Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

marinka
16. srp 2010

@joplen Ježiši, přečtěte si pořádně, co jsem psala! Porodné hodnotím jako dávku, která se dá v krizi nejsnáze obětovat, je to jednorázová dávka, žádnou rodinu to nezruinuje, když o ni přijde. Nikde jsem nepsala, že nesouhlasím s vyplácením porodného, ale když už musíme šetřit, tak jsem pro, aby se sáhlo na porodné, namísto rodičáků, které dostává rodina každý měsíc několik let. Myslíš si snad, že stát vytrhnu z krize, když teď svoje porodné vrátím? Tady nejde o žádné principy, jako že nesouhlasím s porodným, tak budu dělat velká gesta a vracet ho. Jasně, že kdyby krize nebyla, je to příjemné přilepšení pro rodinu, ale teď je jiná situace a šetřit se musí. Píšeš, že potřebujeme co nejvíc dětí, aby platili daně - myslíš si, že se někdo rozhodne pro dítě jen proto, že dostane za něj porodné?? Jestli jo, tak to díky za zrušení porodného, takoví rodiče by děti nikdy mít neměli!! A jak už tady bylo několikrát řečeno - děti mají zajistit rodiče, ne stát 😉

marinka
16. srp 2010

@mystique Naprosto s tebou souhlasím, napsala jsi to pěkně a jasně 🙂

martinka81
16. srp 2010

@joplen tak ty jako OSVČ si zrovna můžeš stěžovat, když za pár tisícovek na nemocenském pojištění, budeš dostávat 27000 mateřské....

j.a.n.i
16. srp 2010

@martinka81 A tobě něco brání založit si ŽL a mít vysokou mateřskou?

j.a.n.i
16. srp 2010

@joplen Nehledě na to, že nevidím jediný důvod, proč by měl někdo porodné vracet i když souhlasí s jeho zrušením? Dá mi snad ten stát něco za to? Ne, on tak nastavil pravidla, tak se podle nich musím řídit, i když s nimi nesouhlasím... ano nesouhlasím s tím jak se tu rozdávají sociální dávky, ale pokud budu v situaci, kdy je budu potřebovat, tak o ně požádám... protože aktuálně ač s nimi nesouhlasím, tak je ze svých odvodů financuji... a stejně je to i s porodným.

martinka81
16. srp 2010

@j.a.n.i ne nebrání, od listopadu ji zakládám, ale ne kvůli mateřské, tu už jaksi nestihnu, když to chtějí od r. 2012 zrušit a já kvůli tomu nebudu na dítě spěchat, ale nechápu, proč se tu rozčiluje kvůli porodnému, když bude mít takový prachy.

mystique
16. srp 2010

@j.a.n.i ja myslím, že na vysokou mateřskou člověk ŽL ani nepotřebuje, ale o tom ani tahle debata není. Nehledě na to, že mateřská je jen ta kratší část 🙂

nikes
16. srp 2010

nikes na DPP není žádný horní limit výdělku, je omezení pouze v hodinách. a v čem je pro podnikatele výhodnější dávat lidem "černé" peníze? v případě, že jsou to firmy, které svoje tržby normálně fakturují, tak se jim nemůže nikdy vyplatit tyto peníze vyplácet. dávají to ze svého a z toho soc. i zdr. musí také zaplatit. je to výhodné jedině pro pohostinství, masáže apod., kde se nevystavují daňové doklady. jo pár takových podnikatelů znám, co to udělali, ale pak čuměli jak vrány na přiznání k dani, soc. i zdr. pojištění.

jinak jsem psala, že neříkám, že se černé peníze neplatí i ve stř. čechách. jen si myslím, že to je v menším měřítku. je tady hodně firem, takže logicky si lidi raději hledají legální práci už z důvodu nemocenské, proplácení dovolené a odpracovaných let. nicméně znova opakuji, že z výroků některých lidí na té jižní moravě jsem byla hotová. kecy, že do fabriky by za 13 tis ani nevstali z postele mi připadá hrozný.

verco, ty asi vážně nechápeš, jak to mezi firmami chodí, že? Takže výdělek Kč 4000,- je omezen u lidí na ÚP. Firmy nemusí u těchto lidí odvádět soc. .ani zdrav. pojištění. Pouze 15% daň z přiznaných Kč 4000,-. Vše ostatní dávají lidem na ruku, takže ještě nechápeš, proč se jim to takto vyplatí? Dále takto rádi zaměstnávají maminky na mateřské, důchodce a ty zmiňované lidi z ÚP. Zkrátka jeden takový zaměstnanec je pro ně mnohem levnější, než kdyby ho zaměstnali na řádnou smlouvu a museli by tak za něj odvádět veškeré odvody (tzn. soc. zdravotní, daně, paragraf, nemocenská, dovolená, příp. odstupné při výpovědi apod.). Dělají to hlavně malé a střední firmy, velké firmy v dnešní době zaměstnávají hlavně přes agenturu, což je sice o něco lepší, než DPP, ale taky tímto způsobem nemá zaměstnance skoro žádné jistoty, tzn. např. 2 měsíce pro něj firma má práci a pak je třeba měsíc doma, než mu opět agentura zavolá aj. Buď ráda, že tebe to nepotkalo, ale lidé, z kraje s vysokou nezaměstnaností, si nemohou vybírat. Všichni se nemůžou stěhovat do Prahy nebo do jiných měst ve stř. Čechách. ☹

mystique
16. srp 2010

Jen by mě zajímalo kolika % obyvatelstva se tahle černota - vyplacení peněz na ruku týká. Já ve svém okolí takového nikoho neznam. Znám maximálně podnikatele, kteří za sebe platí minimální odvody a pak brečí, že nemají na nic nárok.
Podle mě drtivá většina obyvatelstva dostává výplatu oficiálně. To, že s nima zaměstnavatel vydrbává s přesčasama a dietama je druhá věc. Mě by třeba nikdy nenapadlo říct zaměstanavateli, že dělám přesčas. Prostě mám svůj ukol a odcházím až je hotový. Ale samozřejmě pokud je někdo placený na hodinu tak to chápu.

mystique
16. srp 2010

A většina hodinové mzdy a práce na černo je z drtivé většiny u nekvalifikovaných profesí a bohužel tihle zaměstnanci si nemohou moc vybírat. 😠

karmenta
autor
16. srp 2010

@mystique to máš dobré že nikohoneznáš, já jich zase znám dost.. naštěstí mají aspon psaný základ a zbytek na ruku.. a nejsou to jen nějací nekvalifikovaní dělníci, ale např. sekretářka v právnické kanceláři.

nikes
16. srp 2010

I tak se to hodně dělá. Zaměstnavatel vám napíše nízký základ a zbytek vám doplatí na ruku. Jako neříkám, některým, kteří nemyslí dopředu, to nevadí a jsou ještě rádi, že to tak mají, ale většina lidí , které znám, a mají to tak , jsou pěkně naštvaní, páč logicky mají např. nízkou nemocenskou, nízkou mateřskou, nedosáhnou na hypotéku apod. Ale , jak jsem psala, v krají s vysokou nezaměstnaností si moc nemohou vybírat a jsou rádi, že mají práci.Jak jsem psala, nedělají to hlavně obrovské firmy, páč ty na to mají agentury

karmenta
autor
16. srp 2010

@nikes jj, ty agentury to je taky věc sama pro sebe.. zrušit, zavřít..
Je zase pravda že holky co mají základ a zbytek mají na ruku mají měsíčně v součtu často víc, ale kdo si oddělá např. ty 3tis. bokem? Málokdo.. Takže když pak přijde ta nemocenská apod. tak je to v háji.

mystique
16. srp 2010

@karmenta nějaké procento lidí to určitě je, ale ne , že by třeba 50% obyvatelstva byla takhle placena. Nevím nedělám u velke firmy a plat dostáváme oficiálně. Dělala jsem ve svém životě asi u 5 firem a žádná nebyla velká nadnárodní firma a vždycky platili oficialně. Třeba málo, ale ofiacialně.
Jen tak otázka do davu. Kolik z Vás, které tady nad tím polemizujete jste dostavali základ a zbytek na ruku?

mystique
16. srp 2010

@karmenta no jasně nemyslí na zadní vrátka a pak se hrozně diví, že když skončí třeba na rizikovém tak maji hotovou almužnu. Bud člověk musí brat oficilaní plat a dělá rezervy podle možností a nebo dostáva na ruku a opravdu rezervu musi delat.

karmenta
autor
16. srp 2010

@mystique přesně tak, jen ta pevná vůle někdy chybí ;) já to vyřešila založením účtu ze kterého nemůžu vybírat, protože kdybych dělala rezervy na účtu ke kterému mám neomezený přístup k výběrům tak to by bylo k ničemu ;) Rezervy, ikdyž malé, se pak načtou a hodí 🙂

mystique
16. srp 2010

No jasně taky mam problém, že na co můžu sahnout tak to utratím 😀

weri1
16. srp 2010

já jsem servírka a taky jsem měla základ na papíře. Jo pak jsem měla nízkou nemocenskou-byla jsem na rozikovém. Ale tady v té branži vám nikdo víc nedá papírově, takže můžu si vybrat????

weri1
16. srp 2010

a myslím si, že by měli začít jinde s tím šetřením. Vláda utratí peníze za zbytečnosti a pak to chtějí dohánět snížením různých dávek. Nebo proč mimopražští poslanci dostávají 17 tis. měsíčně na bydlení? A to bych mohla vyjmenovat víc věcí. Takhle se v našem státě šetří???

mystique
16. srp 2010

@weri1 no v pohostinství tahle praxe určitě je, ale když jsi třeba dostávala tringelt nezdaněný tak jsi neprotestovala 🙂

mystique
16. srp 2010

@weri117 tis na bydlení poslanců je kapka v moři. Utnout hromadně socialní dávky, je už pěkný balík peněz. Ale samozřejmě měli by být solidární a vzdat se taky něčeho.

weri1
16. srp 2010

@mystique myslíš že těch dýšek je tolik??? je pár lidí co dají, ale 80% co nedají ani korunu

weri1
16. srp 2010

@mystique a proč by měli dostávat na bydlení? mě někdo něco dá? Mě taky nikdo na byt nepřispívá. Já se vzdám porodného až uvidím, že tam nahoře se taky něčeho vzdají. Nám utnou dávky, ale sobě nic.

mystique
16. srp 2010

@weri1 nevím nemám představu kolik to může být, ale když jsem byla na brigádě 2 měsice jako servírka tak to dělalo třeba 3 tis. za měsíc. V Praze přece nemůžeš mít problém sehnat práci ne ?

mystique
16. srp 2010

@weri1 myslím, že se nas na nic moc ptát nebudou jestli se toho vzdáme a prostě to vemou 😀

weri1
16. srp 2010

@mystique ale já nemluvím jen za sebe. Mluvím všeobecně. Pocházím z Moravy, kde je velká nezaměstnanost. A taky se nebavím o shánění práce, ale o braní dávek, porodného...

mystique
16. srp 2010

Taky jsem z Moravy a alespon tady v Brně platí, že kdo pracovat chce tak pracuje. Já jsem spíše zastáncem sociálních dávek ve vyjimečných případech a ne plošně. Nemyslím si, že jsme tak bohatý stát , aby jsme měli na plošné dávky. Nemají na to bohatší státy. Bohužel jsme si, ale už na to zvykli.

weri1
16. srp 2010

@mystique Já z Jeseníku, Brno je trochu něco jiného, je to přece jen větší město. Proč myslíš, že jsem v Praze? Daleko od rodiny? Kvůli práci, ale každej tu možnost nemá. V Jeseníku se zavírají fabriky, tam prostě zdechl pes i s boudou. A taky hlavně pořád dokola tady píšu, že jsem klidně pro zrušení, ale ne jen u nás ale i u sebe nahoře

nikes
16. srp 2010

mystique, tak já to zažila celkem u 3 zaměstnavatelů. Pracuji na recepci v hotelu a tam dýška skoro vůbec nejsou , páč 90% lidí platí kreditkou a i když by mohli i z kreditky dát dýško, tak se to prostě neděje. Sytý hladovému neuvěří a to neznamená, že když tobě se to nestalo, tak že se to neděje. Děje a ve velkém. Jedním z mých bývalých zaměstnavatelů byl taky pěkný dáreček. Podnikal od roku 90 a chlubil se tím, že to dělal vždy takto. Nikdy nedával peníze v den termínu, ale vždy tak min. s týdenním zpožděním , páč , jak říkal, zaměstnanec je nakonec rád, že dostane výplatu a v životě by ho nenapadlo si říct o zvýšení mzdy. Někdo si prostě zaměstnavatelé může vybírat a pokud se mu takové podobné praktiky nelíbí, tak jde o dům dál, ale jsou lidé, kteří si prostě nemohou vybírat a jsou rádi, že nejsou na ÚP. Já jsem si v 5 měsících naši malé našla brigádu na hotelu v recepci a byla jsem v šoku, že mi přiznávají veškeré peníze a že se mnou dokonce uzavřeli smlouvu. Když jsem si hledala nějakou brigádu, tak většina mi nabízela brigádu načerno.

weri1
16. srp 2010

no a když se ti něco nelíbí tak běž jiní čekají, ale to taky nejde odcházet pořád. Zaměstnavatelé hřeší na to, že je málo práce a že lidi jsou za práci rádi a tak toho dost využívají.