Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

ivett
29. lis 2010

sazou ty si fakt myslíš, že nějaké porodné ovlivní to, jestli se bude rodit víc dětí??? můžná se jich bude rodit méně, ale určitě to nebude důsledek odebrání jedné zbytečné dávky...bude to tím, že rodiny nemají dostatečné příjmy, zázemí, nejsou tu školky, ženy se těžko vracejí do práce nebo ji jednoduše nedostanou, protože jsou mladé a mají malé děti apod., ale tím, že vemou 13tis. dávku se podle mě rozhodně půlka žen nerozhodne nemít děti, to je na hlavu...

já bych opravdu chtěla vidět, kdo žije z 5tisíc měsíčně, když právě na dávkách se má člověk líp než z platu a jak víme, existuje určitá min. mzda, která je rozhodně vyšší než 5tisíc korun...ale pokud to bylo myšleno tak, že po odečtení veškerých výdajů někomu zbyde na živobytí 5tisíc korun, tak ok, není to moc, ale vyžít se podle mě dá...

mystique
29. lis 2010

Pokud by porodné mělo vliv na na naši porodnost tak by to bylo smutné 😉 děti se budou rodit podle toho jestli zrovna nastupují silné nebo slabé ročníky. Na to jestli si pořídím dítě nemá rozhodně vliv nějaká jednorázová dávka.
Pokud někdo nemá na to, aby své dítě uživil a porodné je pro něj existenční dávka, tak by radši děti rodit neměl, protože bez peněz bude klidně za rok, dva. U nás se pořád nadává na všechno a paušálně. Když krouhli přídavky, taky všichni prskali. Děti se rodí dál a nic se nezměnilo. Spíš by se měli lidi naučit spolíhat sami na sebe a ne na nějaký sociální systém. Máme zadarmo zdravotnictví, školství a řadu jiných služeb. Nedavno řešili v TV nedostatek školek a nějaká ředitelka školky tam řešila, že škoda, že nemůžou být u nas maminy dele doma. Přijde mi to scestné.Žádný stát si tohle nemůže dovolit. I tak máme nadstandartní délku mateřské. Taky vycházím s mateřskou tak akorát, ale ikdyby ji třeba snížili, tak se prostě musime jako rodiče postarat jinak a ne jen prskat.

mataharyy
29. lis 2010

No tak jestli se někdo rozhoduje zda mít nebo nemít dítě aby dostal porodné, tak jsem toho názoru že je dobře, že porodné zruší, nejlépe úplně, protože člověk kterej spoléhá na to že ho tato dávka vytáhne z nouze na x let kdy se má o dítě starat je blázen ☹ A nemyslím si že se to podepíše na porodnosti, buď si lidé dítě chtějí pořídit a počítají s nákladama na péči a nějak si to zařídí, nebo nechtějí. Ono je to o tom že kdo chce hledá způsob a kdo nechce hledá důvod... @mystique jo tady je taková národní tradice frflat vždy a za každou cenu, čím více tím lépe 😎 protože je to snadnější než si stoupnout a něco udělat jinak...
Mimochodem mě po odečtení nákladů na domácnost nezůstane někdy ani těch pět tisíc a nemám dojem že strádáme 🙂 a to ještě přídavky na dítě, ukládáme malému na spořící účet, aby to pak měl jednoduší 😵 když jsou to vlastně jeho peníze...

naataalka
30. lis 2010

ivett : Vsechno co pises dava smysl. Ale je videt ze jsi docela financne zajistena a nepocitas se s kazdou kurunkou.
Me tehotenstvi nebylo a jeste ani neni prochazka ruzovym sadem ale do posledniho jsem byla v praci. Termin porodu mam na konec prosince zacatekem ledna. Nemuzu rict ze nemam zadnou vybavicku pro meho chlapecka ale je fakt ze vetsinou vecej jsme dostali jako darky od kamaradu a manzelovych pribuznych. Ted se omezuji ve vsem. Chodim v botech ktere mi strasne tlaci me otekli nohy, kabat mam od kamaradky (ma malicko kratky rukav ale koho to zajma), mam 1 dziny, 3 tricka a 2 svetry - tak ze zadny luxus. Jsem cizinka, v CR bydlim a pracuji vic nez 6 let jako zamestnanec s docela dobrym prijmem (nevim zaslouzim li porodne ale me decko bude obcan CR po otcovi). Muj manzel parcuji u stejneho zamestnavatele vic nez 16 let. Odvadime dani, platime najem ktery nam porad navysuji (nemame sve vlastni bydleni), vsechno ted najednou zdrazuji. Asi jsem zbabela ale mam strach co bude na materske. Ted tak tak vychazime s 2 prijmama. A co bude na polovicne materske?
13 tisic jsem chtela nechat jako rezervu (kdyby nahodou) a splnit si sve prani a koupit nejaky lepsi fotak aby jsme mohli zaznamenat jak roste nase vysnene decko 🙂 Ja tady nebudu stizovat se na osud. Mne vadi ze oni to porodne nezrusi vsem nebo nenechaji na 1 decko. A tobe to porodne preji .... snad ho uzijes.

mystique
30. lis 2010

Vím, že to nejde vždy, ale taky by měl člověk myslet na zadní kolečka a když plánuje, že bude na mateřské a nebude mít přijmy, tak si udělat rezervu dopředu. Třeba stavební spoření nebo něco podobného. Jak se prcek narodí , tak se bere ještě docela slušná mateřská - 6 měsíců. A pokud se s penězma nevychází není od věci třeba pouvažovat o brigádách. Všechny maminy to nějak dělají.

@naataalka ono to není o tom jestli si zasloužíš porodné. Pokud splňuješ všechny podmínky naší legislativy, tak proc ne. Ale jednou ten nepopulární krok přijít musel. Nadávalo by se před rokem i za rok. Vždycky to někoho postihne.

ivett
30. lis 2010

@naataalka to, jestli jsem finančně zajištěná nebo ne nesouvisí s mým názorem, který na porodné jako zbytečnou dávku mám...beru to jako +, že na porodné ještě dosáhnu a těch 13tisíc dostanu, ale kdyby nebylo, nebo bych porodila v lednu, tak si z toho hlavu nedělám a vlasy si z toho nervu, protože prostě vím, že šetřit se musí a na zbytečných výdajích je to rozhodně pochopitelné...
souhlasím s @mystique a psala jsem to už dříve, mít dítě je nějaké zodpovědné rozhodnutí rodičů, kteří si musí dopředu promyslet, že je to asi finančně trochu vyždíme, všichni víme, že dneska mít dítě není nic levného, a tu rezervu by si měli rodiče dělat bez ohledu na to, že plánují dítě, protože nikdo dopředu neví, jestli o práci přijde nebo ne apod. a pak být na nule je do začátku docela špatné, zkrátka nějaké šetření a rezervy by měli lidi řešit bez ohledu na ostatní okolnosti, pak když přijde dítě, nebo ztráta zaměstnání, není ten nový start - než si člověk najde novou práci apod., tak těžký...

naataalka
30. lis 2010

mystique: Ja vim ze podle ceske legislativy narok na porodne mam (pokud porodim v prosinci). Ale s kazde strany slysim nadavky ze cizinci berou ceskym obcanum praci. Ze prijedou sem a roztahuji se 🙂 Tak ze to byla spis ironicka poznamka. Miminko bylo planovane tak ze pochopitelne jsme premysleli jak to zvladneme az bude nas 3. Jen ze nejde vsechno naplanovat dopredu. Kdyby jsem vedele na zacatku tehotenstvi ze politici zdani stavebko 50 % dani tak by ty penize ktere jsme tam vlozili radej by jsme nechali na svem uctu. Dosahuji i na docela slusnou materskou 🙂 kvuli financne situaci a svemu vlasnimu rozvoji nechci byt dlouho na materske...ale co mi zbyva. Jesli nejsou, jedne babicce je pres 70 a druha babicka od nas vzdalena 2000 km. Tak ze na brigadu asi pujdu s kocarkem ☹ A taky jsem zvedava na jakou brigadu? Nutit v obchode lidem predrazene cinske vonavky?

maminky kterych zruseni porodneho nedotkne tak jsou hrdinky a pekne poucuji. Ze ty penize ani vlastne nepotrebuji, ze vybalicku muzes kupovat v prubehu tehotenstvi a kdyby neco tak pomuzou pribuzne. Jsem zvedava co by zapeli kdyby na zacatku tehotenstvi s porodnym pocitali a pak jim rekli ze dostanou kulo.i ze moc vydelyvaji a ze nejsou socani 😀 a k tomu jeste ze zdrazi najem, elektrinu, plyn, zdani prispevek na stavebko 50%, navysi DPH a tak dal a tak dal. Nic pozitivneho...same zastrasovani komunistama, socanama, Reckem a ted i Irskem 😀 Zmeny museji prijt ale zacali to ze spatneho konce...

ivett
30. lis 2010

já se přiznám, že dokud jsem neobjevila tuhle diskusi, tak mi na mysl vůbec nepřišlo, že vlastně mám nárok na porodné, takže opravdu existují maminky, které pořizují průběžně výbavičku i bez toho, aby počítaly s nějakým příspěvkem...

olga1804
30. lis 2010

Nám teda porodné hodně pomohlo. Kočárek a pleny do začátku šly z tohoto. Od půl roku malého chodím do práce, abychom zvládali, což taky nedělá každý - a asi ani nemusí. Pokud je 13000 tak moc pro státní kasu, mohli by snad ubrat nejdřív z režijních náhrad politici a klidně i víc. Rozhodovat z blahobytu o chudých, to jde jedna báseň....
Poslat je na podporu a manželku se 2 dětmi na mateřskou, ať zkusí aspoň rok - s vyúčtováním spotřeb - žít.

mystique
30. lis 2010

@naataalka danění stavebního spoření je otázka ted jednoho roku a následujících dalších,takže to co jsi naspořila předtím to tam máš beze změny 🙂 Ono je jedno na jakou brigádu, pokud nejsou peníze. Ikdyž je to pod Tvou profesní uroveň. Jsem na tom s babičkama stejně jako ty. Všechno jde nějak řešit. Od ledna nastupuji do své původní práce na pár hodin týdně. Malou mi bude hlídat jedna mamina na mateřské. To, že někdo řekne, že cizinci nám berou práci a kdo ví co ještě, tak to je vůl. Prostě je to tržní ekonomika. Buď je ten člověk fakt dobrý na dané místo a nebo to je levná síla. Pokaždé to je výhoda pro zaměstnavatele.
Zajímalo by mě kde by se měli udělat škrty v socialní oblasti, aby nikdo nenadával 🙂

mystique
30. lis 2010

Jasně politici by určitě měli udělat škrty i na svých místech (minimálně ze solidarity), ale ty jejich škrty jsou jen plivanec v moři. Sociální oblast je nejlehčí místo pro škrty 🙂 a nejvíc peněz

ivett
30. lis 2010

olga kdo ti brání jít do té politiky taky, když jim furt ty platy tak vyčítáte??? sedět na zadku a kafrat umí každý...já osobně bych takovou práci za ten plat nedělala...
co byste dělali, kdyby tahle dávka vůbec nikdy neexistovala? z čeho byste teda ze začátku ty pleny nebo kočárky kupovali??? asi byste z něčeho na ně stejně měli ne???

mystique tady i kdyby se neškrtalo vůbec a naopak ještě přidalo navíc, tak by lidi kafrali, že jim přidali málo...tohle je o nátuře lidí, za komančů nebylo nic, teď mají všeho až až a i tak se jim to nelíbí, to lepší nebude...

mataharyy
30. lis 2010

@naataalka dotkne se to všech maminek, tebe jako "moc" vydělávající mě jako druhorodičky... Když jsem otěhotněla tak jsem taky nevěděla že se pak porodné na další dítě stopne. Mohla jsem z těch peněz koupit novej kočárek, když ten starej se rozhodl odplavat, nebo něco do pokojíku... Ale není tak není, kočárek tak jak tak koupíme, a věci do pokoje taky, protože jsem se rozhodli mít děti a starat se o ně 😉
Porodné je taková dávka za nic, která tě nespasí když nebude, ale potěší když bude. A když se vezme takto, dobrá mohli to odsunout o rok, myslíte že za ten rok by nikdo nenadával??
@olga1804 jenže oni nemusejí žít z minima, protože se odhodlali, dejme tomu i studovali a šli do politiky, kde prostě ty peníze mají, když víš že by jsi to udělala lépe můžeš jít taky, nebo ne?
@ivett ano jak jsem psala věčně a se vším nespokojenej národ 😎 Asi to prostě máme v povaze...

naataalka
2. pro 2010

😀 Nejak to bude. Jedine co preji aby to porodne zruseli vsem !!!! A nejlepe i pro ty ktere uz porodne dostali (neco jako stavebko at zaplati 50 % dan) 😀 😀 😀

terak
2. pro 2010

@ivett Jenze to by se musela zvednout prdelka a muselo by se jit M A K A T ! ! !

Napriklad muj manzel, ale i ja, jsme meli vzdycky velmi nadprumerne platy. Ale my taky delame o vikendech, prescasy a hlavne se ani jeden z nas nevykaslal na VS ani na celozivotni vzdelavani. Ja jsem porad jezdila na nejaka skoleni, manzel si zase porad dela nejake certifikaty, aby mohl profesne rust. Jo, obcas na sebe nemame moc casu, obcas si pripadam jak otrok, ale aspon nemame cas sedet a premyslet nad nespravedlnosti sveta 😀 😀 😀

Nejvic se mi libi, jak tu vsichni rvou nad zrusenym porodnym a jak je to nespravedlive. Tak si mile damy ty reformy projdete cele at vidite, co vsechno uz se schvalilo. Napriklad to navyseni dani pro provozovatele fotovoltatickych elektraren (za nimi take stoji lide, kteri musi platit hypoteky). Nebo si spocitejte, kolik za vasi mzdu musi treba zaplatit zamestnavatel statu. A to nejsou jednorazove davky, ale kazdomesicni vydaje, ktere pro radu firem muzou byt likvidacni. A kdyz rikam "firem" tak myslim konkretni fyzicke osoby, ktere mely tu odvahu zacit podnikat a dat vam praci, abyste meli narok aspon na tu materskou. Chtelo by to trosicku rozsirit vseobecny prehled o soucasne situaci.

terak
2. pro 2010

@naataalka Kdyz ne me, tak nikomu, vid? Pockej, az se dostanes do nejake socialne slozitejsi situace, coz bych ti samozrejme neprala, ale pak uvidis, jak se tenhle tvuj nazor zmeni.

monja
2. pro 2010

Dobre rano!! zajimava diskuse... ja ziju uz nekolik let v rakousku, jsem ted na materske a pojem porodne tady nikdo nezna 🙂 🙂 to jenom pro srovnani....

terak
2. pro 2010

@monja Ahoj, myslim ze to neznaji ve vice zemich 🙂 Rekla bych, ze u nas se stale udrzuje ten dojem z komunismu, ze vsichni musi mit praci, vsechny musi stat zajistit a nedejboze, aby to nedelal, tak je zle 😉

naataalka
2. pro 2010

@terak Ahoj, porad se to tady pise ze je to zbytecna soc.davka. A ze nikomu to nevadi...ze to zrusi.
Mne vadi ze mne to dotkne .... na zacatku tehotenstvi jsem s tim pocitala...
A nejsem zakerna.. uzij si porodne.. tebe to nedotkne Jen si neodsuzuj mne za to ze mne to vadi...nemam penize narozhazovani a budu poprve maminkou a je to pochopitelne ze mam strach s budoucnosti. Nasi rodiny dotknou se vsechni napady a zakony politiky. Asi jsou to hormony ale strach mam !!!

terak
2. pro 2010

@naataalka Ja te neodsuzuji za to, ze ti to vadi ... hloupy kdo dava, hloupejsi kdo nebere ... ale docela jsem alergicka na komentare typu: kdyz to nedaji me, tak at to nema nikdo.

Jinak co se tyce tveho terminu porodu ... na uradech prace jeste nemaji naprosto zadne informace ohledne noveho zpusobu vyplaty teto davky. Muzes si o ni zazadat az rok po porodu, takze tohle mozna resis naprosto zbytecne, protoze treba jeste spadnes do kategorie, ktere ji dostanou. Ale neni moc rozumne pocitat s necim takovym dopredu, zvlast kdyz se od zacatku roku mluvi o volbach, hospodarske krizi a nutnosti delat skrty v rozpoctu. To ti muselo byt prece jasne, ze se to dotkne i davek v materstvi.

naataalka
2. pro 2010

@terak Ja porodne nejak moc ani neresim (spis preji aby muj syn byl zdravy) .. jen okoli me otravuji aby jsem prcka koukala vytlacila jeste v prosinci. Aby jsem neprisla o porodne. Ale kdyz je to zbytecna davka a kazdy ma postarat se sam o sebe a nespolehat na stat tak proc se to nezrusi vubec a vsem !!! Proc to dostanou te ktere nechteji jak jsi sama psala MAKAT !! Ja makala do posledniho i kdyz ma doktorka moc se divila ze odmitam jit na rizikove tehotenstvi 😒 Ja se nestizuji ... na to ze jsem cizinka mam se tady jak prase v zite ale vsechno je to ma zasluha(nejsem narocna).

p.s. Ja neodsuzuji lidi za nazor: kdyz to nedaji me, tak at to nema nikdo. V jednem vzkazu pises ze musime makat a ze nemame vspolehat na to co ti da stat. Tak kdyz nemam vspolehat ja tak proc jini ano? Ja se mam o sebe postarat sama a oni pujdou na socialku s usmevem na rtech? Problem ceske spolecnosti je ze to co plati pro jedne neplati pro druhe. Vsechni maji mit stejne povinosti a moznosti - to je muj nazor.

ivett
2. pro 2010

@naataalka myslím, že jsme se tu všichni shodli na tom, že opravdu není fér, aby to dostal jen někdo, a že se shodneme všichni na tom, že buď to mají vzít všem nebo nechat na první dítě všem, ale neomezovat to nějakým životním minimem apod., to tu nikdo nezpochybňoval...a to je asi to jediné co ti na tom vadí ne? třeba se to ještě upraví...

a heslo, když to nedají mě, ať to nedají nikomu a těm co už to dali, ať nařídí nejlíp to vrátit, to mi přijde právě typicky česká hláška, prostě "já nemám, tak ať nemá nikdo", je to smutné, ubohé a nechápu lidi, co něco takového vůbec řeknou, protože v prvé řadě se mají starat tak, aby na žádné z těchto zbytečných dávek nebyli závislí...

ad. @terak souhlasím naprosto se vším, cos napsala...

terak
2. pro 2010

@ivett oooo děkuji 🙂 Ja s tebou taky dost casto souhlasim, ackoli nereaguji 😀 A nahodou tak rodit uz nebudeme co? At to porodne jeste stihnes 😀 😀 😀

ivett
2. pro 2010

@terak 😉 být to na mě, rodím už dávno, ale malá si dává na čas no 😀 přenášet mě nechají do 9.12., pak vyvolávačka, tak snad se do té doby malá umoudří a vyleze sama...porodné 100% stihnu a už se těším, co si za něj koupím 😀 😀 😀 jsem škodolibá co? 😠

mpavlinka
2. pro 2010

@naataalka nedá mi neragovat, mně by zas mohlo přijít nefér, že má kámoška dostala před pár lety 17 tisíc a já jen třináct 😅 Chci to doplatit nebo ať to vrátí 😀 😀 To je přece nesmysl, někde se halt tlustá čára udělat musí a hotov 😉
Mně spíše štve systém obecně jak se u nás utrácí státní peníze. A jentak se to nezlepší ☹

mystique
2. pro 2010

A můžem tu kafrat jak chcem a nadávat na system a stejně se s tím můžem jen smířit a spolíhat se sami na sebe 😀
Jednou to přijít muselo ty škrty. Když jsem byla na mateřské před 12 lety poprvé, dostávala jsem mateřskou 3400,- a taky jsme vyšli 🙂 vždycky nějak vyjdem. Jen v dnešní době jsem si udělala větší rezervy .

mataharyy
2. pro 2010

@ivett No kdyby ty jsi ho nestihla, tak to by byl docela masakr 😀 Kup si něco pěkného, ať si to taky užiješ 😉
@mpavlinka no tak to bych se mohla bát že má máma dostala porodné pět tisíc a mohla by po mě chtít dorovnávací dávku 😀
@terak také souhlasím s tím co píšeš 😵

terak
2. pro 2010

@mystique @mataharyy Holky muzeme byt rady, ze nam nevezmou materskou a rodicak 😀 😀 😀

mataharyy
2. pro 2010

@terak No tak já si ani v tomhle ohldeu jistá nejsem... Neb jsem zaměstnaná v ČR a momentálně jsem v SR, tak už se mi stalo že ze dne na den jsem byla bez peněz, protože paní na SSP nepovažovala za nutné informovat mě o změnách v nařízení EU a prostě stopla peníze a já se to dověděla až když jsem po týdnu volala co se jako děje... Takže ve směs mě ani tak nes... změny jako fakt že úředníci si pak dělají co chtějí a člověk mezi nimi lítá jak hadr na koštěti... No ale snad EU změnu nechystá a paní na SSP se zákony doučí 😎 Jináč ano, buďme rádi za to co je a ne za to co by mohlo být... 😀 furt jsme na tom lépe než kde kdo jinde... 😵

mystique
2. pro 2010

@terak asi tak 🙂 vůbec bych se nedivila kdyby časem zrušili mateřskou a s rodičákem zahýbali. Myslím, že je otázka času, kdy se té Evropě přizpůsobíme uplně.