Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

brusinka.pusinka
10. zář 2010

@beruska2x my vyčelili stul dubový a posunuli ho o metr rozsekli jsme si dak obočím hlavu proto jsme byli na pozorování v nemocnici. Jinak naše Karamelka je na tom stejně a darmo říkat nesmíš 😀 😀 😀

beruska2x
10. zář 2010

@brusinka.pusinka nojo je pravda ze na ty morave celkove nic moc s praci..meli by ty investory malinko presouvat .. 😅 kdyz chteji postavit fabriku nebo tak 😉

@lenkavano to si ani neumim predstavit.. my jsme tim propluli ani nevim jak, nejhorsi bylo aby malymu klesla zloutenka a pustili nas domu, protoze fuuurt spal a ja se v porodce nudila 😅 😀

lenkavano
10. zář 2010

@beruska2x no jo já měla dva porody ukázkový a dva s problémama.ale hlavně že vše dobře dopadlo ikdyž to bylo o fous. 😉

akcijy
10. zář 2010

brusinka.pusinka....ták ták...svatá pravda 😀 nevím co bych dělala, kdybych byla ve stejné situaci. Já si tedy stěžovat nemohu, práci vykonávám doma a je to 😉 ale kdybych neměla takový vzdělání jaký mám, tak bych asi měla taky problém s prací ☹

brusinka.pusinka
10. zář 2010

@lenkavano Hlavně že vše dopadlo dobře a máš určitě krásný děti 😉 Já měla první porod hrozný a raději nemluvit a druhý byl nádherný pohodový skoro bezbolestný a s příjemným personálem 😉

beruska2x
10. zář 2010

holky ale to uz jsme hodne mimo tema 😉

brusinka.pusinka
10. zář 2010

@akcijy já také pracuji z domu a několikrát měsíčně musím na ranní směnu ale je to v pohodě miluji svoji práci a tak proč o ni přijít a nechat se nahradit jiním a nakonec hledat pomalu jinou práci 😉 . Máš to príma, a vdělání opravdu si člověk víc vybere 😉

akcijy
10. zář 2010

beruska2x....no jo...téma ne téma...k tomu tématu se vrátíme 😀 😀 😀 brusinka.pusinka....já mám podobné zkušenosti...taky neochotný personál kolikrát až drze vyzývavý 😀 ale tak to si nevybereme, vždy se v každém kolektivu najde takových pár lidí 😎

j.a.n.i
10. zář 2010

Jen doplním ty poplatky:
V porodnici by se za dítě platit nemělo, jen za matku, ale na jiných odděleních už se platí i za dítě. Stejně tak, pokud by vás z porodnice propustili a znova přijali, tak už se platí za oba. Děti neplatí klasický poplatek u doktora, ale na pohotovosti ano.

lenkavano
10. zář 2010

jani my platíme poplatek i u pediatra.

nika.82
10. zář 2010

@lenkavano tak to my u pediatra neplatíme teď nic, tenhle týden jsem s malou byla i na prevenci u zubaře a taky jsme neplatili...ale tak prevence by být zdarma měla, příští měsíc máme termín porodu s druhým mimískem tak jsem teda zvědavá co se bude platit, já počítala že zaplatím pobyt za sebe a za mimi se teď neplatí, tak nevím jak to teda je, ale myslela jsem tak jak píše j.a.n.i

lenkavano
10. zář 2010

@nika.82 když jdeme na prevenci tak taky neplatíme ale když jdeme s nemocí tak platíme.

nika.82
10. zář 2010

@lenkavano no je pravda že já teď s malou byla u pediatra naposledy před prázninami, ale to jsme neplatili, nebyla to prevence, tak nevím teda jak to kde je... platili jsme jen chvíli, ale jak to pak u dětí zrušili tak jsme neplatili ani jednou, a to jsme tam taky párkrát byli... nevím že by mluvili o nějakých změnách že by se zase za děti platilo.

nika.82
10. zář 2010

za chvili se bude platit i za to že se člověk ke špitálu jenom přiblíží 😀 😅 😠

lenkavano
10. zář 2010

jj to je fakt.

j.a.n.i
10. zář 2010
lenkavano
10. zář 2010

no tak to je síla.... 😝 naštěstí tam nechodíme často...ale stejně...

pavlinka_1
10. zář 2010

Já nevím jak pro koho,ale pro mě je 13000kč dost peněz musím na ně dělat celý měsíc,proč šetřit státní rozpočet,ať sníží politikům platy a jejich stavy ušetří tak dost peněz,jestli to zruší tak všem!! Musíme si platit doktory,pobyt v nemocnici,proč odvádět daně? Na podporu tech co se jim nechce makat? A pak ještě dostanou porodné to jo...budem všichni sedět doma na prdeli a čekat až se stát o nás postará,ani pro nás na důchod nebude

karmenta
autor
10. zář 2010

@pavlinka_1 u nás je to podobné, 13tis je víc jak půlka našich současných příjmů. a představa že ti nahoře si rozdělují a berou jen nám, "normálním" lidem, mi vadí.
Ústavní soud řekl že je protiústavní snížit plat soudcům, hasiči a další státní zaměstnanci budou stávkovat a co maminky??? nic.. nezmůžeme se ani na "nelíbí se nám to".. Necháváme si vše líbit se slovy "ono se musí šetřit, jen klidně at začnou u nás".

vercaberca
10. zář 2010

@karmenta pokud si soudci odsouhlasili, že snižování platů soudců je protiústavní, tak se sníží jejich počet, resp. už se nebudou jmenovat noví soudci. ostatní půjdou stávkovat, ale jsem zvědavá, co vystávkují. možná ne takové snížení platů, ale opět se budou snižovat stavy. v tichosti po jedné "hlavě", jako se to dělá v komerčním prostoru.

vercaberca
10. zář 2010

@karmenta a ještě se obávám, že ústavní soud bude taky trošku zaonačen. nevím sice jak a jaké jsou možnosti, ale průsery soudců lenochů, kdy se s některými kauzami mrdlají mnoho let a stát potom platí šílené částky na základě rozhodnutí strassburgského soudu (odškodnění za průtahy při soudním řízení), jsou taky šílenost. takže speciálně soudci by měli pomlčet. opět nejsou všichni leniví a nesvědomití, nicméně těm šikovným kazí reputaci řádně. a docela by mě zajímala už celková suma zaplacená za ty lemply.

karmenta
autor
10. zář 2010

@vercaberca počet soudců se nemůže snížit, jsou dané počty které musí být a už ted je v některých krajích nedostatek.
No co zmůžou nebo nezmůžou to je otázka, ale aspon dají najevo že se jim to nelíbí. Jen taková soukromá otázka - jsi zastáncem zrušení porodného? A pokud ano, vyzvedneš si porodné? Já teda za sebe říkám že pokud to stihneme do konce roku tak si o něj požádám. Od doby co můžu pracovat pracuji (nejdřív brigády, pak HPP), manžel také, takže nemám pocit že bych stát rujnovala.

karmenta
autor
10. zář 2010

@vercaberca no ono je hlavně vtipné že ústavní soud může zrušit jakékoli rozhodnutí a to nejen moci soudní, ale i výkonné či zákonodárné. Ad absurdum může dokonce označit za protiústavní své případné zrušení, takže když se to vezme tak jsou "bohy", jsou nezrušitelní a sami mohou zrušit vše.
Ps. a tu sumu, jak píšeš, si myslím že bych snad nebyla schopná ani přečíst 🙂

jasekd
10. zář 2010

Diskusi jsem necetla, jen zacatek, a tam me teda jedna dostala do kolen... Breci, ze nebude porodne, ze to nestaci ani na kocarek, a ma prej kocar za 30 tisic 😀 Tak takova lady opravdu potrebuje porodne 😀 To je sila... Nikdo si snad neporizuje deti kvuli porodnemu... Nez se nekdo zepta, ano, pri prvnim diteti jsem o porodne zazadala a vzala si ho, to bych byla hloupa, kdyby ne, ale naprosto souhlasim se zrusenim podobnych jednorazovych davek, dite je dobrovolne rozhodnuti a na jeho prichod se pripravujeme nekolik mesicu, tak si to snad umime spocitat 😉

trexx25
10. zář 2010

Tak to koukám jako blázen. Slyšela jsem, že má být porodné jen na první dítě, ale to že ještě podle výše platu slyším poprvé. Tak to jsem ráda, že to snad stihnem než to schválí, protože říkejte si kdo chce, co chce, nám se ty peníze hodí i když nejsme v té slabší skupině. 😅 Je pravda, že snad určitou část naší republiky to odradí od pořizování si dětí pro peníze, ale to by se tady muselo zavést i to, že nedostanou ani sociální dávky (např.) na víc jak 3 děti. Jinak si totiž myslím, že i bez těch 13tis. se jim furt vyplatí nemakat a brát dávky. 😠 A souhlasím s názorem Karmenty, že je to diskriminace pracujících, ale na druhou stranu je teď kvůli krizi nezaměstnaných tolik lidí, kteří by chtěli pracovat, že by zas bylo nefér, aby si nemohli pořídit dítě, jen kvůli tomu... 😖

vercaberca
10. zář 2010

@karmenta se zrušením souhlasím (tedy nemám s tím problém - psala jsem už v dávných příspěvcích této diskuze) ale jasně, že si vyzvednu porodné. z takových bláhových gest jsem vyrostla už dávno, abych se vzdávala výhody, kterou mám. do státní kasy jsem osobně přispívala velmi slušně. mateřská je pro mě zlomek mých bývalých příjmů. porodné pro mě teď bude jako výhra v loterii samozřejmě. ale znova opakuju, že velmi nepříjemné a zlomové by pro mě bylo, kdyby se mi snížil měsíční (=pravidelný) příjem, kdy máme rozpočítanou každou korunu našeho rodinného rozpočtu. a přiznám se, že i o 1000 kč by to bylo velmi nepříjemné a museli bychom se něčeho základního vzdát. proto jsem nucena pracovat i při mateřské, abych si přivydělala na drobné radůstky jako třeba vysavač nebo nové boty 😅 . ale umím počítat a věděla jsem předem do čeho jdu. teda neuměla jsem si to představit, dokud člověk nezažije. ale zvyknout se dá. hlavně když vidím to "světlo na konci tunelu", kdy se doufejme vrátím do práce a zase bude o trochu líp.

tmt
13. zář 2010

Ahoj, tak to je síla! Mimčo čekám v únoru 2010 nezajímala jsem se kolik penízek dostanu od státu. Věděla jsem že když pracuju tak mám nárok na mateřskou a rodičovskou v 3 leté variantě. Říkala jsem si že porodné schovám na letní dovču s miminkem nebo jako rezervu.
Jsem zaměstnaná u soukromníka do toho si ještě trošku přivydělávám na živ. list, státu poctivě odvádím daně a zdravotní pojištění z obou příjmů, nikdy jsem nebyla na pracovním úřadě.
Tak nechápu proč paní od vedle, která nikdy nepracovala (protože si to sama zakázala) její manžel si na obci odpracovává dluh za neplacení poplatků, (když jsem ho chtěla příjmou do zaměstnání tak nepřišel, protože by musel ráno vstávat). Tak tihle dostanou stejnou výši rodičovského příspěvku a ještě o 13.000 Kč víc než já! Bože, co dělám špatně?!

j.a.n.i
13. zář 2010

@tmt Tak, se stejnou výší rodičovského příspěvku souhlasím (tedy s celkovou částkou), jen ona to bude dostávat po dobu 4 let, ty si můžeš zvolit na jak dlouho. Ale s tím aby porodné dostali je ti co nepracují taky nesouhlasím, má to být podpora pro rodiny s dětmi, tak buď pro všechny nebo pro nikoho... takhle zas podporují flákače.

karmenta
autor
20. zář 2010

tak zítra stávka za nesnížení platů, uvidíme co se bude dít.. Osobně jim držím pěsti. Aby nakonec to sebrané porodné nebyl jediný škrt.. 😢

janets
20. zář 2010

Ahoj všem chtěla jsem se zeptat, jestli někdo z vás ví, jestli mají na porodné nárok matky které porodí v roce 2011 a budou rodit poprvé?? Děkuji