Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

vercaberca
6. zář 2010

@111111111 já zase "daruji" i tobě mé dvě děti, co tě budou v důchodu živit. vzhledem k tomu, že už máš jedno 6-leté dítko, tak jistě víš, že porodné tě tolik nevytrhne v celkových nákladech na dítě.
trošku jsem ani nepochopila, že tvůj můž má ze mzdy kulové. pochybuju, že zaplatí 20 tis daní a domů donese 2 tis. daně platí skoro všichni stejně. tedy ti s malými příjmy si odvání jenom soc. a zdr. poj., ale daň z příjmů žádnou.

holesov
6. zář 2010

zdravím vás nevíte někdo zda už je to schválené nebo ještě ne? to porodné že nebude od roku 2011...

karmenta
autor
6. zář 2010

@holesov ahoj, ještě to schválené není, co já vím

K tomu co se tu rozpoutalo za diskuzi - mě osobně vadí že se zruší porodné, štve mě to. Těch 13tis by "bodlo". Není to existenčně nutné, ale je to příjemné, dá se za to koupit spousta věcí pro mimíska (pleny atd).. Ale ikdybych věděla že porodné asi nebude, stejně by mě to před otěhotněním nezabránilo. S manželem jsme si miminko moc přáli, vnímám sice tento krok jako negativní vůči rodinám, ale když to řeknu fakt hnusně, tak díky miminku stejně přijdeme o daleko víc peněz, protože je jasné že mateřská/rodičovský příspěvek nebude nikdy tak velký jak výplata. Ale to, že porodné zůstane zas těm co nepracují, nepracovali a nikdy pracovat nebudou, prostě nezkousnu 😉

j.a.n.i
6. zář 2010

@holesov Nene, schválené to není... Mě na tom hlavně štve jiná věc - to že z toho zas dělají sociální dávku !!! Pokud to má být podpora rodiny ak beru jednu z následujících variant: 1. pro všechny kdo o to dítě opravdu pečují, tj. ne u těch, které jdou do kojeňáku a tak... 2. pro všechny na první dítě... 3. zrušit úplně.
Osobně bych byla asi pro variantu 2. jako určitý kompromis - stát ušetří a přece jen u prvního dítěte jsou náklady největší. Plus bych tam dala výjimku u dvojčat, tam by mělo zůstat i pokud se narodí jako další v pořadí.

holesov
6. zář 2010

je to tak,také tomu nerozumím je to uplná hovadina co zase vymysleli jako,,,za prvé lidi co se snaží a pracují nato nárok nemají ale lidé co nepracují nato nárok mají?to je pěkná hovadina tak když už tak nikdo a ne že jen někteří ne? a co když třeba mají některé starší děti a plánují ještě jedno to mají třeba kočárek a výbavičku schovávat třeba i deset let na huře nebo kde? nebo když někdo má jako já dvě holky a narodí se kluk tak ho mám vozit třeba v ružovém kočárku a oblečení má nosit také ružové? ne že bych byla toho názoru že když zruší porodné nebo nějaké dávky tak že si dítě nepořídím to ne,není to jen o penězích že? ale je to pro někoho velká pomoc,,, lidé si zato plno věcí pořídí třeba,nebo ták ruzně,,,určitě to hodně pomuže že ano??? 😉

zuzik03
6. zář 2010

@holesov ale no tak, prece nechces, aby ti stat platil obleceni na kluka v modrem a na holku v ruzove 😅 kdyz vim, ze mam omezene prostredky a planuju dite, tak nakupuju tak, abych mohla v kocaru vozit kluka i holku a s oblecenim taky 🙂

priorita
6. zář 2010

ahoj, nechci se pouštět do nějákého velkýho filozofování, ale myslím si, že tím, že zruší porodné a sníží rodičovský příspěvek dosáhnou max. toho, že neustále budeme jako národ stárnout. Pořád slyšíme, že nebude na důchody protože jeden pracující člověk bude vydělávat na dva a více důchodců a tímhle tomu určitě nepomůžou. Spíše naopak. A to že tyhle dávky fungujou je víc než jasný.
Jistěže mi dítko stojí za víc než 13 tis., které bych dostala od státu, ale za těch 13 tisíc bych mu mohla pořídit nějakou hezkou hračku, lepší plenky, kosmetiku...vždyť kdo z nás si těch 13tis. nechal pro sebe? Ale to je jedno,můžu si stoupnout na hlavu a stejně s tím nic neudělám...jen mě se.e, že co se sociálních dávek týče, tak maminám šáhli na dvě ze tří...to mi nepřijde moc fér

j.a.n.i
7. zář 2010

@priorita S těmi sociálními dávkami naprosto souhlasím, to mě se.e taky... S rodičákem - no když to vezmu ze svého pohledu (chci dvouletý) tak ho vlastně nesnížili, jen by měly být všechny varianty stejné, s čímž souhlasím, proč mám být bita za to, že budu dříve pracovat a zas platit daně... V prvním návrhu by to pro mě bylo dokonce zvýšení 🙂

holesov
7. zář 2010

ano ale jak říkám není to jen na oblečení nebo kočárek je to velká pomoc pro některé rodiče některé na tom nejsou tak dobře aby si koupily jen to obyčejné natož nějaké drahé věcičky,,, pomuže to i v jiných situacích,,, ne jen na koupi kočárku nebo oblečení jen jsem dávala příklad co zato některé pořizují že ano,,,my to třeba využily v jiných situacích než v oblečení nebo v kočárku ten už sme měli koupený když sme dostali porodné ale vždy se každá kačka hodí a vždy se někde uplatní,,, neříkejte že kdyby ste dostala 13 000 že nevíte co s něma? taky by ste je nějak využila na něco duležitého ne???

111111111
7. zář 2010

@hanulamarkova laskavě se sklidni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!a krev daruji zadarmo,a mám se čím chlubit,jelikož spousta lidí daruje za peníze miláčku,víš...a za darování vajíček nedostanu nic....takže bohužel

amorcilla
7. zář 2010

@111111111 omlouvám se že vstupuji do diskuze, ale nedá mi nereagovat.. asi to nebude úplně k tématu, ale chtěla bych se zeptat, proč se tady rozčilujete a všem tykáte, když sama vyžadujete vykání? a jak to máte s tím darováním vajíček? slyšela jsem, že za to je pár tisíc korun.. a nezdáte se mi jako osoba, která by podstupovala několikaměsíční hormonální stimulaci a bolestivé odebírání vajíček jen protože je altruista.. ted si představte, že si to vase vajíčko nechá zavést do dělohy paní, co nebude bílá.. ano, sice "oni" většinou nemají problém počít a donosit, právě naopak, ale i výjimky jsou všude.. jste dobrá, co pro spoluobčany děláte.. 😀

dujinka
7. zář 2010

@111111111 tvé vyjadřování je na velice nízké úrovni..koukám, že vychvalovat sebe samu ti nedělá problém, a tak nerozumím tomu, proč když jsi tak úžasná matka a dárkyně ti 13tis natolik ovlivní život... 😖 zvláštní. Tobě by nejspíš vyhovovala vláda v čele s Paroubkem, při které bychom žili i nadále na dluh a v jedné velké lži..

hanulamarkova
7. zář 2010

@111111111 tak za prvé netykejte mi, když jsem vám já vykala !!! jestli jste si všimla
a nevím o nikom z mého okolí, vč. mě kdo by daroval krev za peníze... ale rozhodně u nás centra kde se darují vajíčka počítají s odměnou pro dárkyňe od 10-15 tis., a jelikož jste se "nepochlubila" že dáváte zdarma i vajíčka tak jsem automaticky usoudila, že taky dostáváte pláci za tyto dary.
Jo a rozhodně nejsem váš miláček 😠 tak taky hezky v klidu.

amorcilla
7. zář 2010

@111111111 a proč se tady rozčilujete kvůli porodnému, když darujete vajíčka "zdarma"? tak asi moc peněž nepotřebujete, když na daních platíte dvacet tisíc.. to musíte mít příjmy obrovské.. a ještě když si nenecháte zaplatit dárcovství.. musíte být ve vatě, tak se tady nerozčilujte kvůli porodnému. tady na diskuzi stejně nic nevyřešíte, akorát všechny pobouříte svým vyjadřováním. 😖 P.S: zopakování pravopisu by neškodilo. místo na stránky koníka jděte na stránky pravidel českého pravopisu. anebo jděte rovnou do školy, beztak se mi zdá, že jde o nějaký žert a vy jste převlečený puberťák, co se ukájí na takových diskuzích. 😀

beruska2x
7. zář 2010

@111111111 zivot ale neni nikdy fer, o tom to je ne? tak jdete do politiky a budete se mit tak y fajn 😀 prece dite si kvuli porodnemu nikdo neporizuje, je to zlomek penez co do toho musi vlozit...
pisete ze jste zacinala na nule.. to je ale vase chyba a ne politiku, mela jste si vytvorit fin. rezervu a az pak si poridit dite..
pokud mate platy na takove dane tak usetrit na vybavicku pro dite prece nemuze byt zadny problem...
navic k darovani krve ani vajicek vas nikdo nenuti, kdyz to za to nestoji tak to nedelejte... 😉

vladu mame takovou jakou jsme si zvolili, jakou jsme chteli, je to tvrde ale diky tomu nebudou nase deti a vnoucata snad zadluzeni az po usi a nedopadneme jako Recko..

k.jolanka
7. zář 2010

jů , tuhle diskuzi sleduju už déle a koukám, že se to tu trošku přiostřilo 😲 🙂 já si rozhodně dítě nepořizovala kůli porodnému, dokonce jsem si ho vybavila teprve před měsícem a to už mám skoro osmiměsíčního syna 😅 peníze mi šly na účet a tak z nich kupuji věci pro dítě, jídlo a věci do domácnosti...kdybych porodné nedostala, tak by mi to nevadilo, ale je to proto že jsem si "pár" korunek našetřila, než jsem šla na mateřskou a chápu maminky, pro které to může být částka významná...mám kamarádku, která s přítelem plánovala rodinu,ale ještě jako těhotnou jí opusti-kůli jiné 😖 má mimčo, platí nájem, kupuje jídlo, sice od něj nějaké peníze dostane ale co si budeme povídat, je na vše sama a není to jednoduché, když jen nájem platí 8tis. a to je v 1+kk.. říkala, že byla moc ráda za porodné...holky, vždy´t rodičák je na 3roky cca 7600Kč, některé mamky ne svojí vinou žijou z výplaty do výplaty, musí to být hrozné počítat každou korunu, já osobně bych porodné nerušila, ale je to jen můj názor 😉

beruska2x
7. zář 2010

@k.jolanka ale matky samozivitelky maji soc. davek mnohem vic.. to bych do toho snad nepletla ani 😅 ukaz mi jinou zemi kde takovy rodicak je 😅

k.jolanka
7. zář 2010

@beruska2x jééé, že jsem sem něco vůbec psala...já nevim, toto fakt neřeším nevím kolik dostávají sociální dávky samoživitelky, ale asi to žádná sláva nebude...je fakt že jedno porodné tuto situaci neřeší, ale pomůže to a je to můj názor, taky ti ten tvůj neberu..nenapsala jsem ho sem proto abych se tu s někým hádala, prostě mám jiný názor a co, tak mě za to sežer 😅 😉

beruska2x
7. zář 2010

@k.jolanka 😀 nerezu, jsem po obede, jen mi to prijde trosku scestny argument 😉 oproti tomu co se na tom usetri a matky samozivitelky maji jine moznosti soc. davek jak si k penezum prijit 😉

muriella
7. zář 2010

@beruska2x v pohodě, respektuju tvůj názor a myslim, že máš pravdu ale stejně si myslím, že těch 13 tis. jim bodne 😅 😉

k.jolanka
7. zář 2010

@muriella asi tak 😉

beruska2x
7. zář 2010

@muriella
@k.jolanka 😀 tak to je jasne, bodne to kazdemu ale kdyz to budes brat takhle tak zadne uspory nemuzes delat, pac kazdymu prachy bodnou, je to neco za neco 😅 a tohle neni nepostradatelny 😅 u vetsiny lidi a je to silenej objem penez...
to myslim ze snizovani penez doktorum, ezenske sluzbe, hasicum, policii je mnohem drastictejsi krok a neudelaji taky nic...

karmenta
autor
7. zář 2010

@beruska2x no oni budou protestovat.. na stojí za nimi odbory.. za těhulkama a maminkama nestojí nikdo. 😢

beruska2x
7. zář 2010

@karmenta bracha u vezenske sluzby dela uz ted jim sebrali ze zakladu cca 1500,- a od noveho roku 10% a stavkovat nesmi ze zakona, prostestovat muzou ale je to prd platne, kde nic neni ani smrt nebere 😀 😅

porad jednorazova castka na porodnem je celkem v poho nez kdyz ti seberou mesicne cast prijmu.. ono porodne je populisticky tahak na lidi 😅 co si budem povidat.. ale kam by to CSSD privedla, nebudes radsi ze budou deti bez dluhu aspon o trosku min?

karmenta
autor
7. zář 2010

@beruska2x no u nás v rodině dělá dost lidí ve státní správě a pomalinku se snižuje výplata už cca 2roky zpět..
já se jen bojím že bez těch dluhů stejně nebudou, protože když vezmeš kolik se rodí dětí u kterých je na 90%jasné že je stejně jak rodiče bude celý život živit stát, tak v tomhle měřítku se obávám že je zrušení porodného i na první dítě jen kapkou v moři. Jako jasně že je lepší nemít něco jednorázově než aby šáhli na rodičák, ale jak jsem tedka tady tak říkám - tento rok vezmou porodný a do roka začnou krátit mateřskou a rodičák..dokud se maminky jasně nevyjádří že takhle ne.. to je můj osobní názor a moooc bych si přála aby se nevyplnil. 🙂

beruska2x
7. zář 2010

@karmenta ale jo, s kracenim rodicaku do budoucna se urcite pocita, at uz penezma nebo spise dobou po ktero bude vyplaceny, to urcite prijde, urcite to budou chtit snizit na dobu okolnich evropskych statu...
ale postupne..s tim musi kazdej soudnej clovek pocitat... stejne jako si musi setrit na duchod pripojistenim, to je system ekonomiky...

karmenta
autor
7. zář 2010

@beruska2x no to sice jo, ale abychom byli tak daleko jak v tom okolním světě i s možností dát dítě do školky, mít možnost zkrácené prac. doby, poměr mzda/ceny.. Ceny jsou často vyšší než v Německu/Rakousku a platy nižší. Školky téměř nejsou... a prac. doba? Téma samo pro sebe. Takže když to vezmu celkově - to že máme rodičák na tolik let je vlastně jen kompenzací za to, že stejně dítě není kam dát, do práce na kratší úvazek tě nevezmou..

beruska2x
7. zář 2010

@karmenta ale to jo,prave proto se tohle musi upravit a to je na delsi dobu ale urcite to prijde, myslet si ze se to zakonzervuje tak, jak to je.. je sice pekne, pohodlne ale nerealisticke...

taky nikdo nerika, ze to udelaji ze dne na den to ani nejde ale urcite se ty podminky vyrovnaji a bude to postupne k tomu smerovat...
u nas ve meste treba skolka i jesle nejsou hrozny problem...

vercaberca
7. zář 2010

holky, kamaraádka ve španělsku dostane porodné 2,5 tis eur (nebo min 2 tis eur, nevím přesně, ale dvojkou to začínalo). pak asi pár týdnů něco a pak nic. ale taky všichni víme, že španělsko je na tom s hospodařením taky dost na štíru.
mně osobně připadá mnohem horší dostávat nižší měsíční příjem než jednorázovou dávku.
ale zároveň bych byla ráda, kdyby udělali audit všech výdajů státu, všech položek. ne v mil. kč, ale klidně i v tis. kč. v každém resortu se najde spousta peněz, kde se dá šetřit. ve stát. správě je spousta benefitů k platu. moc to úředníkům přeju, ale v době krize si musí všichni utáhnout. v komerčním sektoru taky lidem vzali benefity a někde i peníze. (u mého muže všechny benefity, v mojí práci se brali peníze, benfity jsme žádné neměli).

beruska2x
7. zář 2010

@vercaberca sestrenka je taky v E - na Malorce kolik dostala to nevim ale maji to myslim na 3m max. pak uz nic a to ma deti 4 a 1 rok takze to tam plati uz dlouho...

a nejak podobne je to skoro vsude a bude i u nas, to je proste podle me nevyhnutelny... je to prepych, kterej si nikdo nemuze dovolit..