Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

j.a.n.i
18. lis 2010

@many Na druhé dítě nedostane porodné nikdo... a na první si ho dostala, takže psát, že dostanete prd, protože partner pracuje je trochu mimo...

many
18. lis 2010

@j.a.n.i no já mám teda za to, že na druhý dostaneš taky, pokud máte míň ja těch 16 000,- nebo jaká je ta částká 😉

many
18. lis 2010

tak jsem to teda pochopila 😉

many
18. lis 2010

jinak bych to tu nepsala 😉 tak blbá nejsem 😀

mataharyy
18. lis 2010

@many v tom případě jsi to pochopila špatně. Na druhé nedostane nikdo a na první jen ti co nepřesáhnou tu hranici 16992,-
A zase se tu tahají důchodci, co tak si hledět svého, máš dojem že oni si to nezasouží? Málo pracovali (a že většina z nich vážně pracovala!!). Navíc rodiče jsou na dítě dva (teda taky většinou) a důchodce může být sám, tak zkus udělat si rozpočet z takového důchodu, odeber si částku na nájem, energie, jídlo... No pak kdyby jsi si chtěla koupit něco, pro sebe nebo pro vnouča... Hm kolik ti zůstane z důchodu? A kolik jim těch např. 500,- za rok hodí? Šest tisíc tzn. za jedno nevyplacené porodné si dva důchodci můžou místo tesco mléka koupit nějaké kvalitní, nebo třeba i smetanu do kafe... 😉 Jak tě těch třináct tisíc vytrhne? Nijak, zvlášť když máš vše po prvním? No a plíny tak ty budeš muset kupovat i po tom co ti ty peníze dojdou a hádám s tím počítáš když si dítko pořizuješ... 😎

editah222
18. lis 2010

@many Matahyryy a j.a.n.i. mají pravdu, porodné bude opravdu jen pro první dítě (pokud se nepřesáhne ta hranice), na druhé nedostane nikdo nic.

Důchodcům ty peníze přeju. A ještě víc si přeju, abych nějaký důchod jednou dostala i já a proto těch 13tis klidně oželim. 🙂 Do ted se rozdávalo plnýma hrstma a to musí skončit, pokud vím, tak velice málo států má lepší sociální politiku než ten náš. A ten kdo argemuntuje Skándinávii - jasně je to tam super, ale taky platí šíleně vysoké daně, to jsme furt žabaři 🙂

verbalinka
20. lis 2010

Neda mi to nereagovat. Duchodcum bych prala zvednuti duchodu o 100procent, protoze vyzit z tech malo penez, co maji, je zazrak.
Ohanet se ditetem je dost ubohe. Kdyz na dite nemam, tak si ho neporizuju. Pocit, ze delam neco pro stat, kdyz si porizuju dite, je zcestne. Dite si porizuju pro sebe a svou radost.
A k tematu. Se zrusenim porodneho souhlasim a byla bych pro zruseni 4 lete rodicovske, doted jsem nepochopila jeji smysl.

mataharyy
20. lis 2010

@verbalinka mluvíš mi z duše 😵 A ohledně čtyřleté mateřské, myslím že ta je dělaná jako "trest" pro ty co raději budou za jakoukoliv cenu rodit, než aby šli pracovat... Jinej smysl mě v tomto případě taky nenapadá 😅

verbalinka
21. lis 2010

@mataharyy jsem rada, ze s timhle nazorem nejsem sama 🙂 A ohledne ty 4 lety rodicovsky - prave, ze ji dostavaj studentky, zensky na pracaku. Tedy ty, ktere naplatily socialni. Vetsi smysl by melo dat jim max. 3 letou, aby co nejdriv pracovaly a statu to vratily. Nechapu, proc maji 4 roky sedet doma. Ale to myslim vymyslela CSSD s tou jejich 'socialni' politikou :-/

ines22
21. lis 2010

to, že utnuli porodné mi ani nijak moc nevadí, neříkám , že nebylo milé, když jsem ho dostala za první mimi, ale obejdu se i bez něj,nerozhouju se jestli si pořídím dítě nebo ne kvuli dávkám, ale bylo by fajn, kdyby stát uspořené peníze použil na něco, aby nějak pomohl maminám....teď mám na mysli dostupnost školek atd., vytvořil místa vhodná pro maminky s dětma,ráda bych hned po mateřské pracovala, ale nemám hlídání a školka plná a sehnat práci kde je aspon trochu rozumná prac. doba je u nás celkem problém .Nic proti důchodcům, ale pokud se zuby nehty drží v práci a ještě berou důchod a stežují si, že nemají penize.......tak to mi moc po chuti není, ráda bych pracovala, nebyla závislá na státu, ale u nás to moc možné není 😒 ....asi to není tak jednoduché udělat reformy, ale bylo by to fajn.

kami1984
27. lis 2010

taky se mi to nelíbí, vím, že 13tisíc by mě nevytrhlo, ale pomohlo by. děti jsou budoucnost státu a oni vše škrtají.
málokdo dosáhne, aby měl méně než 16,5tisíce dohromady.... zase to dostanou naši milí spoluobčané. Dala bych plošně porodné na 1. dítě bez rozdílu. už tak mi stčí, že mateřskou budu mít jen 6tisiíc a to státu pravidelně přispívám od 15let, kdy jsem začala na brigádách:(

kami1984
27. lis 2010

A docela mě baví příspěvky, že poprvé porodné dostali, ale teď jim nevadí, že porodné nebude.. tak jste si o porodné taky nemusely zažádat...

verbalinka
27. lis 2010

@kami1984 to je prave ten spatny nahled na materstvi. Porizeni ditete je dobrovolne a se soucasnym cestovanim neni vubec jiste, jestli dite ty penize statu vrati a zustane v CR. Nebo bude prizivnik, nebo brzy zemre (rodinna zkusenost). Byla bych pro - bud pro vsechny nebo pro nikoho. A porodne na prvni jsem dostala a nevidim duvod, proc si to nevzit, kdyz je moznost. A pro druhe by se nam porodne dost hodilo, protoze kocar jsme prodali a pokud to bude holka, tak budem kupovat skoro vse nove. A presto neocekavam a nenadavam. Dite si porizuju pro sebe, ne pro stat.

j.a.n.i
28. lis 2010

@kami1984 I když člověku nevadí, že porodné nebude, neznamená, že pokud je, tak si o něj člověk nepožádá - prostě je, je to milé přilepšení, není, nedá se nic dělat. Nevidím důvod státu nechávat něco, na co mám nárok, on mi taky žádné daně neodpustí... a vůbec to nesouvisí s tím, jestli s výší daní a sociálními dávkami souhlasím nebo ne. Taky nesouhlasím se systémem zdravotního a sociálního pojištění... a musím ho i přesto platit.

mataharyy
28. lis 2010

@kami1984 Ano na první jsem porodné žádala, proč ne když ta možnost byla, ty by jsi o něj nežádala když by jsi tu možnost měla? Tady platí blbej kdo dává, blbější kdo nebere. Na druhé porodné nedostanu a investice, až na postýlku kterou máme ještě po manželovi, budeme mít stejné. Kočárek uplaval při povodních, věci padli za vlast (některé) atd. No a to porodné mě teda nedrtí... Beztak pak budu dalších x let platit věci kolem do kola které z porodného nekoupím, plenky, oblečení pro starší mimčo, boty... 😉 A já si nepořizuji děti proto že bych dělala službu státu, ale protože chci, chci s nima mít starosti, radosti, chci se těšit až začnou chodit, mluvit atd. Takže žádné porodné by mě nepostavilo do situace že budu váhat zda si dítě pořídím nebo ne... Pokud by možnost byla, požádám o něj, když ta možnost nebude, tak se zařídím jinak, ono totiž jde všechno když se chce. Stejně je to s ostatním, ano pokud nastoupím na mateřskou/rodičák na určitou dobu za určité peníze, tak s nimi počítám, ale pokud vím že ty peníze nedostanu, tak se taky zařídím jinak... Neuznávám rychlo změny, kdy v podstatě zedne na den maminky na čtyřleté variantě místo 7600,- dostanou 3800,- ale nechápu proč na to nadávají lidé kteří teprve dítě plánují, prostě si to musí zařídit jinak... Můžete mě sežrat za živa, ale už je trochu hloupé jak celej náš národ pláče jak je stát zlej že nám bere peníze, jenže to nejsou naše peníze. Daně platíme aby bylo na jiné věci pro nás (MŠ,ZŠ, zdravotnictví a spoustu jiných věcí které si tuším ani nedovedem představit) ano je nutné z toho platit i vládu, neříkam že souhlasím se vším co dostávají, to bych kecala, ale zas nutno dodat že oni musejí mít takovej plat aby byli ochotní pracovat a nebrat úplatky, to že to tak úplně nefunguje je věc druhá a dost i naše vina, přeci jen máme tam jen to co si volíme, to že tam pořád točíme ty samé je naše hloupost a ti co nechodí volit by už vůbec měli čušet... Co si budem nalhávat já bych za ty peníze co mají jejich práci dělat nešla, je to nevděčné... Navíc co si stěžujem však jsme jako stát "v plenkách" co se mohlo za těch pár let od revoluce změnit? Nic když jsem tomu nedali příliž možností, to od nás se očekává že jsme ta přelomová generace, ta první svobodná a že začneme něco dělat a ne si jen stěžovat. Dokud tu totiž bude platit helo kdo nekrade okrádá rodinu, nemáme moc šancí se dostat jinám... Tak a už mlčím, nebo tu rozpoutám zas nějakou hádku, což bych nerada 🙂

kami1984
29. lis 2010

Proč jsem to čekala🙂 já se nemíním před nikým obhajovat nebo tak. Dítě chceme dlouho a určo ne kvůli porodnému. jen člověk bohužel musí počítat, že nebudu pak vydělávat a ty penízky chybět budou, kor když budeme 3... pro mě je 13tisiíc dost peněz a tím bych to uzavřela.
souhlasím se školkami atd., ale kdo si je pak bude moci dovolit, za chvíli bude možná dostatek školek (jen u nás chtějí postavit 3), ale dejte za školku 6tisíc nel-li více..to vlastně bude pak má mateřská a pokud chlap nedělá nějakého IT nebo vyšší post ve firmě a má průměrný plat, co je na Karvinsku, jde to ztuha...
Co bylo před a po revoluci já soudit nemůžu, nenadávám na koministy, v roce 89 jsem měla 5 a těžko mohu soudit, jen každá doba má svá negativa i pozitiva jako vše.
tak mít žaludek na politiku a správné lidi za zadkem, klidně bych tu politiku šla dělat... volební sliby se dodržovat nemusí, za 4roky fčního období bych měla dostatek peněz... a vím, o čem mluvím. jednoho politika na krajské úrovni znám a vidím, jak moc dobře se mu daří...

ivett
29. lis 2010

tak já se snažila to přečíst celý, ale zvládla jsem jen prvních asi 6 stran, na víc nemám sílu, je to stejně furt dokola...
ale přidám svůj názor...

porodné jako jednorázovou dávku bych klidně zrušila, ale všem, a pokud by se mělo vyplácet s nějakým omezením - viz. jen to první dítě, tak taky všem, na tom se asi shodneme všichni...

já myslím, že 13tisíc je sice pěkná částka, ale většinu výbavičky na první dítě má rodina připravenou ještě před tím, než si o tuhle dávku požádá, pleny se dají kupovat v akci apod., takže i názory, že si to nechám jako rezervu na pleny, UM apod. mi přijdou takové hraní na city...
ženská je těhotná 9 měsíců, za tu dobu si tu rezervu může vytvořit taky, takže kdyby porodné nikdy nebylo a lidi by chtěli mít tu rezervu do začátku, jak by to dělali??? holt by šetřili...

někde se holt ušetřit musí a myslím, že na zbytečných dávkách je to správně...klidně mě za to ukamenujte, ale mít dítě je rozhodnutí rodičů, ne státu, živit, vychovávat dítě má rodič, ne stát...pokud se člověk rozhonde mít dítě, je to zodpovědnost, má si tedy dostatečně rozmyslet, jestli je na tom opravdu tak špatně, že si ho dovolit nemůže, já myslím, že si dítě (min. to jedno) může dovolit dneska každý, je tolik možností - mimibazary, dědění výbavičky po kamarádkách apod., že mi nepřijde, že ta prvotní investice musí být tak obrovská, aby to rodinu zruinovalo...

a pokud se někdo rozhoduje, zda mít dítě jen proto, že je nějaká jednorázová dávka, tak takoví lidi by děti mít vůbec neměli, děti nejsou byznys, ze kterého mi kápnou prachy...pokud si dítě pořídím, je to jen a jen moje rozhodnutí a nemůžu se pak dožadovat, aby mi ho za mě živil stát, to se na mě nezlobte...a kde jinde má stát ušetřit, radši ať vemou porodné a určitě to nikoho nezruinuje, než kdyby sáhli nějak markantně na rodičáky apod.

a dávek zbytečných je opravdu dost, zredukovala bych všechny...

podotýkám, že já porodné stihnu, a zažádám si o něj, jak tu někdo říkal - blbý kdo dává, blbější kdo nebere, ale kdybych ho nestiha, tak se z toho rozhodně nehroutím a nenadávám...aby ušetřil stát, musí lidi začít šetřit taky u sebe...

a komu se nelíbí, šup do politiky, nikdo vám nebrání tam jít a změnit to...

lutrest
29. lis 2010

Na porodné má nárok menšina jejichž většina je ve vězení 🙂 Muj přítel odvádí daně 12 let a ikdyž nejsme manželé porodné taky nedostanu. A to jsem si plánovala jak za 13 tis. neco nakoupím. 😝

mataharyy
29. lis 2010

@kami1984 Já tě taky rozhodně nehodlám soudit, jen jsem psala svůj názor 😉 A trochu mě drtí, jak jsem věčně nespokojenej národ (myslím všeobecně, ne jako útok na někoho konkrétního), prostě je li horko stěžujem si a když mrzne tak taky... 😉 S dobou předrevoluční a i po ní jsem to myslela tak že se pořád každej tvářil že peníze se berou ze vzduchu a nikdy nikdo nedělal takovéhle škrty, ze strachu že už se nedostanou k moci, nesoudím tu dobu jako takovou a těžko bych ve svém věku mohla, že... 😀 Jináč neříkám že to malá částka, já na ní musela pracovat celej měsíc, takže její hodnotu znám, jen jsem tím chtěla říct že tě to z nouze rozhodně nevytrhne a jak psala @ivett tak většina lidí už má vše připravené před narozením mimča (zvlášť toho prvního 😎 ) a taky na to někde ty peníze vzali... A z vlastní zkušenosti vím že jsem si taky chtěla z těch peněz udělat železnou rezervu a dopadlo to tak že to se mi líbilo, ono se mi líbilo... a i když to nebyli velké částky najednou jsem zjistila že máme na malého hromadu blbostí a peníze fuč 😀 Takže pokud by člověk nevzal celou tu částku a rovnou za ní nakoupil pleny, tak nevěřím tomu že z nich bude po určitou dobu čerpat peníze a každej měsíc ty pleny koupí... 😅 Jináč ale také souhlasím že by na to měl být stejnej metr buď pro všechny nebo pro nikoho 😝

mataharyy
29. lis 2010

@lutrest Jéé ta první věta je pěkná 😀

lusyy
29. lis 2010

Ivett na jednu stranu máš naprostou pravdu,na druhou my jsme se na základní škole učili,že rodina je základ státu,což už dnes není. Mně se zdá,že stát podporuje lidi kteří nechtějí makat, lidi menšin a velké podnikatelé ze zahraničí,kterým dají 10 let daňových prázdnin a oni pak zdrhnou. Proč nepodporují obyčejní lidi,kteří je k těm korytům dostali ale zase jenom lidi z ulice je můžou shodit. Je to jen na nás. ☹ A doufejme že to bude brzo.

ivett
29. lis 2010

já si teda plánuju, že si z porodného udělám radost i něčím pro sebe 😵 😵 😵 výbavičku komplet mám a vím, že na pleny bude vždycky, těch akcí v obchodech jsou taková kvanta, že i když bych to porodné nedostala, tak určitě na ty pleny bude...i na ostatní věci...

a kdyby bylo opravdu špatně, i když nevím jestli v takovém případě je zodpovědné si pořizovat dítě, ale budiž, to je každého věc, pak ale ať nebrečí, že na nic nemá, tak je taky důležitá podpora zbytku rodiny, já třeba vím, že stát se něco a my nemít ani na ty plíny, tak nám pomůžou třeba rodiče nebo tak, ale to je fakt extrém a pokud je na tom někdo tak bledě, že si to děcko fakt dovolit nemůže, no tak ať ho prostě nemá, nezlobte se na mě...není pak spokojené ani dítě, ani rodiče, když nemají co do huby apod.

je to teda špatně nastavený, to tu nikdo nepopírá, prostě buď porodné všichni - byť jen na 1. dítě, nebo nikdo, ale ne jen ti "sociálně slabší", protože to dneska není nikdo, kdo normálně pracuje a žije s partnerem ve spořádané domácnosti...

ivett
29. lis 2010

@lusyy souhlasím, že je to špatně nastavené, že jsou protěžovaná ti soc. slabší apod., to vůbec nerozporuju...jen si prostě myslím, že jedna dávka nikoho nespasí, a pokud se někde šetřit má, musí se začít tam, kde to lidi bude nejmíň bolet...pominu to, že to zase udělali tak, že výjimkou bude to 1. dítě u soc. slabých, což je zase špatně, s tím souhlasím...
stojím si prostě za tím, že pokud někdo dítě chce a je zodpovědný a rozumný a ví co si může a nemůže dovolit, tak si dítě pořídí bez ohledu na nějaké porodné...

taky ty rodičáky jsou u nás neskutečně dlouhé, oproti jiným zemím jsme fakt rarita a přesto pořád jen řveme a brečíme, že je nám dáváno málo, tak ale snad jsme schopní a samostatní ne? my se o sebe musíme starat, stát je tu od toho, až když se stane něco, co mi zabrání se o sebe sama postarat - myšlo hlavně ty opravdu potřebné, jako jsou zdravotně postižení apod., tak pak můžu využít nějakých nároků na dávky, ale do té doby se přece o sebe musím umět postarat sama...ne být jen závislá na státu a stát každý měsíc před sockou s nataženou rukou, by mě hamba fackovala...a když mi někdo něco nedá, tak se ještě rozčilovat, že já jsem tu pro stát a on mi nechce nic dát...

lidi si hrozně rychle zvykli na to, že tu dostanou všechno pod nos a zadarmo a když jim to najednou chtějí vzít, tak řvou...

kami1984
29. lis 2010

@mataharyy víš, mě se jen nelibi, ze porad se breci, ze duchodcu pribyva a deti ubyva.. ja se duchodu nedoziju, takze o tom zadna, rozumim, ze duchody nejsou taky nic moc, ale pokud se bude politika statu zamerovat "proti" rodinam arustu poplulace, netusim, jak to za cca 30let bude..roboti na olej?
me se hlavne jedna o ten princip-jeden den napisi, ze vezmou porodne a druhy den, ze se nakoupi letouny za x miliard....proste logika nelogika...
ja osobne bych porodne vyuzila na to, ze by si manzel vzal treba na mesic nepl. volno a byl u nas od zacatku a ta chybejici mzda by se castecne stahla. souhlas s vybavickou, tu mam jeste po sobe ve skrini a da se koupit za pekne penize, aniz bychom skoncili na mizine.At je muj muz uzasny, neumim si predstavit, ze budu v porodnici a on bude oblitavat obchody a shanet pudr, vanicku nebo plenky🙂

Mozna by mi to i bylo jedno, zda budu mit porodne ci ne, pokud by byla rovnopravnost. Takhle ho dostanou zase jen ti snede opaleni a my muzeme soupat nohama...Ale to asi toci vice lidi nez jen me.

mataharyy
29. lis 2010

Tak kecala bych kdybych řekla že jsem si z těch peněz nic nekoupila, teda už si nepamatuju co, ale určitě něco jo, když jsem courala po obchodech 🙂 Tak stát se může cokoliv a i když jsi zodpovědná a máš to propočtené, tak se může něco pot... třeba partner přijde o práci atd. a pak jsi v háji a opravdu hledáš kde se dá, to jsou prostě situace které nepředvídáš. Ale vím že i když je jo bledě, například když ctěná EU změní směrnice a paní na SSP bez zabučení stopne veškeré peníze ze dne na den a půl roku se nemůže rozhodnout zda vyplatí rodičák, nebo ne a tobě pak jen chodí upomínky a výhružky na exekuci, tak i v tomto případě se ty peníze pro mimčo někde (do dnes netuším kde) vyhrabali... Takže asi jde vše :D

ivett
29. lis 2010

😀 já myslím, že kdo tvrdí, že má porodné opravdu jen na věci pro mimi, že kecá 😀 jako může to mít někdo tak, že má někde něco zamluvé a koupí to z porodného, to jako jo...
já už mám třeba vyhlídnuté jedny botky, co si z porodného za odměnu koupím 😀

to, že se může něco stát, je pravda, dneska nemá nikdo nic jistého, ale kdyby takhle člověk uvažoval, nemá a nepořídí si vůbec nic, nevezme si hypotéku, nepořídí si dítě a nic...tohle se řeší až to nastane a věřím, že i tohle se dá ustát s pomocí třeba právě rodiny nebo tak...

když se chce, jde všechno...sedět na zadku a čekat, co mi do klína spadne, to je pak těžký, to se pak nedivím, že takoví lidi řvou...

mataharyy
29. lis 2010

@kami1984 Do stíhaček nevidím, tam bych se pustila na tenkej led. Ale ano jsem za jedno (a myslím že to tu jsou všichni) s tím co píšeš že dát to jen někomu je blbost. Proto píšu buď všem,nebo nikomu a ne že to bude zas jen pro ty co maj ručky do zadu... Kdybych teď čekala první dítě za těchto podmínek tak bych si taky mohla jít tak akorát stěžovat na hlavák, neb překračujeme tu hranici o 8 Kč, což je opravdu komické a takovejch je hafec, který to přeletěj o pár stovek a jsou v "háji" a ty peníze by jim mnohdy opravdu pomohli více než četné rodince s deseti dětma a rodičema kterejm je jedno zda děti běhaj v závějích bez bot... 🙄 Jsem za variantu porodné na první dítě a pro všechny. Máme v rodině taky takové dobráky, kteří raději půjdou na rodičák, schlamstnou porodné a nač makat a děsně mě žere že já si to "za ně" odmakávám už od patnácti... A abych měla možnost zvolit si délku rodičáku a doma jsem se nepásli, tak jsem holt musela makat jak plantážník 😀 A v porovnání s tímto členem rodiny mě to tak akorát dralo když jsem viděla jak se fláká a za nic má to samé co já jsem si musela oddřít... A to nejsme opálená většina 😉

kami1984
29. lis 2010

mataharry: to byl jen priklad, jen si vzpominam, jak zacala boure kolem porodneho, ze do 14dni to rikali o tech letounech🙂 spise me prekvapilo, ze se setrit musi, ale zaroven rekli, ze prachy na tohle jsou..ale zase je zde otazka obrany statu atd.

Rozumim, vim, ze jsou rodiny, kde penez moc neni adosahly by na porodne, ale samy vime, kolik jich asi tak bude... hold vetsina je nase mila mensina...

mataharyy
29. lis 2010

@ivett Taky jsem nad tím nedumala do okamžiku než se něco takového stalo, protože to bych se musela zbláznit a žila bych ve skleněné kostce, ze strachu z života. Myslím že v těchto případech by měl být stát schopen pomoci, např. nějakou půjčkou, nesankcionováné odklady splátek atd. Jenže v klidu obývacího pokoje se mi to mluví a ideu mám nádhernou, ale po bitvě je každý generál a všichni by to uměli lépe než ten co to zrovna dělá... Na jednu stranu se ani nedivím že je tolik naštvanejch, když po tolika letech najednou není to co bylo... 🙂 Chce to čas však se to zažije a pak bude každej čušet, na chvíli 😎

sazou
29. lis 2010

jsou to všichni zmetci..bych jím všem přála žit z 5000..mesíčně...dneska jsme byla se na to porodný zeptat a je to schválený...žený pokut máte chlapa a bude i v rodnýmlistě..a žijete s ním v domácnosti tak nemáte na porodný nárok...museli byste oba do hromady mít přijet 13 000.kč..jo a pakut žijete s někým v domáctnosti tak se jeji přijmi počítaji taky i když je to brácha,babička apodobě.....to bychom museli bydlet po mostem abychom ho dostali!!!!!!aspon na to první to mohli nechat!!!!!já mám termín v lednu..a jesli porodím prvního ledna tak mě to naštve...ale oni to pocití,,po novým roce bude strašně málo dětí...nikdo si to nebude moc dovolit.....hlavně že chcou aby se stát rozvíjel..a co děláji proto...hlavně že si hrabou do svých kapes!!!!!!!hlavně že to porodný zase dostanou cigáni..a mongolci....!!!!!a mi normální slušný ženský néééé......!!!!!!at si to strčí to prčic...hlavně že bude dítě zdraví......