Nežiju v ČR, ale mám tu prý nárok na porodné

sandra81
31. črc 2006

Dnes jsem se od mamky dozvedela ze i presto ze ziju v Holandsku mam narok na vyplaceni porodneho 17.000 kc v CR. Takze super ne? Holky kdo zijete v jine zemi a hodlate tam i rodit jako ja tak si urcite po narozeni ditete o to porodne zazadejte!!!

andy29
31. črc 2006

ahoj Sandro, taky jsem o tom slysela. Tak to je fajn.. Urcite si to taky nenecham ujit.. 😉

cecetka
31. črc 2006

Mám pocit, že si ale musíte vyřídit český rodný list a snad i nějak prokázat, že jste porodné nedostaly vyplacené v jiném státě EU. Raději si to ještě pozjišťujte, ať to pak nemusíte vracet.

sandra81
autor
31. črc 2006

Rodny list ditete dostanem v zemi kde zijeme, je jedno jestli je cesky, rusky nebo jakykoliv. Dite bude mit stejne dve narodnosti. Mamka mi to dnes do detailu vypatrala takze to porodny je jisty. Pro ty co maji ceskou narodnost samozrejme.
Tady v NL ani zadne porodne neni. Materska je jen 3 mesice, je to tu docela hruza. A navic jeste rodi doma....to fakt nehodlam

jarca
31. črc 2006

cecetko mas pravdu...musite mit vyrizeny cesky rodny list pokud se dite narodilo mimo CR. O vyplaceni porodneho se muze zadat az rok zpet po narozeni ditete.

jarca
31. črc 2006

Zaroven mame udajne i narok na rodicovsky prispevek ...pokud nic nepobirate ve state kde zijete

andy29
31. črc 2006

taky jsem to presne takhle slysela.. 😉

momice
10. srp 2006

Ahoj holky, ja som slovenka a zijem v CR, pracujem a mam tu aj prechodny pobyt. Na porodne narok mam? alebo nie? asi len na matersky prispevok, vsak?
Diky

zuzulik
10. srp 2006

momice,pokial zijes na uzemi CR na prechodny pobyt,tak pravo na porodne nemas,ak by si tu ale zila na trvaly pobyt,tak nie je ziadna prekazka 🙂Ty uz cakas babo??

zuzulik
10. srp 2006

dite nemusi mit ceskou narodnost aby jeho matka dostala porodne,.......dolezite je aby matka mala na uzemi CR trvaly pobyt

momice
10. srp 2006

Zuzulik, dakujem, myslela som si to, len mi to nikto nepotvrdil. Nie, babo necakam este, az tak mozno za rok 🙂
Zatial trvaly pobyt neplanujem, tak uvidime, dik.

jarca
20. srp 2006

Holky nemate nekdo zkusenosti s formularem E411, kdyz chcete zadat o rodicovky prispevek?

petrairl
1. zář 2006

Ahoj holky, uplne nahodou jsme k vam zavitala a Sandrin dotaz me hned zaujal, ziju totiz v Irsku, kde budu take za par tydnu rodit a slysela jsem o moznosti ziskavat rodicovsky prispevek z Cech, pokud tady nic takoveho neni (jako ze neni, materska je v Irsku "celych" 22 tydnu🙂), lae vubec nic o tom nevim a o moznosti porodneho z cech uz jsem vubec netusila, poradite jak a co delat a kde o to zadat? Trvaly pobyt mam stale jeste i v Cechach. Diky moc

stastena
23. zář 2006

Ahoj momice ja som tiez slovenka a v marci sa mi ma narodit babetko,mam tu iba prechodny pobyt.Volala som na socialku a tam mi povedali ze pokial som neustale v cechach 365 dni tak mam narok na ceske porodne i na matersku.

bibinka
2. říj 2006

ahoj stestena,ja som tiež slovenka a v ČR mám trvalý pracovný pomer.Svoje dieťa som rodila v SR, kde mi vyplatili pôrodné a poberám aj rodič.príspevok. Mne povedali na sociálke, že keby bol manžel nezamestnaný, tak mi budú vyplácať rodič.príspevky z Čiech.Ale keďže pracuje, tak mi ho vypláca SR. A navyše, vraj mám nárok na vyplácanie rozdielu medzi týmito príspevkami -v CR je to 3696 kč a v SR 4230sk.A po prerátaní kurzom robí rozdiel 400 sk.To som sa dozvedela nedávno od susedy-zhodou okolností je v rovnakej situácii ako ja 🙂
No ale na to musí byť asi EU formulár(keďže sme v EU) v tvojom rodnom jazyku. JA som si tie formuláre našla na internete a bola som z nich jeleň-je to des vypisovať. Ešte neviem, či sa na to dám. 😖
Ale od nového roka sa má vraj zvýšiť rodič.príspevok v ČR na cca 7500 kč(neviem či je to fakt pravda), tak bude rozdiel okolo 5000 sk. A to už stojí za tú námahu, nie? Mať 5 litrov mesačne navyše, ach jáj...
Ešte som sa dozvedela, že občanka EU si môže požiadať ktorýkoľvek štát EU o vyplácanie týchto príspevkov. Takže... 😎

paja123
2. pro 2006

ahojky , mam podobny dotaz jako Petrairl, akorat nejde o Irsko ale UK

mona2
4. pro 2006

Mam dotaz.Jsem na materske dceri budou v lednu 3roky pritel dostal praci ve FR tudiz si musime zazadat o povoleni k pobytu a zdravotni pojisteni platit tady zajimalo by me jestli v tom pripade ztracim narok na materske davky nebo mi je budou i nadale vyplacet v CR kdyz tu nebudu pracovat a dcera chodit do skolky a zadne davky tu pobirat nebudu?Nebo poradte kde to mam dohledat?Dekuju

pistalka.x
20. pro 2006

petrairl: Je Peto a kde v IRL ses? ja jsem taky v irsku v Corku. Ale budu rodit az v cervenci a taky jsem se rozhodla rodit tady. O tom porodnem jsem neco slysela ale vubec nevim kde se na to zacit ptat ted na vanoce jedu domu.
Uz jsi asi porodila prispevek mas ze zari a pises ze za par tydnu budes rodit. Nepodelila by ses o sve zkusenosti?

bednaroi
17. led 2007

ja jsem tohle uz taky jednou zjistovala,a je to asi nejak tak,ze na porodne ma te pravo i kdyz rodite jinde,ale na materskou jen pokud jste se posledni rok 270 dni podilela na socialnim pojisteni,nebo tak nejak to bylo.Ale ruku do ohne za to nedam.

hruska22
27. dub 2007

som slovenka žijuca so slov.priatelom v cz obidvaja ale máme zatial len prechodný pobÿt.za chvilu sa nám narodí bábo ale mna by zaujímalo či bude mat české alebo sloven.občianstvo a štátnu príslušnost.nenože mat dve občianstvá nie?trvalý pobyt bude mat automaticky po mne na slovensku?a ešte jedne dotaz že kvoli pasu budeme musioet ist až na slov.ambysádu do prahy viete o tom niečo?díky za odpoved

bunny1
4. čer 2007

Ahoj holky, jen jsem tu zahlidla nekolik holcin zijicich v Irksu... taky jsem v Irsku ale zatim jen planujeme... a ma uz nekdo zkusenosti primo s vyrizovanim papiru, kdyz chcete rodit v unii a potrebujete rodicovsky prisp nebo porodne? dostali jste to?

Jinak zde byly dotazy ohledne naroku... tak podle zakona na porodne ma pravo zena, ktera porodila dite a ma trvale bydliste na uzemi CR...
na rodicovsky prispevek ma narok zena, muz ktera-y se stara o dite do veku 4 let, nezjistuje se prijem rodiny, v soucasne dobe je prispevek asi 7600 nebo tak nejak. muzete mit polovicni uvazek avsak musite prokazat, ze se vam od dite stara nekdo dospely. opet je dulezitym faktem trvale uzemi matky.

Moje otazka zni... kdybych rodila v CR, kdo za me bude platit porod? kdyz mam narok na materskou z irska,ktera je ted 26 tydnu a rozhodne se financne vyplati? jak je to se zdravotnim pojistenim? prosim pokud vite, poradtte... diky

curacao
4. čer 2007

Ohledne porodneho.
Muj syn se narodil v holandsku. A porodne jsem taky dostala. Musela jsem si nejdriv vyridit nejake papiry. Uz jsem to tu rozepisovala.
No zkratka. Kdyz mate potvrzeni o tom ze dite ma ceske statni obcanstvi tak si muzete zacit vyrizovat porodne. Musite ovsem po tom co bylo diteti udeleno rodne cislo toto dodat na uradu prace.

bunny1
4. čer 2007

Curacao, moc dekuji za informace!!! A jeste bych se rada zeptala, je mozne aby melo miminko oboji obcanstvi? irske jde ziskat uz jen narozenim v Irsku. A to se ceske statni obcanstvi pak vyrizuje na ambasade? (rodice bychom byli oba Cesi) A rodicovske davky jsi taky dostala? mimochodem krasny prcek... at se vam dari 😉

curacao
5. čer 2007

Nevim jak je to v irsku. Nas tatinek je holandan a ja ceska. Jelikoz tatulda jeste v dobe narozeni maleho nebyl rozvedeny(Byl az 2 dny po porodu) Dostal maly automaticky ceskou narodnost. Ta se ovsem musela vyridit. Ale jemozno mit i dve narodnosti. Na to jsem se informovala na ambasade v Haagu. Kdyby byl byval tatulda rozvedenej tak malej dostane hol.narodnost a ja bych mu potom vyridila ceskou.Vim ze na ambasade mi rikaly ze to neni vekove omezene. Ze diteti ceskou narodnost muzes dat i treba ve 2 letech. Podninkou je alespon jeden cesky rodic. Z ciziny se to vyrizuje pres ambasadu a v cr pres obecni urad a matriku v brne.

curacao
5. čer 2007

jo, jeste jsem zapomela. Dostavam akorat materskou a porodne jsem take dostala.

bunny1
5. čer 2007

ahojky, dekuju moc za informace!!! A jak je v Holandsku? jsi tam uz dlouho?

curacao
6. čer 2007

Momentalne jsem v CR ale v holandsku jsem 10 let a jde to. I kdyz musim priznat ze se snazim premluvit tatuldu aby prijel za nama do CR. Tady je to veselejsi.

bunny1
6. čer 2007

Nooo 10 let je dlouha doba.. tak at se dari premluvit tatuldu 😉 me se po CR styska.. jsem v zahranici jen dva roky, ale je to znat.. nebo je to prave ta doba, ktera by se musela prekonat... no ale vim jiste, ze se chci vratit, pritel to vidi stejne..tak je to fajn. Byla jsem i v USA, a tam to bylo parada.. ale i tam to ma sve zapory.. 😒 jako vsude vid...

markeeta
14. čer 2007

Ahoj holky,
studuju prava v CR a žiju v cizine, ale reknu vam po pravde, ze v tehle vecech vyslovene tapu. Kdyz sem zjistila, ze jsem tehotna, tak prvni vec, kterou jsem resila ve sve hlave byli prave tyto pravni otazky. No proste profesni deformace.
Pisu vam nejake informace, ktere jsem si zjistila:

1. statni obcanstvi: dite muze narozenim ziskat i vice statnich obcastvi.
Statni obcanstvi se ridi bud tzv. pravem krve (po rodicich) nebo pravem zeme, kde se narodilo. Nase deti urcite budou mit ceske obcanstvi plus nejake dalsi. Mohou mit po otci, pokud je cizinec a plati v jeho zemi pravo krve anebo i obcanstvi zeme, kde se narodilo, pokud tam plati "pravo zeme".
Muj pritel je Nemec a zijeme na Islandu. Takze mala bude mit ceske a nemecke obcanstvi ze zakona z titulu narozeni. Slyseli jsme, ze muze dostat i Islanske obcanstvi, ale o to bysme museli zadat. Coz nechci riskovat kvuli ztrate tech dvouch dalsich.

Vice info: http://www.mvcr.cz/rady/zakladni/stat_o8.html

2. rodny list a pas: Jestlize rodite v zahranici, tak dostanete cizozemsky rodny list, ktery potom musite nechat prelozit do cestiny.
- prostrednictvim zastup. uradu CR v cizine pozadate o vydani osvedceni o statnim osvedceni CR ditete na Uradu mestske casti Praha 1 (trva asi 60 dnu a stoji to 100 Kc)
- potom zadate na Zvlastni matrice Uradu mestske casti Brno stred o vydani ceskeho rodneho listu. Na matrice jsem se informovala, ze ta Praha 1 to posila uz za vas do Brna. Je lepsi se ujistit. Zadost muzete podat prostřednictvim zastupitelskeho uradu CR nebo kterehokoli matricniho uradu. Zvlastni matrice to trva 30 dnů od obdrzeni dokladu. K zadosti je nutno dolozit dokumenty: cizozemsky RL ditete musi byt opatreny Apostylou a potom uredne prelozen do cestiny, kopie RL a pasu matky a otce.

To vsechno musite mit vyrizeni pred podanim zadosti o vydani pasu pro dite. Myslim, ze zakon pripousti vyjimku, pokud se dite s matkou vraci do CR.

Vice info: http://www.mvcr.cz/rady/zakladni/stat_o7.html

3. porod v CR: Pokud zijete v zahranici delsi dobu, tak urcite mate mistni zdravotni pojisteni a v CR jste odhlaseni. V takovem pripade pojistovna porod nehradi, jestlize se dite narodilo v terminu. Pokud by se narodilo predcasne, tak ano.

3. porodne a dalsi davky: od noveho roku mel platit novy zakon o socialnim zabezpeceni, ucinnost byla odlozena. Ja sem si ale jeste nezjistila, o co vsechno muzu zadat. Urcite je skvele to porodne. Cesky stat muzete zadat o davky, ktere neni mozne dostavat v zahranici. Diky clenstvi v EU toto usnadnuji komplikovane procedury s E-formulari.
Vice na www.mpsv.cz a www.cssz.cz

4. transfer davek: Princip zachovani nabytych prav umoznuje transfer davek do ciziny v ramci EU.
Vice na www.cssz.cz

Snad jsem vas nezahltila zbytecnostma. Hodne zdaru pri vyplnovani formularu.

bunny1
15. čer 2007

Ahojky Marketo,

moc dekuju za odkazy a informace! urcite jsou moc uzitecne!!! jsi sikula a i tobe preju hodne stesti s vyplnovanim formularu!!!!!

katze
18. čer 2007

Holky nevite nahodou jak je to s rodicakem? Jestli mam na neho v CR narok, ikdyz tam neodvadim soc. ani zdravotni pojisteni. Trvale pojisteni v CR mam, dite bude mit nemecke i ceske obcanstvi. Ted jde o to, zda je mozno rodicak pobirat v CR a pridavky na dite v Nemecku. Narok na rodicak v Nemecku bych nejspis mela, ale bylo by to jenom jeden rok 300 euro. Mnohem vyhodnejsi je rodicak v CR. Nemate nektera s tim zkusenosti??? Diky moc.