Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

janicka006
29. črc 2010

snad mne neukamenujete,ale jsem pro zrušení porodného na druhé a další dítě......U prvního bych ho nechala.
Pro mne je o moc moc důležitější,kdyby stát zajistil,abych se měla po MD kam vrátit do práce,nemuset se jít evidovat na ÚP a abych se dočkala pomoci,když to budu opravdu ale opravdu potřebovat.

j.a.n.i
29. črc 2010

@zofik Ale otázka nestojí kdo ho nevyzvednul nebo ho šel vrátit, otázka stojí tak, že je třeba někde ušetřit a to i v sociální oblasti. Takže ano, spíše bych sáhla na jiné dávky, hlavně ty co berou ti co nikdy nepracovali a pak bych do životního minima počítala jen určitý počet dětí, protože ač to zní hnusně, každý by si měl pořizovat jen tolik dětí kolik uživí. A ti co si děti děti pořizují, aby dostali víc na dávkách - řekla bych, že takové děti stát nepotřebuje, tak proč to podporovat. A názor, že porodné není potřeba - je příjemné ho dostat, ale je to jednorázová dávka a určitě je pro spoustu rodin lepší jeho zrušení než třeba snížení rodičáku, když to postavíme tak, že někde se (v této oblasti) ušetřit musí.

j.a.n.i
29. črc 2010

@janicka006 Tak s tímhle souhlasím. A ještě se mi nelíbí návrh, že by porodné dostali jen ti z nízkým příjmem. Buď všichni nebo nikdo, má to být podpora rodin, tak pokud podporovat rodiny, tak všechny a ne zas jen ty, co do systému neodvedou vůbec nic nebo skoro nic. Takže podle návrhu dostanou porodné jen ty rodiny, kde je příjem menší než cca 16900,- což při minimální mzdě 8000,- jsou defacto jen rodiny, kde jeden nebo oba nepracují. A to je na tom špatně.

tynuska1986
29. črc 2010

No,ti,co berou závratné platy,z kterých se počítá průměr,těm nějakých blbých 13tisíc chybět určitě nebude,ale my,co obracíme každou korunu,zapláčeme.A ano,zvolili jsme si tu vládu takovou,ale jak má člověk poznat,s kterou vládou nepůjdeme do kytek,když všichni naslibujou hory doly a pak ztratí paměť. 😖

karmenta
autor
29. črc 2010

@tynuska1986 naprostý souhlas

karmenta
autor
29. črc 2010

@j.a.n.i přesně tak. Zas na to doplatí ti co se o sebe snaží postarat. Když je pak potřeba udělat něco pro takové lidi tak nic. Ale těm co se jen vezou na systému různých sociálních dávek těm se bude cpát horem spodem..

jety
29. črc 2010

janicka006: + j.a.n.i.: soulasím s vámi......btw. buďme rády, že se zatím nesahá na rodičáky. Ale domnívám se, že rok se s rokem sejde a budou škrty i v této oblasti ...

marus73
29. črc 2010

@janicka006,
@j.a.n.i - souhlasím. Každopádně dostat porodné je příjemné, ale koneckonců dítě vás a vaše finance potřebuje přinejmenším dalších 18 let. Takže důležitější je pro mě rodičák, různé daňové úlevy, bonusy, školky, možnost zkrácených pracovních úvazků a pod.
Mě teď čeká návrat do práce. Kluka nám do školky nevzali a tak bude hlídat babička, ale nebude to žádná legrace. MM to má v práci taky všelijaké. Smlouvy se prodlužují po třech měsících, takže žádná velká jistota.
Ještě nedávno jsem uvažovala o dalším dítěti, ale s těžkým srdcem jsem to už zavrhla. Je hrozné, že člověk toto rozhodnutí udělá víceméně kvůli penězům. Nemáme jistotu, že bysme děti zajistili tak, jak chceme. Chci aby děti chodili do kroužků, měli možnost studovat, aby z nich v budoucnosti něco bylo. Přeci nemůžu myslet jen na to, jak vypiplám miminko.
Pracovala jsem v sociální oblasti a děti z rodin, které byly závislé na dávkách mnohdy skončili samy taky na ÚP a opět čerpají dávky. Takže koloběh. Samozřejmě to neplatí u všech.
Nevím přesně jak tuhle situaci řešit, na to jsem asi málo "pomazaná hlava", ale je to začarovaný kruh.

1anna
1. srp 2010

pro zuzik,ahoj zuzik nevim jak to beres ty,ale socializmus je tady a ne tam tam je cista demokracie!!!!!Uz jen to,ze lidi jsi umeji dupnout!!! tady jen diskutujeme na netu,ale nic nedelame!!!!!!!Ja mam dvojcata a mam odmakano az az delala jsem na z.l. a statu jsem narvala no ani nemluvim a tet jsem privedla na sved treti dite a co... podotykam zdrave bude tu makat jak sroup a do statni pokladny narvou jeste vic nez ja ...Ono by bylo i na materskou pro kazde ditko jenze to by nesmeli ty nahore krast ve velkym ,jak jsem psala mam dvojicky a druhe dite nema narok ani na korunu.co je to za bordel tady ,kde zijeme,nechapu co delame na diskuzich a ze nejdem uz do ty ulice...no jo ono neni kam ono ty ulice jsou asi rozkopane 😠 .jinac mile nastavajici maminky preji hodne zdaru s porodnym a mala rada co bych udelala osobne bych vstala s toho porodniho salu a sla splachnout placentu do hajzlu,kdyz mi nedaj za to penize tak nebudou oni obchodovat stim co je moje..zdar

j.a.n.i
1. srp 2010

@1anna no, já nevím, ale to s tou placentou mi přijde jako dost velká blbost... dávám krev i plazmu a vím jaká šílená opatření kolem toho jsou, aby to nebylo něčím kontaminováno, musí se na vyšetření všeho možného jestli je všechno v pořádku, vše se rovnou odebírá do jednorázových sterilních vaků, cca 3x značených... na odběr pupečníkové krve do centrální banky se dělá vyšetření na nevím kolik nemocí, na odběr je speciální set... a najednou by ty zbylé placenty "sbírali ze země" a obchodovali s nimi... no nevím, mám spíše pocit, že se likvidují jako nebezpečný biologický odpad.

1anna
2. srp 2010

no tak to opravdu mas spatny pocit ja pracuju na porodnici a urcite to nikdo nebere jako odpad,dam ti priklad kup jsi jeleni luj a napsano na nem bude virobeno z placenty kup jsi prasky,ktere jse dobre polikaji coz uz je vetsina a ty jsou potahnute opet z placenty.tato placenta jse samozrejme nekolikrat upravi, aby byla k tomuto pouziti,to mas jak s plazmou a krvi.
Mimochodem matka v tehotenstvi postupuje hodne visetreni nejen k vuli miminku,tak,ze jsou opravdu hlidane na ruzne nemoce!!!!!!!!!!!!!! 🙂

1anna
2. srp 2010

jeste k te placente..placenta neni na zemi,ale v matce kde pred tim lezelo a vyvijelo se miminko!!!
a porodni sal je sterilni!!!!!!

akral
2. srp 2010

Já jsem pro zrušení porodného. Volila jsem pravici a myslím že je potřeba škrtat proto aby teď mohl mít malý sice vše nové, ale pak bude muset splácet naše dluhy. A raději ať škrtnou porodné než rodičovský příspěvek. 13 tis. není malá částka a můžu říct, že celá výbava pro malého nás nestála víc, ale porodné dostaneme stejně až když máme vše nakoupeno. O tom že budete mít miminko víte minimálně devět měsíců, takže máte dost času si vše poshánět, a už vůbec nechápu jak koukám kolem sebe a téměř každá těhule jde automaticky ve třetím měsíci na "rizikovku" a pak čeká pomoc od státu, přitom může klidně dál pracovat. Já jsem pracovala ještě v devátém měsíci, kočárek jsme pořídili z aukra za 3000,- včetně autosedačky, věcičky taktéž second hand. A malý se směje stejně jako miminka v kočáru za 30 litrů, to mi věřte. Takže tak... 😉

tynuska1986
2. srp 2010

Je fakt,že kočárek za 30tisíc,je zbytečný..Jsou ale i maminy,které mají rizikáč z dobrého důvodu,já minulý měsíc potratila a teď to zkoušíme znovu a určitě by mě doktorka nenechala lítat do 4hod ráno po place v hospodě.

tynuska1986
2. srp 2010

A chtěla bych vidět Topolánka nebo Paroubka,jak kupujou na mimina věci v sekáči jak my...Na sobě oni škudlit nikdy nebudou,ale my obyčejní lidi,kteří jsou trochu světlejší barvy,máme smůlu.Alenaše menšina dostne příspěvky i na hovorné,aby si mohli zavolat.Vždyť je to směšné!!! 🙄

lavazza
2. srp 2010

Ahoj, čekáme první dítě a s tím porodným mě fakt dostali. Taky sem si myslela, že porodné je takový bonus do začátku. Je jasný, že si lidi nepořizují děti kvůli porodnému ( teda někteří), ale ono mít 13000 navíc nebo nemít je rozdíl. Sice začínám 5.měsíc, něco už mám nakoupené, ale sou věci, který si jen tak pro mimčo pořídit nemůžu a na to se mi třeba hodí porodný. A něco bych chtěla schovat na horší časy.
Člověk maká jak šroubek, není nemocnej a ještě by ho pořád chtěli obírat. Porodný je pro dítě a ne pro rodiče.Škudlíme každou korunu, zřejmě nám nevyjdou ani přídavky a tak je člověk rád za každou kačku navíc.
Manžel domů nenosí ani 15000 čistého a když má dobrou výplatu, tak jen proto že dělá věčně přesčasy nebo si vydělá jednou za 3 měsíce proto, že není nemocný.
Nepotřebuju kočár za 20000 ani za 30000kč, ale komu taková pomoc nebodne? A co maminy třeba s dvojčaty?

Docela mě mrzí, že flákači sou na tom vlastně nejlíp. Minule když sem poslouchala Kalouska, tak sem myslela že mě trefí. Jednou ať si lidi ve vládě zkusí žít jako obyčejní lidé za pár korun měsíčně, honem by obrátili názor. Když jim např. přidávají na bydlení.

Fuj to sem se rozepsala.

karmenta
autor
2. srp 2010

@lavazza krásně napsáno. Pod to se ti i podepíšu 🙂

lavazza
3. srp 2010

@karmenta - díky. Člověka to fakt zamrzí. Nejhorší je na tom,že to bude horší a horší ☹ Ve vládě to s prominutím poserou a pak to schytají obyčejný lidi.

j.a.n.i
3. srp 2010

Horší to asi bude... to je fakt, holt si žijeme na dluh a to nejde donekonečna... ano něco se dá ušetřit lepším hlídáním státních zakázek a podobně, ale ne celý schodek rozpočtu, šetřit se bude muset všude... ono to co se rozkrade sere nejvíc a mělo vy se to zarazit, ale v globále to bohužel (nebo bohudík) až zas tak obrovskou částku neudělá.
Ale taky mě sere, že ti co nepracují furt něco dostávají a ti co se snaží, tak to akorát financují. Proč už zas mají porodné dostat jen ti co nepracují? Beru varinaty: A) všichni, B) nikdo, C) všichni na první (případně první a druhé) dítě... A) a C) za podmínky že o něj pečují, v případě adopce nebo umístění do kojeňáku nevyplatit nebo vrátit.
A netvrdila bych, že to ve vládě poserou... myslím jako ten budoucí čas... ono už to nějaký čas trvá a rozdávání dávek, když na to nemám... spíš bych řekla, že už to dávno posrali... akorát teď začínají být vidět ty důsledky.

sjussi
3. srp 2010

ahoj chtela bych se zeptat jsem prvorodicka,bydlim s pritelem a jeho rodici,v zari se budeme brat.12.1. by se nam melo narodit miminko,ja sem studentka,kdyz budu zadat o porodne pocita se kromne manzelova prijmu i prijem jeho rodicu??

j.a.n.i
3. srp 2010

@sjussi No, asi by se počítat neměl, jako rodina byste měli být bráni jen vy dva a mimčo, ale zatím není žádná změna odsouhlasená, tak se ani neví jak přesně se to bude počítat. Jeho rodiče by se počítali třeba pro příspěvek na bydlení.

tynuska1986
3. srp 2010

Celý náš stát jde do kytek,z menšiny je většina,která se ohání diskriminací,ale jediný,kdo je tady diskriminovaný,jsou bílí.A to jen proto,že se všichni bojí.Když tady chtějí žít,tak za stejných podmínek jako my.

j.a.n.i
3. srp 2010

@tynuska1986 S tímhle se nedá než souhlasit...

1anna
4. srp 2010

Dobry den ,je to tu jak na trznici,nekdo voli pravici chce zrusit porodne a nekdo voli levici a chce to ponechat..
Samozrejme je tu vetsina co nechce brat detem a matkam jakou koliv davku ,to plne chapu,a potporuju to...
Co jsi zeny nechame libit to taky pak nemusime probyrat v takovich diskuzi jako je tato..
Nevidim apsolutne zadny duvod proc skrtat tyto a jine davky napr.duchod,kdyz jsou pod existencnim minimem a i tak jse s tohoto vyzit neda.Pochybuji silne,ze vazeny poslanci by s tohoto zaplatili najem uzivili rodinu a jeste poplatili vse co okolo kazdy z nas plati!!!!!
Dite neni majetek,ale osoba ktera ma prava a matka to same,at jsi sahaj na sve penize a konta,ktere jsou preplnene as k prasknuti.Co jse tyce dluhu ve state neni nas dluh,ale jejich, vsak neni to tak dlouho co dluzili nam jine staty ne male penize a tet dluzime mi..jak je to mozneee ,asi tu nekdo neumi hospodarit, tak proc proste to nevzit tem co mluvit jeste neumi..
Tak to jse panove velice mili!!!!dlouho to trvat nebude a vetsina nas pujdeme na hrad jak v 17 listopadu a udelame REVOLUCI!
Sebrali nam r.p.na druhe dite a to i na vycecata no fuj to se dela,copak nema to druhy dite narok jist a strojit se.tak jeste zavedeme ze plat v rodine muze mit taky jen jeden a tan druhy co pracuje tak bude plat davat statu a to z lasky k vlasti
At jse dou bodnout to radsi zbalim veci a nazdar rodny domove,no vsude lip nez doma

jajik25
4. srp 2010

asi by bylo třeba (revoluce) a věřím že k tomu jednou dojde a možná že to nebude už dlouho trvat

petamaskova
4. srp 2010

HOLKY OD KDY TO BUDE PLATIT? UŽ OD LEDNA 2011 ? ANI NEVÍM,BYLA JSEM DLOUHO MIMI ČR.

karmenta
autor
4. srp 2010

@petamaskova ahoj, zatím to není schváleno, ale kdyby to mělo od někdy platit tak zřejmě od ledna. Už se na tom dohodli v koaliční smlouvě, ted je jen otázkou času kdy si to odhlasují.

lavazza
4. srp 2010

Já věřím že to do konce roku ještě stihnou. Vím, že ségra než měla druhý, tak jeden rok bylo porodný něco kolem 17000kč a pak do roka to zrušili a hned na to vlastně ségra rodila a měla už 13000kč. Takže věřím, že to fakt stihnou.
Nebo bych byla pro, ať teda zruší porodný ale dají větší mateřskou, jenže to už se jim tuplem nevyplatí.

ketule
4. srp 2010

@marinka Tvůj názor a uvažování je dost zvláštní.Dle mého názoru by bylo potřeba udělat škrty hlavně u těch co ty škrty dělají.Oni i ostatní lidé máme 1 žaludek a jedno zdraví a jeden život.Nechápu ty propastné rozdíly v platech vládních činitelů a všech dělníků kteří jim na jejich horentní sumy vydělávají.Ono sebrat dle Tebe pouhých 13tisíc rodinán jenž se snaží žít a přežít a starají seo své děti je jednoduché.Přeci neuberou sami sobě to si nemůžou udělat.Nevěřím, že pokud by porodné zrušili v době kdy jsi rodila Ty tak by jsi jim šla poděkovat.Vem porodné za obě děti a jdi ho vrátit!!
Nemám děti kvůli porodnému, ale z lásky k nim a svému partnerovi,ale naše slavná MENŠINA bude stejně rejžovat a rodit děti jako koťata - oni si to vydupou a vyřvou.Nevěřím, že zrušení porodného je řešení -ba naopak.JICH bude stále víc.

j.a.n.i
4. srp 2010

@ketule Tak určitě by se mělo šetřit i u vládních činitelů, to bez debaty, ale problém je v tom, že jich je relativně málo, takže i když se jim sníží plat na půlku, tak úspora bude v řádu desítek až stovek milionů... když se sníží rodičák o 300,- (ne že by to navrhovali, jen příklad) tak je roční úspora několik miliard.
Bohužel s tím co píšeš o menšině souhlasím a strašně mi štve, že se s tím všichni bojí něco udělat...