Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

mataharyy
4. říj 2010

Tak já bych taky byla pro, buď porodné na všechny první děti (a všem) nebo nic nikomu... A ne zas aby ti co pracují "dávali" peníze těm co na to dlabou...

marketka26
7. říj 2010

Zdravím maminky,
ani mě se to nelíbí, jak tady čtu vaše reakce, tak jsem se na facebooku snažila vytvořit jakousi petici, kde snad alespoň trochu můžeme vyjádřit náš nesouhlas se změnami, které stát nastavuje...I já čekám první miminko, samozřejmě, že výbavičku se snažím v průběhu těhotenství nakupovat, ale každá matka na ten příspěvek měla celou dobu nárok a teď prostě jen tak z čista jasna ho škrtnou? No to si snad dělají srandu...i nás jako rodinky se dotkne zásah do platu státním zaměstnancům a teď ještě toto? To už opravdu nemá své meze.. lituju toho že jsem volila VV...dál už se radši nebudu rozepisovat 😠 tady je pokud se chce někdo přidat odkaz na tu skupinu. Všechny zdravím a přeji pevné nervíky..
http://www.facebook.com/group.php?gid=167509393...

luciehuhr
20. říj 2010

Ohledně porodného je to síla budu pobírat s přítelem ve stejné domácnosti o stokorun více než 2,4 násobek a už nemám nárok na porodné??? Protože mám sto kč měsíčně navíc??? To taky mohli trochu upravit a dát aspoň polovinu z 13ti tisíc. Je to nefér!!! Takže 10 let budu muset šetřit po sto koruně abych docílila částky 13ti tisíc, Proč to neupravili že do příjmu 20.000,- dejme tomu dali porodné 9000,- do příjmu 25000,- menší sumu atd... Měli trochu u toho popřemýšlet!!! Nechci luxus pro své nenarozené ditě, ale 6let odvádím daně poctivě, raději budu pracovat načerno a budu na tom lépe, protože takhle na stát nebudu muset být naštvaná, NIC MU NEDÁM A NIC PO NĚM TAKY NEBUDU CHTÍT, KRÁSNĚ JSME TO DOPRACOVALI. DĚKUJI MNOHOKRÁT, DALŠÍ NAŠTVANÁ MAMINKA

mataharyy
20. říj 2010

Nevím přesně jak to je, ale někde jsem četla že do toho životního minima se započítává i minimum na to první dítě takže tam psali něco o přesáhnutí 16992 Kč, no ale to když pracujou oba rodiče většinou přesáhne každej, tak to asi taky nic moc nepomůže... 😅

janzurkac
28. říj 2010

no tak některé názory jsou tady taky uhozený,já mám třeba odpracováno jen půl roku,protože mě po škole kdy byla i krize nechtěli nikde zaměstnat a ted čekáme dvojčátka a na pracáku nic nepobírám,kdyby to bylo podle odvádění daní tak bych si nic nezasloužila nebo co.Pokud vím tak porodné není na výbavičku pro dítě,je to jedno za co to utratíte.Ty peníze jsou od státu za to že jim prodáte placentu kterou oni používají na výrobu léků.

mataharyy
28. říj 2010

@janzurkac je blbost brát to celkově podle příjmu, nebo podle odvodů... Prostě by to měla být dávka kterou (podle mě) by měli dávat podle jednotnejch pravidel, tedy neomezovat to tím že někdo bere víc nebo méně, prostě pro všechny stejně, nebo vůbec... 😉 Ještě jestli můžu dotaz když čekáš dvojčata, tak tam je to jak s porodným, teda jestli už víš? Protože celkově rodiny s vícerčatama jsou dost braný na hůl hlavně teda při rodičáku a tak 😔

dandelion
1. lis 2010

Ahojte holky, mám dotaz, započítává se do toho výpočtu cca 16992,- i rodičovský příspěvek? snažíme se o miminko, ještě jsem nepracovala na HPP, takže bych měla nárok pouze na 4 letý rodičák bez mateřské. Manžel má plat cca 15000,-, někde jsem četla že se dokládá pouze výdělek za poslední 3 měsíce, což by byl pouze manželův plat. Nevíte někdo jak to je?

mataharyy
1. lis 2010

@dandelion započítává se veškerý příjem všech společně posuzovaných osob 😉

dandelion
1. lis 2010

@mataharyy no a co to znamená :D když budeme mít před narozením mimča 15000,- čistá ruka, tak porodné dostaneme? 🙂

mataharyy
1. lis 2010

@dandelion to znamená že do té částky (16992,-) je zahrnuto i životní minimum dítěte, takže se bude do příjmu počítat i rodičák, případně přídavky na děti atd. Takže záleží jak zpětně to budou počítat 😉 To jsem ještě nezkoumala

frieda
1. lis 2010

@karmenta můžu se tedy prosím zeptat co ti brání žít, porodit a pracovat ve Francii místo toho aby sis tady pořád dokola stěžovala? 🙂 jsem teď těhotná a termín mám koncem prosince, bude fajn když zvládnu porodit do konce roku a porodné ještě dostanem, ale ikdybych rodila 1.1.2011, tak se rozhodně nebudu vztekat a stěžovat si, že zrovna já ho nedostanu ... někde se šetřit musí a je hrozně jednoduchý říkat ať se ušetří někde jinde kde se mě to týkat nebude ... ruku na srdce - na jednu stranu se tu vytasíš s kočárkem za 30tis a platem 60tis a na druhou stranu tady "pláčeš" jaká nespravedlnost, že nedostaneš 13tis porodného ... trošku alibismus no ne? 🙂

frieda
1. lis 2010

@frieda pardon ... tento komentar patril "renush" a ne "karmenta" .. omlouvam se, uklikla jsem se ...

lenkajiraskova
3. lis 2010

Krásný den!
Taky stím nesouhlasím.Kort když jsem vloni o to dvakrát přišla a tet když se i to konečně povedlo,sice přes umělé oplodnění,což stálo hodně peněz a ještě k tomu tam mám dvojčátka,že nedostanu žádné porodné a to budu prvorodička.Ale holt na vládě jsou samé pitomci a nevědí už,jak by člověku znepřijemněly život.Hlavně že pro důchodce se peníze najdou vždy,aby jim přidaly na důchodě.

mataharyy
3. lis 2010

Je moc pěkné že se všichni ohánějí důchodcema... A vnšichni ti co teď zuří že na důchody je, budou za pár desítek let zuřit jako důchodci že mají málo, případně nic... 😎 Pak už jim nějaké matky na mateřskejch, nebo chudáci zadlužený vnoučata už od kolébky budou ukradený... 😔
@lenkajiraskova ano v tom je ten problém té hranice příjmu, která se mi taky nezamlouvá, tak snad ke štěstí budoucích prvorodiček to ještě domyslejí, buď zrušením liminu na příjem, nebo rovnou zrušením porodného úplně 🙂

skypp
3. lis 2010

my máme s manželkou 5dětí a jsme bílí svou občanskou povinnost jsme splnily ale jak k tomu příjdou ostatní měl by ty tam na hoře už někdo postřílet já osobně bych přidal na patrony

rarara
4. lis 2010

a co ste čekali .česke stat vas čechi chce zničit .jsem cigan chodim do prace jako každej jinej mam už 8 let vkuse odpracovano a taky na to nebudu myt narok čekame smanželkou třeti.ste furt tak blbi a my cikani se vam jenom smejem .protože ja na rozdil odvas vim jak na porodne dosahnu i kdy čekame třeti achodim do prace a mam čisty přijem kolem 18 tisic .to je ta vaše demokracie .nemate narok na nic

rarara
4. lis 2010

nesmite přesahnot 17OOO kdyš ste manžele jinak nemate narok na nic.

rarara
4. lis 2010

ja si myslim že si to zaslouži každa matka bez rozdili.porodne.jsem cigan a mam na to takovej nazor

rarara
4. lis 2010

@skypp maš recht .jsem cigan

jitikyti
8. lis 2010

Mám otázku.Čekám své první dítě.Jsem v 5měs.těh.S přítelem žijeme ve spol.domácnosti(nejsme oddáni),trvalé bydliště mám zatím u maminy.Budu mít nárok na porodné?

petra.happyday
8. lis 2010

Mám takový pocit, že bys musela být samoživitelka, abys měla na porodné nárok 🙂 To nám opět ta naše vláda nachystala hezké překvápko.... Taky mě to štve, protože já mám termín porodu 6.1.2011.

karmenta
autor
8. lis 2010

@jitikyti
@petra.happyday a co společnou domácnost nepřiznat? Když je rozdílné trvalébydliště myslíte že to budou řešit?

zabja
8. lis 2010

Zdravím všechny,zásadně jsem proti tomu,ale bohužel zase na to doplatí rodiny s nižším příjmem,pokud nepočítám sociálně slabé.Já měla první dítě před 12 lety a to nebylo porodné zdaleka tolik co nyní,ale i za těch 6000 kč,co jsem tenkrát dostala jsem byla ráda.Nyní jsme plánovali mít druhé,ale po rozhodnutí vlády se rozmýšlím,zda do toho jít?Je to bordel,po těch letech by jsem měla opět jako první dítě-nemáme nic a vše se musí koupit nové,ale to nikoho nezajímá.Prostě bude druhý,tak nedostaneme nic?Fakt super,kdyby jsem měla vysoký příjem,tak by mi bylo nějakých 13000kč ukradených,ale při příjmu 10 000kč bych nějakou tu pomoc přivítala..Hold,počkéme další roky,co vymyslí.

mataharyy
9. lis 2010

@karmenta pokud nepřizná společnou domácnost s přítelem a nahlásí že žije jinde tak zas musí doložit že jinde žije sama, jináč se jí do toho započítá příjem rodičů, sourozenců atd... No a pokud by to chtěli udělat tak že ona přizná že bydlí někde a přítel jinde a náhodou se stane že si to nějakej aktivka z úřadu zajde ověřit (což dělají, čas od času) a na někoho tam narazí tak jsou v háji jak jarní sníh. Mám známou která po rozvodu zažádala o přídavky na děti, protože jí dík snížení příjmu (o manželův plat) vznikl nárok no a jedna aktivní soc. prac. si to zašla ověřit a protože jí otevřel bratr v trenkách (byl tam na návštěvě), tak se otočila a bez jediného slova zmizla, pak jen přišel papír o odebrání přídavku na děti, z důvodu zatajení dalšího člověka 🙄 No a pak dlouho dokazovala že je to jinak a když dokázala už nesplňovala platovou hranici pro platbu... 😒

terak
9. lis 2010

@zabja Nezlob se na me, ale proboha snad rozhodnuti "mit ci nemit dite" nezavisi na 13 000, ktere jednorazove dostanes, to nemuzes myslet vazne??? A co cely dalsi zbytek zivota ditete? To se budes take spolehat na to, co dostanes od jinych? Jako uprimne, porizovaci naklady na miminko jsou minimalni, pak jsou zasadni az ty castky, ktere musis vydavat prubezne.

Driv nebylo zadne porodne, zadna materska nic. Nase maminky byly doma mesic pred porodem, pet mesicu po porodu a nazdar. Dite do jesli, mamina do prace na osm hodin denne. Takovy socialni pristup, jako je u nas, nikde jinde neexistuje. Napr. v irsku mas materskou taky jen asi pul roku a pak uz nemas narok ani na korunu a jdes makat. Ja se nedivim, ze neni na porodne, kdyz se tu vyhazuji miliony za socialni davky. Nejsme naproto schopni spolehat se sami na sebe, zajistit sami svuj zivot. Spolehame jen na stat, ktery uz ted nema z ceho brat. A misto toho, abychom se zacali konecne starat sami, tak co? Zacneme nadavat a stavkovat. Toto je opravdu typicky cesky charakter .... 🙄 🙄 🙄

leneclenec
9. lis 2010

@terak Já se tedy nechci hádat, ale domnívám se, žeporodné, nebo obdobná dávka, ať již vyplácená formou jednorázové částky, nebou slevou na dani, či věcně, zde fungovala od doby první republiky a od 1.1.2011 to bude první éra, kdy nebudou mít všechny maminka na toto nárok. V zákoně 117/1995 Sb., v platném znění je uvedeno, že porodné je dávka státní sociální podpory a když si to pozorně přečtete vyplyne z toho to, že tato dávka vlastně ani nemá sloužit pro mimčo, ale je to vlastně jakoby "bolestné" za těhotenství a porod a s tím spojené zvýšené náklady pro maminku dítěte, nikoli pro dítě samotné.
také tedy úplně nesouhlasím s tvrzením, že pořizovací náklady na miminko jsou minimální, kočárek, přebalovák, oblečení, postýlka, vanička, hračky, kosmetika, nemluvě o odstříkávačce mléka, monitoru dechu atd. Mně to tedy před 16 měsíci nepřišlo jako minimální náklady, i když jsem to samozřejmě nepočítala a vzhledem k tomu, že jsme se o mimi snažili 4 roky, byla jsem ochotná dát miminku cokoli.
Také nevím, jak jsi stará, já ročník 76. Ano bylo to tak,jak píšeš, ale když se narodilo další dítě do 2 let od předchozího měla matka nárok na pobírání 500 kč měsíčně po dobu dvou let. Já třeba v žádných jeslích nebyla, mimochodem ani nebyly k dispozici, jen ve větším městě asi hodinu cesty vlakem (neměli jsme auto).
Samozřejmě souhlasím s tím, že když je státní kasa prázdná, tak není odkud brát, ale když se podívám na škrty, tak doopravdy to odnáší převážně nižší příjmové skupiny, nebo střední příjmové skupiny. Vláda má plná ústa reforem, ale zatím provádějí jen škrty a reformy žádné 😒
Nevím, já osobně jedno dítko mám, takže kjdyby se povedlo druhé, nic nedostanu a jsem s tím smířená, ale některá odůvodnění našich politiků pro rušení této dávky státní sociální podpory mně fakt dostala.

mataharyy
9. lis 2010

@leneclenec no ono když se podíváš na definici rodičovského příspěvku, tak to taky není příspěvek pro dítě, ale pro rodiče který se sám a celodenně stará o dítě, proto se vždy pobírá jen na nejmladší dítě atd. atd... Stát totiž nemá důvod (což mi příjde celkem normální) "sponzorovat" nám pořizování dětí. Každý má právo rozhodnout se zda si dítě pořídí nebo nepořídí a bude pracovat... Mě nevadí že porodné není a nebude, rozhodně to neovlivní mé rozhodnutí o tom zda si pořídím či nepořídím dítě, vadí mi že je to takto ohraničované příjmem, mělo by to být pro všechny stejné, přece každý kdo opravdu dítě chce, si to zařídí tak aby mu ty peníze nescházeli, ano potěší ale být na nich závislá...? 🤐

terak
9. lis 2010

@leneclenec Minimalni ne, to jsem napsala spatne, ale myslim, ze kazdy i ma poridit to, na co ma. Kocarek sezenes od 2000 v bazaru az po 50 000 s kaminky swarowski. To stejne ostatni veci, ciste teoreticky prebalovak nepotrebujes (mamka me prebalovala na posteli, tenkrat nic takoveho nebylo), monitor nepotrebujes, chuvicku nepotrebujes atd. Takto bych mohla pokracovat dlouho. Samozrejme, ze pokud na to mas, tak si to chces koupit. Je to vsechno pro tve pohodli (miminku je to sumak). Kdyz na to nemas, tak si take nekoupis do kuchyne troubu miele za 60 000,- ale staci ti mora za 5 000,- Takze kazdy by mell zarizovat podle toho, co si sam muze dovolit, sehnat se da dnes vse i v bazaru.

Ale mas pravdu, ze ty naklady jsou i tak vetsi, nicmene v porovnani s tim, co prijde pote, to je proste jen spicka ledovce. Vezmi si, ze potom xx let platis diteti treba sporeni, plenky, jidlo, obleceni, skolku, skolni vylety, krouzky atd. A to uz mas nekolik tisic mesicne.

Me proste jenom vadi, jak neustale spolehame na socialni podporu ze strany statu a jakmile se musi snizovat, tak nadavame, misto toho, abychom s tim neco delali, abychom si treba nasli druhou praci. Opet se budu obracet tam, kde to znam. Nasi byli jednu dobu v docela spatne zivotni situaci a moje mamka, inzenyrka, do te doby vysokoskolska profesorka, chodila 3x tydne uklizet na postu. Nase generace je nejakym podivnym zpusobem zdegenerovana. Porad vymyslime duvody, proc to nejde, misto toho abychom vymysleli zpusoby, jak by to slo. Nejsme vubec zodpovedni a jak potom chceme vychovavat zodpovedne nase deti.

leneclenec
9. lis 2010

@mataharyy To já s tebou také samozřejmě souhlasím, nepořizuji si miminko, abych dostala nějakých 13000 Kč. Samozřejmě mi také vadí ta hranice 2,4 násobku ŽM, především z důvodu toho, že některým by tyto peníze doopravdy pomohly a jen z důvodu překročení hranice např. o 200 kč se k nim nedostanou.Ale celkově mi vadí přístup státu, to bych se ale dostala zase jinam. Ale uvedu příklad, jak jsem psala ve svém příspěvku, pokoušeli jsme se 4 roky o mimi, byla jsem 2x na IVF a teď už vlastně i 2x na Ket (neúspěšně). Dali jsme do toho takových peněz.... a vlastně k ničemu.
Vím, že se musí např. lidem závislým na drogách a alkoholu pomáhat, aby se nešířila žloutenka, AIDS.... i mezi zdravou populaci atd., ale tito lidé si to z velké části způsobili sami, ale proč ženy, které si neplodnost nezpůsobily sami a ještě k tomu, když to řeknu ošklivě zařídí státu dalšího potencionálního plátce daní, musí procházet takovým strastiplným obdobím a ještě tak moc platit. Vím, stát nemá z čeho rozhazovat.Ale jen mi to prostě příjde nespravedlivé ☹

spimira
9. lis 2010

@leneclenec Protože feťáci a alkáči by si nikdy léčbu sami nezaplatili, stát to odůvodňuje jako preventivní opatření právě skrz těch onemocnění atd. 😝 ženy které mají problém s otěhotněním ,si ty děti samozřejmě přejí a pár je ochoten i zaplatit, tady to stát zase definuje jako nadstandart 😝 a ne potřebu 😝