Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

smudlinka10
11. črc 2010

Ahojky,
my plánujeme miminko tak na 2012... pokud bude všechno ok tak budu akorát čerstvě po škole, s porodným jsem trošičku počítala, ale díky tomu,že mám skoro dva roky na šetření tak se hold srovnám s tím, že žádné porodné nebude. Nebudu přece plakat nad tím co jsem neměla a nemám. Prcek mi stojí za víc než je 13tisíc 😉

karmenta
autor
11. črc 2010

@marinka No v Řecku byla u moci pravice, takže jen tím to asi nebude.. Mám známé v Řecku a jde tam spíše o něco jiného. Lidé se dělí na "pracující ve státním sektoru" a "nepracující ve státním sektoru". Ve státě se místa dědí a je to jakási "šlechta" země. Řekové už jsou v nenávisti k těmto lidem tak daleko, že dělají vše proto aby neodváděli daně a neživili tak tyto "nadlidi"-obchoduje se mezi nimi bez dokladů, čili bez odvodů daní. Pokud to není nadnárodní spol. dělá vše proto aby nedávali účtenky, nic. A to ani v restauraci. Takže pokud se nezmění přístup tamních občanů je jedno kolik miliard se tam naleje a kolik škrtů se provede. Sice se sníží schodek, ale kde nepřitéká není co by se mohlo navyšovat.
Ono se pěkně říká o jednorázových dávkách které člověk už získal že by je zrušil.
Třeba konkrétně já, abych nemluvila i za jiné, kupuju co se dá po různých bazarech (i tady na stránkách), protože peníze nejsou. A výbavičku kupuju úplně nejnutnější, zjištuji si všude co se opravdu koupit musí a co je zbytečnost a jen "pro okrasu".
Ps. do státního rozpočtu je možné dát peníze i jako občan, takže pokud se opravdu cítíš že by ti to bylo jedno zda ti peníze dali nebo ne, není nic jednoduššího než si zjistit postup, kterým dát inkasované porodné zpět do státního rozpočtu. Ale přiznejme si, kdo by to udělal? Ani milionáři (nebo spíš ti ani omylem).
Nechci tě nikterak napadat, to ani náhodou, ale myslím si že na první dítě by mělo být porodné pro každého, protože si za to koupíš stejně věci pro dítě, at už pleny nebo cokoli jiného. V případě že by se porodné změnilo na jakési poukázky na věci pro dítě by bylo jasné zač bylo utraceno (jak stravenky, ty se taky nedají použít na alkohol apod).

karmenta
autor
11. črc 2010

Já jsem pro aby se omezili VŠECHNY sociální dávky, když už, a ne žádné výpočty na základě životního minima. Chodila jsem do práce=nic nedostanu. Kdo nechodil, dostane. Toto je zas sociální systém pro někoho a to mi vadí. Buď nechat všem, nebo i všem zrušit.
Ať už ODS nebo VV či TOP 09 se chvástaly před volbami jak omezí kde co a že nebude výhodné nedělat a jen brát podporu. Zatím mi to přijde že toto je např. přesný opak toho co hlásají. Je to můj názor a každý se mnou může nesouhlasit, jen do mě 😉

marinka
11. črc 2010

@karmenta Já jsem taky nakupovala a stále nakupuju pro holky v bazarech, šetříme kde se dá..A nezlob se, ale opravdu nemůžeš vědět, jak bych ragovala na zrušení porodného během svého těhotenství 😉
Mně to prostě přijde od spousty lidí jako pokrytectví, spousta jich volí pravici, ale potom nadávají, když se jim na nějakou dávku šáhne. Mně se třeba nelíbí, že jsem musela jít s druhou dcerou na rodičák na 4 roky, protože mi behěm těhotenství skončil pracovní poměr na dobu určitou. Takže se budu snažit dát Leontýnku ve třech letech do školky, pokud mi ji někde vezmou a jít pracovat, i když se připravím o rok dávek..
No radši už to ukončíme, je tu víc holek, které by byly pro zrušení porodného, ne jen já 😀

marinka
11. črc 2010

@karmenta Však já říkám, že by tedy bylo nejlepší zrušit vše a pouštíš se do mě, tak jsem z toho trochu zmatená 😅

zuzik03
11. črc 2010

@karmenta ale dyt v te koalicni smlouve je omezeni vsech socialnich davek plus kraceni davek pro ty, kteri praci aktivne nehledaji plus sankce pro ty, kteri daji vypoved, vetsi kontrola davek atd. samozrejme je druha vec, jaka bude realita, ale nekde zacit musi. ja teda furt budu radsi makat nez byt na podpore, mit lip se budu mit v kazdem pripade 😉 samozrejme uznavam, ze v praze je to taky jine nez jinde v cr, ale tady jsou zas treba drahe byty.

karmenta
autor
11. črc 2010

@marinka V pohodě, dyt si nemusíme jen ve všem přitakávat 😉 No kdyby ušetřené porodné daly na zvýšení počtu školek tak já hlasuju všema deseti, protože znám i případy kdy nevzali ani 4leté dítě, vezmou až předškoláka. Jen mi prostě vadí že to teda nezrušili všem, ale zas to nechali vyvoleným. 😉

marinka
11. črc 2010

@karmenta No vidíš, to by byl fakt super nápad, dát to porodné na nové školky, ty jsou potřeba jako sůl a nějak extra se to zatím neřeší.. 😉

karmenta
autor
11. črc 2010

@marinka + zuzik - já s váma souhlasím, jen prostě nevím co má společného omezení sociálních dávek s prohlášením, že porodné dostanou jen ti, kteří mají životní minimum pod 2,4násobek životního minima. To u mě není žádné omezení, to je zas ústupek aby určitá skupina obyvatel moc neřvala. A co se týče těch krásných hesel o kontrole a větší adresnosti - kéž by.
Marinka - já se do tebe nepouštím, jestli to tak vyznělo tak se omlouvám ☹

karmenta
autor
11. črc 2010

@marinka no já to vidím tak že ušetřené porodné půjde na speciální odměny těm nahoře za to, že snížili schodek státního rozpočtu.. Ale moc bych si přála abych neměla pravdu 😉

lenkabu
11. črc 2010

Já byla a jsem pro zrušení,porodné je dávka která se dá klidně postrádat a podle mého oblíbeného přísloví "hladovému nedávej rybu ale udici" budu radši když se vláda zvýhodní firmy co umožní částečné úvazky a práci z domova pro matky.

zuzik03
11. črc 2010

@karmenta ,myslim, ze ta skupina obyvatel, o ktere mluvime, uz ma vetsinu deti odrozenou, tak dostane prd 😉 a pocitala sis to minimum pro rodinu ?

karmenta
autor
11. črc 2010

@lenkabu tak to by nebylo vůbec špatné, ale bohužel co mám já zkušenosti (zjišťováno na jižní Moravě) tak zaměstnavatelé se do toho moc nemají. A ta "motivace" by se dala zneužít taky, jak peníze na vytvoření chráněného pracovního místa. Ale je to krok dobrým směrem, jen aby ti nahoře dělali aspoň něco, ne jen brali.

karmenta
autor
11. črc 2010

@zuzik03 tomu bych nevěřila, ti ví nejlépe nač mají nárok, peníze na mobil, dopravu, uhlí, pomůcky do školy či ovoce kojící matce.. Nestačila jsem se divit. Nevím teda zda už něco nezrušili. Např. toto bych dala úplně pryč.

weri1
11. črc 2010

je celkem ale blbost aby dostávali porodné jen lidi, kteří nedosáhnou 2,4 násobek minima?!

marinka
11. črc 2010

@karmenta To je dobrý 😉 No vymysleli to fakt blbě, opravdu to měli zrušit úplně, bez vyjímek. Nebo teda jen na to první dítě a pro všechny.. 😒

karmenta
autor
11. črc 2010

@weri1 "Ušetřit na sociálních dávkách pro příští rok až 11 miliard Kč (např. porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima)" včerejší prohlášení

weri1
11. črc 2010

že se vždy začne ukrajovat rodinám....mě by to taky nevadilo, jen mě pak naštve článek, že mimopražští politici dostanou byt a na ty které nezbyde dostanou na bydlení příspěvěk 17 tis. Takhle se v tomhle státě šetří. Vzít rodinám peníze, zvýšit daně atd. ale oni si nevezmou nic

weri1
11. črc 2010

@karmenta ale toho minima dosáhneme všichni až na sociální případy

dagina
11. črc 2010

Ahojky,

@marinka když u druhého těhu nejsem zaměstnaná nebo nemám smlouvu na dobu určitou, tak nemám volbu???? Zaměstnavatel zrušil během mé MD provozovnu, tudíš se mnou rozvázal pracovní poměr, takže automaticky musím mít u druhého mimi rodičák na 4 roky???? Díky za info

weri1
11. črc 2010

už tady byla debata na diskusi mateřská 2010. Já jsem pro šetření v tomto státě, ale u všech, tedy i tam nahoře.

karmenta
autor
11. črc 2010

@marinka Ano, to jsem pro. Buď všichni za stejných podmínek, nebo nikdo. A na první dítě to myslím stačí, na další děti už stejně často jsou věci po prvním, takže i ty největší náklady (kočárek, postýlka, peřinky atd) už nejsou tak obrovské.

marinka
11. črc 2010

@dagina Bohužel ano ☹ Je to na pytel, ale automaticky jdeš na ty čtyři roky, když jsi nezaměstnaná..

dagina
11. črc 2010

@karmenta já nechci kluka oblékat do růžového 😀

karmenta
autor
11. črc 2010

@weri1 a to je přesně to co si myslím že se s ušetřenými penězi stane. Rozdělí si je mezi sebe. Já do práce taky dojíždím a nikdo mi neplatí jízdné, natož řidiče, auto a benzín..
Právě, minima dosáhne každý pracující, takže zas dávka pro nefachčenka. Toto jsem od pravicové vlády nečekala. Čekala jsem teda že bud to zruší úplně, nebo nechají být.

marinka
11. črc 2010

@dagina Ale dá se to obejít, pokud manžel splňuje podmínku 270 dnů účasti na pojištění. Ale je to dost složité, i když kamarádce se to po zdlouhavém běhání po úřadech podařilo 😉

karmenta
autor
11. črc 2010

@dagina myslela jsem to s nadsázkou 😉 ale bílá či tmavá postýlka zůstane, ne 😉 😉

weri1
11. črc 2010

no s tím děděním....pořídít si děti ve stejným ročním období a nejlépe stejné pohlaví.

weri1
11. črc 2010

já vím, že se dá pořídit věci i na bazarech, ale čekám svoje první dítě a chtěla bych mu koupit nové oblečení a ne jen smutně hledět po krámech na krásné věci.

karmenta
autor
11. črc 2010

Jé že tady řešíte i rodičák, já bych chtěla po 2letech do práce, ale nedosáhnu na to příjmově, nedá se to taky nějak udělat? To mi dají nejméně ty 3roky?? Je možné po 2 jít do práce??