Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

dana3262
7. srp 2010

Ja teda ziram?! Proc by asi meli vyplacet porodne nekomu, kdo vydelava 100tis?! A vite vubec k cemu jsou daně? Rozhodne ne k tomu, aby je ten, co je plati vysoke dostal zpet v nejakych davkach.. Kdo plati vysoke daně, necht je rad protoze evidentne prosperuje. A aby materska trvala par tydnu?!! K cemu to dite mame? Abychom se hnali za prachama do prace a soupli ho do jesli nebo do skolky? Dite nechce drahe veci, dite chce mamu a tatu taky, ale kazdy tata je od nevidim do nevidim v praci.. Podle studii by spravne meli byt na materske oba rodice do 10ti let veku ditete 😀 Mohli bysme si postavit chatrc, zorat policko a jit na lov 😀

karmenta
autor
7. srp 2010

@dana3262 tý jo, do 10let, jo? tak když už to nebudu hodnotit skrz peníze tak určitě říkám že po těch 10letech doma bych musela zblbnout 😀 Mě by se líbilo mít např. po těch 2 (3) letech na mateřský nárok na poloviční úvazek v práci (třeba až do nástupu dítěte do ZŠ). Jako takový kompromis mezi tím být s dítětem, věnovat se mu a postarat se o něj a tím neztratit úplně kontakt "se světem".
No kdo má 100tis tak to fakt asi moc nepotřebuje, ale co ti co se do jejich výpočtu nevejdou o 1,500Kč (náš případ). Je mi jasné že když ted řeknu "vyplácet porodné lidem co mají příjem do 20tis" tak mi začnou nadávat ti co mají 21tis atd. Ale já bych tu hranici prostě zvýšila, o kolik to je těžké, ale já osobně bych to viděla kolem 25tis a ne 17tis, protože když dva pracují tak 17oba většinou mají, ale 25 už tak moc často ne. Ale zas jak kde, já jsem z JM, Praha se do toho hned asi bude mít problém dostat.. Je to těžký.

dana3262
7. srp 2010

@karmenta zvysit by se to melo, to je pravda. A vubec je nevhodne osekavat penize kolem deti. Meli by radsi 'voškubat' ty magory, co maj ty solarni elektrarny atd.
Nelibi se mi, jak nektere maminky porad nadavaji na vladu a pritom voli cssd apod a tim smeruji sve deti a vnoucata do jeste vetsiho srabu. Maminky by se radeji mely starat o to, aby co nejdele kojily, nekourily, varily cerstve a vydatne jidla atd.. (tim se take usetri mnoho penez) a ne o to, co jim da a neda stat. Dulezite je, mit na bydleni, teplo, teplou vodu a hlady neumreme nikdo.

zuzik03
7. srp 2010

@dana3262 tvoje veta "Kdo plati vysoke daně, necht je rad protoze evidentne prosperuje" me teda dost sokuje 😅 zavani mi dost zavisti a komancovstvim - zdanme ty uspesne hajzly, ze makaji od nevidim do nevidim a maji uspech, radsi to dejme tem, co nemaji, at je nejaka rovnost...
doufam, zes to nemyslela uplne vazne 🙂 ti co vydelavaji dost penez a jsou uspesni zrejme delaji neco navic, makaji, berou na sebe jiste riziko, vzdelavaji se, za to prece nemuzou byt trestani. navic jeden takovy zamestnanec uz ted zivi na socialnich davkach x dalsich co jsou na tom zle, budme radi, ze takovi lidi jsou, protoze kdyby nebyli, bylo by min penez treba na nase rodicovske prispevky 🙂
samozrejme, ze by nemeli dostat zadne davky, ale to oni urcite ani nechteji 😉
a osekani solarnich elektraren ma tahle vlada v programu a dost za tim jde 😉

j.a.n.i
7. srp 2010

@1anna I rodičovský příspěvek je dávka pro matku, zas je doma jen jedna matka... dávky pro dítě je třeba přídavek na dítě a ten dostává každé dítě, pokud má rodina nízký příjem... stejně jako třeba příspěvek na bydlení, tak je taky podle počtu osob.

j.a.n.i
7. srp 2010

@dana3262 Mě taky tvůj názor zavání komunismem... hlavně potrestat ty co vydělávají a z jejichž daní (hlavně) je financován provoz státu. Prostě pokud má být porodné podpora rodin s dětmi, tak ať jsou podporovány všechny rodiny a ne zas jen rodiny těch co nepracují, protože upřímně řečeno, takové děti ten stát až zas tolik nepotřebuje...
Ano, určitá solidarita je nutná, jinak by ten stát fungovat nemohl, ale přijde mi jí až moc a ve všech oblastech... ti s vyššími příjmy platí výrazně víc zdravotní, ale dostanou úplně to samé jako ti co platí nula, nula nic... platí výrazně vyšší sociální a v poměru k platu dostanou výrazně menší nemocenskou, mateřskou a důchod... a to je ještě všichni mohli zbláznit, když byl uzákoněn strop na sociální a zdravotní, že ty mrchy, co vydělávají hodně budou platit méně..i nebudou platit méně, jen nebudou platit tolikanásobek.

dana3262
7. srp 2010

@j.a.n.i mas pravdu! To me vzdycky hrozne stvalo to zdravotni! Je to hrozne, ze to tak musi byt, ale jinak to nejde. Stat nemuze nechat povalece chcipnout (nadnesene rikam bohuzel), ale taky mam dojem, ze nase republika si je castecne vychovava tim, jakou dava podporu.

j.a.n.i
7. srp 2010

@dana3262 Přesně tak, určitou solidaritu beru to je jasný, ale třeba bych udělala, že pokud člověk platí na zdravotním více než částku X, tak mu Y% z toho co odvede jde na jeho osobní účet a může být použito třeba na nadstandard, bílé plomby, lepší sádru a nevím co ještě... Ale to by konečně někdo musel nahlas říct, že zdravotnictví není zadarmo, ale placené z daní a určit, co je základní standard na který mají nárok všichni a co si mohou připlatit navíc. S tím, že i ti s nižším příjmem by si mohli dobrovolně, nad rámec zákonných odvodů na osobní účty připlácet.

Vůbec bych podporu od státu jasně rozdělila na 2 kategorie - za nějakým účelem bez ohledu na příjem - takže třeba podpora rodin s dětmi, bydlení, penzijní spoření... a tak. A potom podporu pro sociálně slabé, ale zde bych to ještě diferencovala na ty, kteří pracovali nebo alespoň jeden pracuje a na ty co nepracovali nikdy... Plus samostatná skupina lidi se zdravotním postižením, tam je to taky jasné... i když i tady by chtělo vše zkontrolovat, protože je minimálně zvláštní, že v oblastech s vyšší nezaměstnaností je i více lidí v invalidním důchodu.

mataharyy
7. srp 2010

No já teda nevím, ale tohle upřednostňování "potřebných" mi leze krkem a to fest 😠 Tak buď bude porodné pro všechny dejme tomu první děti, ale pro všechny a nebo ať snad raději není vůbec... Nikdo si přece nepořizuje děti pro to aby dostal porodné. Ano pomůže, ale pokud každý bude vědět že např. nebude, tak se zařídí finančně trochu jináč. No a nezlobte se na mě aby byl zas někdo o něco připraven jen proto že má větší plat, je opravdu názor jak hrom... Protože i ta maminka co před nástupem brala dejme tomu 100 tisíc, tak po nástupu na rodičák bude brát max. 11400,- takže ono kdo na tom pak bude jak, že... Navíc většína lidí co vydělávají si ty peníze opravdu zaslouží tak proč by měli být ukráceni jen proto že makaj? Můžu prohlácit že by mi porodné taky uteklo a to prosím pěkně o pár stovek a fakt by mě to neštvalo, kdyby to zas nebyl tah proti někomu a na podporu některých... 😠 Naopak jsem toho názoru že ten kdo si na to vydělá, tak by měl taky dostat to co si zaslouží. Zlatej tah, i když celkovej problém neřeší, jsou mateřské 😉

dana3262
7. srp 2010

@mataharyy jenze to bohuzel ztraci vyznam.

dana3262
7. srp 2010

@zuzik03 solarni elektrarny:vim, ze za tim jde, ale pozde..
A radeji budu platit vysoke dane a budu uspesna nez spolehat na davky. Pochopila jsi to obracene, myslim.

@j.a.n.i souhlasim. Dnes bohuzel treba v tom zdravotnictvi jde za prachy hrozne malo. Pritom by to zdravotnictvi naopak pomohlo. A nechapu, proc se zdravotni vypocitava z prijmu. To je dost divne. Meli by napalit zdravotni pojisteni kurakum! 😀 Ten system tech podpor neni ted idealni, ale nelibi se mi, jak na to vsichni nadavaji. Radsi ted budu bez penez nez aby nase vnoucata byla v nejakym strasnym pruseru. Mozna i jeste deti..

zuzik03
7. srp 2010

@dana3262 ja si to myslela, dik za vysvetleni 😉 k tomu solaru - lepsi pozde nez nikdy 😉

dana3262
7. srp 2010

@zuzik03 to jo, ale je to lumparna! 🙄

mataharyy
7. srp 2010

dana3262 v čem myslíš že to ztrácí význam?

1anna
8. srp 2010

@j.a.n.i rodicovsky prispevek neni davka pro matku!!!to pobyra rodic na to danne dite,kdyz jsem byla o to pozadat bylo mi receno,ze jsi mam vybrat na,ktere z dvojcat budu brat davku!!!to druhe tak nema nic a muze jit i do jesli nebo do skolky..druhe dite nema narok z teto davky ani na plenu,jasne potvrzujete svim podpisem,ze tato davka bude jen vyhradne na to uvedene dite a ne na najem elektrinu nebo cokoliv jineho pro jine osoby.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

j.a.n.i
8. srp 2010

@1anna Rodičovský příspěvek je dávka pro matku / otce celodenně pečující o dítě, je jasné, že se musí specifikovat "na jaké dítě" žádá, tedy, které nesmí chodit do jeslí školky. A na žádosti o rodičák není žádné prohlášení o tom, že by dávka musela být použita pro určité dítě, je tam pouze prohlášení, že dítě nechodí školky a příslušný rodič o něj celodenně pečuje.

sirael4
8. srp 2010

Co se týče porodného a jeho zrušení, tak rozhodně nesouhlasím. Pokud se musí šetřit u běžných lidí, pak ano, ale jsem pro porodné aspoň na první dítě. Kočárek, postýlku...z něčeho lidé pořídit musí. Je na nich, jestli druhé dítě tohle vše "podědí" nebo koupí nové z vlastní kapsy.....To bych ještě pochopila. Ale zrušit ho úplně? 😒

dujinka
8. srp 2010

Já jsem z toho zrušení porodného nadšená nebyla asi jako každá nastávající maminka 😒 ale zvolila jsem si je a nelituji. Porodné zůstane sociálním případům a co si budeme povídat 13tis. zas tak závratná částka není a brzy si na to, že ho nemáme zvykneme, však nám ani jiná možnost nezbyde 😀 Myslím, že zodpovědný člověk si dítě nedělá, pokud na kočárek a postýlku nemá a nepočítá, že tyto věci pořídí z porodného.

jaru30
8. srp 2010

Hlavně, že maj prachy na to, aby si armáda pořídila solárka za miliony ! 😠 😠 😠 Šetřit budou zase na obyčejných lidech 😠 😠 😠

dana3262
8. srp 2010

@mataharyy ze si sice ti, co pracuji a odvadi dane porodne zaslouzi, ale stat musi prispet tem, co prave vetsinou nepracuji/nepracovali=nemaji penize. Mas pravdu, ze je to nespravedlive a tvuj nazor je roztomily, ale v praxi to musi byt naopak. 😒

j.a.n.i
8. srp 2010

@dana3262 Řekla bych, že nemusí... stát právě lidi rozmazluje a učí je nic nedělat a jen stát s nataženou rukou... myslím ty co pracovat nechtějí aktuálním systémem sociálních dávek. Dnes je bohužel výhodnější si pořídit 3 děti a brát sociální dávky než pracovat, protože v součtu člověk dostane víc, než lidi s nízkým vzděláním když půjdou pracovat. Ono kdyby ti lidé věděli, že nic nedostanou, tak by se třeba chovali jinak.

dana3262
8. srp 2010

@j.a.n.i jo to urcite! Taky si myslim, ze stat lidi rozmazluje! Ale davad davky lidem, co nejsou v krizi a nedavat je tem, co v krizi jsou je asi nesmysl. Ale rozhodne souhlasim, ze stat dava az az lidem, kteri toho zneuzivaji. 😖

martinka81
8. srp 2010

@1anna rodičovský příspěvek je dávka pro rodiče, který se celodenně stará o dítě, nikoli dávka pro dítě, od toho jsou přídavky na děti

j.a.n.i
8. srp 2010

@dana3262 Jo, to je fakt 🙂

mataharyy
9. srp 2010

@dana3262 ano to je pravda, jenže to je to co mě na tom právě zvedá tlak... 🙄 Protože už rčení bez práce nejsou koláče prostě neplatí, naopak stát vychovává z některejch lidí povaleče, protože jim ukazuje že pokud budou málo, nebo lépe vůbec pracovat, tak dostanou hodně na dávkách a každý z nich si snadno spočítá že nemakat a pořídit si dítě je lepší než dřít do úmoru abych dítě uživila a pak dostat tak akorát účet za porodnici 😝 Když se to tak vezme je to opět spravedlivé, ti blbci co musí platit nájem budou pracovat a ti u nochž je jedno zda něco musí nebo nemusí platit protože on se o ně stát zas postará budou doma sedět a žít ze sociálních a rodinnejch dávek, zatím co jejich děti budou venku běhat skoro nahý a bez bot v závějích sněhu, no proč ne. Už jsme si mohli za tu dobu i přestat stěžovat, že? 😒 @dujinka má v tomto pravdu. To porodné určitě pomůže, hlavně při tom prvním děcku. Takže prostě buď by ho měli přiznat všem, nebo všem zrušit, bez rozdílu, v tom druhém případě by si sice všichni stěžovali, ale na druhou stranu... Jenže to by jsme zas dostali nálepku zlej stát o sociálně slabé rodiny se nestaráme 😠

holesov
12. srp 2010

chci se jen zeptat,máme už dvě děti a uvažujeme o třetím,dcerka katka 7 let pujde do školi,nikolka má 22 měs.manžel vydělává cca 23 000 a já mám jen 3800kč,to se do toho 2,4 minima nebo jak je to vlezem či ne??,nevím jak se to počítá?kolik je minimum rodiny???děkuji za radu nevyznám se v tom,,, 🙂

alienka24
12. srp 2010

holesov.....no tak jelikož už dvě děti máte tak na porodné nebudete mít nárok, zachová se jen pro první dítě

holesov
12. srp 2010

ahá ale prej nato mají nárok ti co se vlezou do 2,4 násobku životního minima,že nato mají nárok ti co nemají více jak 20 000kč měsíčně,dneska jsem to zrovna četla na netu,,,kamarádka plánují druhé a ona pobírá rd 3800kč a manžel má 19 000kč ale má prej jen 13 000kč napsané a zbytek má naruku na černo,,,takže mají dohromady kolem 17 000kč takže se do toho prej vlezou,,,jak se to počítá to minimum? moc tomu nerozumím??, sme dva dospělé a dvě děti,,,jaké tedy máme minimum když by sme se museli vlíst do 2,4 násobku životního minima??? 😉

alienka24
12. srp 2010

no ale ta podmínka že je to jen na první dítě prostě furt platí, takže pokud chcete druhé nebo třetí tak je uplně fuk kolik pobíráte
http://www.mesec.cz/kalkulacky/jake-je-zivotni-...

holesov
12. srp 2010

tak už tomu rozumím,,, mi sme čtyři dva dospělé a dvě děti takže máme životní minimum 9040kč a nesmíme tedy překročit měsíční částku 21 696kč,,, ahá tak to jo to je lehké to si muže každý spočítat zda bude mít nebo nebude mít nárok,,,tak už vím na čem sme,,,ještě že existuje ten internet,,,děkuji,,, 🙂