že není na sk lépe je mi jasné. proč by jinak tolik slováků a slovenek kotvilo u nás? 😅 ne...nevím jaké tam jsou poměry. vždy jsem tam byla jen návštěva, nikdy jsem tam nežila, tak nemohu soudit.

zuzineckah
22. srp 2017

@blahova_andrea já byla třeba naimportovaná za láskou 😂😂😂manžel je Čech🖒jinak myslím, že CZ&SK je pro život to samé. Aspoň pro mě v tom rozdíl nebyl, měla jsem skvělou práci, zázemí, akorát smůlu na jedno hovado no😉A pak jsem potkala manžela a po několika letech jsme museli řešit otázku, kde budeme žít. Volba byla jasná, i když se mi odcházelo těžko... ale víš jak to je - kdyz ho miluješ, neni co řešit 😂Nicméně za vidinou "lepšího života" bych šla zcela jinam. A to nemyslím nijak špatně, jsem tu opravdu spokojená, žije se nám hezky, Česko je moc pěkná krajina🖒

blahova_andrea
22. srp 2017

@zuzineckah import za láskou bývá častý 😀

zuzineckah
22. srp 2017

@blahova_andrea já neznám kromě sebe nikoho 🤣většina Slováků, se kterými jsem se tady seznámila, nebo o kterých vím, přijeli kvůli práci nebo rodině 🖒