Porodné - jak je to s příjmy za čtvrtletí?

elinka89
10. srp 2015

Dobrý den, potřebovala bych radu zkušenějších 🙂
Čekáme druhé dítko, které se narodí v říjnu, tzn. že čtvrtletí které je pro nárok na porodné rozhodující je červenec, srpen, září. ALE počítá se jako červenec výplata za červen, která vlastně přišla v tom červenci nebo výplata za červenec kterou dostane manžel v srpnu, tím pádem nám rozhodují příjmy ze srpen, září, říjen? Snad se ptám srozumitelně... Já jsem na RD, takže mě se příjmy netýkají (stejně už mám částku vyčerpanou), ale v říjnu už dostanu mateřskou a ta už by se do příjmu rodiny počítala...?

blahova_andrea
10. srp 2015

jde o peníze, který ten daný měsíc dorazily do domácnosti 😉 nejde o to, kdy na ně vznikl nárok, že jsou to peníze z minulého měsíce.

elinka89
autor
10. srp 2015

@blahova_andrea děkuju, takže teda peníze které přišly na účet červ.-září. A ta moje říjnová mateřská na to nemá vůbec vliv

blahova_andrea
11. srp 2015

@elinka89 přesně tak 🙂

anetpierowska
11. srp 2015

Nam ucetni vyplnovali penize,ktere nalezi za ten mesic,ne ten predchozi.

sisstin
11. srp 2015

Holky a jak oni si overuji ty prijmy? 😕 Ja tam napisu alimenty plus PN, jak dokazu, ze opravdu tolik mam? Pritel je OSVC a nevydelava nic a pry by tam teda mel napsat castku 50 % prumerne mzdy, ale furt nechapu, kde oni maji to overeni, ze to tak opravdu je? 😕

blahova_andrea
11. srp 2015

@sisstin musíš doložit naprosto všechno, to si nemůžeš vyplňovat sama. tam musí být vždy razítka od příslušných institucí, které ti ty peníze vyplácí. v případě alimentů teda musíš doložit nějaký to soudní rozhodnutí, na základě kterého je ti to placené. PN myslím vyplní OSSZ, která ti ji vyplácí. mzdu zas vyplňují účetní v práci. co se týká OSVČ, tak v tom se nevyznám. ale jako OSVČ snad musí podávat daňové přiznání, takže se to dá dohledat přes finančák, ne? 😅 no jako porodné jsem nežádala, tak přesně nevím jak ty papíry vypadají, ale všechno, co jsem kdy žádala na SSP, tak bylo potřeba nechat vyplnit a orazítkovat a nebo si to vyplnit sama, ale potom doložit rozsudkama, smlouvama, výpisama atd. 😉

sisstin
11. srp 2015

@blahova_andrea no od "podnika" od brezna, takze zadne jeste nepodaval. Proste ma jen ZL, plati si odvody a to je cely, vydelek nema zadny 😝 doklad o vysi priznaneho vyzivneho mam, popr., muzu dat vypis z uctu a teda s tim dokladem o vysi prijmu budu muset zoetne na socialku, aby mi to potvrdili? 😕

sisstin
11. srp 2015

@blahova_andrea no a nekde jsem vycetla, ze OSVC bez prijmu proste uvadi prijem 50 % prumerne mzdy, i kdyz realne nema ani fň 😕

sisstin
11. srp 2015

@xpila nevis, jak to je prosim? Ta vyse prijmu u OSVC, ktery nema vydelek? 😕

blahova_andrea
11. srp 2015

@sisstin no díky tomu, že nemá příjmy, tak ti asi někdo řekl těch 50% průměru. v tom se fakt nevyznám. průměrná mzda je asi jasná, takže tu dokládat nebudete. spíš asi to, že podniká a nemá ty příjmy 😅 fakt nevím. na alimenty určo nestačí výpis z účtu, musí být ten rozsudek nebo něco úředního, na základě čeho ti to ex platí. až půjdeš o rodičák žádat, tak vezmeš vyplněný formulář a k tomu všechny ty doklady, co musíš dokládat a paní si to tam projde a okopíruje a založí k té tvé žádosti. pak ti dojde vyjádření zda ano či ne. já třeba na sociálce ani nebyla. dá se tam zavolat a domluvit se s tím pod koho spadáš zda by ti to poslali poštou 😉 já to řešila dokonce přes mail. oni tam ty formuláře mají, takže ti vyplní tu svoji část a pošlou ti to a zbytek si tam pak vyplníš sama, jako tu hlavičku a tak. ale nevím zda je to tak běžné všude nebo jsem jen kápla na ochotnou hodnou úřednici 😅

sisstin
11. srp 2015

@blahova_andrea u nás ještě bude na houno, že budu odstěhovaná 70km a sociálka je dle zaměstnavatele, takže zas jezdit s tím sem, ale tam by mělo jít o jedno razítko no, že jsem za to kalendářní čtvrtletí od nich dostala tolik a tolik měsíčně, rozhodnutí o svěření dítě do péče a výše alimentů samozřejmě mám. Spíš fakt nevim, jak to OSVČ, prostě přítel nemá už od března příjem žádný, žije z toho, co měl našetřenýho a ještě si z toho platí ty odvody, aby teda měl hrazený sociální a zdravotní a ŽL aktivní. Hele, a počítá se do toho příjem třeba ze spoření? Páč ted mu přišlo asi 20. tisíc 😕

bbpk
11. srp 2015

Je to 3 mesice co jsem to resila a i kdyz manzel nema prijmy napsala tam pani na socialce pro osvc stanoveny prijem a to 12500,- kc. Bez jakehokoliv zajmu jak to opravdu je. Pry to tak maji stanoveno.

blahova_andrea
11. srp 2015

@sisstin jj, je to podle zaměstnavatele. ale právě proto si myslím, že to v klidu vyřídíš na dálku 😉 příjem ze spoření? to teda nevím co má za spoření, že mu jen tak přišly peníze 😅 no musíš mrknout na ty papíry. třeba na posouzení příspěvku na bydlení se počítají i příjmy z pronájmů, důchody, výsluhy...prostě všechno, co do domácnosti to čtvrtletí přiteklo, ale u porodného nevím, to jsem nikdy nevyplňovala, já neměla nárok ani u jednoho. ale tak to uvidíš v těch kolonkách tam, jak moc je to podrobný, ne? 😅

sisstin
11. srp 2015

@bbpk diky, takže taky musí na OSSZ, aby mu to tam napsali, super 😉

sisstin
11. srp 2015

@blahova_andrea no měl nějaký spoření, který mu ted skončilo, nevím, zda z bývalý práce ještě něco nebo co to bylo 😉 jj, už to jdu študovat 😉

matka_roku
29. lis 2016

@elinka89
Ahoj můžu vědět jak jsi dopadla? Konkrétně mě zajímá jestli započítávali do příjmu tu tvoji mateřskou, která náležela za září, ale vyplacena byla v říjnu. Študovala jsem trochu ten zákon a některé druhy příjmů se počítají do období, kdy byly zaúčtovány a jiné zase za období kdy byly vyplaceny. Pak se v tom vyznej. Díky 😉

elinka89
autor
29. lis 2016

@matka_roku Ty jo, tak to už si nevzpomínám... Ale manžel si myslí, že ta moje mateřská do toho nešla. Ale nechci kecat 😉

matka_roku
30. lis 2016

@elinka89
I tak díky 👍

nikolka192
13. říj 2017

Zdtavim mam dotaz. Pocita se do vypoctu alimentu i vysluha nebo duchod?