Porodné 2014, nechystají se nějaké změny?

sestrickajanulka
27. lis 2013

Ahojky. Nevíte náhodou jestli se nechystají nějaké změny v porodném na rok 2014? Jinak mi to přijde dost nespravedlivé, že porodné dostanou většinou jenom ti, kteří jsou na sociálce, nikdy nepracovali apod., ale člověk, který poctivě roky pracuje, ale o pár korun se nevejde do toho jejich směšného limitu, utře nos. Copak děti takových matek nepotřebují kočárek, postýlku a výbavičku? Podle mě by porodné mělo být na první dítě pro všechny ženy, které poctivě pracovaly a odváděly daně a ne jenom pro ,,vyvolené".

blahova_andrea
27. lis 2013

@sestrickajanulka tak to máš štěstí aspoň u maminky. já bych chtěla příští rok dát malého do školky, ale tři mu budou až před vánoci, takže to moc reálně nevidím a rodiče pracují, takže nehrozí ani hlídání, natož celodenní.

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@laurital Já byla v Brně jen 1x v životě a nikdy na to nezapomenu - ztratila jsem se na výstavišti 😀

anulilinkaaa
27. lis 2013

@kacka_dj My taky s partnerem nebydlíme ve společné domácnosti a na sociálce mi řekli, že se započítávají příjmy obou rodičů. 😒

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@blahova_andrea Tak naši jsou už oba v důchodu, taťka šel taky letos. Ale já bych je fakt nechtěla hlídáním zatěžovat, vidím na nich už, že jsou rádi, když si odpočinou, už nemají ani tolik trpělivosti. Mamka mi sice říká, že mi ráda pomůže, ale myslím si, že až na to přijde, bude taky ráda, když bude mít chvilku klid a ne aby mi dítě denně hlídala. Ale jinak tu taky nemáme nikoho jiného. Navíc s prací je to tu fakt špatný, takže už teď se děsím co mě čeká...

kaculinek1
27. lis 2013

@blahova_andrea S tou školkou by to mělo být jedno kdy mu budou tři, jen teď z jara půjdete k zápisu a od září budete platit školkovné a do školky nastoupí až den po narozkách - my to hodně řešily. Já nejspíš budu mít smůlu v tom, že teď až půjdeme v dubnu k zápisu už budeme mít druhé mimi - a to je u nás důvod do školky nevzít, když je máma na MD. 😒 Sice bych s ním bývala mohla jít k zápisu už loni, ale jelikož má narozky 26.8. šel by za tento školní rok jen 4 dny a platit školkovné bychom museli celých 12 měsíců...Nevím jak to uděláme, když od září začneme brát 3800 a já budu muset nastoupit alespoň na částečný úvazek a budu mít dvě děti na hlídání... babičky pracují, pouze moje babičky ne a to už je nemůžu zatěžovat, Dědeček sice je na invalidce a hlídat by mohl, ale není zrovna hlídací nátura natož pro dvě děti... 😀

blahova_andrea
27. lis 2013

@sestrickajanulka já myslím, že se toho bojíme všechny a v mnoha směrech 😉

blahova_andrea
27. lis 2013

@kaculinek1 no tak to já právě nehodlám. jako platit školkovné, když tam dítě nechodí mi přijde uhozený. vím, že se to tak občas dělá, aby školka dítěti drželo místo a možná kdyby šlo o měsíc, tak ještě, ale o tři?! navíc někde bývá takový zájem, že ani takto dítě nevezmou. prostě dají přednost těm starším. to je jak kde. já si tuto variantu stejně nemůžu dovolit. platiti tři měsíce něco, co nevyužíváme a stejně se o dítě starat a krmit ho doma, dvojité výdaje. jj, druhé dítě je taky důvod skoro všude ☹ jako by máma nepotřebovala trošku klidu a času na miminko. navíc se myslím školky ani nesmějí zajímat o to, jestli má máma práci nebo druhé dítě, ale praxe je jiná. mě teda snad za dva roky půjde do důchodu můj táta, takže by pak teoreticky mohl malého aspoň vodit do školky a ze školky a tu hodinku nebo dvě než dojdu z práce by ho pohlídal, ale víc bych po něm taky chtít nemohla ani by si asi netroufl. no uvidíme, co bude.

kaculinek1
27. lis 2013

@blahova_andrea Myslím, že ti nic jiného nezbyde, pokud chceš dát dítě do školky - je to dle zákona... když dítě vezmou pro daný školní rok, vydá ředitel rozhodnutí o přijetí - počet míst je omezen počtem rozhodnutí ne tedy skutečným počtem dětí, navíc platí se jen školkovné, nikoli jídlo a pod, nejsou to nijak vysoké částky, ale platit to rok kvůli 4 dnům mi taky přišlo škoda. A dát tam dítě dřív také nejde dle zákona, jelikož do tří let se dítě bere jako batole myslím, a pro ty platí jiné hygienické normy... A s tím druhým dítětem máš pravdu, dle zákona se o to nesmí starat, ale beru to, že maminky, kterým končí mateřská a musí do práce mají přednost, ale pokud je místo (jako, že u nás někdy zbyde, ačkoliv ony tvrdí něco jiného) tak je stejně nevezmou - máme dost líné učitelky... No poslední rok maminkám vyšel vstříc starosta a začal se v tom trochu víc šťourat a zjistil právě, že místa vždycky ještě byla, tak uvidíme, co z toho vznikne letos 😀

blahova_andrea
27. lis 2013

@kaculinek1 no kvůli 4 dnům teda rozhodně! 😀 no my se půjdeme podívat na den otevřených dveří a uvidíme pak. tak přednost pracujících maminek chápu, ale tu lenost učitelek teda?! dobře, že se do toho starosta vložil.

marcinek
27. lis 2013

@kaculinek1 me to prave nejde na rozum jak to s temi skolkami je, protoze jsem ve stejne situaci jako@blahova_andrea malymu bude pristi prosinec 3, tudiz pujdeme na jare k zapisu, ale myslim, ze se na nas nedostane, pac mi reknou, ze malymu nebude v zari 3, tak uprednostni starsi. Pritom ja uz ted pracuji jako OSVČ a od zari se jeste budu vracet do prace na pul uvazku. Takze ja bych klidne to skolne na 3 mesice zaplatila, pac 3x600,- je pro me slaby uplatek nez pak byt v situaci, ze vydelam treba 10tis. a 9,5 dam mesicne za soukromou skolku...A to jsem se dozvedela od dvou kamaradek z Brna, ze jim vzali dite ve 2 a trictvrte, tak proc to nejde jinde, kdyz v Brne to jde 😒

kaculinek1
27. lis 2013

@marcinek tak třeba školky v Brně ty normy splňují nebo jsou tam načerno a učitelky nejsou líné... jak to je přesně nevím. Ale upřednostnit starší děti? To zase slyším prvně já, školce záleží jen na předškolácích, které vzít musí dle zákona a pak aby v daném školním roce dětem 3 byly, jinak věk nehraje roli a je jedno jestli jim budou 3 v září nebo dubnu - rozhodnutí pro daný rok je a co si budeme povídat, školka si raději nechá platit, když tam dítě není o starost méně ne🙂 Alespoň tak nám to právě prezentoval starosta, když se o to víc zajímal... Jinak kdybys měla dát dítě do soukromé školky, to se ti asi vyplatí se zaměstnavatelem dohodnout změnu na 4 roky - jde to, budeš sice dostávat mizerné dávky, ale lepší než ztráta ne🙂

marcinek
27. lis 2013

@kaculinek1 no jedna napsala odvolani a vzali ji a druha tam ma dite trochu protekcne, to je fakt, ze tam dela jeji mama a odstehovaly se 3 deti. Ale to co rikas, tak bych si teda prala, aby to platilo. Ja kdyz sla s dcerou k zapisu (mela jsem uplne stejnou situaci -2 a trictvrte v zari), tak mi reditelka rekla, ze mi ji klidne vezme a druhy den mi volala, ze bohuzel musi uprednostnit deti, ktery maji k 1. zari dovrseny 3 roky a tim padem my tohle nesplnujem. Ted to bude podle me to same, akorat ze pro me uz dost zasadni jelikoz potrebuji do prace a predtim jsem byla na materske, tak mi to tak nervy nedrasalo. No tak to vis, ze pokud mi ho nevezmou, tak to budu nejak resit, bud snizim materskou uplne na minimum i kdybych mela dostavat mesicne 50 Kc, jen abych mela placeno soc. a zdrav. a budu radsi se synem doma a obcas si privydelavat nez chodit pravidelne do prace a platit vsechny penize co vydelam za soukromou skolku...

blahova_andrea
27. lis 2013

@marcinek no nevím z jaké části brna kamarádky jsou, ale moje kamarádka má kluka v červnu, takže v září nástup akorát a podávali přihlášku do 10 školek a všude smůla. den před tím než měla zaplatit školné v soukromé školce jí volali z jedné, že se posunuli v pořadníku a jestli chce to místo, ať hned ten dojde zaplatit. takže si o brně moc iluze nedělej 😉

marcinek
27. lis 2013

@blahova_andrea Vinohrady a druha vozi myslim z Komarova do Zidenic

kacka_dj
28. lis 2013

@anulilinkaaa Je to děs, člověku by těch pár tisíc hodně pomohlo :/

lavazza
28. lis 2013

@sestrickajanulka Ahoj, plně s tebou souhlasím....Můj syn je v roce 2011 leden a to byl zrovna první měsíc kdy se porodné již nedostávalo...paní na kontaktním se mě ptala jestli jsem předchozí roky pracovala a že jestli jo,tak nárok nemáme....Taky mě docela mrzí,že člověk kterej makal jak nevím co to nedostane a lidi,kteří nemakají dostanou porodné a různé další příspěvky,holt v našem státě jsou na tomhle bití lidé kteří dělají a dobře se mají ti co práci nikdy neviděli...
Myslím si,že porodné v dalších letech uvidí opravdu jen lidé nepracující....

liss_durman
28. lis 2013

Jojo, holky, souhlasím s vámi. Systém je to naprd... Davaj davaj, hezky plať daně, čím víc se otáčíš, tím víc odváděj státu a stát se na tebe pak zvysoka vys... To je bohužel realita, kterou zakouší i můj muž, jakožto státní zaměstnanec, má 4 zaměstnání, pracuje za 2 lidi a v každém dalším změstnání ho skásnou akorát o vyšší daň. Samozřejmě na soc. dávky se máme příliš dobře, o tom žádná... Ale asi s tím nic neuděláme 🙂 Socani slibovali hory doly, ale pochybuju, že něco z toho prosadí, obzvlášť hned v příštím roce. Ale doufat můžeme. Já teda rodila poprvé v den voleb v roce 2010, takže porodné jsem ještě dostala, ale vyfasovala jsem tu 4-letou variantu a bohužel jsem se moc nezajímala o reformu a pak mi ji zkrouhli... Všechny tyhle reformy jsou k ničemu, romové se rozmnožují i nadále, protože samozřejmě na všechny ty dávky pořád dosáhnou a akorát ostatní "méně chudí" jsou na tom biti...

liss_durman
28. lis 2013

@kaculinek1 Teď nevím, jestli jsem to dobře pochopila, ale nově od tohoto roku můžou chodit do školky na plný úvazek děti od 2 let. My dostali malou do školky, minulý šk. rok, to jí byly 2 a chodila jen na těch 5 dní v měsíci a v prosinci mi učitelky řekly, že už se tohle zrušilo a normálně může chodit každý den. Nejsem z toho odvázaná, protože to pro mě znamená platit vyšší školkovné a přitom malá pořád chodila 1 den v týdnu (teda spíš nechodila, ptže byla pořád nemocná) a letos to není o nic lepší, denně rozhodně nechodí, teď přes zimu asi nebude chodit vůbec, ale stejně musíme školku platit... Ale nevím, jestli jste se bavily úplně přesně o tomhle nebo jsem to jen blbě pochopila.

pejsanek
28. lis 2013

U nás taky kulový, žádný porodný. Jak jsme se s manželem shodli, je to dávka jen pro "nemakačenka" a slušní lidi mají smůlu.

matu21
28. lis 2013

@sestrickajanulka Já jsem měla za to, že porodné se dostává jen na první dítě, pak už nic.

sestrickajanulka
autor
28. lis 2013

@matu21 My čekáme první dítě a nedostaneme nic. Je to podle příjmů. Jen mě zajímalo, jestli se třeba něco v příštím roce nezmění...

kaculinek1
28. lis 2013

@liss_durman Tak to máte dobré učitelky, že berou dítě od 2 let - to že chodila malá méně bylo jen proto, aby ti zůstala mateřská, teď nově už nikoho nezajímá, jestli chodíš do práce a dítě je školce, dávky prostě pobíráš pořád, pokud je dítě zaopatřené... Ale to že jí byly jen 2 to je spíš benevolence školky...U nás to nepřipadá v úvahu (ovšem okolní vesnice jsou na tom s dětmi špatně, tam taky berou i dřív - ale že by se mi chtělo vozit ho autem, když máme školku 5 min chůze...

kaculinek1
28. lis 2013

@liss_durman jinak od 2 let u nás máme Sluníčko - je to na 3 hodiny denně, tam můžou chodit, ale školka to není, je to dokonce bz jídla, spíš takové hlídání 🙂 A malému se tam nelíbí asi mu nesedla paní učitelka...

liss_durman
28. lis 2013

@kaculinek1 Jasně že ve výsledku záleží na tom, kolik má školka volných míst. Ale podle zákona už můžu děti chodit od 2 let do školky na plný úvazek. Jo učitelka je důležitá, v naší školce byla jedna suprová, ale ta šla na MD, teď tam jsou dvě, které malá moc nemusí. Ale loni to byl vždycky vidět ten rozdíl, když přišla do školky a byla tam ta "oblíbená", tak byla úplně štěstím bez sebe. A když ta druhá, tak fňukala, že nechce do školky.

deenyska
28. lis 2013

@kacka_dj Nechci lhát, ale myslím, že na porodné ve Vašem případě vůbec. Jak tu někdo psal o okruhu společně posuzovaných osob, tak jakmile je otec v rodném listě, je jeho součástí bez ohledu na bydliště. Z porodného se otec vyjmout nedá. Jestli je on bez příjmu, tak šance na porodné je.

kaculinek1
28. lis 2013

@deenyska jestli je otec bez příjmu je to horší než nedostat porodné 🙂

deenyska
28. lis 2013

@kaculinek1 😀 Z tohohle pohledu určitě 😀..... ale jestli je bez příjmu, porodné aspoň trošku pomůže 🙂..... Ale trefila ses, pobavilo mě to 😀 . Jinak u posuzování nároku na porodné se zkoumá čistý příjem za čtvrtletí předcházející čtvrtletí, v němž se dítě narodilo, takže klidně k datu narození už může tatík být výdělečně činný a i tak ženě na porodné nárok vznikne 🙂

zuzazuzanta
28. lis 2013

@kacka_dj Nárok na porodné nemáš.Já měla příjem o tisícku nižší,taky jinde trvalé bydliště a nárok jsem neměla.Je to sprostárna!!!

21288
7. pro 2013

Ahoj holky 🙂 nestačím se divit,jak je ten svět zkažený ☹ ..já jsem taky nedopadla nejlíp..jsem zdravotní sestra,dlouhé roky bez jediného dne nemocenské jsem se ve dne v noci starala o lidi hodně nemocné,mnohdy nemohoucí,taky nebezpečné a na svou práci nedala dopustit..do třiceti jako bezdětná jsem byla všem na všechno dobrá..a pak jsem si jako komfort dnešní doby pořídila miminko..přišlo propuštění pro nadbytečnost,oči pro pláč a k tomu všemu mi teď prý ani nevzniká nárok na PPvM..a kdoví o co všechno ještě přijdu..ne vlastní vinou..jen si někdo někde usmyslí..hold nespravedlnosti vládne..je mi z toho smutno,vím,že mám okolo sebe milované lidi,ale přeci..jak málo stačí..

kikilla
6. led 2014

Ahoj, předem přeji krásný nedělní den, potřebovala bych poradit, vím že nárok na porodné mají jen ti co nepřesahují dvojnásobek životního minima. Což si osobně myslím že je nespravedlivé a na porodné by měla mýt nárok každá prvorodička.
Ale nevím jak se to přesně počítá nebo jsem se to ani nikde pořádně nedočetla.
Já jsem 2 roky před otěhotněním normálně dělala, jenže jsem několikrát potratila tak Paní Dr. mě nechala hned po zjištění těhotenství na neschopence. Termín mám 5.unora 2014 což to už mám taky za pár a moc se těšíme s tatínkem🙂
Vím že budeme muset doložit čistý příjem za poslední 3 měsíce, což u mě je to,(září, říjen, listopad, od půlky prosince jsem podala žádost o mateřskou. Když jsem byla na neschopence počítá se tam moje nemocenská nebo výdělek před nastoupení na nemocenskou, někdo mě říkal že nemocenská někdo zas plat před nastoupení na nemocenskou. Přítel už dělá 4 roky, a v listopadu před Vánocemi měl 13 plat (prémie a neměl je vůbec malé) když si to vypočítám s těmi prémiemi vůbec nárok na porodné nemáme jenže teď nevíme jestli se počítá průměr výdělku za poslední 3 měsíce nebo se to bere jako čistý příjem a prémie se tam budou počítat celé :( porodné by jsme opravdu potřebovali, máme byteček na uvěr a nemáme vůbec malé náklady na živobytí což vím že takhle žije spousta lidí a štve mě že ti co nedělali a využívají jen sociálních dávek (nemyslím ty co nemůžou sehnat práci taky jsem s tím měla problémy, spíše myslím ty co pracovat ani nechtějí a sprostě zneužívají soc, dávky) a mají nárok na porodné atd, ti co dělají nemají nárok vůbec na nic. Tak tedy můžu Vás poprosit o radu jak to tedy přesně je. s těma prémii a stou nemocenskou děkuji moc za odpovědi .