Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

terak
2. pro 2010

@mystique No ja se prave ted rozhoduji, jestli pujdu na triletou, kvuli malemu a rozumnemu umisteni ve skolce, nebo na dvouletou, abych kvuli hypotece stihla "nahrabat" co nejvic z rodicaku, nez ho osekaji. Je to blby, ale je to tak ☹ A hypotecni bance to bude jedno 😀 😀 😀

lenkabu
2. pro 2010

@terak pod tvoje příspěvky bych se podepsala 🙂

terak
2. pro 2010

@mystique Ale jak pises, v evrope zadny takovy system jako je u nas neexistuje. Uz jsem to tu psala. Treba v Irsku se vali do prace za pul roku. Ale tam teda maji system jesli a skolek, ktery je dosazitelny pro kazdeho. A ne jak u nas, kde ja si musim davat prihlasku do jesli pomalu jeste pred porodem 😠

mystique
2. pro 2010

@terak tak záleží jestli plánujete brzo druhé nebo eventuelně chceš jít dřív do práce 🙂 já mám taky dvouletou variantu.

mystique
2. pro 2010

@terak koukám, že jsi z okolí Brna. Ono to vypadá beznadějně, ale jsou tu 3 jesle a nějaké místo se vždy najde a soukromé školky začínají brát od 2 let.

terak
2. pro 2010

@mystique Druhe asi nikdy ☹ Bylo by to krasne, ale my mame fakt hodne vysokou hypoteku, takze uvidime, jak to bude vypadat za par let. Nicmene ted to neplanujeme, nebylo by to rozumne a nerada bych skoncila se dvemi detmi na chodniku. Mas pravdu, jsou tu tri jeslicky a abych to mela posichrovany, tak v lednu davam prihlasky 😎 A za par let stejne zadny rodicak nebude 😀 😀 😀

mystique
2. pro 2010

@terak taky jsem si říkala, že druhé dítě už ne a člověk míní a život mění 🙂 hypotéka je zabijak, ale bohužel to bez dni dnes nejde. Taky máme, ale nijak velikou, ale diky tomu nemáme dodělaný barák. Chtěli bychom s tím zase pohnout jak se vrátím do práce.

valentynkaa07
2. pro 2010

@terak
@mystique
Ahoj, ve finále bych se nedivila, kdyby u nás stopli rodičák, ale dostupnost jeslí zůstala tak jak je a poserte se......Jinak to porodný je škoda, že ho nedostanu, ale co se dá dělat.

mataharyy
2. pro 2010

Jo hypotéka, ale ono si nevyberem buď tak, nebo bydlet u rodičů (v našem případě nehrozí), případně cpát někde prachy do nájmu, každopádně je to nula k nule pojde... 😨 Taky máme hypotéku, splátek hromadu, rodičák na malého mám na dva roky, teď si to taky nechám dát na dva roky (když to půjde) a uvidíme, ještě by jsme rádi holčičku, ale to je ve hvězdách a záleží na tom jak to bude 🙂
Jináč myslím že se nebude až tak hýbat s mateřskou (tam by to šlo myslím jen nahoru), ale rodičák je ve hvězdách, možná ho do pár let taky zruší a hezky v půl roce pošupajdíme makat, nebo budem spoléhat na vlastní úsporu... Tak zas nás to všechny naučí určité finanční zodpovědnosti a samostatnosti... Vše má své pro i proti 😅

naataalka
2. pro 2010

Jezise holky je videt jak premyslite. Ja jsem ani nevedela ze to zpusobi takovy poprask. Napsala jsem to jako srandu a ironickou poznamku. Me nejlepsi kamaradce ted porodil se syn a ja ji to porodne hodne preji. A preji to kazde mamince ktera tehotenstvi a materstvi bere vazne. Nepreji je lidem ktere deti maji jako kseft a snad souhlasite se mnou ze takovych je docela v CR dost. 🙂

verunkak
3. pro 2010

Pěkný večer maminky,
kamarádka mi říkala,že si můžu požádat o mateřskou už 3 měsíce před porodem, aby mi ji dávali...můžu se zeptat,jak to je a kdo na to má nárok ?? Přeji krásný zbytek večera a děkuji

eustoma
3. pro 2010

@verunkak nastup na matersku je medzi 6 až 8 tyzdnom pred porodom (teda 2 mesiace). narok mas, ked sa behom 2 rokov aspon 270 dni ucastnis na nemocenskom poisteni.

citujem:
Aby žena měla nárok na PPM, musí splňovat následující podmínky:
- Je-li zaměstnankyní, musí se před porodem alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech účastnit na nemocenském pojištění (včetně trvání ochranné lhůty a pobírání nemocenského až do začátku šestého týdne před stanoveným dnem porodu). Byla-li jí PPM v zaměstnání přiznána, nesmí v tomto zaměstnání již vykonávat práci.
- Je-li OSVČ, musí se alespoň 270 dnů, z toho 180 kalendářních dnů v období jednoho roku před porodem účastnit na nemocenském pojištění (zaplatit pojistné). Během PPM nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
- Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.

vojtisek2007
3. pro 2010

@verunkak - mateřská (pěněžitá pomoc v mateřství) se nastupuje 6-8 týdnů před plánovaným porodem a celkem trvá 28týdnů, po mateřské se navazuje rodičovským příspěvkem, který může matka volit na dva,tři nebo 4 roky.

Pro získání mateřské musíš splnit ale určité podmínky, a to :
1) trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou (převzetí dítěte do péče), nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ke dni nástupu na PPM (počátek 8. až 6. týdne před předpokládaným dnem porodu) nebo ke dni převzetí dítěte; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je delší a činí 180 dnů, pokud pojištění trvalo po tuto dobu, jinak tolik dnů, co trvalo pojištění; obecná ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů,
2) splňuje podmínku tzv. čekací doby, tj. jestliže tato osoba byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění

Když žadatelka nesplní podmínky pro čerpání mateřské, náleží jí ode dne porodu rovnou rodičovský příspěvěk ve 4 leté variantě - tzn 7600 do 10ti měsíců dítěte a poté 3800 do jeho 4let

verunkak
3. pro 2010

@eustoma : ještě jednou díky 😉

verunkak
3. pro 2010

@vojtisek2007 : děkuji 🙂

hankadu
15. pro 2010
mataharyy
28. pro 2010

http://www.novinky.cz/finance/220859-rodicovska... Tak dnešní info z novinek 😉

smolinek
29. pro 2010

Ahoj,
to porodné je drsné, přeci jen se hodí nějaká ta koruna navíc. Třeba to zase za nějakej rok změní.

sovicka_
29. pro 2010

Potřebuji poradit. Manžel je osvč, jak se bude vypočítávat ta částka rozhodující o vyplacení porodného ? A za jakou dobu ? Co se týče mě, tak za jakou dobu ? Četla jsem totiž že jen za čtvrtletí před porodem, je to tak ? To se potom ale vypočítává z mateřské nebo co ? 🙂 hledám už asi půl hodiny na netu, ale všude jsou jen povrchní info typu "do 2.4 násobku a na 1.dítě".

mataharyy
29. pro 2010

@smolinek Já myslím že ne a to porodné mě až tak neštve 😉
@sovicka_ No nevím ruku do ohně za to nedám ale u osvč to bude poměrná část z posledního přiznání... ale fakt nevím jistě 😅

sovicka_
29. pro 2010

Mě fakt štve, že tyhle informace aby člověk vytáhnul z nějakého zdroje, po kterém musím pátrat dva dny 😠 O porodné nestojím za každou cenu, ale pokud bych měla nárok, samozřejmě si o něj zažádám, mně by to sakra pomohlo...Asi si zajdu na sociálku a prostě se zeptám...

jiji
29. pro 2010

Ahojky 🙂
Podle tiskové zprávy MPSV je ta hranice (2,4nás. ŽM) pro úplnou rodinu 16992,- Kč (počítáno z ŽM 2880+2600+1600 krát ten násobek). Já jsem zase nikde nevypátrala, za jaký se to bude počítat období, každopádně to fakt není nic moc.
Tož nevím, jestli jsem vám nějak pomohla ...

mataharyy
29. pro 2010

@sovicka_ No na sociálku moc nesázej, budou vědět velké kulové, vlastní zkušenost 😖 Každopádně u živnostníků se vždy hledí na příjem dle posledního daňového přiznání, děleno dvanácti (měsíční příjem)... Jak je to u ostatních (za jak dlouho dozadu to budou počítat) mi taky není moc jasné, beru li to podle ostatních dávek, tak za poslední čtvrtletí, ale... Já o všekeré info píšu rovnou na MPSV, zatím mám čas, tak si můžu dovolit i delší prodlevu mezi dotazem a dopovědí a spoléhám na to že po novém roce (koncem ledna) už to bude trochu jasnější, jen teda ty co na to spěchají to budou mít krušný, pač i na úřadech jsou z toho v háji... 😒

j.a.n.i
29. pro 2010

@sovicka_ Což o to, najít ten zdroj je otázka cca 2 minut - jedná se o zákon o státní sociální podpoře 🙂 ale pochopit to z něj - to je záležitost na podstatně delší dobu. Nicméně, mělo by se jednat o příjem za poslední kalendářní čtvrtletí před porodem, takže v tvém případě za leden - březen 2011. Jinak u OSVČ (jak já to z příslušného zákona pochopila) je to poměrná část podle příjmů za minulý (možná předminulý) rok, s tím, že to vždy musí být alespoň polovina průměrné mzdy v národním hospodářství, která je pro rok 2010 tato: 22 896,- myšleno měsíčně

sovicka_
29. pro 2010

@j.a.n.i díky. S tou polovinou mzdy je to tedy taky takové zvláštní, to je poprvé, co něco takového čtu 😕

A s tím posledním čtvrtletím je to stejně taky divné, protože spousta ženských je už 6 týdnů na MD, takže se to pak vypočítá z výše mateřské? Fakt zvláštní. Já teda čekám dvojčata, ale obávám se, že na to nedosáhneme, i když tedy těsně.

mataharyy
29. pro 2010

@sovicka_ tak pokud manžel podniká, tak by vám jeho příjem měli počítat z dnového přiznání za rok 2010 a tobě z příjmu za první čtvrtletí, ale tam se mi tlučou dvě odpovědi, z dvou různých zdrojů, protože jeden uvádí že se počítá poslední tři měsíce od data požádání, tzn. že by se ti počítal únor - březen - duben, když budeš žádat v květnu a druhý uvádí že se to bere na čtvrtletí, tzn jak píše @j.a.n.i leden až březen a jak je to opravdu to si asi můžeme vybrat 😀

j.a.n.i
29. pro 2010

@sovicka_ No, ono se v té polovině mzdy nic neměnilo, proto se o tom nepíše, já to taky jen někde zaslechla a nebyla jsem jistá, ale co jsem teď koukala do toho zákona, tak to tam fakt je. Ono to souvisí i s placením sociální a zdravotního - přesně z téhle částky platí OSVČ ty minimální zálohy.

To je, některým se to bude částečně počítat z mateřské, některým jako třeba tobě ne... ale ono je to stejně fuk, spousta jich je na nemocenské, tak se jim to bude počítat z nemocenské, což je pro ně výhodnější.

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lolelole
1. led 2011

holky nevíte jak to je když je manžel invalida ? Počíta se celý jeho důchod což je asi 7,5 tis? Díky moc za radu a přeji hezký nový rok 🙂

j.a.n.i
1. led 2011

@lolelole Ano, počítá se celý jeho důchod - je to jeho příjem.