Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

jety
5. srp 2010

veveruska0504: domnívám se, že máš pravdu. Nezaměstnaná nemá na mateřskou nárok, nastupuje rovnou na rodičák...

kaaatinka
5. srp 2010

no já teda mám za to že se mateřská vypočítává dle toho zda jsi v předchozích 2 letech odpracovala nějakých 260 nebo 280 hodin (ted nevím přesně) já jelikož jsem pracovala celé 2 roky a až 3 měsíce byla na UP bych nárok na MD měla

lajla
5. srp 2010

kaaatinko..ano na tehotnou se vztahuje tzv 6mesicni ochranna lhuta..takze jestli nastoupis na materskou do 6mesicu jak jsi nastoupila na pracak..tak narok mas...

jety
5. srp 2010

Jste-li budoucí maminka a zároveň pracujete jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nastoupíte počátkem 8. až 6. týdne před porodem na peněžitou pomoc v mateřství, lidově řečeno mateřskou. Tedy pouze za předpokladu, že jste v době jejího nástupu byla účastna nemocenského pojištění.

..........pokud je nastávající matka na ÚP, tak logicky nárok na mateřskou nemá, i kdyby před tím pracovala třeba deset let v kuse - alespoň takto to chápu...

jety
5. srp 2010

...pokud tedy není v ochranné lhůtě, samozřejmě 🙂

j.a.n.i
5. srp 2010

Je to tak, že 180 dní od ukončení zaměstnání je ochranná lhůta, během které nárok na mateřskou je, takže záleží k jakému datu Kaaatinka ukončila pracovní poměr a kdy jí vychází nástup na mateřskou. Jediné co mi trochu mate je věta "že před otěhotněním dostala padáka" což by mi zas nevycházelo těch 180 dní.

nellynkatomasek
5. srp 2010

@veveruska0504 a tak by mě zajímalo jak je to se studentkama ty také nemájí nárok na mateřskou prosím o radu ???

kaaatinka
5. srp 2010

no tak to se budu muset nějak poohlídnou na uřadech jak to je, všude to píšou jinak 😠

j.a.n.i
5. srp 2010

@nellynkatomasek Nemají, taky jdou rovnou na 4 letý rodičák od porodu, co bys chtěla vědět?

kaaatinka
5. srp 2010

být zaměsnána před porodem alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech účastnit na nemocenském pojištění (včetně trvání ochranné lhůty a pobírání nemocenského až do začátku šestého týdne před stanoveným dnem porodu). Byla-li jí PPM v zaměstnání přiznána, nesmí v tomto zaměstnání již vykonávat práci.
další varianta..........

nikes
5. srp 2010

kaatinko, je mi to líto, ale na PPM nebudeš mít nárok. Budeš pobírat ode dne porodu rod. příspěvek, jelikož nestihneš nastoupit na mateřskou do 180 dní ode dne výpovědi, páč si otěhotněla až po skončení prac. poměru.. Jinak tady máš podobný dotaz, ale můžeš se na to zeptat v poradně APERIO, kde ti zkušení odborníci poradí.

Poradna Aperio
18. 7. 2010 | Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,velice ráda bych Vás požádala o radu.K 30.4.letošního roku jsem přišla po sedmnácti odpracovaných letech u jednoho zaměstnavatele o práci.K 1.květnu jsem se přihlásila na úřad práce a pobírám podporu.Nyní jsem 7 týden těhotná a vzhledem k mému věku, mě zřejmě lékař doporučí rizikové těhotenství.V případě,že nastoupím na riziko ještě v době,kdy pobírám podporu,budu mít nárok na vyplácení nemocenské a později mateřské?Přeji krásný den a velice děkuji za odpověď ,Milena

Dobrý den,
nemocenské je dávka, která má nahrazovat unikající plat, takže když Vám neuniká plat, tak nemůžete dostávat nemocenské. Musela byste na dávky nemocenského nastoupit v ochranné lhůtě od ukončení zaměstnání a ta Vám již uplynula. Pracovní neshopnost vzniklá během hledání zaměstnání je však omluvenkou pro úřad práce a tak Vám i nadále bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne. I kdyby jste byla těhotná již v době ukončení pracovního poměru, tak podle mne nestihnete nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství do uběhnutí ochranné lhůty 180 dnů od ukončení pracovního poměru. Musela byste prokázat, že jste již 30. 4. těhotná byla (to by musel potvrdit lékař) a počátek osmého týdne před plánovaným termínem porodu by musel spadat do 180 dnů od ukončení pracovního poměru. To, že jste vedena jako uchazeč o zaměstnání a pobíráte podporu, samo o sobě nárok na peněžitou pomoc v mateřství nezakládá.
Kateřina Štěpánková

1anna
6. srp 2010

@zuzik03 ahoj zuzik mas urcite pravdu s tim,ze kdyz nekdo to dite chce tak to zvladne,jenze mi jsme chteli druhy a bohuzel tam byli dve nebo bohu dik,jsem samozrejme stastna ze mam dvojcata a,ze jsou zdrave,jenze s timto jsme nepocitali,podotykam,ze to nemam umele,antikoncepci jsem nebrala,ani zadne prasky a v rodine to nemame,byl to sok!! a na tadyty pripady jse uz nemysli!! jeste ,ze nemam trojcata🙂 ono nemusi byt porodny s tim souhlasim ,ale materska by jse mela tykat vsech novorozencu,jaka je tedy spravedlnost v techto davkach?

lavazza
6. srp 2010

@nellynkatomasek -švagrová otěhotněla v době studia na VOŠ a rovnou má rodičovský příspěvek, nepobírá těch 28týdnů mateřskou a nemůže si vybrat jak dlouho bude s prckem doba takže po celou dobu pobírá těch 7600 a pak ten poslední rok nějak 3800 nebo kolik to je, takhle jí to řekli u nás na kontaktním místě.

j.a.n.i
6. srp 2010

@1anna Mateřská je dávka z nemocenského pojištění matky a je to defacto náhrada jejího platu, není to žádná platba dítěte. Takže je logické, že je ta částka jen jedna, protože je doma jen jedna matka i když se dvěma dětmi. A zvýhodněná je - má nárok na mateřskou 37 týdnů, místo klasických 28.

sova33
6. srp 2010

Ještě k tomu zrušit X nezrušit porodné. Jsme s manželem oba zaměstnaní, výbavičku taky nakupujeme postupně, ale je pravda, že to bude zásah do našeho rodinného rozpočtu. Takže alespoň na první dítě by bylo fajn. Dítě chci bez ohledu na peníze, ale to neznamená, že by se nehodily, protože kvůli výbavičce musíme sáhnout hluboko do rezerv. Takže suma sumárum - peníze si můžou strčit za klobouk, ale když mi je nabídnou, ráda je přijmu, protože tím budu moct víc dopřát svému dítěti.

nellynkatomasek
6. srp 2010

@lavazza děkuji 🙂

karmenta
autor
6. srp 2010

koukali jste ted na primu? co chce kalousek udělat s úvěry u stavebního spoření? i ti co ho mají uzavřen za určitých podmínek ty podmínky změní a budou platit víc. To je bordel toto, fakt už nevím s čím v tomto státě počítat. Máme úvěr u lišky a počítali jsme s určitou částkou splátek a ted nám to "o nás bez nás" prostě zvýší?? Pardon, není to k tématu 🙂

petulka86
6. srp 2010

@karmenta fakt? no to je mazec, taky mame uver u lisky, staci ze chtej sebrat statni podporu ale menit podminky? no to se mi fakt chce resit refinancovani kdyz mam za chvili rodit, resit materskou, rodicak, jeste chcem naky zivotni pojisteni..bezva 🙄

petulka86
6. srp 2010

@petulka86 neni neco o tom i na netu? zpravy sem nevidela

karmenta
autor
6. srp 2010

@petulka86 na netu jsem nic nenašla, ale mrkni se na zprávy na primě zítra na jejich stránkách. mluvil o překlenovacím úvěru, a pak začal říkat že je to nefér vůči bankám že je to stavební spoření tak výhodné.. prý to není dobré pro konkurenci, či co.. mám pocit jakoby dostal úplatek pár milionů od bank..tak asi kdyby to u spořitelny bylo nevýhodné tak tam jak blbec roky nespořím za skoro žádný úrok a neplním všechny ty jejich hodnotící čísla.. 🙄 Kdo to mluvil o té revoluci??? 😉 Sem s ní! 🙂

petulka86
6. srp 2010

@karmenta to me fakt stve..takovou dobu resime jestli jit do hypoteky nebo do uveru ze stavebka, vazime pro a proti a kdyz se konecne rozhodnem a zajistime takove podminky abysme to utahli i s materskou tak nam ty podminky jen tak zmeni? to je fakt skvely, clovek nema zadny jistoty ☹ na co clovek podepisuje tisic papiru a vse se overuje a zajistuje aby to bylo pro obe strany pravne osetrene kdyz pak staci nakej vul tam nahore a vsechny papiry o podminkach a nakych jistotach a garancich muzu splachnout nekam..fakt sem vytocena 🙄

karmenta
autor
6. srp 2010

@petulka86 díky, ale slovy klasika "nepotěšil jste mě.. " 🙂 to má člověk z toho že se o sebe stará - chodí do práce= nedostane porodný. Snaží se zajistit si bydlení= za chodu se mění podmínky.. Fakt nevidím výhodu v tomto setrvat, prostě šup na pracák, brečící děcko do ruky, pak na bytový odbor at nám dají státní/obecní byt a bez půjček a práce prožít celý život.. Neříkám že lidé na pracáku mají kdovíjaké příjmy, ale při tom co platíme za hypotéku a kolik budem nakonec platit se možná už ted mají lépe..

karmenta
autor
6. srp 2010

@petulka86 jj, smluvní podmínky jdou do háje.. Co na tom žes něco podepsala? Ale běda abys ty ty podmínky sama "změnila", tedy dle mého názoru porušila, to bylo sankcí.. Za chvíli vyjdeš např. z Tesca s rohlíkem za 90hal a před dveřma tě chytne chlápek že jinde to mají za 2Kč a že je to tu moc výhodné, tak musíš rozdíl doplatit..

petulka86
6. srp 2010

@karmenta jenze kdo si dneska muze poridit bydleni bez hypoteky? a dite? to mam doplacet na to ze s manzelem sme oba mladi a chceme rodinu, oba vystudovani, oba pracujici..jen nechcem cekat az si na vlastni bydleni a dite vydelame? to bych do ty doby uz nemusela byt biologicky plodna pri dnesnich podminkach ☹ nejsme blazni co si berou silenou hypoteku a do toho cekaj dite, tolik sme to resili a propocitavali abysme se do toho vesli, vyuzili sme i pujcku ze SFRB(neco jako novomanzelska pujcka, tu nejspis taky brzo zrusi, bych se nedivila 😠 ) planuju jen dvoulety rodicak abysme to utahli a oni nam takhle hazej klacky pod nohy, je to fakt nechutny 😖
a Nelze se nejak branit? prece mame naky prava kdyz sme uzavirali smlouvy..ja se v tom fakt nevyznam, ale copak se fakt nelze proti tomu nejak pravne branit?
-----------------------------------------------------------------
Aktualizace od admina (únor 2012):
Státní fond rozvoje bydlení nás informoval, že v roce 2012 na otevření programu "Úvěr 300" nemá finance.
V budoucnu se samozřejmě bude snažit zajistit finance na podporu mladých, ale tento rok nemůže pro tyto účely čerpat ze státního rozpočtu žádné finanční prostředky.

j.a.n.i
6. srp 2010

@petulka86 Zprávy na primě jsem neviděla, ale ty změny, které jsou popsány v článku, co si sem dávala bohužel nejsou změnami ve smlouvě, takže se bránit nemůžeš. Daňový odpočet na zaplacené úroky je definován zákonem o daních z příjmu a výše státní podpory myslím, že zákonem o stavebním spoření. Tvoje smlouva se jen na ten zákon odkazuje, ona ti garantuje, že nárok na státní podporu máš, ale už v ní není výslovně určena výše a o odečtu úroků není ve smlouvě vůbec nic.
Takže se to smluvních podmínek vlastně vůbec netýká.

petulka86
6. srp 2010

@j.a.n.i jj mas pravdu, sem koukala ze v tom odkazu se to tyka danoveho odpoctu a o te statni podpore taky vim..ale myslela sem to, ze muzou udelat zmeny dle kterych by se nam zvysily splatky a zmenily podminky splaceni, to uz ve smlouve je..nemam to teda overeny protoze jiny odkaz ohledne tehle zpravy sem nenalsa, jen sem reagovala na to co slysela ve zpravach karmenta..

karmenta
autor
6. srp 2010

tak je možný že jsem to blbě pochopila, ale mluvil o překlenovacím úvěru a o tom že je moc výhodný oproti bance. slovo daň/zdanění atd tam nepadlo. Ale v sobotu večer sem zkusím přepsat celý jeho projev. Jako článek jsem to zatím nikde nenašla.

j.a.n.i
6. srp 2010

Jak říkám, zprávy jsem neslyšela, ale tak nějak beru novináře s rezervou, mám takový pocit, že si vláda u svých návrhů dá pozor, aby to bylo v souladu se zákonem... stačí když se člověk podívá na to jak chtějí snížit státní podporu už za letošek - je to sice podlé, ale vypadá, že z pohledu zákona je to nenapadnutelné...

1anna
7. srp 2010

@j.a.n.i pardon nemyslela jsem ppm.ale r.p. vym o tom ze je to davka pro matku,ale rodicovsky prispevek pobyra jen na jedno dite a kde je to druhy nebo treti to nema narok na nic?