Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

zdenka561983
8. zář 2010

@holesov ahoj já mam dojem že porodne v 2011 bude ale jen na jedno díte pokud čekáš druhé dítě tak nedostaneš nic..

karmenta
autor
8. zář 2010

tak když teď slyším o výsluhách našich funkcionářů (60tis. k už tak krásnému důchodu apod) tak musím říct - nechci se smiřovat s tím že mi vezmou porodné, nemám pochopení pro opatření kvůli snižování dluhu státního rozpočtu atd..
Můžete mě ukamenovat, ale kdo tu říká jak musíme šetřit a že jednorázově 13tis není existenčně nutné atd. tak já říkám že dokud si ti nahoře budou rozdělovat měsíčně statisíce za nic, tak asi na tom ten stát nebude až tak zle, jak se nám snaží vnutit..

holesov
8. zář 2010

ano to já vím mají nato nárok jen prvorodičky a jen když se vlezou do 2,4 násobku živ.minima,,,takže když budou mít více jak 17000kč měsíčně tak nato nárok nemají,četla jsem to,slyšela v tel.a říkali mi to i na sociálce jen sme si tam o tom tak povídali no

kaaatinka
9. zář 2010

@karmenta no úplně mi mluvíš z duše..šetří kde "můžou" a pak si přerozdělí takový dárečky a na miminkách šetří..je to celkem dost trapný 🙄

janas08
9. zář 2010

Ahojky. Budu rodit v lednu 2011, docela mi to přijde nefér, kdybych porodila 1.1, že přijdu o 13tis., vím, nejdůležitější je, aby dítko bylo zdravé, nejde o peníze, když do toho jdem, že? Ale přesto - každá maminka ví, že pro začátek je každá korunka dobrá. Všechno něco stojí, plínky, strava, pokud se zrovna nedaří kojit... Byla bych pro nějakou postupnou variantu, pro snížení porodného, ale ne takové radikální řešení, nejdřív se hledaly cesty, jak podpořit porodnost, hned, jakmile se zvedla, honem penízky pryč..

beruska2x
9. zář 2010

hele to je tezky - je to jako s ockovanim - my jsme Prevanar davali a vyslo to skoro na 6000,- a kdyz porodis ditko po nejakem datumu tak to mas zadarmo... a treba o par hodin.. 😨

vercaberca
9. zář 2010

@beruska2x beruško, přesně jak píšeš. sice jsme na malou dostali 13 tis, ale platili pobyt v nemocnici já i malá tu nejvyšší sazbu, protože se s poplatky teprve začínalo. pak očkování prevenar 6 tis, žloutenka 2 tis, meningokok 2 tis. takže nám zbylo asi 2 tis z porodného. dneska se očkování neplatí a pobyt v nemocnici se za děti, myslím, taky už neplatí.

ale jinak chápu a plně souhlasím s rozhořčením, že někde (na dětech) se šetří a jinde s rozhazuje plnými hrstmi. opravdu jak u tatarů.

@janas08 sice to nespravedlivě vypadá, ale tak to bylo vždycky. od nějakého datumu to platí a hotovo. mojí kamarádku stáli 3 minuty 4 tis (to když se snižovalo porodné z 17 na 13, tak se jim dítko narodilo v 00:03 hodin 😉 )

beruska2x
9. zář 2010

hlavne si myslim ze argument o porodnosti je nesmysl, zvedla se porodnost pac rodily silny rocniky, ted to kleslo ale ty cykly se opakuji.. neni na tom nic divneho.. neznam lidi co si poridi dite kvuli tomu ze je o par tisic vyssi porodny... nebo naopak...

fakt je spocitany ze vychovat dite do 18ti let stoji cca 2 az 2,5 milionu.. takze nejakych 13 tisic jako rozhodny argument tezko ma vahu ze... 😅 😉

beruska2x
9. zář 2010

@vercaberca 😀 😀 😀 😀 ja za Simu uz neplatila - zrusili to tenkrat od 1. 8. a on je 8. 8. 😀 to je zivot no...

vercaberca
9. zář 2010

@beruska2x no prosim!!!! 😀 😀 😀 😀 to pak má cenu! 😀 😀 😀 😀

karmenta
autor
9. zář 2010

@vercaberca já slyšela že se v nemocnici platí i za dítě.
A s tím očkováním si také nejsem jistá, snad se bude platit i proti tuberkuloze, nedavno jsem slyšela že chtějí zrušit povinné očkování.. Ale to bych teď kecala, to nevím určitě

beruska2x
9. zář 2010

s tim setrenim je to tezke.. kdyz si rozdeli 60tisic "odmen" tak je to porad "par" lidi.. treba to dela dohromady xset tisic nebo milion ale porodne je o miliardach...
ne ze by se nedali usetrit i jinde ale myslim ze ted je to nastartovany uz dobre, vsechno chvili trva ale tohle jsou cisty usetreny prachy a hned... 😅

beruska2x
9. zář 2010

@karmenta v nemocnici se za dite neplati, pouze za pohotovost... ockovani se v horizontu let urcite rusit nebude a Prevenar je zdarma od myslim srpna 2009

beruska2x
9. zář 2010

@vercaberca 😀 😀 😀 😀 😀 😀 to vis.. kdo si umi naplanovat 😀

karmenta
autor
9. zář 2010

@beruska2x jen aby se ty čistý ušetřený prachy nepřerozdělily na odměnách papalášům za to, jak pěkně se jim povedlo ušetřit.. známe ten systém 😀
Ps. a v tv mluvili na jednoho toho "odměnovaného" to dělá ročně několik milionů..
A milionové odchodné - zlaté padáky, přidělení luxusních státních bytů se směšným nájmem, předražené státní zakázky o miliardy, prodej pozemků a nemovitostí za korunu či podobné částky, výlety za dobrodružstvím našich politiků, monstrozni hostitelské akce, akce typu mýtné brány, kde jsme zaplatili za postavení bran (že jsou brány typu, který se již v evropě opouští a tak budeme muset za čas dělat nové ani nekomentuji) a ještě si firma nechala procenta z vybraných částek, to mi přijde už moc.. Osobně si myslím že ve srovnání a součtu těchto položek je nějaké porodné směšná částka.
Prostě si myslím že začít od lidí - sebrat peníze na platy, porodné atd. umí každej blbec..

grygerova
9. zář 2010

Jen musím souhlasit.
V našem státě je neuvěřitelný bordel a ti co tam sedí ho jen udržují.

beruska2x
9. zář 2010

@karmenta jo , to je vsechno pravda, jenze ty zijes jen minulosti - vsechno to jsou akce byvale vlady ale kdyz chce nekdo neco delat tak je jen zle a remcate zase.. kritizovat umi kazdej - tak navrhni neco efektivniho , realizovatelnyho co by se do budoucna melo delat...
plakat na prusvihy z minula a donekonecna se na to odvolavat 😅

proste kalkuluju s penezi co maji ( proto uspora platu) a co muzou sehnat (porodne a dalsi ..) nikdo nerikal ze to bude snadne ale ruku na srdce, taky jsi v minulosti volila nebo mela moznost..
lidem trvalo nez pochopili ze jinak nez razantne to nepujde.. a ted za to plati.. to jsou pocty nic jineho..do toho nepatri ani litost ani city...

karmenta
autor
9. zář 2010

@beruska2x máš pravdu, ale např. Nečas už tam je hezkou řádku let, takže byl u toho když se toto dělo.
No průšvihy z minula.. např. 200tis. na jakesi šavle podepsal ted John.. Ano, je to směšná částka, ale bylo nutné kupovat jako ocenění pamětní či jaké kordy?
Co by se mělo dělat? no např. by si mohli snížit plat na částku odpov. průměrnému platu, zrušit si dopravu zdarma a další výhody na které nikdo jiný nemá nárok. A každou cestu mimo rep. řádně vyúčtovat a za takové peníze, aby za pár dní pobytu tam jiný člověk nežil pomalu rok..
Ono jde o to že když já např. v práci uvidím že je na tom zaměstnavatel špatně, tak jsem ochotná se vzdát např. odměn atd, ale když uvidím jak si sám neodepře ani korunu, tak proč bych měla já?
Je mi jasné že neustálé zadlužování asi není to pravé, že se musí něco dělat, ale abychom pak nedopadli jak žebráci evropy s vyrovnaným rozpočtem a bohatí občané bankrotujících států si z nás neudělali levné dělníky, nenakoupili domy, byty, pozemky a budeme v háji..

beruska2x
10. zář 2010

@karmenta prosim te, doprava zdarma je gesto, fakt si myslis ze to nekdo znich vyuziva? ze jezdi salinou ci metrem?? takovy lidi jsou na uplne jiny urovni jak mentalni, tak zivotni, tak je jasne ze maji i jine zivotni naklady, ty urady a i ty lidi musi za neco fungovat nemuzes stahnout vsechno hned... nejde vyhazet vsechny hned, audity trvaji nejakou dobu...

taky v Tv ukazovali jak snizuji naklady na provoz - hasici, policii.. jenze o tom uz se pak bavi malokdo..

rozhodne je nechci obhajovat ale myslim ze se snazi, ze by jim lidi, kdyz uz je tak masove zvolilli meli dat sanci nejaky zmeny provest ale taky pockat az uvidi efekt...
ne se bourit pri prvnich akcich, z nichz mi porodny teda prijde jako "blbina" na tom nici rozpocet prece nestoji...

cely soc. system potrebuje reformu (a nejen on) a to uz hafo let.. politici to neudelali pac je to nepopularni pro volice, a lidi volili radsi jistotu a penizky nez to co bude za 2 - 3 roky, 5 let...
je to pochopitelny, ale kdyz uz je to na hrane ze opravdu to stat fin. neutahne tak se vsichni divej jak je to mozny... 😅

proste je lepsi ted si ubrat, nez dojit k bankrotu viz Recko, Madarsko... jejich obcane "bohati" nebudou jejich penize vlastne nejsou kryte a ztraci hodnotu...

j.a.n.i
10. zář 2010

@beruska2x Souhlas 🙂 reformy jsou nutné... a hlavně v oblasti sociálních výdajů (tj. sociální dávky, důchody, různé podpory)... Je to sice strašně nepopulární, všichni (skoro) křičí, ať šetří jen u sebe, ale do sociální oblasti jde cca 80% státního rozpočtu, takže i když budou šetřit "poctivě" a uberou všude stejně, tak je to holt nejvíc vidět právě tady.

karmenta
autor
10. zář 2010

@beruska2x jako souhlas, něco se dělat musí. ale když např. říkali jak omezí počtet funkcionářů a ted čtu http://www.novinky.cz/domaci/211056-poslanci-ch... - jak se hádají o každý flek a o "blbých" pár tis. přijde mi to směšné. Nám by prostě řekli "bude vás o 1/3 mín a hotovo".. ale vsadím se že u sebe to nějak zametou. To stát finančně utáhne? Jo a soudci schválili že je protiústavní jim snížit platy.. Hasiči apod. nemají možnost do toho ani kecnout.. Prostě mi vadí že "všichni jsme si rovni, ale někteří jsou rovnější"

beruska2x
10. zář 2010

jiste, tazdej chape, ze se setrit musi - ale radsi u souseda nez u nej 😀 😀 😀 😀 😀 necti tolik net, jsou veci s kteryma nic neudelas.. a rozcilovat se jak duchodce nema smysl...
ja myslim ze to setreni postihne vsechny, i kdyz kazdeho jinak, ani pro ne asi neni ok. byt pod takovym drobnohledem, kazdej jen ciha kde udelaji chybu 😅

myslim ze je dulezite aby se behem nekolika let dluh postupne snizoval, podibvej se kolik let vlady penize fofrovaly - a ted by vsichni chteli, aby to bylo zahlazeny skoro hned a bezbolestne? to je nesmysl 2 + 2 jsou porad jen 4 😀

proste se lidi budou muset naucit spolihat na sebe, dovolit si jen to co si sami zaplati a nespolehat ze jim deti a je z davek bude zivit stat..

beruska2x
10. zář 2010

samozrejme i me serou veci jako predrazene a nevyhodne statni zakazky, dalnice, odmeny ve firmach typu CEZ , taky nechapu ja ČD mohou vykazovat zisk po dotaci 90 milionu atd atd ale proste doufam a verim ze se to ubira dobrym smerem a spousta veci se zlepsi, ale to chce i legislativni zmeny a to je na mesice... 😉

beruska2x
10. zář 2010

@karmenta jeste - je pravda my jsme meli porodne, vy ted ne ale jak psala @vercaberca .. zase vy mate zadaco ocko co my jsme platily - a taky e malo, takze ono to jistym zpusobem spravedlive a vykompenzovane je 😉
jenze to uz kazdej bere jako samozrejmost a nevidi to 🙂

vercaberca
10. zář 2010

@beruska2x absolutně souhlasím a jediný, co mám potřebu doplnit. pro mě je ještě důležité, aby tady byli příznivé podmínky pro firmy a podnikatele a tím pádem byla zajištěna práce pro lidi, z toho vyplývá i příjem pro stát. jakmile tohle bude fungovat, budu spokojená.

beruska2x
10. zář 2010

@vercaberca jj taky doufam, i kdyz ted u nas tady - pobocka velke firmy, prek krizi meli asi 300 zamestnancu, pak to museli snizit, zbylo jich tam asi 140 a ted uz 3 mesice nabiraji a jsou na 500 lidech a to je jen 1 pobocka... takze doufejme ze jim to vydrzi, a i ostatnim... a bude dobre 😵

editah222
10. zář 2010

@vercaberca souhlasím a ještě bych doplnila, že by bylo dobré zlepší sít mateřský školek a jeslí, hlavně jejich kvalitu. Aby se maminka mohla v klidu vrátit do práce a věděla, že o děti je dobře postarané. 🙂

beruska2x
10. zář 2010

@editah222 ty jo tak to ja si nemyslim ze je spatna kvalita skolek - to vubec ne, ale to zalezi taky na provozovateli, a na rodicich, kdyz se jim neco nelibi, musi se hned ozvat a resit to .. "blbec" se najde vsude ale jinak si myslim ze ta uroven je dobra, u nas mame moc krasne skolky teda...

akcijy
10. zář 2010

@beruska2x jj za dítě se neplatí v nemocnici, jen matka si platí. za mě to bylo....60kč na den. To očkování je zdarma, pokud přijdeš s dítětem nějak do půl roku jeho života....tak pak je to očkování zdarma....za nás to nebylo 😠

brusinka.pusinka
10. zář 2010

@akcijy no já nevím my byli v nemocnici v červenci a platila jsem 60 kč jak za sebe tak za dcerku 😒
A jinak školky mají supr kvalitu u nás co jsem tak odposlouchala a zhlédla 😉 ale je jich málo a jesle tady jsou jen jedny a pořadník je tak dopředu 2 roky ☹ ☹ ☹ toto by se mělo posílit aby těchto zařízení bylo víc a nebo dostat od státu peněžní pomoc třeba na zaplacení babičky atd. jako to budou mít na Slovensku, tak zaměstnají třeba babičku těsně před důchodem a ona nemusí hledat ve svém věku práci,Toto se mi zdá moc fajn 😉 . potom se klidně maminky budou do práce s usměvem vracet dřív 😉