Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

marinka
12. črc 2010

@weri1 S prací to určitě lehké není, my to dobře známe, museli jsme se kvůli ní přestěhovat z Moravy k Praze, protože manžel nemohl nic najít..Ale stejně máme jeden z nejdelších rodičáků na světě, ségra žije v Anglii a tam si teď je tam placený tuším jen prvním půlrok, max. rok 😕

weri1
12. črc 2010

@marinka ale tam jsou určitě jiný platy a asi snažší jít do práce nebo ne? nevím možná s pletu

marinka
12. črc 2010

@weri1 Nadprůměrný plat určitě nemá, dělá u policie a nástupní nemá čistého ani 20 tisíc, teď mu ještě 10% platu krouhnou. Nájem tu platíme 15 tisíc, takže je to teď spíš o přežití 😅 Proto se musím snažit dostat brzo do práce..Věřím, že tu najdu něco spíš než na Vsetíně, kde jsme bydleli předtím. Ale mám sociální školu, takže plat v této oblasti taky nebude žádná sláva. No není to sranda, zlepší se to až za pár let, až se manžel dostane na nějou vyšší pozici..

karmenta
autor
12. črc 2010

@marinka ona Praha se nedá srovnávat, třeba v Praze to není jak říkáš "nadprůměrný plat", ale tady není ani po 5letech v práci 20tis hrubého.
Ten nájem je za jaký byt? známá platí za pronájem 3+1 12.000 (v Brně teda).
Mě teda přijde že kdyby naši politici povinně ted 4roky brali "jen" průměrnou mzdu ( a i tak by na tom byli lépe než většina populace), zrušili si výhody typu že dostanou byt nebo peníze na něj, auto, řidiče a bůhví jaké náhrady za kdeco, tak by bylo dost peněz nejen na to porodný tak i na znovuotevření školek či pobídky pro zaměstnavatele aby vzali do práce maminku s dítětem. Tady v Břeclavi (ale dost i v Brně) nad nimi zaměstnavatelé dost ohrnují nos. Ale nepochybuju že takoví budou po celé republice.

weri1
12. črc 2010

holky končím tuto debatu, stejně nic tady nevyřešíme.papa 🙂

marinka
12. črc 2010

@karmenta Je to 3+1. Je to asi tak nastejno, jako kdyby manžel pracoval na Vsetíně a byli jsme tam v podnájmu, protože plat by měl sice nižší, ale 3+1 se tam dá v pohodě sehnat za 8 -9 tisíc měsíčně. No možná jsme teď na tom spíš ještě hůř, protože o 6 tisíc nižší plat než tady by tam asi neměl. Ale holt tam ta práce nebyla a práce u policie ho lákala a baví ho to. Zase tu jsou úplně jiné možnosti postupu a věřím, že za pár let bude mít plat, který by na Vsetíně neměl ani náhodou. Akorát to chce nějak přežít tu dobu, co jsem teď na rodičáku 😉 No ale to jsem hodně odbočila od původního tématu diskuze 😀

lidiab
12. črc 2010

@weri1 Jak to myslis s tou prodavackou? Ja jsem to myslela tak, ze bych rada sla do prace driv, abych se nemusela na state "prizivovat", jenze ta situace v Praze je takova ze holt budeme mit velke stesti pokud maleho do skolky vezmou alespon ve dvou letech. V nekterych lokalitach na tom jsou jeste hur. A to mam jeste stesti ze jak moje mamka tak tchyne ho radi kdykoli pohlidaji, takze na te skolce nebudu az tak moc zavisla i kdyz je detsky kolektiv pro dite asi lepsi. Prodavacku jsem nedelala a nejspis take nebudu, ale na soukromou skolku za 20tisic mesicne mit nebudeme. A to tech 20tisic jeste zdaleka neni maximum co tady v soukromych skolkach chteji. Chtela jsem tim vsim rict, ze bych ja osobne byla radsi kdyby misto toho stedreho systemu rozdavani soc.davek a prispevku nejak podporovaly maminky ve vydelavani - napr. rozsirenim kapacit skolek vcetne povoleni tech "domacich".
@marinka - v Anglii je to tak, ze pokud si chces zachovat praci tak muzes na materske zustat pouze 6 mesicu. Pokud chces zustat na materske dele tak te muze zamestnavatel propustit.

marinka
12. črc 2010

@lidiab Hmm, tak to je drsné v té Anglii, no ségra říkala, že počítá s tím, že bude muset z práce odejít, protože chce s prckem zůstat doma aspoň dva roky..

weri1
12. črc 2010

vy jste jak ti politici, pořád nás srovnáváte s jinýma zeměma. tam jsou ty platy a vše trochu jiný. Byla jsem nějakou dobu v Anglii. 🙄

nalja
13. črc 2010

Ahoj holky, nechci se vám tady do toho plést, ale nedá mi to abych nepřidala taky svoji trošku do mlýna 😀
Máte tady spoutu názorů na nemakačenko a ráda bych a váni podělila pocity o "nefachčenka".
Za tři roky mých vleklých zdravotních potíží jsem nebyla schopná odmakat rok, uteklo mi to o tři týdny, tudíž mě na úřadě práce uvítali slovy nic nedostanete - to je spravedlivé to beru! Tak jsem se vydala na sociálku i tam mě uvítali s úsměvem a odpovědí - váš manžel vydělává víc než životní minimum na dva lidi - nic nedostanete. Takže jsem vlastně doma zadarmo a po zaplacení hypo jsme rádi že vyjdem do další výplaty, ale fajn.
Pak se nám podařilo miminko, vzhledem k mým potížím malý zázrak 🙂 ale jelikož jsem nezaměstnaná mateřskou nedostanu a rodičovský příspěvek budu pobírat od porodu - to taky teda chápu. Ale to porodný na který nebudu mít nárok teda nechápu 😠 . Kdyby to aspoň zrušili všem aby menšiny nebyli privilegovaný to mě teda pěkně rozčiluje a to nejsem rasistka.

poupe
13. črc 2010

@nalja podle statu jste na tom jeste dobre,zivite manzel a je vyreseno 😕 mas pravdu v tom,ze je to nespravedlivy,zase dostanou jen oni,ale nastesti jen na prvni dite

karmenta
autor
13. črc 2010

@nalja když jsem psala "nefachčenka" nemyslela jsem ty co nemohou pracovat kvůli zdravotním potížím, ale ty, kteří odmítají pracovat programově. Proto jsem pro bud porodný nechat na první mimčo všem, nebo nikomu.
@poupe jj, aspoň že jen na první dítě.

andysek1
14. črc 2010

Je to opravdu na po... Mi jsme se snažili 1,5 roku než se nám to teď povedlo.A bohužel termín letos taky už nestihnu ☹ .Stejně ta novela nic neřeší,jelikož vetšina romského obyvatelstva je v tzv."sociální" tísni,takže porodné opět dostanou.tak si myslím,že vláda vůbec nic neušetří.Jen bude klesat porodnost.

mispulka22
14. črc 2010

@andysek1 A kdybys věděla, že se to porodný bude rušit, tak byste se snažit přestali? Já bych taky považovala za správný, aby to porodný u prvního dítěte dostali všichni bez ohledu na příjem, ale určitě si nemyslím, že bude teď kvůli těm změnám klesat porodnost...

nalja
14. črc 2010

Myslím, že stejně vzhledem ke všem těm sociálním "spravedlnostem" jsme my ta utiskovaná menšina ☹

ivca33
14. črc 2010

@karmenta Ahoj to porodné - budou počítat príjmy obou rodičů a nesmí podle výpočtů přesáhnout 16 700 a u matek samoživitelek 10 700.. Rodičovskou na 4 roky chtějí snížit o 45 000 za 48 měsíců.Iva

karmenta
autor
14. črc 2010

@andysek1 jenže kdyby to vzali i jim bude to diskriminace. když nám tak šetření.

@ivca33 no právě, když chodí oba, nebo často i jen jeden, tak mají víc. takže to dostanou jen nepracující a to nechápu.A s tříletým rodičátek hýbat nechtějí? Díky

weri1
14. črc 2010

@karmenta já jsem někde četla, že rodičák chtějí snížit o deset procent, to by u toho 3 letého bylo na nějakých cca 6800

lidiab
14. črc 2010

Vite co, ja jsem si vzdy myslela ze to porodne je jakasi odmena za "zlepseni demograficke situace", proste takove povzbuzeni pro rodinu, ktera mimo jine casto plati hypoteku nebo leasing atd. Nikdy mi neprislo ze by to byla socialni davka v pravem slova smyslu. A mezi nama, tech 13 tisic zas neni takova zavratna castka, ktera by dokazala vyrazne ovlivnit financni situaci v rodine. Take proto si myslim ze neni fer to podminovat prijmem. Ten kdo ho fakt nechce a nepotrebuje si o nej jednoduse nezazada.

andysek1
14. črc 2010

To asi ne,jen mi přijde trochu nefér,že ti co chtějí druhé dítě přijdou zkrátka a ti co jich mají od 3 až do....... se o to vlastně ani nemusejí zajímat,neboť jim dávky stejně vyplácí stát.A že u nás ve městě takových případů je!

collette
14. črc 2010

@lidiab Ty máš na splácení hypotéky a chceš nějakou podporu od státu? Že se nestydíš 😀 To přece nejde, protože by pak nezbylo na ty chudinky, co žijí v bytech pro "sociálně slabé". Fakt, že se do jednoho sestěhují a druhý pronajímají už nechám bez kometáře...

Kolikrát si říkám, že když jsem se rozhodla mít dítě až v době, kdy budu mít jakousi jistotu, že ho zabezpečím, tak jsem udělala chybu. Měla jsem začít rodit děti v 17 a každý rok (útlocitní prominou) vyhřeznout další a jak bych se dneska měla 🙄

lupeta
17. črc 2010

ahojte jmenuji se Lucka a v lednu čekám druhé dítě. Nechápu ty ženské které říkají že porodné nepotřebujou. jo jedině že vám manžel nosí domů aspoň 30 tis. měsíčně ale moc takových není. Bože jak může někdo říct že za 13 tis. se nedá nic koupit. Aspoň zásoba plínek a sunaru já jsem musela první dítě dokrmovat hned od začátku. A jsem zvědavá z čeho se koupí kočárek. No holky dost ste mi tu některé hnuly žlučí. Vy co jste z bohatších vrstev tak tady nekvákejte že porodné nepomůže. tak se nad sebou zamyslete.....

gilotek
17. črc 2010

@lupeta souhlasím ........ 13000 kč je peněz dost

lupeta
17. črc 2010

jsem ráda že aspoň někdo souhlasí, nevím co si počnu bez porodného.

nika.82
17. črc 2010

@lupeta taky souhlasím, 13 tisíc je 13 tisíc a když se automaticky vyplácelo myslím že žádná z holek by ho neodmítla 😉 to se pak lehko píše že kdyby nebylo nic by se nestalo... my taky nehodláme porodné utratit za nějaké zbytečnosti, ale přesně jak píšeš, téměř od začátku jsme s první byli na UM, měla šílené koliky a pila nutrilon comfort, jediné mléko které jí sedlo, na 3 dny stálo cca 250 kč a to ho pila téměř půl roku než ty koliky pominuly, to peníze lítaly takovým způsobem... taky bych peníze nechala pro nějaký takový případ... je jasný že když jsme se o druhý začali snažit nad nějakým porodným jsem taky nepřemýšlela, ale prostě ty peníze pomůžou každopádně a ta částka je znát jestli je nebo není...

lupeta
17. črc 2010

gilotek: já tu zítra k večeru budu tak můžeme víc pokecat. Tak se zatím měj, jdu s malým ven. pa

lupeta
17. črc 2010

nika.82: tak vydím že je nás tady víc rozumných jen tak dál, s bohatýma kozama které porodné nepotřebujou si absolutně nemám co říct. ta zatím zdarec. zase se ozvu.

zuzik03
17. črc 2010

@lupeta @nika.82 holky, to jste asi spatne cetly diskusi, tady prece nikdo nepsal, ze 13 tisic je malo penez 😅 je to penez dost, ale bylo to hlavne o tom, ze je to jednorazova davka, ktera nikoho nepresvedci k tomu, aby si dite poridil, takze z hlediska statu je nekoncepni. mi nerikejte, ze kdyby nebylo porodneho, tak si dite neporidite 😉

nika.82
17. črc 2010

@zuzik03 no dítě bysme si pořídili, však jsem psala že když jsme se o miminko začali snažit tak tohle zrovna mě vůbec nenapadlo, ale teď když je to aktuální tak si myslím že ty peníze prostě pomůžou... neříkám že na tom jsme až tolik špatně, mohlo by být i hůř, ale zase na tom nejsme tolik dobře že bych těmi penězi pohrdala a měla názor že je nechci, ale holky vůbec se tu nechci hádat, jen jsem napsala i svoji trošku do mlýna... taky by se nedalo nic dělat kdyby ty peníze prostě nebyli, my čekáme druhý v říjnu a co já vím jestli to zkrouhnout od nového roku nebo je to napadne třeba už od září... každopádně ať říkáme cokoliv tak s tím stejně nenaděláme naprosto vůbec nic...

lupeta
18. črc 2010

ahoj zuzik03: popravdě kdybych věděla jaké škrty chtějí politici udělat, tak bych do druhého dítěte ani nešla a radši bych si našla práci, už teď mám obavy jak to s dvěma dětma utáhneme. Před prvním dítětem jsem byla nezaměstnaná a le stihla jsem to že jsem si to mohla vybrat na 3 roky ale teď to budu mít na 4 roky a ještě chcou měsíčně ubrat skoro 1000 kč. Já miluji své dítě i to co teprve příjde ale je zlá doba a myslím že obavy jsou na místě.