Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

weri1
18. črc 2010

Já do druhého dítěte nejdu ať porodné je nebo není. Není to kvůli porodnému, ale vím co si můžeme dovolit nebo ne.

zuzik03
18. črc 2010

@weri1 me prijde (z vlastni zkusenosti), ze naklady na druhe dite jsou skoro nulove, vsecko ma po prvnim, aspon na zacatku, casem to samozrejme poleze do penez, ale nedovedu si predstavit, ze bych do druheho nesla jen kvuli penezum, pochopim, ze clovek nechce ze zdravotnich duvodu, z pohodlnosti, ze se chce vratit do prace, ale financne to moc nechapu, kdyz zvladnes jedno, zvladnes i druhe 😉

weri1
18. črc 2010

@zuzik03 já mám na to jinej názor, jasně malý miminko moc nestojí ale pak co? Já vím ,že druhý dítě bychom prostě neutáhli!! Prostě mi nidko nevymluví že jedno jestli jedno dvě nebo tři- co se týká financí. Můžu zvládnout i druhé ale jak??Teď počítáme každou korunu.

weri1
18. črc 2010

manžel je od rána do noci v práci aby nás uživil, to si malýho asi moc neužije. Myslíš že je dobré do takové situace pořídit další dítě? Ne, já jsem šťastná aspoň za jedno miminko a chci aby znalo i tátu

adelin28
18. črc 2010

@zuzik03 hm to je sice možné,že na druhé mimčo,si měla skoro nulové náklady,ale já už jedno děcko mám a teď čekáme dvojčata,takže náklady budou a veliké...

weri1
18. črc 2010

ale nedá se přece brát začátek, miminko nezůstane miminkem

zuzik03
18. črc 2010

@weri1 weri, ja ti to ani vymlouvat nechci, je mi jasne, ze to mas spocitane, proste mam jen jiny nazor, mozna bych mela stejny byt v tve situaci, tezko rict. ale od rana do noci v praci je dnes vetsina chlapu co znam vcetne toho meho, prijde mi to normalni, proste dan za to, kdyz se chce clovek mit lip. a to ze mimino vyroste beru, ale to uz taky budes pracovat a budou dva prijmy.

proste dokud jsou oba rodice (a dite) zdravi, tak to podle me vzdycky nejak jde, pruser je, kdyz by se nekomu neco stalo 😒

@adelin28 to je uplne jina situace, drzim pesti at to vsechno zvladnete 😉

weri1
18. črc 2010

@zuzik03 ale já opravdu chci a by naše dítě znalo tátu.
A názor jestli jedno nebo dvě děti že je jedno. Tak snad na jedno nebo dva lidi jsou jiný výdaje, jestli umím teda počítat

weri1
18. črc 2010

a já nechci aby to šlo nějak...chci aby to šlo dobře

jajkax
18. črc 2010

Lupeta:tak já tedy velmi sympatizuji s tvým názorem. Přečetla jsem celou diskuzi, a přišlo mi že tu holky s píš zastávají názor proti porodnému.Já to tedy určitě nejsem, myslím že by se určitě dalo šetřit i jinde, a pro nás to porodné znamenalo značné přilepšení.Kočár jsme neměli za 30 a le za 8 tisích, takže jsme za ty peníze pořídili komplet celou výbavičku.Od začátku jsem krmila nutrilonem což házelo skoro 2ticíce měsíčně,což při mateřské, manželově platu 13 ticíc, a 7 tisíc hypotéce, bylo docela dost. Ale tak samozřejmně se dá ušetřit, na nepodstatných věcěch.Nestěžuji si, jen mi přijde že by tu malou(pro někoho i dost velkou) pomoct do začátku mohli nechat. 😒

weri1
18. črc 2010

no mohli by začít šetřit jinde penízky, třeba u sebe 😉

lupeta
18. črc 2010

jakax: ahoj vidím že jsi jedna z těch rozumných maminek. Já bych porodné využila na zásobu sunaru a plínek protožě to opravdu leze do peněz. Aspoň pro začátek by to hodně pomohlo. No co naplat miminko už čekám má se narodit v lednu tak jsem zvědavá jak to finančně bude. Taky máme půjčky a nezbývá moc peněz. Ale na mimčo se moc těším. Jsem zvědavá odkdy ten návrh bude platit.

jety
18. črc 2010

lupeta: platit by to zřejmě mělo od 1.1.2011.

jajkax
18. črc 2010

Třeba tě to nepotká 😉 .Já zatím další mimčo hned neplánuji.Ale vím že jednou druhé bude, i kdybych žádné porodné nedostala.Myslím že holky co mimčo opravdu moc chtěj tak to zvládnou i bez toho porodného.Jen to byla taková pěkná jistota do začátku,ted třeba na druhé mimčo bych výbavičku z větší části už měla.Ale s těmi zákony je to tady takové že nevíš kde by jsi ty peníze brzo musela použít.
Karolínka byla od března do června po nemocncicích(já tam byla samozřejmně s ní) a jen těch peněz co jsme utratily za pobyt, vyšetření, poplatky a pak léky.................no bylo toho dost ☹

berunka
18. črc 2010

holky pročetla jsem si celou diskuzi a nad některými příspěvky mi zůstává rozum stát.Já se tedy taky přidávám k Jakax a Lupet - z porodného jsme si plánovali udělat takovou rezervu,ze které budeme brát případně na UM,plínky atd.Samozřejmě spoustu věcí a to jsou většinou ty nákladné máme po prvním dítěti.Ale to neznamená,že druhé dítě nulové náklady.To je pěkná blbost.Nikdy nevíte,jak se to u druhého dítka bude vyvíjet.A přinejmenším se kupují plínky,nějaké ty hračky,očkování.Další sedačka do auta atd.Takže pro někoho zanedbatelná částka,by pro nás byla více než příjemná.A přidávám se i k ostatním co tu psaly,že kdyby ty z vás,které teď hrdě prohlašují,že je jedno,že se porodné zruší,se měly dobrovolně vyplacení vzdát neudělá to ani jedna 😒

bufina
18. črc 2010

Já bych nechala porodný všem aspoň na první dítě, bez ohledu na příjmy. Taky jsem za to nakoupila pro malou spoustu věcí. To bylo v roce 2007 a porodný bylo ještě teda 17600 kč. Teď u malýho sem mu to uložila na účet. Je pravda že druhý dítě už není tak nákladný. Všechno jsme měli, kočárek, postýlku atd., navíc oblečením mě zásobuje švagrová, má kluky dvojčátka, takže oblečení hromada. Malej je kojenej, takže jen chvílu dostával Nutrilon když blinkal. Takže do půl roku jsme platili jen plíny a nějakou kosmetiku a něco málo za to oblečení. Teď už teda dostává příkrmy, tak to trochu začíná lézt do peněz a už to poroste. Ale není to takový jednorázový vydání jak na první dítě. Takže tam bych to porodný určitě nechala. Je mně jasný že žádná ženská nemá děti jen pro peníze, já bych obě měla i bez porodnýho, ale nechápu naše politiky, kteří už několik let bečí jak se hroutí důchodovej systém atd. a rodinám seberou co můžou. to pak každej bude mít max. 1 dítě, nebo budou mladí lidi rodičovství odkládat, než se na tu dobu finančně zabezpečí.

verapa
18. črc 2010

Porodný rozhodně, je to opravdu dost velká injekce pro pořízení důležitých věcí pro mimčo zestartu, základně je to pro dítě myšlený, pak už od státu v životě nic nedostane, jedině pozdější odchod do důchodu a větší daně.... já sem za porodný pořila i větčí sedačku a jak sem byla ráda, če z mateřiny a při hypošce bych to asi dokopy nedala...

mataharyy
18. črc 2010

No celé jsem to nečetla, ale je to děs... Pokud zrušit tak všem, pokud na první dítě tak taky všem a ne aby to zas odnesl ten co něco dělá... Mělo by být pro všechny stejné měřítko, toto je diskriminace, ale ve směru ve kterém přece "není" 😠

lupeta
18. črc 2010

jo jo přesně tak holky, moje řeč.

kaaatinka
19. črc 2010

no to tak toda pohnu aby jsme to stihli teda...mám termín 24.12. tak doufám no pač tohle už je trapný co ta vláda dělá.... nejlepší na tom je že před volbami slibovali kraviny a ted je všechno úplně jinak, si dělají co chtějí a nakonec sami porušují... tak ..zase jsem se naštvala 😀

lucinecka222
19. črc 2010

Ahojte zdravím vás a chci se vás zeptat jak je to s tím porodným,už platí že ho nedostanem a nebo jak to je?Já mám termín 14.září 2010 ale nevím jestly ho dostanu sem nějaká zmatená děkuji za odpověd 🙂

bufina
19. črc 2010

@lucinecka222 Ještě dostaneš 🙂

kaaatinka
19. črc 2010

@lucinecka222 jj mělo by to platit od ledna 2011.. teda pokud se zas něco nezmění...
i když já myslela že ke schvalování by mělo dojít až po vyjádření důvěře vlády což je prej až nějak na jaře....

lucinecka222
19. črc 2010

@bufina děkuji za odpověd 🙂
@kaaatinka tobě taky děkuji 🙂

nellynkatomasek
22. črc 2010

já jsem studentka je mi 19let a TP mám koncem února tak já určitě nesouhlasím stím aby se porodné zrušilo úplně 😠 ať to alespoň nechají pro prvorozené děti ať si romové nepořizují tolik dětí a stát na to má 😉

j.a.n.i
23. črc 2010

@kaaatinka Důvěru musí dostat vláda dříve, tipuju, že to bude hned někdy na podzim po parlamentních prázdninách... takže je hodně reálné, že se to od roku 2011 schválit stihne. Pokud si tedy ČSSD nevezme za vzor ODS a nebude provádět to co dělala ODS na jaře, jak se snažila, aby se nestihlo to schválení návratu mateřské na původní výši, což nechápu proč to tak bojkotovali, když teď došli sami k závěru, že ji na těch 70% nechají.

j.a.n.i
23. črc 2010

Tak to mě by zrušení asi nevadilo, kdyby se to opravdu zrušilo... a ne že porodné dostanou jen ti s příjmem do 2,4 násobku životního minima, to mi štve, na daních odvedou kulový, ale porodné dostanou, zatímco ti, co ho ze svých daní financují nedostanou nic. I když asi za nejrozumnější variantu bych považovala porodné na první dítě pro všechny (za podmínky, že to dítě někde neodloží...), to by stát nezruinovalo a bylo by to spravedlivé.

lupeta
23. črc 2010

Já jsem pro to aby se porodné vůbec nerušilo, jako proč by se mělo rušit i to druhé miminko má nárok na nové věci a nový kočárek. Politici z nás udělají úplné socky, které chodí děckám vybírat oblečení do bazaru. Vám to nepřipadá potupné, oni pro svoje parchanty kupovali nové značkové věci. Doufám že tu někdo sdílí můj názor.

j.a.n.i
23. črc 2010

@lupeta Já zas nechápu, proč by z mých daní mělo mít nějaké miminko NÁROK na nové věci a nový kočárek. Ať si každý klidně koupí pro svoje mimčo kolik nových věcí chce, ale nevidím jediný důvod, proč by na to měl přispívat stát. A rozhodně mi nepřijde potupné kupovat oblečení v bazaru, nakupuju tak i sama pro sebe, spíš nechápu kupování nových značkových věcí (hlavně běžného oblečení, u některých výrobků to smysl má) = zbytečně předražených, jen proto, že je na nich našité správné logo. Stejně se pak člověk podívá na to, kde to bylo vyrobeno a velké procento úžasných značkových věcí je made in China, Banglades a podobně.

nellynkatomasek
23. črc 2010

@lupeta sdílím názor 🙂 je to hrozný oni si kupujou kočáry za bůh ví kolik anás by posílali do bazaru